متفرقه

۱۴۰۰-۱۱-۱۲ ۱۹:۱۱به قلم بازیکوش9
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2021/06/آنگوزمان.jpg

باز هم ویدیوی دیگری از دکتر رییسی در شبکه های اجتماعی خبرساز شد. ناهار خوردید ؟ بقیه همکارهاتون چطور؟ نهار دادند بهشون؟ این پرسش ها و زمان مطرح شدن آن از سوی رئیسی موجب تعجب بسیاری از کاربران شبکه های مجازی شد. میم های زیادی با عنوان ناهار خوردی ساخته و منتشر شد و حتی...

باز هم ویدیوی دیگری از دکتر رییسی در شبکه های اجتماعی خبرساز شد. ناهار خوردید ؟ بقیه همکارهاتون چطور؟ نهار دادند بهشون؟ این پرسش ها و زمان مطرح شدن آن از سوی رئیسی موجب تعجب بسیاری از کاربران شبکه های مجازی شد. میم های زیادی با عنوان ناهار خوردی ساخته و منتشر شد و حتی بعضی کاریکاتوریست ها به خلق اثر در این زمینه پرداختند. ولی اصل ماجرای ناهار خوردی رییسی چه بود؟

قضیه ناهار خوردی رئیسی چه بود؟

فیلم پرسش به شما ناهار دادند

 

به گزارش بازیکوش سید ابراهیم رئیسی، ظاهرا در سفر استانی رئیس جمهور و همراهانش به استان گیلان، در دیدار با یک اپراتور مرکز ارتباطات مردمی (سامد) که در حال طرح مشکلات کارآفرینان و تولیدکنندگان است گلایه‌هایی را مطرح می کند که ابراهیم رئیسی در پاسخ به او می پرسد: به شما ناهار دادند اینجا؟ پس از اینکه اپراتور پاسخ می‌دهد من خانه خوردم، مجدداً ابراهیم رئیسی می پرسد به همکاران شما چطور؟ ناهار دادند؟ و پس از اینکه شخص پاسخ می‌دهد ان شاءالله که خوردند، رییس جمهور محل را ترک می کند و سراغ بخش بعدی می‌رود!

این فیلم بلافاصله به سوژه شبکه های اجتماعی تبدیل شد و بسیاری از افراد نهار خوردن یا ناهار نخوردن اپراتور را امری بی ربط به دغدغه های شخص مطالبه کننده دانستند. تا حدی که حتی پرسش « ناهار خوردید » به ترندی برای انواع اتفاقات در شبکه های اجتماعی تبدیل شده است.

به شما ناهار هم دادند چه ربطی به مطالبات داشت؟

البته این فیلم به صورت منقطع پخش شده است و ممکن است رئیس جمهور در ابتدای گفت‌و‌گو مطالب دیگری را بیان کرده باشد. با این حال باز هم اینکه در انتهای این مطالبات مهم بحث ناهار خوردن مطرح شود کمی عجیب است. به‌ویژه آنکه ممکن است گمان شود این مطلب برای تغییر موضوع بحث مطرح شده است. با این حال با توجه به اینکه این شخص در حال بیان مطالبات خودش نیست و صرفاً در حال بیان مشکلات دیگران است و احتمالاً خودش گلایه خاصی را از وضعیت خود مطرح نکرده است می‌توان احتمال داد که پرسش ناهار خوردید رئیسی دچار حاشیه‌هایی بیش از آنچه لازم بوده شده است و این به خاطر سابقه ویدیوهای قبلی، چیز چندان عجیبی نیست.

 

ضمن آنکه بعداً خبرگزاری ایرنا گزارش داد که این فیلم مربوط به بازدید رییسی از محل جمع‌آوری شکایات مردمی است و این تکۀ بریده‌شده نیز مرتبط با سوال‌هایی است که در قالب نامه‌های مردمی به دفتر رییس‌جمهور ارسال شده و کارمندان صرفاً مشغول دسته‌بندی و بررسی مشکلات آنها هستند.

در هر صورت، واقعیت این مطلب زمانی روشن خواهد شد که فیلم کامل این گزارش، همراه با قبل و بعدش منتشر شود و این احتمال هست که قضاوت اولیه مردمی بر اساس همین بریدۀ کوتاه، نادرست بوده باشد.

تحلیلی از سطح واکنش به قضیه نهار خوردی

با گذشت یک هفته از اولین روز انتشار کلیپ مربوط به بازدید ابراهیم رئیسی از مرکز ارتباطات مردمی و سیل واکنش‌ها به آن، عبارت ناهار خوردی همچنان بسیار پرواکنش و پرکلیک است و به یکی از ترندهای رایج در شبکه های اجتماعی تبدیل شده است. یک دلیل اولیه و مهم آن، همان است که ظاهراً مخاطب ابتدا گمان می‌کند که مطالبات در حال بیان شدن از سوی نماینده تعدادی از مالباختگان است و ناگهان این تضاد میان اهمیت مطالبه و پاسخ، مخاطب را شوکه می‌کند. اما  دلایل دیگر چه بود؟ به نظر میرسد مواردی مانند سابقه حساسیت، دیدار با پوتین و نیز همزمانی با دهه فجر، از علل اوج گیری واکنش ها و استقبال چشمگیر از این عبارت بوده است.

سابقه حساسیت

بخش دیگری نیز به دلیل ساخته شدن کاریکاتورها، تصاویر و اصطلاحاً میم‌های فراوان از روی این واکنش بود. به تعبیر دیگر، با توجه به سابقه حساسیت شبکه‌های اجتماعی بر ادای برخی کلمات و عبارات، یک سطح انتظار مشخص در مخاطبان ایجاد شده است که گویا هر بار قرار است یک حاشیه جدید از کلیپ‌های منتشر شده را شاهد باشند. این حساسیت که از سال‌ها قبل، از آمبودزمان و پرپکانی آغاز شده بود، دائماً با حساسیت و رصد دقیق ناظران و منتقدان همراه شد و رفته رفته این توقع ایجاد شد که از هر سخنرانی، دیدار یا  گفت‌وگوی رئیس دولت نکته ای بیرون کشیده شود.

دیدار با پوتین

حواشی بسیار فراوان ابراهیم رئیسی در دیدار با پوتین، از ورود گرفته تا خروج که اطلاعات نیز به تدریج و ظرف دو هفته منتشر شد، و مطالب طنزی که پیرامون آن ساخته شد نیز از دلایل دیگر اوج گیری واکنش به مسئله ناهار خوردی بود. چراکه از همان آغاز بسیار با طنازی سعی در مرتبط کردن این دو واقعه داشتند و مثلاً با گفتن اینکه احتمالاً در مسکو به هیئت دولت ایران ناهار داده نشده است، به نوعی ماجرای دیدار با روسیه را نیز زنده می کردند.

دهه فجر و اوضاع سخت اقتصادی

یک علت احتمالی دیگر این مسئله، همزمانی این اتفاق با دهه فجر و شرایط سخت اقتصادی مردم است. در هفته‌ای که خبر از گران شدن برنج شمالی تا کیلویی ۱۰۰ هزار تومان و گوشت تا کیلویی ۲۵۰ هزار تومان رسید، و اتفاقاً مصادف با ایام دهه فجر انقلاب ۵۷ بود، این زمینه ذهنی برای بسیاری از مردم وجود داشت که انتقادات خود را با نوعی طنز تلخ بیان کنند و اینکه اکنون حتی تهیه یک وعده ناهار نیز با چه دشواری‌هایی همراه است. این در حالی است که دهه فجر یادآور انقلابی است که آنطور که تبلیغ می‌شود برای اصلاحات اقتصادی و فرهنگی روی داد.

 

در همین زمینه بخوانید:

آمبودزمان یا آنگوزمان؟ ماجرا چه بود؟

 

9 نظر

 • پنجعلی

  ۱۳/۱۱/۱۴۰۰ در ساعت ۰۰:۴۴

  نقیییییی ناهار نخردمه به آقای رئیسی بگو برای منم ناهار بفرسته

  پاسخ

 • مالباخته

  ۱۳/۱۱/۱۴۰۰ در ساعت ۱۴:۰۹

  تو بورس رو درست کن ما خودمون ناهار و شام رو حل میکنیم

  پاسخ

 • Behzad

  ۱۵/۱۱/۱۴۰۰ در ساعت ۰۷:۵۲

  البته این جواب میتونه در نتیجه تجربه در آستان قدس باشه که اونجا دعوت به قضای حضرت مشکل گشای درد های مردمه

  پاسخ

 • aysan

  ۲۲/۱۱/۱۴۰۰ در ساعت ۲۲:۰۱

  خدایااا ببین مملکتو کیا دارن اداره میکنن😏😂

  پاسخ

 • H

  ۲۶/۱۱/۱۴۰۰ در ساعت ۱۱:۵۲

  خدایا شما دیکه چی میگید وقتی مشخصه فیلم برش داده شده

  پاسخ

  • Has

   ۲۷/۱۱/۱۴۰۰ در ساعت ۰۹:۰۴

   ملت ایرانه انتظار بیش از این نمیره

   پاسخ

   • امیر

    ۳۰/۱۱/۱۴۰۰ در ساعت ۱۴:۲۲

    خفشو آشغال خودتو با ما مقایسه نکن ما اگر تو رفاه بودیم و نامردی از مسئولامون نمی‌دیدیم از کاه کوه نمیساختیم

    پاسخ

 • Z

  ۰۱/۱۲/۱۴۰۰ در ساعت ۲۰:۳۹

  این فیلم تقطیع شده ست و مطمئنا خیلی از کسایی که فیلم را مانتشار دادن میدونن،درسته که مشکلات اقتصادی همگیمون را تحت فشار گذاشته اما این دلیل نمیشه که حاشیه سازی کنیم در حالی که بیشتر از چند ماه از رییس جمهوری رییسی نمیگذره،به جای توجه به کارهایی که کرده ،حاشیه های الکی درست کنیم،فکر نمیکنید که تو پازل دشمن هستید که به جای توجه به تلاش دولت برای حل مشکلات استانها،حاشیخ ها رو منتشر میکنید اون هم چیزی که تقطیع شده ست

  پاسخ

 • منم یه ایرانی

  ۰۶/۰۱/۱۴۰۱ در ساعت ۲۱:۳۰

  خدایا خودت ظهور کن
  آقا بی توجهی به اون شخص و مطالبش از سوی رییسی داد میزنه

  دلم میسوزد و کاری ز دستم بر نمی آید

  تو این چن ماه چ گلی ب سر مردم زدن ک الان بعضیا ازش دفاع میکنن مردم چشاتونو وا کنید مث کبک سرتونو تو برف نکنید

  بجز گرونیو سوتی از جانب حضرات و شعار چی نصیبمون شد؟

  پاسخ

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

یک × سه =