کارتیخاج یا گشنیز : صفر تا صد خال اول پاسور همراه با نمادشناسی و معانی آن در فال ورق

۱۴۰۰-۱۰-۲۷ ۲۰:۱۰به قلم بازیکوش1
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2022/01/ورق-گشنیز.jpg

خال گشنیز یا خاج (♣) که در زبان انگلیسی club نامیده می‌شود یکی از چهار خال بازی ورق یا همان بازی پاسور است که معمولاً هنگام چیدن دست، در رتبه اول و قبل از خشت قرار می‌گیرد. در ادامه این مقاله با معنای خاج یا گیشنیز، نمادشناسی خاج و نیز ارزش و جایگاه خال خاج در بازی‌های مختلف...

خال گشنیز یا خاج (♣) که در زبان انگلیسی club نامیده می‌شود یکی از چهار خال بازی ورق یا همان بازی پاسور است که معمولاً هنگام چیدن دست، در رتبه اول و قبل از خشت قرار می‌گیرد. در ادامه این مقاله با معنای خاج یا گیشنیز، نمادشناسی خاج و نیز ارزش و جایگاه خال خاج در بازی‌های مختلف پاسور آشنا می‌شویم.

خاج در بازی چهار برگ جزوی از ارکان می‌باشد و می‌تواند در سرنوشت یک دست تاثیر بگذارد. به طوری که اگر شخص هفت خاج باشد، دست را می‌برد و می‌تواند با اضافه کردن تعداد بازی‌ها امتیاز خود را بالاتر از حریف ببرد.

 

خاج در سایر زبان ها به چه معناست؟

گشنیز به انگلیسی چه نامیده می شود؟ آیا مانند فارسی دارای دو نام است؟ در فرانسه و آلمانی چطور؟ در زبان انگلیسی خاج را کلاب (club) می نامند.

خال خاج یا گشنیز که گاهی شبدر نیز نامیده می‌شود، نمادی از جنگ و نزاع است. قابل ذکر اسـت کـه Club بـه معنای گرز اسـت. معادل خاج در ورق های‌ آلمانی و سوئیسی بلوط می‌باشد.

در واقع خاج یک شبدر سه برگی بسیار سبک را به تصویر می‌کشد که ساقه آن به سمت پایین است. به طور کلی خاج به رنگ مشکی است. با این حال، ممکن است سبزرنگ نیز باشد. برای مثال گاهی اوقات در بازی بریج از رنگ سبز استفاده می‌شود (در این بازی، خاج و خشت، دو خال پایین‌تر هستند).

نام اصلی فرانسوی این خال پاسور Trèfle به معنای «شبدر» است و نماد کارت یک برگ شبدر سه برگ را نشان می دهد. نام ایتالیایی آن نیز فیوری (به معنای گل) است. نام انگلیسی‌ خال گشنیز “Clubs” است که از خال Bastoni (باتوم) در کارت های مناسب ایتالیایی-اسپانیایی گرفته شده است.

در آلمان، این خال به عنوان کروز (صلیب) شناخته می شود؛ به ویژه در مقررات بین المللی بازی اسکیت. در مقابل، در اتریش، تقریباً به طور انحصاری Treff نامیده می شود، که اشاره ای به نام فرانسوی آن است؛ به ویژه در بازی بریج  که در آن نام های فرانسوی به طور کلی غالب است. برای مثال Cœur به جای Herz استفاده می شود.

نمادشناسی خاج یا گشنیز

خاج از بین عناصر چهارگانه خلقت، نماد آتش است.

شاه گیشنیز

شاه گشنیز نماد اسکندر مقدونی اسـت. وی سلطان مقدونیه در یونان باستان بود. او درسال ۳۵۶ پیش از میلاد در شهر پلا متولد شد و تا سن ۱۶ سالگی تحت تعلیم ارسطو قرار داشت. اسکندر توانست تا پیش از رسیدن بـه سن سی ‌سالگی یکی از بزرگ‌ ترین امپراتوری‌ های‌ دنیای باستان را شکل دهد. امپراطوری او از دریای یونان تا هیمالیا گسترده بود. از اسکندر بـه ‌عنوان یکی از ده فاتح بزرگ در سرتاسر تاریخ یاد می ‌شود.

بی بی خاج یا گشنیز

طبق اطلاعاتی کـه در ویکی پدیا وجوددارد، بی بی گشنیز، سمبل آرژین «ملکه آتش» یکی از ملکه های‌ روم اسـت کـه موهایی قرمز رنگ داشته اسـت. البته باید بگوییم کـه در برخی سایت ها، بی بی گشنیز بـه عنوان سمبل Pallas اسـت. در واقع خدای جنگ همان اتنا یونانیها یا Minerva رومیها میباشد.

سرباز خاج

سرباز گشنیز سمبل سِر لانسلوت میباشد. Sir Lancelot کـه گاه لانسلوت دریاچه Lancelot of the Lake نیز نامیده می شود، شوالیه ای افسانه ‌ای و معروف ترین شوالیه از جمع شوالیه‌ های‌ میز گرد و دوست شاه آرتور و بهترین شوالیه او بود. او گوئینویر، ملکه و همسر آرتور را بـه معشوقگی خود گرفت. عشق لانسلوت بـه گوئینویر از او شهسواری ساخت کـه نمونه کامل دلیری و جوانمردی بود.

نمادشناسی در فال ورق

آس خاج یا گشنیز : ثروت ، رفاه ، پول / سود غیر منتظره. با این حال ، در یک فال ورق نامطلوب، این پول ممکن است تقریباً به همان سرعت که ظاهر می شود ناپدید شود.

 

پادشاه گشنیز مردی با موهای تیره و مهربان. یا مردی با آتش غالب در نمودار خود است. مردی سخاوتمند و با روحیه.

 

بی بی گشنیز : زن با موهای تیره و با اعتماد به نفس؛ یا یک زن با آتش غالب در نمودار خود است. او ممکن است به شما توصیه های خوبی کند.

 

سرباز گشنیز : جوانی با موهای تیره یا آتشین. جوانی محبوب ،خوش قلب و بازیگوش. همچنین می تواند یک تحسین کننده را نشان دهد.

 

۱۰ گیشنیز : موفقیت کسب و کار. موفقیت و بدست آوردن پول. سفری که ممکن است باعث پیدا کردن یک دوست جدید یا عشق شود.

 

۹ گشنیز : موفقیت؛ گاهی اوقات یک ازدواج با یک ثروتمند یا یک ثروت بادآورده

 

۸ گیشنیز : مشکلات کاری / مشکلات تجاری که ممکن است مربوط به حسادت باشد. به طور کلی تصور می شود این کاملاً نامطلوب است.

 

۷ گشنیز موفقیت کسب و کار ، اگرچه ممکن است در عشق وجود داشته باشد. تغییر در مشاغل ، مانند یک ترفیع.

 

۶ گشنیز : کمکهای مالی یا موفقیت.

 

۵ گیشنیز : دوستی جدید

 

۴ گشنیز: مراقب ناسازگاری یا فریبکاری باشید. در این زمان از پذیرش بدون آگاهی ، دیگران خودداری کنید.

 

۳ گشنیز : عشق و خوشبختی. ازدواج موفق؛ پیشنهاد بلند مدت مطلوب. یک فرصت مطلوب به ویژه از لحاظ اقتصادی.

 

۲ گشنیز :  موانع موفقیت؛ شایعات مخرب

 

 

جایگاه خال گشنیز

  • در بازی Skat و Doppelkopf، خاج ها بالاترین رتبه را دارند.
  • در بریج، کلوپ ها پایین ترین خال بازی است.
  • خاج در بازی چهار برگ جزوی از ارکان می‌باشد و می‌تواند در سرنوشت یک دست تاثیر بگذارد. به طوری که اگر شخص هفت خاج باشد، دست را می‌برد و می‌تواند با اضافه کردن تعداد بازی‌ها امتیاز خود را بالاتر از حریف ببرد.
در همین زمینه بخوانید:
همه چیز درباره خال پیک: خال مرگ در بازی ورق

یک نظر

  • حسین

    ۳۰/۱۰/۱۴۰۰ در ساعت ۱۵:۳۵

    حرف نداشت دمتون گرم

    پاسخ

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

یک × 2 =