مافیانقش پدرخوانده یا گادفادر در بازی مافیا : از صفر تا صد درباره مخوف ترین نقش تیم مافیا

۱۴۰۰-۱۰-۲۸ ۳:۱۰به قلم بازیکوش3
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2021/03/godfather1.jpg

در ادامه سلسلسه مقالات نقش های بازی مافیا که با استقبال بسیار خوب خوانندگان بازیکوش مواجه شد، تصمیم گرفتیم که نقش‌های بازی مافیا را به صورت جداگانه نیز در قالب مقالاتی ارائه کنیم. چراکه هر یک از نقش‌های بازی مافیا دارای جزئیات فراوان است و به ویژه در حالات و سناریوهای مختلف و نیز تعاملات...

در ادامه سلسلسه مقالات نقش های بازی مافیا که با استقبال بسیار خوب خوانندگان بازیکوش مواجه شد، تصمیم گرفتیم که نقش‌های بازی مافیا را به صورت جداگانه نیز در قالب مقالاتی ارائه کنیم. چراکه هر یک از نقش‌های بازی مافیا دارای جزئیات فراوان است و به ویژه در حالات و سناریوهای مختلف و نیز تعاملات گوناگون با سایر نقش ها، پیچیدگی ‌های زیادی پیدا می کند. بنابراین تا حدی که از این جزئیات آگاه هستیم آنها را در قالب این مقالات بیان می کنیم و از نظرات مفید شما دوستداران بازی مافیا و مخاطبان وبسایت بازیکوش نیز در در قالب کامنت استفاده خواهیم کرد. در مقاله پیش رو به نقش بسیار مهم پدرخوانده یا گادفادر خواهیم پرداخت که در بعضی سناریوها نیز رئیس مافیا یا دن نامیده می شود.

 

قابلیت های پدرخوانده یا گادفادر

 • تعیین کننده قربانی از بین شهروندان در فاز شب
 • دو بار استعلام شهروندی در فاز شب

 

توضیح کلی نقش پدرخوانده در بازی مافیا

پدرخوانده یا گادفادر درحقیقت همان رئیس مافیاست. در سبک‌های مختلف مافیا، یک نفر به عنوان رئیس همه مافیاها حضور دارد که به نوعی نقش رهبری و هدایت تیم مافیا را به عهده می‌گیرد. کشته هر شب مافیا، که با شور و مشورت مافیاها با هم انتخاب می‌شود، توسط رئیس مافیا به گرداننده اعلام نهایی می‌گردد. همچنین جواب استعلام پدرخوانده برای کارآگاه شهروند است و بسته به سناریو یا توافق بازیکنان، این استعلام شهروندی می‌تواند یک بار، دو بار یا همیشگی باشد.

اگر تعداد بازیکنان زیر ۶ نفر باشد، بهتر است که استعلام شهروندی دارای محدودیت باشد.

در واقع از بین این دو قابلیت برای پدرخوانده، عملاً قابلیت دوم است که قدرت زیادی به پدرخوانده می‌دهد و به نوعی او را از دایره اتهامات دورتر نگاه می‌دارد؛ چراکه حتی اگر پزشک او را به درستی تشخیص دهد و استعلام کند، باز هم او استعلامش شهروند می شود و پزشک نمی‌تواند به ماهیت واقعی پدرخوانده پی ببرد و در حالت شک و ابهام باقی می ماند. اما قابلیت سرپرستی یا ریاست گادفادر عملاً در بازی‌ها آن چنان که باید شکل نمی‌گیرد؛ مخصوصاً در بازی‌هایی که میان بازیکنان اختلاف سطح وجود دارد و همه بازیکنان از یکدیگر شناخت دارند، معمولاً رهبری تیم مافیاها را کسی به عهده می گیرد که تجربه بیشتری در این بازی دارد، هرچند او پدرخوانده نباشد.

البته در بازی هایی که در کافه ها انجام می شود و بازیکنان شناخت چندانی از یکدیگر و سطح بازی هم ندارند، قابلیت ریاست و رهبری نیز برای پدرخوانده بسیار غالب و مؤثر است.

جزئیات و تعاملات نقش گادفادر

 • در مافیای شهر مشکوک در صورت حذف گادفادر از بازی مافیا طی رأی گیری رتبه دوم نقش مافیا جایگزین وی می شود. اگر معشوقه در بازی باشد، معشوقه وظیفه گاد را ادامه می دهد و یا ناتاشا و به این ترتیب به نوبت هرکدام از نقش‌هایی که حذف شوند درجه بعدی نقش جایگزین رئیس گروه مافیا خواهد شد. بنابراین در سناریوی شهر مشکوک، سلسله مراتب پس از گادفادر به این شرح است و پس از حذف مافیا، به ترتیب زیر بقیه ریاست مافیا را به عهده می گیرند.
 1. رییس مافیا
 2. معشوقه
 3. ناتاشا
 4. سم ساز
 5. بازجو
 6. تروریست

 

 • یک نکته مهم درباره مافیاها این است که گاد حتماً باید او را شناسایی کند تا اشتباهاً او را هنگام استعلام کارآگاه لو ندهد. بنابراین گاد یا خدا در همان ابتدای بیدار کردن تیم مافیا، ابتدا می گوید گادفادر خودش را به من معرفی کند و در این هنگام پدرخوانده باید دستش را بلند کند یا با یک علامت چشم خودش را به گاد معرفی کند.

 

 • برخلاف بسیاری دیگر از نقش های مافیا که به دلیل قابلیت هایشان تعاملات پیچیده ای با هم تیمی ها و تیم مقابل پیدا می کنند، رئیس مافیا یا پدرخوانده پیچیدگی خاصی ندارد. او همزمان با سایر مافیاها بیدار می شود، رأی نهایی را در انتخاب شهروند برای خروج اعلام می کند و درباره منفی شدن استعلامش نیز کاملاً منفعل است و صرفاً گاد باید به خاطر داشته باشد.

 

 • در فاز روز دون یا رییس مافیا هیچ مصونیتی در مقابل رأی گیری ندارد و چنانچه با حداکثر آرای شهروندان مواجه شود از بازی بیرون خواهد رفت.

 

آیا گادفادر با تیر اسنایپر در شب کشته می شود؟

پاسخ این پرسش مثبت است. با توجه به اینکه قابلیت گادفادر صرفاً منفی شدن استعلام است او در مقابل تیر اسنایپر محافظتی ندارد و از بازی بیرون می رود.

 

در همین زمینه بخوانید:

 

3 نظر

 • بهنام

  ۳۰/۱۰/۱۴۰۰ در ساعت ۱۵:۳۴

  اگر گاد یادش رفت پدرخوانده کدومه و با تیر اسنایپر پدرخوانده رو اخراج کنه نتیجه بازی بر میگرده؟

  پاسخ

  • بازیکوش

   ۳۰/۱۰/۱۴۰۰ در ساعت ۱۷:۱۵

   سلام بر شما
   طبیعتاً اگر گرداننده، اشتباه اثرگذار داشته باشه، نتیجه بازی معتبر نیست.
   با آرزوی شادترین ها.

   پاسخ

 • محمد

  ۲۳/۱۰/۱۴۰۱ در ساعت ۱۰:۱۷

  سلام اگر در شب در بازی مافیا پدر خوانده ماتادور دو شن پشت سر هم نقش یه شهروند رو بگیرع شب دوم علامت گاد بازی چیه میتونه بگه فقط ۱ شب میشه یا نه؟

  پاسخ

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

15 + هفت =