[smartslider3 slider=”12″]

اسکربل فارسی

بازی اسکربل به عنوان محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین بازی کلمه سازی جهان و چهارمین بردگیم پرفروش کل تاریخ پس از شطرنج، چکرز و تخته نرد، یکی از مهم‌ترین بازی‌های رومیزی جهان است که هم از نظر تقویت هوش کلامی و دایره واژگان، هم به دلیل افزایش سرعت محاسبات ریاضی و هم به سبب تقویت هوش استراتژیک و منطقه‌یابی، دارای کارکردهای فراوان آموزشی به ویژه برای کودکان و نوجوانان است. در واقع بازی scrabble را می‌توان نوعی شطرنج کلمات دانست؛ جایی که «الف» و «ب»، سربازان پیاده شما هستند و حروفی مثل «ژ» و «ظ» سواره‌نظام شما.

اسکربل که گاه به اشتباه اسکرابل نیز خوانده می‌شود، تا کنون در ۱۲۰ کشور دنیا و بیش از ۱۵۰ میلیون نسخه فروش داشته است و تا سال گذشته به ۳۷ زبان زنده دنیا نیز ترجمه شده بود. این بازی آنقدر محبوب است که از هر دو خانواده انگلیسی و هر سه خانواده امریکایی، یک خانواده نسخه‌ای از آن را در خانه خود دارند. ضمناً مسابقات جهانی اسکربل هر ساله در امریکا برگزار می‌شود و در همین راستا، در سراسر جهان، بیش از چهار هزار باشگاه اسکربل مشغول فعالیت هستند.

گروه تولیدی بازیکوش این افتخار را دارد که در سال ۱۳۹۹ برای نخستین بار این بازی را به سی و هشتمین زبان نیز ترجمه کرد و اسکربل فارسی را روانه بازار ایران نمود. نسخه فارسی اسکربل، دقیقاً با همان مکانیسم طراحی و امتیازبندی حروف انگلیسی بازطراحی شده است؛ بدین شکل که با رصد کردن بیش از صد هزار صفحه از متون فارسی قدیم و جدید، از دیوان شعرا گرفته تا خبرگزاری‌های رسمی جدید، ابتدا تراکم حروف و درصد کاربرد آنها در متون به طور متوسط مشخص شد و سپس امتیازدهی آنها به شیوه آلفرد باتز (طراح نسخه اسکربل) انجام گردید.

در بازطراحی اسکربل فارسی، همه معیارها و ضوابط ساخت قطعات بر اساس نسخه‌های چوبی و فاخر اسکربل ملاحظه شده است. همه قطعات از صفحه گرفته تا طاقچه ها از جنس چوب ام‌دی‌اف هستند تا دوام و استحکام بازی به حداکثر برسد. جعبه به صورت هاردباکس تهیه شده است که مرغوب‌ترین نوع جعبه اسباب‌بازی است و کیسه های بازی نیز از جنس مخمل کالیفرنیا تهیه شده‌اند. ضمن آنکه همراه با این نسخه، می‌توانید نرم افزار کمکی رایگان این بازی را برای ثبت امتیازات و استفاده از دایره المعارف بازی نیز در اختیار داشته باشید.

در نسخه دوزبانه اسکربل می‌توانید همزمان اسکربل فارسی و انگلیسی را یک جا خرید کنید و با یک بازی کلمه سازی مهیج، هر دو زبان خود را تقویت کنید.