دورهمیمافیااسنایپر یا حرفه ای : همه چیز درباره نقش تک تیرانداز در بازی مافیا

۱۴۰۰-۱۰-۲۷ ۱۲:۱۰به قلم بازیکوش15
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2022/01/تک-تیرانداز-مافیا.jpg

در ادامه مقاله نقش های بازی مافیا که با استقبال بسیار خوب خوانندگان بازیکوش مواجه شد، تصمیم گرفتیم که نقش‌های بازی مافیا را به تفکیک نیز در قالب مقالاتی ارائه کنیم. در این سلسله مقالات خواهیم کوشید به طور تحلیلی و با ارائه همه جزئیات، عمده ظرافت‌های مربوط به هر نقش را بیان کنیم و...

در ادامه مقاله نقش های بازی مافیا که با استقبال بسیار خوب خوانندگان بازیکوش مواجه شد، تصمیم گرفتیم که نقش‌های بازی مافیا را به تفکیک نیز در قالب مقالاتی ارائه کنیم. در این سلسله مقالات خواهیم کوشید به طور تحلیلی و با ارائه همه جزئیات، عمده ظرافت‌های مربوط به هر نقش را بیان کنیم و خوشحال می‌شویم که خوانندگان و مخاطبان عزیز نیز نظرات خود را از تجربیات خود درباره اجرای هر یک از این نقش ها با ما در میان بگذارند. مقاله دوم از این سلسله مقالات را به نقش حرفه ای یا همان اسنایپر اختصاص داده‌ایم. گفتنی است که در ورژن‌های مختلف بازی مافیا، حرفه ای را با نام های اسنایپر، تک تیرانداز یا کلانتر می‌شناسند ولی کارکرد همه اینها یکی است.

 

قابلیت‌های اسنایپر

 • داشتن حق تیر در فاز شب
 • تعداد تیر: ۲

 

توضیح کلی نقش حرفه ای یا اسنایپر

نقش اسنایپر یا تک تیرانداز در بازی مافیا: حرفه ای (اسنایپر / تک تیرانداز / کلانتر) شهروندی است که تفنگ دارد و می‌تواند به کسانی که فکر می‌کند مافیا هستند شلیک کند. نکته مهم این است که تعداد تیرهای اسنایپر محدود است و باید قبل از بازی مشخص شود. اسنایپر در بازی مافیا نمی‌تواند خودکشی کند و همچنین توانایی زدن چند تیر در یک شب را نیز ندارد. اگر اسنایپر اشتباها تیری به شهروندان بازی بزند خودش از بازی حذف می شود و آن شهروند هیچ گونه آسیبی نمی بیند.

نکته بسیار مهم این است که اگر تک تیرانداز یا اسنایپر به شهروندان تیر بزند، خودش از بازی خارج می گردد و شهروند به بازی ادامه می‌دهد. بنابراین بسیار مهم است که اسنایپر از هدف خود مطمئن باشد و به همین دلیل معمولاً در شب‌های اول بهتر است که اسنایپر از مصرف تیر خود خودداری کند، مگر اینکه به اطمینان صددرصد رسیده باشد.

گفتنی است که این نقش در سناریوهای شب مافیا، مافیا شبکه سلامت، و مافیا کلاسیک پیشرفته وجود دارد.

در همین زمینه بخوانید:
آشنایی با بازی مافیا کلاسیک و مافیای کلاسیک پیشرفته
آشنایی با اصطلاحات بازی مافیا

جزئیات نقش و تعاملات

به طور کلی نقش حرفه ای یا همان نقش اسنایپر در بازی مافیا برای حفظ شهروندان و پیروزی آنان تلاش می‌کند و سعی دارد عدالت را در بازی ایجاد کند. نحوه عملکرد نقش اسنایپر در بازی مافیا را می توان در چند مورد بیان کرد:

 • اگر در فاز شب، مافیا و حرفه ای همزمان به یک فرد شلیک کنند، شخص کشته می‎‌شود.
 • اگر پدرخوانده به تک تیرانداز تیراندازی کند و در همین فاز پس از او، اسنایپر به کسی شلیک کند، در این زمان شلیک او در بازی تایید نمی‌شود.
 • پدرخوانده و اسنایپر هیچ‌یک قادر نیستند رویین تن را به قتل برسانند.
 • اینکه حرفه ای یا کلانتر بتواند همزمان دو تیر خود را در یک شب شلیک کند یا نه، مورد بحث است. در بعضی نسخه ها این امکان را به بازیکن می‌دهند و در برخی نه. با این حال منطقی این است که چنانچه بازی به شب نهایی و حساس رسیده است و اسنایپر هنوز از تیرهایش استفاده نکرده، بتواند در شب سرنوشت‌ساز از هر دو تیر خود استفاده کند.
 • برای جذابیت بیشتر بازی، بعد از اتمام تیرها بهتر است در شب اسنایپر بیدار شود تا متوجه اتمام تیرهای آن نگردند.
 • تیر اسنایپر به اعضای سیاه اثابت می کند ولی باید توجه داشته باشید که پدرخوانده، قاتل درواقع همانند قوانین شهروند تیربه آن ها اثری نخواهد گذاشت.
 • دکتر می تواند فردی را که توسط اسنایپر از بازی حذف شده، نجات دهد.
 • اگر کسی که کلانتر هدف قرار داده از بازی اخراج نشود، فرد مورد نظر رئیس مافیا (پدرخوانده) بوده است.

 

آیا قانون اخراج اسنایپر با تیر اشتباه، الزامی است؟

در قانون مافیای سناریوی شبکه سلامت، اسنایپر در صورت تیر اشتباه خودش از بازی خارج می‌شود و شهروند زنده می‌ماند. ولی این قانون ممکن است اسنایپر را ترسو کند و چون معمولاً بازیکنان میل بالایی برای حفظ خودشان در بازی دارند، احتمالاً اسنایپر تمایل پیدا می‌کند که از تیر خود استفاده نکند. می‌توان برای بالانس بهتر، قانون را به این نحو اصلاح کرد که تیر اشتباه موجب اخراج شهروند تیرخورده شود تا انگیزه اسنایپر برای استفاده از تیر خود بیشتر شود. ولی اگر نخواهیم هیچ مجازاتی برای تیر اشتباه قرار دهیم، یعنی نه خود تک تیرانداز و نه قربانی او، هیچ یک از بازی خارج نشوند، بازی از حالت بالانس خارج می‌شود و اسنایپر به راحتی از تیرهایش استفاده میکند که اگر حتی تصادفاً درست حدس زده باشد، تیم مافیا بیش از حد ضعیف می شود و باید در قبالش یک یار قوی در اختیار تیم مافیا نیز قرار داد. بنابراین هر یک از سه گزینه در صورت انتخاب، باید بسیار محاسبه‌شده باشد تا بالانس بازی همچنان حفظ شود.

 

در همین زمینه بخوانید:

 

15 نظر

 • محسن

  ۳۰/۱۰/۱۴۰۰ در ساعت ۱۵:۴۱

  سلام و ممنون از مطلب خوبتون.
  یک سوال داشتم: اگر اسنایپر همون شهروندی رو بزنه که دکتر بعد نجاتش میده، امکانش هست که اسنایپر توی بازی بمونه؟ چون تیرش خنثی شده؟

  پاسخ

  • بازیکوش

   ۳۰/۱۰/۱۴۰۰ در ساعت ۱۷:۱۷

   سلام بر شما و سپاس از لطفتون.
   به هیچ وجه. اسنایپر در صورتی که به هر کدام از شهرواندن تیر بزنه، خودش اخراج میشه. فرقی نمی کنه که بعد چه اتفاقی برای اون شهروند بیفته، دلیل این مسئله هم اینه که اسنایپر فقط به کسانی تیر بزنه که از مافیا بودنشون مطمئن شده و اگر با شک و تردید بزنه، باید تاوانش رو بده. در غیر این صورت بالانس بازی به نفع شهروندان به هم میخوره.
   با آرزوی شادترین ها.

   پاسخ

   • زئوس

    ۱۷/۰۱/۱۴۰۱ در ساعت ۰۴:۴۳

    اگر اسنایپر مافیا ساده رو بزنه
    دکتر به اشتباه مافیا ساده رو سیو کنه
    ایا بازی خروجی داره یا نه؟

    پاسخ

    • بازیکوش

     ۱۷/۰۱/۱۴۰۱ در ساعت ۱۰:۱۶

     سلام دوست عزیز.
     بله، با توجه به اینکه اسنایپر، تیر خود را پس از اکشن دکتر شلیک می‌کند، بنابراین تیرش موثر است و خروجی بازی، مافیای ساده است.
     با آرزوی شادترین‌ها.

     پاسخ

    • سینا

     ۲۵/۰۱/۱۴۰۱ در ساعت ۰۹:۲۳

     سلام ، آیا در تمام سناریو ها بعد از شلیک درست اسنایپر ، فردای اون شب راوی بازی اعلام میکنه ” تبریک به این شهر که عجب تک تیر اندازی دارد” ؟ یا فقط بعضی از سناریو ها ؟

     پاسخ

     • بازیکوش

      ۲۵/۰۱/۱۴۰۱ در ساعت ۱۲:۱۰

      سلام سینای عزیز
      بله، در همه سناریوها در روز بعد از شلیک باید نتیجه اعلام شود. چه در سناریوهایی که تیر اشتباه، منجر به خروج خود اسنایپر می‌شود و چه در سناریوهای دیگر. چراکه به هر حال بازیکن اخراجی مشخص می‌شود.
      البته اینکه راوی این نتیجه را با چه عبارتی اعلام کند، مثلا تبریک به شهر بگوید یا نه، به سلیقه و عبارت‌پردازی خود راوی بستگی دارد و الزامی به رعایت یک فرمت خاص نیست.
      با آرزوی شادترین‌ها.

   • ali

    ۲۶/۱۱/۱۴۰۱ در ساعت ۲۰:۳۴

    سلام خسته نباشید
    آیا اسنایپر شب اول به رئیس تیر بزنه و تیر به رئیس اثر نکنه و دوباره شب دوم شات بزنه رئیس می‌ره بیرون یا در کل هر چقدرم به رئیس تیر بزنه رئیس بیرون نمیره؟

    پاسخ

 • سام

  ۲۳/۰۲/۱۴۰۱ در ساعت ۰۰:۱۱

  مافیا و اسنایپر هر دو بهم شلیک کردن کدام یک میمیرد؟ یعنی مافیا تیرش ارجحیت داره یا اسنایپر؟

  پاسخ

  • بردیا

   ۰۹/۰۶/۱۴۰۱ در ساعت ۰۹:۴۹

   با سلام ،
   در صورت شلیک اسنایپر و مافیا به هم در صورت هیل نگرفتن ، هر دو طرف از بازی خارج میشن

   پاسخ

 • محمد

  ۰۵/۰۵/۱۴۰۱ در ساعت ۱۲:۲۲

  سلام و عرض ادب
  اگراسنایپر دو شب متوالی از تیر خود استفاده کند و هر دوشب مافیا رو هدف قرار داده باشد و هر دوشب مافیاها توسط دکتر لکتر نجات پیدا کرده باشند ،ایا تیر اسنایپر بخودش برمیگردد یا دیگر تیر ندارد؟

  پاسخ

  • بازیکوش

   ۰۵/۰۵/۱۴۰۱ در ساعت ۱۵:۴۰

   با سلام
   در صورتی که هر دو تیر به هدف درست (مافیا) خورده باشد، تیر اسنایپر به اتمام رسیده و دیگر اجازه شلیک ندارد.
   با آرزوی شادترین‌ها

   پاسخ

  • بردیا

   ۰۹/۰۶/۱۴۰۱ در ساعت ۰۹:۴۹

   با سلام دیگر تیر ندارد .

   پاسخ

 • بردیا

  ۰۹/۰۶/۱۴۰۱ در ساعت ۰۹:۴۷

  با سلام ، خیر
  اگر پزشک به اشتباه مافیا رو سیو کنه ، تیر اسنایپر به ثمر نمی شینه . در واقع شهروندان تاوان تشخیص اشتباه دکتر رو میدن .

  پاسخ

  • ali

   ۲۶/۱۱/۱۴۰۱ در ساعت ۲۰:۳۸

   سلام خسته نباشید
   آیا اسنایپر شب اول به رئیس تیر بزنه و تیر به رئیس اثر نکنه و دوباره شب دوم شات بزنه رئیس می‌ره بیرون یا در کل هر چقدرم به رئیس تیر بزنه رئیس بیرون نمیره؟

   پاسخ

 • Mikael_ObH

  ۱۳/۱۰/۱۴۰۲ در ساعت ۱۲:۴۲

  سلام اگر تک تیر انداز دو شب متوالی به پدر خوانده شلیک کند پدر خوانده حذف نمی‌شود؟؟

  پاسخ

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

4 × 1 =