متفرقه

۱۴۰۰-۰۷-۲۷ ۱۶:۰۷به قلم بازیکوش1
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2021/10/buti.jpg

اخیراً در رسانه ‌های فارسی زبان از شخصی به نام شیخ طوطی صحبت می‌شود؟ این فرد کیست و هویتش چیست؟ آیا اصلاً چنین فردی با چنین نام خانوادگی وجود خارجی دارد؟ در واقع باید گفت این نام، مربوط به محمدسعید رمضان البوطی یا شیخ البوطی است که دکتر ابراهیم رئیسی او را در کنفرانس وحدت...

اخیراً در رسانه ‌های فارسی زبان از شخصی به نام شیخ طوطی صحبت می‌شود؟ این فرد کیست و هویتش چیست؟ آیا اصلاً چنین فردی با چنین نام خانوادگی وجود خارجی دارد؟ در واقع باید گفت این نام، مربوط به محمدسعید رمضان البوطی یا شیخ البوطی است که دکتر ابراهیم رئیسی او را در کنفرانس وحدت اسلامی اشتباهاً شیخ طوطی خواند. او یک دانشمند مسلمان اهل سنت بود که با لقب «شیخ شام» نیز شناخته می‌شد. وی در ۲۱ مارس ۲۰۱۳، در طول جنگ داخلی سوریه و بر اثر انفجار بمب کشته شد. با این حال سوالات بسیاری درباره مرگ وی درپی صحنه‌های فیلم (انفجار) مطرح شده‌است.

شیخ بوطی بیشتر از هر کسی پس از رئیس‌جمهور بشار اسد، برای بینندگان تلویزیونی سوریه آشنا بوده‌است. بوطی بیشتر نویسنده بوده و بیش از شصت کتاب درباره موضوعات مختلف اسلامی نگاشته است. از شیخ بوطی غیر از آثار مذهبی، آثار ادبی نیز برجای مانده است. برای مثال، او مام و زین (اثر احمد خانی نویسنده و شاعر مشهور کرد)، داستان معروف کردی را به عربی ترجمه کرد.

 

زندگی‌نامه شیخ بوطی

شیخ بوطی که گاه به اشتباه او را شیخ طوطی نیز نامیده‌اند در سال ۱۳۴۷ هجری قمری برابر با ۱۹۲۹ میلادی در روستایِ جلیکا در اطراف شهر جزیره بوطان زاده شد. این شهر در ترکیه و در همسایگی عراق و سوریه است. بوطی و خانواده‌اَش، به سبب انتساب به جزیره بوطان، بوطی نام گرفتند. بنابراین لقب شیخ طوطی یا شیخ توتی صرفاً یک اشتباه لپی است و ارتباطی با این شخص ندارد. در سال ۱۹۳۳ میلادی، هنگامی که محمد رمضان تنها چهار سال داشت، به همراهیِ پدرش ملا رمضان بوطی به دمشق هجرت کرد. سبب این هجرت مخالفتِ ملّارمضان با افکارِ اسلام‌ستیزانهٔ آتاتورک بود. بوطی از خانواده‌ای کردی بود و کردی زبانِ مادری‌اَش به‌شمار می‌رفت. پس از رسیدن به دمشق، مادرِ محمّد رمضان جان باخت و پدرش زنی ترکی را به همسری گرفت. بدین سبب، محمّد رمضان به سه زبان عربی، کردی و ترکی مسلّط بود.

زمانی که خانواده وی به دمشق مهاجرت کردند او تنها چهار سال سن داشت، بوطی خیلی زود در آموزش دینی در دمشق ثبت نام کرد؛ در یازده سالگی قرآن و سیره نبوی را نزد شیخ حسن حبنکه و و شیخ المرادینی در مسجد منجک واقع در بازار المیدان دمشق فراگرفت. بعدها وقتی این مسجد به مؤسسه جهت‌گیری و ارشاد (مدرسه علوم دینی) اسلامی مبدل شد؛ تا سال ۱۹۵۳/م به مطالعه و یادگیری تفسیر قرآن، منطق، بلاغت و اصول اساسی احکام اسلامی (اصول و فقه)، درسال ۱۹۵۴/م برای تکمیل تحصیلات کارشناسی در دانشکده شریعت الازهر؛ به مصر سفرکرد. با اتمام دوره سه ساله در حقوق از دانشکده شریعت و دیپلم دیگری در آموزش از دانشکدهٔ انگلیسی بازهم در الازهر، بوطی با افتخار تدریس و کسب صلاحیت لازم (اجازه‌نامه در علوم دینی) و یک دیپلم در آموزش به دمشق بازگشت.

مواضع سیاسی

محمد رمضان سعید البوطی در جریان جنگ داخلی سوریه به صورت علنی از بشار اسد که متعلق به اقلیت شیعه مذهب علوی است حمایت می‌کرد. وی قیام مسلحانه علیه نظام حاکم را (هرچند آن نظام ظالم باشد) حرام می‌دانست و معتقد بود که این رویه به جنگِ داخلی و آشوب خواهد انجامید. با آغازِ انقلاب و ناآرامی در سوریه، به تدریج از محبوبیت بوطی در میانِ گروه‌های مخالفِ نظام کاسته شد؛ و مخالفانِ اسد کتاب‌های او را سوزاندند.

با اینکه بوطی از نظام بشار اسد حمایت می‌کرد، کشتارِ تظاهرکنندگان علیه نظام را نیز محکوم می‌کرد و بارها نیروهای نظامی را از این کار بازداشت. هنگامی که سربازی در مورد شلیک به تظاهرکنندگان از او استفتاء کرد، بوطی کشتنِ تظاهرکنندگان را حرام دانست و به این سرباز گفت که نباید جانِ خود را بر جانِ دیگران مقدّم بداند.

از او منتشر شده بود که وی سجده بر روی تصویر بشار اسد را مجاز دانسته بود؛ در حالی که او این کار را نشانه‌ای از کفر می‌دانست؛ و به بشار اسد نیز در این باره هشدار داده بود.

اسکربل چگونه به پرفروش‌ترین بردگیم جهان تبدیل شد؟

ترور

در تاریخ ۲۱ مارس ۲۰۱۳، شیخ بوطی در مسجد ایمان در منطقه «مزرعه» در مرکز دمشق، طی یک حمله انتحاری کشته‌ شد. وی در این هنگام ۸۴ سال داشت. دولت و مخالفان هر یک دیگری را به کشتن دکتر بوطی متهم می‌کنند. بشار اسد در پیامی این ترور را محکوم کرد و مخالفان دولت را به دست داشتن در این اقدام متهم ساخت. ارتش آزاد سوریه دست‌ داشتن در این حمله انتحاری را تکذیب کرد و مدعی شد که این گروه هیچ‌گاه به مساجد حمله نمی‌برد.

واکنش‌ها

درگذشت وی واکنش‌های زیادی را به همراه داشت. شورای امنیت، دبیرکل سازمان ملل متحد، محافل مصری، روسیه، الجزایر و ایران، کشته شدن علامه البوطی را محکوم کردند. با این حال شیخ عبدالرحمن السدیس از مقامات بلندپایه وهابیت در عربستان از قتل وی ابراز شادمانی کرده‌ است.

 

منبع: صفحه ویکی‌پدیای شیخ بوطی

یک نظر

  • شیخ قوطی

    ۲۹/۰۷/۱۴۰۰ در ساعت ۰۰:۴۵

    وقتی شیخ طوسی رو با شیخ بوطی‌ قاطی می‌کنی و ترکیبش میشه شیخ طوطی😂😂

    پاسخ

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

5 + نوزده =