بزرگسالانترسناکتیمیجناییخارجیداخل خانهدورهمیمعرفی بازیمهیجنقش‌آفرینیهالووینمافیا بدون گرداننده (گاد-پلیر) : چگونه با ۴ یا ۶ نفر مافیا بازی کنیم؟

۱۴۰۰-۰۱-۰۷ ۰:۰۱به قلم بازیکوش3
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2021/03/7501608429528f13e1f11a036628b72c.png

آیا می‌توان مافیا را بدون گرداننده (خدا) بازی کرد؟ پاسخ کوتاه: بله، مافیا بدون گرداننده نیز ممکن است! به این روش، مافیای گاد-پلیر گفته می شود؛ یعنی گرداننده همزمان بازیکن هم هست.    و اما پاسخ مفصل: خوب می‌دانیم که یکی از نقش‌های بسیار مهم در بازی مافیا، نقش خدا (گاد)، گرداننده، روایتگر یا همان...

آیا می‌توان مافیا را بدون گرداننده (خدا) بازی کرد؟

پاسخ کوتاه: بله، مافیا بدون گرداننده نیز ممکن است! به این روش، مافیای گاد-پلیر گفته می شود؛ یعنی گرداننده همزمان بازیکن هم هست. 

 

و اما پاسخ مفصل:

خوب می‌دانیم که یکی از نقش‌های بسیار مهم در بازی مافیا، نقش خدا (گاد)، گرداننده، روایتگر یا همان راوی است. در واقع خدا مجری دستورهای شب و ناظر فعالیت‌های روز است و بنابراین حضورش در بازی بسیار پررنگ و مهم است.

با این حال به دلایل زیر ممکن است لازم باشد که نخواهیم از نقش خدا یا روایتگر استفاده کنیم:

 1. کم بودن تعداد نفرات و نرسیدن به حد نصاب
 2. عدم تمایل بازیکنان برای بر عهده گرفتن نقش خدا و تمایل آنها به بازی کردنِ نقش‌های داخل بازی

با اینکه بازی کردن مافیا بدون خدا، کمی دشوارتر از بازی عادی است، ولی در صورتی که دلیل نیاز به حذف خدا، دلیل اول باشد، چاره‌ای جز تحمل این دشواری نداریم.

یکی از روش‌های بازی مافیا بدون گرداننده، استفاده از نرم‌افزارهای خاص این بازی است. در این نرم‌افزارها خود اپلیکیشن، تعیین نقش و اعلام دستورهای شب را بر عهده می‌گیرد.

 

اما چنانچه این نرم‌افزارها را در اختیار نداشته باشید، می‌توانید از روش‌های دیگری نیز استفاده کنید.

بازی مافیا بدون خدا

مافیا بدون راوی : برای جمع‌های کوچک گاهی ناچاریم نقش خدا را حذف کنیم!

مافیا کلاسیک گاد-پلیر یا بدون خدا

با یک جمع چهار نفره هم می‌توان مافیا بازی کرد! به شرط اینکه همه بازیکنان داخل بازی باشند و خدا نیز وظایفش را در داخل بازی انجام دهد.

در مافیای کلاسیک، یعنی بازی با نقش‌های اصلی (مافیا، کارآگاه، پزشک، شهروند) در شب‌ اول و احتمالاً دوم یکی از بازیکنانِ داخل بازی می‌تواند به طور قراردادی وظایف خدا را در طول شب به عهده بگیرد. تا زمانی که یکی از بازیکنان از بازی خارج شود و آنگاه بازیکن اخراج‌شده، خودش نقش خدا را به عهده می‌گیرد.

در این روش ابتدا بازیکنان نقش خود را با قرعه‌کشی مخفی می‌شناسند. سپس یکی از بازیکنان با چشم بسته، نقش‌ها را به ترتیب اعلام می‌کند، و هر بازیکن پس از شنیده شدن نامش، چشم خود را باز می‌کند و فقط با فشار دادن پا یا دست بازیکن هدف خود، اکت خود را انجام می‌دهد.

همانطور که برای مافیای چهار نفره باید به روش گاد پلیر بازی کنیم مافیای پنج نفره و مافیای شش نفره و حتی مافیای هفت نفره نیز بهتر است به روش گاد پلیر انجام شوند. برای مثال در مافیای شش نفره دو نفر مافیا و چهار نفر شهروند انتخاب می‌شوند و یکی از بازیکنان در شب اول نقش راوی نیز بر عهده می گیرد و در شب های آینده هر کس از بازی بیرون رفت نقش خدا را بر عهده می گیرد.

مثال

مثلاً اگر خود مافیا خدا شد، ابتدا در شب اعلام می‌کند مافیا بیدار شود، بعد خودش چشمش را باز می‌کند، سپس پای یکی از بازیکنان را فشار می‌دهد و آن بازیکن می‌فهمد که باید از بازی خارج شود. آنگاه اعلام می‌کند که مافیا چشمانش را بندد و همین کار را انجام می‌دهد.

سپس با چشم بسته، پزشک را بیدار می‌کند؛ پزشک نیز پای یک نفر را فشار می‌دهد و دوباره چشمانش را می‌بندد (بازیکنی که پایش فشار داده شده، می‌فهمد که نجات یافته است).

نهایتاً خدا با چشمان بسته، کارآگاه را بیدار می‌کند؛ سپس کارآگاه پای یک نفر را به نشانه استعلام فشار می‌دهد و آن بازیکن می‌گوید با نشان دادن لایک یا دیسلایک، مشخص می‌کند که آیا مافیاست یا نه

البته در این روش، خود شخص استعلام‌شده، از استعلام شدن خود مطلع می‌شود و اگر بخواهیم این مشکل نیز حل شود، بهتر است اسامی همراه نقش‌ها یک جا قرار داده شود و شخص استعلام‌گیرنده در هر نوبت استعلام، فقط یکی از آنها را نگاه کند.

به محض اینکه یک نفر از بازی خارج شود (چنانچه مافیا نباشد و بازی ادامه یابد) همان شخص، نقش خدا را به عهده می‌گیرد و بازی ادامه پیدا می‌کند.

مافیای شهر شلوغ بدون خدا

برای سایر انواع مافیا که با نقش‌های بیشتر و جمعیت‌های بزرگ‌تر انجام می‌‌شود، کار دقیقاً همانند مافیای کلاسیک است و سختیِ کار صرفاً در یک یا دو شب اول است.

بر این اساس، یکی از بازیکنان به صورت قراردادی روایتگر می‌شود و در شب اول، همه نقش‌ها را تک تک بیدار می‌کند تا آنها وظایفشان را انجام دهند.

زمان‌بندی

مسئله مهم در مافیا بدون خدا یا مافیای بدون روایتگر در دو شب اول، این است که خدا باید مراقب باشد تا بازیکنان همه وظایفشان را در زمان مشخصی انجام دهند؛ زیرا ازآنجاکه قادر به نظارت چشمی بر بازیکنان نیست، در صورت بی‌دقتی، ممکن است دو بازیکن همزمان با هم چشم خود را باز کنند.

برای حل این مشکل، بهتر است یک زمان‌سنج ۱۵ الی ۲۰ ثانیه‌ای با گوشی موبایل تنظیم شود و هر بازیکن با شنیدن صدای زنگ، چشمان خود را ببندد و سپس خدا وظیفه نفر بعد را اعلام کند.

 

در بازی مافیا بدون خدا ، بازیکنان باید از هر گونه تقلب یا سهل‌انگاری بپرهیزند، وگرنه بازی به‌راحتی لوث می‌شود

با توجه به اینکه گاد در بازی مافیا نقش بسیار مهمی دارد، نبود او می‌تواند به‌راحتی باعث لو رفتن نقش‌ها باشد. بنابراین در زمان نبود روایتگر، خود بازیکنان باید درجه مراقبت بر رفتار خود را افزایش دهند تا مبادا بر اثر سهل‌انگاری، کل بازی خراب شود.

 

 

در همین زمینه بخوانید:
آشنایی با بازی مافیا کلاسیک و مافیای کلاسیک پیشرفته
آشنایی با اصطلاحات بازی مافیا
آموزش جامع بازی مافیا

 

برای عضویت در اینستاگرام بازیکوش اینجا را کلیک کنید.

 

3 نظر

 • خواجه نوری

  ۱۱/۰۱/۱۴۰۰ در ساعت ۱۰:۳۴

  این روش باگ داره. کسی که استعلام میشه و پزشک نجاتش میده خودش میفهمه در حالی که وقتی گاد هست خود طرف نمی فهمه به نظر می رسه باگ های دیگه ای هم داشته باشه.

  پاسخ

  • بازیکوش

   ۱۱/۰۱/۱۴۰۰ در ساعت ۱۳:۲۹

   درسته، ولی مشکل خاصی ایجاد نمی کنه. فقط شاید کمتر از دو سه درصد از جذابیت بازی کم کنه.

   پاسخ

 • علیرضا

  ۰۴/۰۴/۱۴۰۱ در ساعت ۲۳:۰۴

  میشه بجای اینکه اول مافیا شات داشته باشه، شات مافیا رو بذارید برای آخر، یعنی اول پزشک بیدار شه سیو بده بعد کارگاه استعلامشو بگیره آخر مافیا شاتشو بزنه اینطوری نه مافیا میدونه کی سیو داده شده نه اینکه اگه مافیا به دکتر شلیک کنه دکتر میتونه خودشو سیو بده چون سیوش رو قبلا داده. به نظرم اینجوری بازی جذاب تر میشه

  پاسخ

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

چهارده − 1 =