معنی آنگوزمان چیست و چگونه وارد ادبیات سیاسی ایران شد؟ پرسشی که این روزها مرتباً از سوی مردم پرسیده می‌شود و کمتر، جواب دقیقی به آن می‌دهند. آنطور که از بررسی منابع برمی‌آید آنگوزمان با اسپل‌های متفاوت و در زبان‌های انگلیسی و اروپایی ( Unguzman / Angusman/ / Angwzman / Anguzman / Angoozman) هیچ معنی...

معنی آنگوزمان چیست و چگونه وارد ادبیات سیاسی ایران شد؟ پرسشی که این روزها مرتباً از سوی مردم پرسیده می‌شود و کمتر، جواب دقیقی به آن می‌دهند.

آنطور که از بررسی منابع برمی‌آید آنگوزمان با اسپل‌های متفاوت و در زبان‌های انگلیسی و اروپایی ( Unguzman / Angusman/ / Angwzman / Anguzman / Angoozman) هیچ معنی محصلی ندارد و اساساً در هیچ منبعی نیامده است، بلکه صرفاً تلفظ اشتباه کلمه آمبودزمان (ombudsman) است که نخستین بار پس از مناظرات انتخاباتی سال ۱۳۹۶ بر سر زبان‌ها افتاد. در یکی از این مناظرات سید ابراهیم رئیسی به این واژه اشاره می‌کند، هرچند اگر این سخنان به درستی و با دقت شنیده شود (چنانکه در فیلم زیر آمده است)، وی این کلمه را به صورت صحیحِ «آمبودزمان» تلفظ می‌کند، ولی برای گوش غیرمتخصص و ناآشنا با این کلمه و معنی آن، ممکن است انگوزمان شنیده شود:

 

 

 

از آن پس البته مخالفان ابراهیم رئیسی و عمدتاً اصلاح‌طلبان (احتمالاً اولین بار محمود فرجامی، طنزپرداز اصلاحطلب یا علیرضا رضایی، طنزپرداز مخالف جمهوری اسلامی* در جریان انتخابات ۱۳۹۶) این کلمه را با تلفظ نادرستِ آنگوزمان به او نسبت داده‌اند، بدون اینکه محتوای سخن و خود کلمه اصلی برای مردم توضیح داده شود. به نظر می‌رسد دست‌کم این یک مورد، بی‌انصافی یا دست‌کم بی‌دقتی منتقدان در حق ایشان باشد. در ادامه با این مفهوم بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

گفتنی است که اشاره رئیس دولت سیزدهم به نشست آمبودزمان کشورهای آسیایی در اردیبهشت ماه سال ۱۳۷۸ بود که به ریاست ایران و شخص ابراهیم رئیسی برگزار شد. خلاصه ای از این نشست را در فیلم زیر مشاهده می ‌کنید.

 

 

آمبودزمان چیست؟

اما آمبودزمان یا همان آنگوزمان یعنی چه و در اصطلاح به چه معناست ؟ معنی آمبودزمان در عرف سیاسی و اجتماعی چیست؟

آمبودزمان به فرد یا دفتری غیرجانبدار گفته می‌شود که وظیفه دارد به عنوان نماینده عموم مردم، موارد نقض حقوق بشر توسط دولت یا نهادها و شرکت‌های مختلف را بررسی و بازرسی کند. این وظیفه معمولاً توسط دولت یا پارلمان به آمبودزمان محول می‌شود و به وی استقلال عمل زیادی اعطا می‌شود.

 

واژه آمبودزمان (ombusman) با تلفظ اصلی «اُمبودس‌مان» واژه‌ای سوئدی است که در اصل معنای «نماینده» می‌داده و عملکرد آمبودزمان نیز ریشه در سنت‌های اسکاندیناوی دارد. در زبان انگلیسی، این کلمه به صورت آمبودزمِن تلفظ می‌شود. در چین و کره نیز در طول تاریخ نهادی با عملکرد مشابه به چشم می‌خورد که بازرس مخفی سلطنتی نامیده می‌شد و نهادی با عملکردی نزدیک به عملکرد آمبودزمان نیز در کشورهای اسلامی تحت عنوان دیوان مظالم وجود داشت.

هدف از تشکیل دفاتر آمبودزمِن، حمایت از حقوق افراد در مقابل سوء جریانات اداری است؛ به عبارتی آمبودزمان یک نوع ضمانت اجرایی غیرقضایی برای نظارت بر حسن جریان قانون در کشور و دستگاه دولت و حمایت از حقوق و آزادی‌ها است.

 

ویژگی این نوع رسیدگی غیرقضایی، عدم تشریفات و افزایش سرعت عمل در به نتیجه رسیدن شکایات است. به همین دلیل، آمبودزمان مورد استقبال کشورهای مختلف دنیا قرار گرفته‌ است.

این نهاد شکایت‌ها را دریافت می‌کند و مورد تحقیق و بررسی قرار می‌دهد و سپس براساس قوانین و مقررات خود رهنمودهای لازم را به مقامات مسئول ارائه می‌دهد.

در برخی کشورها سازمان بازرسی کل کشور یا دیگر دفاتر چون وکیل شهروندی عملکردی مشابه با آمبودزمان را برعهده دارند. در ایران سازمان بازرسی کل کشور، به عنوان نهاد آمبودزمان ایران فعالیت می‌کند.

 

مؤسسه بین‌المللی دادآوری

مؤسسه بین‌المللی دادآوری (IOI) در سال ۱۹۷۸ در وین اتریش بنیاد شد. این مؤسسه تنها سازمان جهانی است که برای همکاری بیش از ۱۵۰ مؤسسه آمبودزمان فعال در دنیا تأسیس شده‌است. مؤسسه آمبودزمانی بین‌المللی دارای ۵ حوزهٔ منطقه‌ای در آفریقا، آسیا، استرالیا، اروپا، آمریکای لاتین و حوزه کارائیب و آمریکای شمالی می‌باشد. زبان‌های اصلی مؤسسه انگلیسی، فرانسوی و اسپانیایی است.

انجمن آمبودزمان آسیایی (AOA) در ۱۶ آوریل ۱۹۹۶ میلادی (۲۸ فروردین ۱۳۷۵) به عنوان یک انجمن غیرحکومتی، غیرسیاسی، مستقل و حرفه‌ای آمبودزمان در آسیا به وجود آمد.

 

 

اهمیت آن جلسه آمبودزمان چه بود و چرا ابراهیم رئیسی به آن اشاره می‌کند؟

آنگونه که در فیلم دیده می‌شود، سید ابراهیم رئیسی از سابقه تشکیل آمبودزمان برای پاسخ به تبحر خود در سیاست خارجی استفاده می‌کند، ولی به نظر می‌رسد پاسخی ضمنی است به منتقدانی که همواره سابقه وی در حوزه مسائل حقوق بشری را مورد نقد قرار می‌دهند. رئیسی با اشاره به اینکه خودش جزو مدعیان حقوق بشر بوده و حتی ریاست یکی از جلسات بین المللی رسیدگی به دعاوی حقوق بشری (تحت عنوان آمبودزمن یا همان آنگوزمان) را به عهده داشته است، اتهامات یادشده را از خودش دور می‌کند.

نهایتاً اینکه هرچند رئیسی کلمه آمبودزمان را به درستی تلفظ می‌کند، اما موارد دیگری از اشتباهات لپی (مثل پروپکانی و بعدها لوکوموتیر) که به ایشان نسبت داده شده، سبب شده تا به این کلمه نیز با بدبینی نگاه شود و اشتباهاً آن را نیز یک خطای لفظی تلقی کنند.

 

 

در همین زمینه بخوانید:
لوکوموتیر یا لوکوموتیو، اصل ماجرا چه بود؟
حلقوم به چه معناست؟ آیا تعبیر حلقوم رهبری اشتباه بود؟

28 نظر

 • پروپکانگر

  ۱۰/۰۴/۱۴۰۰ در ساعت ۰۹:۳۶

  عجب! حالا دیگه شد گوش غیرمتخصص 🙂

  پاسخ

 • Arash

  ۱۰/۰۴/۱۴۰۰ در ساعت ۱۱:۲۰

  باشه گوش ما غیر متخصص برای پرپکانی به جای پروپاگاندا توجیهتون چی هست؟ اصلا اینها کلمات سختی است. بفرمائید نظرتان درباره لوکوموتیر چی هست؟ اون رو هم هشتاد میلیون گوش غیر متخصص شنیده؟؟

  پاسخ

  • بازیکوش

   ۱۰/۰۴/۱۴۰۰ در ساعت ۱۳:۱۰

   سلام دوست عزیز.
   قصد این مقاله، توجیه نیست. بررسی بدون پیش‌داوری و ذهنیته. قطعاً لوکوموتیر اشتباهه و پروپکانی هم چنانکه در مقاله جداگانه گفتیم، معنای خاصی نداره و احتمال ۹۹ درصد، اشتباه لفظی بوده (به اصل مقاله مراجعه کنید: https://bazikoosh.com/propakani ).
   ولی درباره آمبودزمان ظاهر امر نشون میده که کمی بی دقتی یا بی انصافی از طرف منتقدان وجود داشته. معمولاً وقتی شخصی در یکی دو مورد اشتباه می کنه، ذهن ها برای گرفتن ایرادهای متعدد، حساس میشه و امکان خروج از جاده انصاف وجود داره.
   ضمن اینکه کل این مباحث هیچ‌کدام به معنا یا منظور دفاع از عملکرد و منش فرد خاصی نیست و انتقادات مربوط به عملکرد، در جای خودشون متین و قابل بررسی هستند.
   با آرزوی شادترین لحظه ها.

   پاسخ

  • سید

   ۱۸/۰۶/۱۴۰۰ در ساعت ۱۶:۲۹

   پرفکان یا پرپکان در زبان خیابانی یا اصطلاحاً زبان مخفیِ مشهدی و اغلب در حالت شوخی بین برخی از جوانان به معنای “شلوغ و در بوق و کرنا کردن” به کار می‌رود.

   پاسخ

 • محمدرضا فراهانی

  ۱۰/۰۴/۱۴۰۰ در ساعت ۱۶:۲۵

  حق با شماست منم فکر میکردم میگه آنگوزمان ولی دقت بشه همون آمبودزمان تلفظ میکنه. حالا خود آمبودزمان هم انگار تلفظ درستی نیست تلفظ انگلیسی رو چک کردم آمبودزمِن اومده.

  پاسخ

 • ناشناس

  ۲۲/۰۴/۱۴۰۰ در ساعت ۰۰:۱۳

  مادربزرگ من که سبزواری هستند از کلمه پروپاکان استفاده می کنن، به معنی تبلیغات الکی، مثلاً فردی دختر دم بخت داره و برای دخترش خیلی تبلیغ میکنه و از هنرهای اون تعریف میکنه، در این مورد میگن فلانی خیلی برای دخترش پروپاکان میده

  پاسخ

  • قزمیت

   ۲۲/۰۴/۱۴۰۰ در ساعت ۱۳:۳۸

   آره اتفاقا ننجون من هم توی دوقوزآباد به لوکوموتیو میگه لوکوموتیر. میگه قدیما قطار که میومد سمت دهات، اهالی ده نمی دونستن این چیه، ازش می ترسیدن. رو همین حساب مردای دهات با تفنگ هاشون میرفتن لب خط آهن، قطار رو می گرفتن به تیر. برای همین هم ما دیگه به لوکوموتیو میگفتیم لوکوموتیر

   پاسخ

 • عطا

  ۱۲/۰۵/۱۴۰۰ در ساعت ۲۰:۰۱

  تلفظ این واژه‌ هیچ ربطی به چیزی که شما خواستید درست کنید. نداره. این فونتیکشه
  ämbədzmən. اُمبِدزمِن
  بخون ببینم. چطور می خونی که عین آنگوزمان بشه و گوش غیر متخصص ما اینجور بشنوه

  پاسخ

 • ناشناس

  ۲۵/۰۵/۱۴۰۰ در ساعت ۱۵:۳۲

  بعضی وقتا به خاطر استرس هیجان یا عدم تمرکز یا اینکه در حین حرف زدن حواسمون به کلمات بعدی هست که میخوایم بگیم ناخودآگاه اشتباه لفظی یا حتی غیر لفظی پیش میاد
  گاهی برا منم پیش میاد حتی در تدریسم

  پاسخ

  • ن

   ۰۶/۰۶/۱۴۰۰ در ساعت ۲۲:۳۱

   چقدر خوبه آدم نون بازوش رو بخوره

   پاسخ

 • کمال

  ۲۷/۰۵/۱۴۰۰ در ساعت ۲۰:۳۰

  این کلمه خبلی کم مورد استفاده قرار گرفته متاسفانه، یه نوع سازمان تقریبا شبیه سازمان بازرسی ایران
  تلفظش هم مطابق تلفظ اصلیش درست باشه، که ز توش ساکن میشه، که تلفظش در زبان فارسی یه مقدار مشکله
  به هر صورت این جور موارد فقط برای طنز و سرگرمی ارزش بررسی داره تا موارد مهم دیگر

  پاسخ

 • زارت

  ۲۸/۰۵/۱۴۰۰ در ساعت ۰۶:۵۸

  انگوزمان لکومتیر پرفکانی شده است قبول دارید عایا؟؟؟

  پاسخ

 • تخیلی

  ۲۹/۰۵/۱۴۰۰ در ساعت ۲۲:۰۹

  آنچسمان رو تحلیل نمیکنید؟

  پاسخ

 • میرزایی

  ۰۶/۰۶/۱۴۰۰ در ساعت ۰۸:۱۲

  چند بار گوش کردیم با بچه ها واقعا نمیشه تشخیص داد دقیقا کدام کلمه رو تلفظ می کنه ولی منم شک کردم احتمالش هست که درست تلفظ کرده باشه. خوشبینانه ش این هست که درست ادا شده. باید فایل کیفیت بالاش رو با سرعت پایین گوش کرد.

  پاسخ

 • مجتبوی

  ۰۶/۰۶/۱۴۰۰ در ساعت ۲۲:۵۸

  خوبه که سعی میکنید انصاف رو رعایت کنید ولی وقتی بقیه اشتباه ها رو در نظر بگیرید میفهمید که دفاعتون بیجاست.

  پاسخ

 • ایرانی

  ۰۷/۰۶/۱۴۰۰ در ساعت ۱۰:۳۳

  حتما گوشهای ما مردم با مال شما فرق داره دقیق میگه آنگوزمان. در ثانی لوکوموتیر را چی میگید پروپکانی را چه جور توجیه میکنیدـ شش کلاس سواد داره دیگه

  پاسخ

  • سید

   ۱۸/۰۶/۱۴۰۰ در ساعت ۱۶:۳۰

   پرفکان یا پرپکان در زبان خیابانی یا اصطلاحاً زبان مخفیِ مشهدی و اغلب در حالت شوخی بین برخی از جوانان به معنای “شلوغ و در بوق و کرنا کردن” به کار می‌رود.

   پاسخ

 • مسعود

  ۱۵/۰۶/۱۴۰۰ در ساعت ۱۴:۰۲

  آنگوزمان چیست؟
  گردهمآیی برای انتخاب مسئولین آینده کشور.
  در این گردهمآیی … پست ریاست جمهوری به رکورد دار داده میشود

  نتیجه آنگوزمان انتخاب فردی اصلح که بیش از هر کس
  توانایی … … را دارد

  پاسخ

 • خرزوخان

  ۱۷/۰۶/۱۴۰۰ در ساعت ۰۶:۳۲

  داداش آمبودزمان شما گیریم درست به لکوموتیر و پرپکانی و … میخوای چه کنی،
  پرپکانی رو بجای پروپاگاندا
  لوکوموتیر به جای لوکوموتیو
  و جدید وزیر بهداشتشون پروتکل رو پروکتل گفتن اونم چندین بار….

  پاسخ

 • یوسف

  ۲۷/۰۶/۱۴۰۰ در ساعت ۱۶:۱۴

  یه بنا گچبر آورده بودم شرکت اتاق مدیریت گچبری کنه این بنده خدا هرازگاهی باید خودش میساخت چندباری براش تریاک خریدم یه ماله داشت که میزاشت لای پارچه میزاشت تو یه جعبه یه روزی که مشغول کشیدن بود از روی کنجکاوی جعبه ماله را باز کردم پارچه را باز نکرده بنده خدا از روی پیک‌نیک خودش پرت کرد فریاد کشید مهندس دست نزن من ترسیدم گفتم میخوام ماله را ببینم گفت میدونم آن ماله را سال ۶۰ خریدم ۶۰ هزار تومان ۸۰ ساله داره کار میکنه رو دست نداره تحلیل آنگوزمانی شما من یاد اوستا گچبر انداخت لامصب ۸۰ سال کار کرده عجیبن غریبا

  پاسخ

 • میثم

  ۳۱/۰۶/۱۴۰۰ در ساعت ۱۲:۰۴

  آنگوزمان (۱) و تو چه دانی آنگوزمان چیست (۲) آن از اسرار الهی است بین ما و نماینده مان (۳) هر گاه ندای آن را شنیدید ماله های خود را پرپکانید (۴) لوکوموتیر اسرار ما در حال نزدیک شدن است و جهاد سختی پیش روی شماست (۵) و آنانی که دست از ماله کشیدند ماله کشی های قبلی شان تباه شد و از دنیا و آخرت طرفی برنبستند (۶)

  پاسخ

 • محمود

  ۰۱/۰۷/۱۴۰۰ در ساعت ۰۲:۳۷

  متاسفانه مردم ما بجای پشتیبانی یک نفر دنبال مسخره کردن هستند. حالا سید اولاد پیغمبر یک اشتباه لفظی کرده این همه طنز سازی نداره. هنوز نیامده شمشیر از رو بسته اند. حداقل چندین ماه به این فرد فرصت دهید عرقش در دفتر ریاست جمهوری خشک بشه بعد او را قضاوت کنید. متاسفانه ما مردم بجای مثبت بودن و مثبت فکر کردن دنبال منفی بازی هستیم. در یکی از مصاحبه های ایشان خبرنگار او را آقای آیت الله رئیسی خطاب کرد. ایشان با لحنی مهربانانه فرمودند مرا رئیسی صدا بزنید. این نشان چی است؟ نشان انسان بودن اوست. نشان خاکی بودن اوست. من احساس می کنم ایشان واقعا آمده اند به مردم خدمت کنند و امیدوارم همه پشتیبان او باشند تا شاید بتواند اقتصاد نابود شده مملکت را احیا کنند. من شخصا برای این شخص ارزش خاصی قائل هستم و حتی روز رای گیری کتک مفصلی از ضد انقلاب در امریکا خوردم (چون به حضرت آقا فحاشی کردند و من نتوانستم تحمل کنم). در هر صورت بجای رای دادن با دنده ترک برداشته و بدنی کبود به شهر محل سکونتم که ۳ ساعت رانندگی داشت برگشتم. منظورم این است ایرانیانی که در خارج زندگی می کنند، آنهم در امریکا که بعبارتی مهد آزادی و دموکراسی است بویی از دموکراسی نبرده اند و اصولی ترین حق شهروندی یعنی رای دادن را نه تنها از من گرفتند بلکه اگر پلیس نیامده بود زیر مشت و لگد بیش از ده نفر از بین رفته بودم. بیایید قبل از اینکه فردی را مسخره کنیم یا برایش جوک بسازیم اجازه زمان دهیم تا ببینیم او برای راحتی ما چه قدم هایی بر خواهد داشت. من واقعا خیلی امید به آقای رئیسی دارم بخصوص که حضرت آقا پشتیبان ایشان هستند و با درایت و روحیات عرفانی که دارند به ایشان کمک خواهند کرد.

  پاسخ

  • 🙄🙄

   ۱۵/۰۷/۱۴۰۰ در ساعت ۱۹:۵۷

   😐😐😐😐پای دین و پیغمبر رو چرا میکشین وسط ماجرا😑😑😑

   پاسخ

  • 🙄🙄

   ۱۵/۰۷/۱۴۰۰ در ساعت ۲۰:۰۰

   😐😐😐😐پای دین و پیغمبر رو چرا میکشین وسط ماجرا😑😑😑
   خوشبحالتون که توی آمریکا هستین ولی خوب وضعیت کشور رو درک میکنید😊🌹

   پاسخ

 • مهدی

  ۰۷/۰۷/۱۴۰۰ در ساعت ۱۲:۰۲

  من رفتم چندتا کلمه دیگه که توش گ داره را با پیش فرض اینکه اصلش ب هست گوش کردم و واقعا به شنیدم…..ایکه شما گ را ب می شنوی یک خطای شناختی و ریشه در فریب ذهن شما برای یک تعصب ریشه دوانده در عمق وجودتان هست و این خود روشیست برای شناخت خود و اینکه من در مسیر درست یا اشتباهی هستم…مسیر درست و اشتباه در کل به این معنی نیست که لزوما آن جبهه مسیر اشتباه باشد بلکه به معنی آن است که شما ذهن شما دوست دارد تمام چیزها و کسان و هر چیز منتسب به آن مسیر را بی عیب و بی نقص ببیند

  پاسخ

 • لوکوموتیر

  ۱۲/۰۷/۱۴۰۰ در ساعت ۱۰:۵۰

  فازتو دوس دارم که از یه بی سواد که تو کل جمله هاش حتما یه غلطو داره دفاع میکنی

  پاسخ

 • محمد

  ۱۵/۰۷/۱۴۰۰ در ساعت ۰۵:۴۳

  عجب از اون سر دنیا از عاغاتون هم پشتیبانی میکنی آره؟؟؟؟ راستی این آیت الله تون در دهه شصت هم با همین لحن مهربانانه دستور قتل و عام و اعدام مردم مظلوم رو صادر میفرمودند؟؟؟ حقا که معلوم نیست ننه بابای امثال شما …ای ضد میهنی کیا هستن که اینطور شرفتون رو تاخت میزنین با چند صباحی زندگی مرفه. ضمناً کتکی هم که خوردی نوش جان … ات، بنظر من کم زدنت، تورو باید کاری میکردن که … بالا میاوردی …

  پاسخ

 • سجاد

  ۱۸/۰۷/۱۴۰۰ در ساعت ۱۶:۲۳

  واقعا تاسف داره که لوکوموتیری از انتقادات رو که قابل بررسی در آنگوزمان‌های بین‌المللی هست رو بصورت پرپکانی در رسانه‌ها میبینیم! انشالله با یک حرکت سریع انقلابی فوری . . . (بقیه‌ش یادم رفت)

  پاسخ

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

دوازده − 10 =