اسکربلمحاسبه ‌امتیازات در اسکربل

۱۳۹۹-۰۷-۲۲ ۹:۰۷به قلم بازیکوش0
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2020/10/محاسبه-امتیازات.jpg

محاسبه امتیازات در اسکربل برای محاسبه ‌امتیازات در اسکربل باید هم به اعداد روی کاشی‌ها ‌و هم به اعداد روی صفحه توجه کرد. هر ‌کلمه‌ای که ساخته می‌شود، امتیازش برابر با جمع امتیازات نوشته ‌شده روی کاشی‌هاست؛ با این یادآوری که باید به اعداد روی صفحه نیز توجه کنید. برای مثال در تصویر زیر بازیکنی...

محاسبه امتیازات در اسکربل

برای محاسبه ‌امتیازات در اسکربل باید هم به اعداد روی کاشی‌ها ‌و هم به اعداد روی صفحه توجه کرد. هر ‌کلمه‌ای که ساخته می‌شود، امتیازش برابر با جمع امتیازات نوشته ‌شده روی کاشی‌هاست؛ با این یادآوری که باید به اعداد روی صفحه نیز توجه کنید.

برای مثال در تصویر زیر بازیکنی که کلمه «خانه» را ساخته است، مجموع امتیازات کاشی‌هایش هشت امتیاز است؛ ولی چون از روی خانه ستاره (صورتی‌رنگ) رد شده، امتیاز کل کلمه او ضرب‌در دو می‌شود و امتیازش شانزده خواهد بود. در واقع، در بازی اسکربل، همیشه امتیاز کل کلمه نفر اول، ضرب‌در دو می‌شود.

 

محاسبه امتیازات در اسکربل فارسی بازیکوش

قانون بینگو!

اگر بازیکن بتواند در یک نوبت، همه هفت حرف روی طاقچه خود را روی صفحه بچیند و یک کلمه معنادار بسازد، اصطلاحاً بینگو زده است و به علاوه امتیازات خود کلمه، پنجاه امتیاز اضافه هم جایزه می‌گیرد.

 

کاشی‌های صفر!

دو کاشی‌ بدون حرف، هیچ امتیازی ندارند؛ ولی جزو باارزش‌ترین کاشی‌های بازی‌اند؛ زیرا می‌توانید هر کدام از ۳۲ حرف الفبا را که خواستید روی آنها بنویسید.

بنابراین با اینکه این حروف به تنهایی ارزش کمی دارند و نمی‌توانند امتیاز کلمه شما را افزایش دهند (مخصوصاً با افتادن روی خانه های حرف ضرب در دو یا حرف ضرب در سه، این خانه ها را به اصطلاح حرام می‌کنند)، اما از آنجا که دست شما برای برای ساختن کلمات طولانی و به ویژه بینگو باز می‌کنند، جزو با ارزش ترین حروف به شمار می‌آیند.

امتیاز مضاعف

آنچه در محاسبه امتیازات در اسکربل ، همیشه باید مد نظر باشد، این است که همه کلمات ساخته شده باید در امتیازشماری به طور مستقل محاسبه شوند. برای مثال اگر با قرار دادن حتی فقط یک حرف، توانستید هم یک کلمه عمودی و هم یک کلمه افقی بسازید، باید هر دو را در امتیازشماری لحاظ کنید.

در طول بازی، هر یک از بازیکنان، خودش امتیازات هر دور خود را محاسبه می‌کند و آن را روی برگه‌ای به صورت ستونی زیر نام خود می‌نویسد تا بتواند در پایان بازی، جمع کل امتیازاتش را محاسبه کند.

به مثال زیر توجه کنید:

محاسبه امتیازات: اسکربل فارسی

در تصویر بالا، با آنکه کلمه «ن م ک» فقط در یک حرکت روی صفحه قرار داده شده است، اما امتیازات هر کلمه باید جداگانه محاسبه و سپس جمع ‌شود. محاسبه امتیازات کلمه نمک بدین شکل است:

نمک: ۸ =(۲*۳)+۱+۱

آک: ۷ =(۲*۳)+۱

خم: ۶ =۱+۵

حاصل‌جمع: ۲۱ =۶+۷+۸

 

 

با استفاده از نرم‌افزار اسکربل فارسی بازیکوش می‌توانید ورود و جمع امتیازات را به‌صورت آسان‌تر، سریع‌تر و دقیق‌تر انجام دهید.

 

با کلیک روی اینجا همین بازی را در صفحه اینستاگرام ما هم ببینید.

مطالب مرتبط:

اصطلاح‌شناسی اسکربل

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

3 × 3 =