متفرقه

۱۴۰۰-۰۵-۰۹ ۱۲:۰۵به قلم بازیکوش1

شاید این روزها کلمه گلات را زیاد شنیده باشید و برای شما هم سوال شده باشد که گلات یعنی چه ؟! و چرا پرسپولیسی ها در حال استفاده از این اصطلاح هستند! مسئله این است که تیم پرسپولیس، جمعه هشتم مرداد ۱۴۰۰ برای پنجمین بار متوالی قهرمان لیگ برتر شد تا هواداران این باشگاه با...

شاید این روزها کلمه گلات را زیاد شنیده باشید و برای شما هم سوال شده باشد که گلات یعنی چه ؟! و چرا پرسپولیسی ها در حال استفاده از این اصطلاح هستند!

مسئله این است که تیم پرسپولیس، جمعه هشتم مرداد ۱۴۰۰ برای پنجمین بار متوالی قهرمان لیگ برتر شد تا هواداران این باشگاه با واژه جدیدی برای استقلالی‌ها کری خوانی کنند: گلات! اما گلات یعنی چه و چرا هواداران پرسپولیس با این واژه مشغول کری خوانی شده‌اند؟

به گزارش بازیکوش، گلات (به معنای پنج گانه ) کلمه‌ای انگلیسی است و به کار بازیکنی گفته می‌شود که در یک بازی موفق به زدن ۵ گل می‌شود. با این حال این واژه این روز‌ها فقط مربوط به گلزنی در بازی نیست و به قهرمانی‌های پی در پی هم تعلق می‌گیرد؛ همانطور که پیش از این از هت تریک و پوکر قهرمانی صحبت به میان آمده بود حالا هواداران پرسپولیس از گلات یا پنج گانه قهرمانی حرف می‌زنند؛ به این معنی که تیمشان برای پنجمین بار متوالی قهرمان لیگ برتر شده است.

گلات glut پنج گانه

پرسپولیس چگونه به گلات رسید؟

از فصل ۹۴-۹۵ که پرسپولیس یک فصل کامل را با مربی‌گری برانکو ایوانکوویچ سپری کرد و فقط بر اساس تفاضل گل، قهرمانی را در لحظات آخر واگذار کرد، دوران جدیدی برای تیم پرسپولیس آغاز شد؛ دوران یکه‌تازی پرسپولیس. پس از آن نایب قهرمانی بسیار لب مرزی که بسیاری حتی پرسپولیس را شایسته عنوان قهرمانی می دانستند، پرسپولیس توانست در فصل متوالی و با اقتدار به مربیگری برانکو ایوانکوویچ به قهرمانی برسد. در این مدت، پرسپولیس نتایج بسیار درخشانی نیز در لیگ قهرمانان آسیا گرفت و یک بار تا پای فینال بازی‌ها نیز رسید.

برای خرید اسکربل، پرفروشترین بردگیم دنیا، همین الان کلیک کن! 

اما پس از جدایی برانکو ایوانکوویچ و نیز بسیاری از بازیکنان کلیدی این تیم همچون مهدی طارمی، علی علیپور و در فصل آخر، شجاع خلیلزاده، این تیم با حفظ بدنه اصلی خود و به مربیگری یحیی گل محمدی، همچنان به روند خوب خود ادامه داد و توانست در دو فصل متوالی بعدی نیز به قهرمانی دست یابد و به این ترتیب برای اولین بار یک تیم در لیگ برتر خلیج فارسی و حتی کل ادوار لیگ فوتبال ایران (اعم از لیگ آزادگان و لیگ برتر) بتواند به عنوان بسیار مهم گلات دست یابد.

حالا باید منتظر نشست و دید که آیا پرسپولیس می‌تواند در فصول آینده نیز این روند را ادامه دهد یا اینکه تیم‌های احیاشده استقلال و سپاهان و نیز تیم‌های مدعی‌ای همچون تراکتور و فولاد می‌توانند بلاخره این رشته را قطع کنند.

 

بعد از گلات چه اصطلاحی به کار می‌رود؟

اما برای بعد از گلات یعنی شش گله یا شش قهرمانی چه اصطلاحی به کار می‌رود؟ آن گونه که در سایت‌های انگلیسی فوتبال آمده است، بعد از گلات از اصطلاح ساک تریک (sock trick) استفاده می‌شود. گاه نیز از اصطلاح دوبل هت تریک (double hat trick) برای این مطلب یاد می‌کنند. آیا پرسپولیس می‌تواند ساک تریک یا دوبل هت تریک یا به قول خودمان شش تایی قهرمانی کند؟

 

فارغ از آنچه در آینده پیش خواهد آمد، گروه بازیکوش پیروزی تیم پرسپولیس و کسب عنوان گلات را به هواداران این تیم پرطرفدار تبریک میگوید.

 

 

یک نظر

  • but asmr

    ۲۲/۰۸/۱۴۰۰ در ساعت ۱۵:۲۳

    Hi mates, how is the whole thing, and what you
    wish for to say regarding this article, in my view its really amazing in favor of me.

    پاسخ

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

17 − 11 =