بزرگسالانتیمیمافیامهیجهمه نقش های بازی مافیا : ۷۰ نقش اصلی و فرعی

۱۴۰۰-۰۷-۲۸ ۲۰:۰۷به قلم بازیکوش21
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2021/03/godfather1.jpg

در مطلب زیر با عنوان همه نقش های بازی مافیا با انواع نقش های فرعی تیم شهروندان، تیم مافیا و تیم مستقل آشنا می‌شویم. گفتنی است که این نقش‌ها تعداد ثابتی ندارند و بسته به تمِ خاص و مورد نظر بازیکنان، قابلیت کاهش یا افزایش دارند و در عین حال بر اساس خلاقیت طراحان مختلف،...

در مطلب زیر با عنوان همه نقش های بازی مافیا با انواع نقش های فرعی تیم شهروندان، تیم مافیا و تیم مستقل آشنا می‌شویم. گفتنی است که این نقش‌ها تعداد ثابتی ندارند و بسته به تمِ خاص و مورد نظر بازیکنان، قابلیت کاهش یا افزایش دارند و در عین حال بر اساس خلاقیت طراحان مختلف، مرتباً بر تعداد این نقش‌ها افزوده می‌شود. به یاد داشته باشید که مافیا کلاسیک فقط با سه یا نهایتاً پنج نقش اصلی بازی می‌شود و نقش‌های فرعی مربوط به سایر سناریوهای مافیا هستند و برای جمعیت‌های بیش از هشت نفر کاربرد دارند. در مقاله پیش رو با همه نقش های بازی مافیا آشنا می شویم. البته برای اطلاعات بیشتر درباره هر یک از نقش‌ها می‌توانید روی اسم هر نقش کلیک کنید و جزئیات کامل‌تر را در مقاله‌ای جداگانه درباره آن بخوانید (مقالات در دست تکمیل است).

 

نقش های اصلی بازی مافیا

نقش های اصلی بازی مافیا یا به عبارت دیگر نقش های بازی مافیا کلاسیک پیشرفته که در آموزش جامع بازی مافیا به معرفی آنها پرداخته‌ایم، عبارت‌اند از چهار نقش:

۱. مافیای عادی: این نقش صرفاً باید در طول بازی تلاش کند هویت خود را مخفی نگاه دارد و اصطلاحاً خود را شهروند جا بزند.

۲. پدرخوانده: صرفاً برای اعلام تصمیم تیم مافیا (برای آشنایی بیشتر با جزئیات نقش، روی لینک کلیک کنید).

۳. شهروند عادی: دارندگان این نقش باید بکوشند مافیا و همینطور شهروندان را بشناسند و در حد امکان نقش‌های ویژه شهروندی را نیز پیدا کنند. به‌نوعی می‌توان گفت این نقش به دلیل ناآگاهی مطلق، بیشترین چالش را در شناسایی بازیکنان دارد و بعضاً بازیکنان حرفه‌ای ترجیح می‌دهند از بین نقش‌های شهروندی، این نقش را تجربه کنند.

۴. دکترهر شب پس از تیر مافیا، یک نفر را از میان بازیکنان انتخاب می‌کند تا به بازی برگردد که در عین حال ممکن است حدسش اشتباه باشد و نتواند قربانی را نجات دهد (برای جزئیات بیشتر روی عنوان کلیک کنید).

 

در این فهرست، دو نقش اول مربوط به تیم مافیاست و دو نقش بعدی، مربوط به تیم شهروندان. در مطلب آموزش بازی مافیا، می‌توانید با این نقش‌ها و کارکردشان آشنا شوید. البته در بین همه نقش های بازی مافیا یک نقش جداگانه نیز وجود دارد که صرفاً از بیرون ناظر بازی است و آن گاد، خدا یا گرداننده است.

 

نقش‌های فرعی تیم شهروندان

۵. کارآگاهاین نقش مهم در تیم شهروندان، وظیفه استعلام یکی از بازیکنان در هر شب را دارد. به این معنا که یکی از بازیکنان را با اشاره به گرداننده اعلام می‌کند، و گرداننده به او می‌گوید که آیا این بازیکنان جزو مافیاها هست یا نه. چنانچه بازیکن مورد اشاره، مافیا باشد، گرداننده انگشت شست خود را رو به بالا نشان می‌دهد و چنانچه شهروند باشد، شست خود را به پایین می‌گیرد. مسئله مهم این است که استعلام پدرخوانده برای بار اول، منفی است. برای آشنایی بیشتر با این نقش، روی کلمه کارآگاه در ابتدای پاراگراف کلیک کنید.

 

۶. رویین‌تن یا جان سخت:  رویین‌تن یا جان‌سخت یکی از قوی‌ترین شهروندان بازی است. ویژگی اصلی او این است که در فاز شب، نامیرا می‌شود و اگر مافیا او را به عنوان قربانی انتخاب کنند، خدا او را در بازی نگه می‌دارد. با این حال تیم مافیا می توانند در فاز روز و با فریب شهروندان، او را به قتل برسانند. همچنین جان‌سخت کسی است که دو بار در فاز شب می‌تواند از خدا درخواست استعلام کند. یعنی از گرداننده بخواهد که فردا در فاز روز، بگوید کسانی که تا کنون از بازی خارج شده‌اند، چه نقش‌هایی داشته‌اند (این نقش استعلامی، در بعضی نسخه ها بر عهده گورکن است).

آموزش بازی مافیا همه نقش های بازی مافیا
آموزش بازی مافیا: همه نقش های بازی مافیا ( تمام ۵۲ نقش بازی مافیا)

 

۷. اسنایپر یا حرفه‌ایاسنایپر یا حرفه ای یکی از شهروندان است. او معمولاً دو تیر در اختیار دارد. با توجه به تعداد نفرات ممکن است این تیرها کم یا زیاد باشد. اسنایپر به دستور خدا بیدار می شود و به فردی که گمان می کند مافیا است، شلیک می کند. توجه داشته باشید، در صورتی که حرفه ای در انتخاب مافیا درست عمل کرده باشد در بازی می ماند و اگر به اشتباه به یکی از شهروندان شلیک کند خودش از بازی حذف می شود. این شخصیت می تواند از شلیک کردن خودداری کند. البته تیر اسنایپر بر جان‌سخت و پزشک تاثیر ندارد و خدا در روز اعلام می کند که تیر اسنایپر به هدف نخورد. شاید در بین همه نقش های بازی مافیا اسنایپر ریسکی‌ترین نقش را بر عهده داشته باشد؛ چراکه اشتباه او تأثیر منفی مضاعف و تشخیص درست او تأثیر مثبت مضاعف دارد (برای توضیحات کاملتر درباره نقش اسنایپر اینجا را کلیک کنید).

 

۸. روانپزشک (دندان‌پزشک): روانپزشک یکی دیگر از اعضای تیم شهروندان است که می‌تواند در هر شب یکی از افراد را لال کند. فرد یادشده در روز بعد نمی‌تواند صحبت کند. البته روانپزشک نمی‌تواند در دو شب متوالی یک نفر را لال کند. اینکه به روانپزشک، دندان‌پزشک هم گفته می‌شود، بر این اساس است که می‌تواند دندان‌های یک بازیکن را بکشد و او قادر به حرف زدن نباشد (کسی که توسط روانپزشک (دندانپزشک) لال می‌شود، نمی‌تواند توسط کشیش از سکوت در بیاید (برای آشنایی کامل‌تر با همه قابلیت‌ها و توانایی‌های نقش روانپزشک یا همان دندانپزشک تیم شهروندان، به این مقاله سر بزنید).

 

۹. قاضی: قاضی از شهروندانی است که توانایی دارد در فاز شب درباره نتیجه رأی‌گیری تصمیم بگیرد و به صلاحدید خود از مرگ یک شهروند جلوگیری کند! در واقع قضاوت آخر با اوست.

قاضی دو توانایی مختلف دارد: یک بار می‌تواند کسی را که در رأی گیری بیرون رفته است در بازی نگه دارد؛ یک بار می‌تواند پس از رأی‌گیری در مرحله دوم، نتیجه رأی‌گیری را عوض کند و یک نفر دیگر را تک‌رأی کند.

قاضی پس از اینکه مرحله دوم انجام شد، در آغاز شب بیدار می‌شود و یک بار می‌تواند هر کدام از دو توانایی‌اش را استفاده کند. با این حال اگر قاضی شب قبل توسط ساقی مست شده باشد، نمی‌‌تواند کاری انجام دهد. پس از خارج شدن یک بازیکن از بازی با رأی‌گیری، آن شخص باید دوباره بخوابد تا قاضی بیدار شود و تصمیم بگیرد که او را در بازی نگه دارد یا نه! یک راهنمایی در صورتی که قاضی شدید: اگر کسی تعداد رأی‌های دومش از رأی‌های اولش بیشتر بود، احتمالا شهروند است و می‌توانی او را در بازی نگه داری (برای آشنایی بیشتر با نقش قاضی در بازی مافیا اینجا را کلیک کنید).

 

۱۰. شهردار: شهردار، بزرگ شهر است که هم اطلاعات بیشتری نسبت به دیگر شهروندان دارد و هم قابلیت بسیار بزرگی دارد که می‌تواند شهر را نجات دهد. برگ برنده شهردار این است که او از همان شب اول (شب معارفه)، پزشک بازی را می‌شناسد (در فاز شب از خواب بیدار می‌شود و پزشک توسط گرداننده به او معرفی می شود). اما قابلیت شهردار که او را به ناجی شهر در لحظات حساس تبدیل می‌کند، این است که او می‌تواند یک بار در فاز روز و در خواب نیمروزی، رأی‌گیری را لغو کند و مانع از اخراج احتمالی یکی از شهروندان مهم بازی شود. به این صورت که گرداننده پس از دفاع اولیه متهمان، شهر را به خواب نیمروزی می‌برد،  شهردار را بیدار می‌کند و از او می‌پرسد که آیا مایل به لغو رأی‌گیری هست یا نه. اگر رأی دهد، رأی‌گیری لغز خواهد شد. البته چنانچه شهردار خودش در رای‌گیری متهم باشد، نمی‌تواند از قابلیتش برای لغو رأی‌گیری استفاده کند (برای اطلاعات بیشتر درباره نقش شهردار در بازی مافیا به این مقاله مراجعه کنید).

۱۱. محافظ: این نقش که با عنوان روح نیز در میان مافیابازان شهرت دارد، می‌تواند در شب، یک نفر را برای محافظت انتخاب کند و فرد محافظت‌شده به مدت یک شبانه‌روز از هر گونه تیر و شات، در امان است، هرچند در رأی‌گیری می‌توان او را خارج کرد (جزئیات بیشتر درباره این نقش را اینجا بخوانید).

 

۱۲. فرشته نجات: شهروندی است که یک بار در طول بازی می‌تواند یکی از افراد کشته شده شب یا روز را به انتخاب خود به بازی بازگرداند. بیدار کردن فرشته به این نحو است که پس از پایان رای‌گیری روز و تمام عملیات‌های شب، یک لحظه همه به طور موقت همه بیدار می‌شوند و همه کشته‌های شب و روز اعلام می‌شوند، و دوباره شب می‌شود. به فرشته اعلام می‌شود از افرادی که اسم برده شده‌اند، می‌تواند یک نفر را به بازی بازگرداند. اگر فرشته بین آنها انتخابی داشته باشد،آن فرد به بازی برمی‌گردد.

البته فرشته اجباری برای استفاده از قابلیتش ندارد و در صورتی که خود فرشته جزو کشته‎‌ها باشد، تنها میتونه خودش را نجات دهد و اگر فرشته خودش جزو کشته‌ها باشد، باز گاد مرحله‌ بیدار کردن فرشته را به صورت فیک انجام می‌دهد تا مشخص نشود فرشته چه کسی است. همچنین در صورتی که فرشته از قابلیتش استفاده کند، در شب‌های بعد نیازی به اجرای این مرحله نیست.

 

۱۳. ساقی: ساقی از اعضای شهروند است و رفتاری همانند روانپزشک دارد. ساقی در فاز شب یکی از بازیکنان را انتخاب می کند و بازیکن منتخب اصطلاحاً مست می‌شود. در واقع او به هر فردی اشاره کند، نقش آن فرد دیگر اجرا نخواهد شد. نکته مهم در مورد این شخصیت این است که او نمی‌تواند در دو شب پشت سرهم یک نفر را مست کند.

 

۱۴. تفنگدار: تفنگدار شهروندی است که تعدادی تفنگ در کوله پشتی خود دارد و به دلیل کهولت سن نمی‌تواند از تفنگ‌های خود استفاده کند. بنابراین نیاز دارد که آنها را به دیگر ساکنین شهر بدهد. تفنگدار یک تیر جنگی و بی‌نهایت تیر مشقی دارد و باید سعی کند تیرهای مشقی خود را به مافیاهای بازی بدهد. نکته: چنانچه کسی با تیر جنگی از بازی خارج شود، سایدش توسط راوی اعلام می‌شود. این نقش از فصل دهم به سناریوی مافیای شبکه سلامت اضافه شد.

 

۱۵. تکاور: با اینکه شباهت زیادی به حرفه‌ای دارد، ولی دقیقاً با آن یکی نیست و چنانچه تعداد بازیکنان مافیا بیشتر از ۲۰ نفر باشد، می‌تواند همزمان با حرفه‌ای در تیم شهروندان مورد استفاده قرار گیرد. تکاور یک تیر دارد و زمانی می‌تواند از آن استفاده کند که مورد هدف تیر مافیا قرار گیرد. اگر تکاور در شب تیر بخورد و نخواهد تیرش را شلیک کند، در صورت نجات نیافتن توسط دکتر از بازی خارج می‌شود. اگر تیرش را شلیک کند و مافیا بزند، آن مافیا می‌میرد و اگر شهروند را بزند، در هر صورت (حتی در صورت نجات توسط دکتر) خودش از بازی خارج می‌شود. نکته: تکاور اگر رئیس مافیا را بزند، کسی از بازی خارج نمی‌شود. این نقش نیز مانند تفنگدار، از فصل دهم به سناریوی مافیای شبکه سلامت افزوده شد.

 

۱۶. کابوی: کابوی یک بار در طول بازی وسط روز بلند می‌شود، یک نفر را سفوار اسب خود می‌کند و به همراهش از شهر خارج می‌شود.  کابوی شهروندی است که معمولا از روز دوم به بعد نقش خود را می‌گوید ویک نفر را همراه خود از بازی خارج می‌کند. پس از بیدار شدن کابوی در همان لحظه شب می‌شود و دیگر کسی نمی‌تواند صبحت کند و رأی‌گیری رخ نمی‌دهد. اگر کابوی توسط ساقی مست شود، به تنهایی از بازی خارج می‌شود و نمی‌تواند کسی را بیرون ببرد.

بنا به سناریوی راوی، معمولاً طرف شخصی که همراه کابوی بیرون رفته است مشخص می‌شود. کابوی پس از آغاز رأی‌گیری نمی‌تواند بلند شود. راهنمایی: کابوی باید وقتی بلند شود که از منفی بودن یک نفر تقریباً مطمئن باشد؛ چون بیرون رفتن دو شهروند، مافیاها را بسیار قدرتمند می‌کند.

 

آموزش بازی مافیا همه نقش های بازی مافیا
همه نقش های بازی مافیا (تمام ۵۲ نقش بازی مافیا)

 

۱۷. صبا: نقش صبا همانند نقش دزد است؛ ولی در گروه شهروندان. بنابراین صبا یک شب در طول بازی می‌تواند یک بازیکن را انتخاب کند و نقش او را به مدت یک شبانه‌روز ساعت تصاحب نماید. در این صورت باید حتما از قابلیت آن شخص استفاده نماید.

 

۱۸. فدایی: وقتی یک نفر در حال حذف شدن از بازی است، فدایی می‌تواند داوطلب شود و به جای او بیرون برود. همچنین فدایی در مقابل رفتار تروریست (که پایین توضیح داده شده) می‌تواند به سرعت و نهایتا پس از ۷ ثانیه، با گفتن کلمه‌ی «فدایی» به جای فرد ترورشده از بازی خارج شود. رعایت قانون ۷ ثانیه بسیار مهم است. چون اگر زمان بیشتری بگذرد، فدایی یا بقیه‌ بازیکنان ممکن است با توجه به واکنش‌ها شخصیت فرد ترورشده را حدس بزنند. نهایتاً با توجه به اینکه شخصیت فدایی عملاً با اعلام نقش از بازی خارج می‌شود، فرشته، قاضی یا شهردار نمی‌توانند او را به بازی برگردانند.

 

۱۹. نخبه: یک بار در فاز شب می‌تواند یکی از نقش‌ها را از گرداننده بپرسد تا گرداننده، بازیکن آن نقش را به او نشان دهد. به جای این سؤال می‌تواند یک بازیکن را به گرداننده نشان دهد و نقش او را بپرسد.

 

۲۰. هوادار: این شهروند هر روز با اولین رای خود در مرحله اول رأی گیری، یک بازیکن را انتخاب می‌کند. پس از پایان شمارش آرا، جای بازیکنی که هوادار انتخاب کرده، با بازیکن پایین‌ترش عوض می‌شود! برای مثال اگر به سه بازیکن الف، ب، و ج به ترتیب ۳، ۴ و ۵ رأی برای خروج داده شده باشد و هوادار بازیکن ب را انتخاب کرده باشد، آنگاه بازیکن ب ۳ رأی و بازیکن الف ۴ رأی خواهد شد.

 

 

۲۱. هکر:  این شهروند در شب دوم بازی (پس از روز اول) سعی می‌کند بر اساس اطلاعات خود، سه نفر از مافیاها را تشخیص دهد و یک فهرست سه نفره را به گرداننده اعلام  می‌کند. روز بعد گرداننده اسامی فهرست را اعلام می‌کند و با توجه نقش آن افراد، فهرست را «خطرناک» یا «غیرخطرناک» اعلام می‌کند. خطرناک در صورتی است که یک نفر از بین سه نفر مافیا باشد، و غیرخطرناک در صورتی است که یا هیچ مافیایی در فهرست نباشد، یا دو نفر آن، مافیا باشند!

اما اگر هر سه نفرِ فهرست مافیا باشند (یعنی هکر کاملاً موفق عمل کرده باشد) «انفجار لیست» رخ می‌دهد؛ یعنی صبح خدا موفقیت کامل هکر را اعلام می‌کند اما اسامی را اعلام نمی‌کند و هر سه نفر از بازی خارج می‌شوند، حتی اگر گادفادر در بین افراد لیست باشد.

 

۲۲. نانوا: شهروند ساده‌ای است که ظاهراً هر روز برای شهر نان می‌پزد (کار خاصی در بازی انجام نمی‌دهد). اگر نانوا به هر دلیلی از بازی حذف شود، پس از سه شبانه روز بازی به نفع مافیا پایان می‌یابد. حکمت این سناریو این است که مافیاها قدرت بالایی دارند و می‌توانند از روشی دیگر برای خودشان نان پیدا کنند؛ اما شهروندان نمی‌توانند. البته برای جلوگیری از زود تمام شدن بازی، نانوا را نمی‌توان در شب اول بازی زد و اگر شات شود، نمی‌میرد.

 

۲۳. قهرمان: دو شب در طول بازی بیدار می‌شود و یک نفر را انتخاب می‌کند. بازیکنی که انتخاب می‌شود، به مدت یک شبانه روز از هر اتفاقی نجات پیدا می‌کند، به غیر از حذف با رأی گیری. البته قهرمان به هیچ وجه نمی‌تواند خودش را انتخاب کند.

 

۲۴. قرنطینه‌چی: این شهروند هر شب یک بازیکن را انتخاب می‌کند. این بازیکن به مدت یک شبانه روز قرنطینه می‌شود؛ یعنی در مقابل سرایت و انتقال بیماری ایمن خواهد بود.

 

۲۵. جاسوس: قابلیت بسیار مهم جاسوس این است که هر شب با مافیا بیدار می‌شود، اما یک شهروند است! بنابراین او از همه چیز خبر دارد. اگر جاسوس کوچک‌ترین اشاره مستقیم یا غیرمستقیمی به شخصیتش داشته باشد، شهروندان در هر مرحله ای که باشند، بازنده بازی خواهند شد. اگر شارلاتان او را انتخاب کند، جاسوس از بازی خارج می‌شود.

 

۲۶. کشیش: شهروندی است که با دعا کردن، محدودیت سکوت را از بین می‌برد و در واقع، خنثاکننده نقش ناتاشاست. البته دعای کشیش روی کار دندان پزشک تاثیر ندارد. اگر ناتاشا، و دندان پزشک هر دو، یک نفر را برای سکوت انتخاب کرده باشند و کشیش هم برای همان فرد دعا بخواند، باز آن فرد فردا سایلنت خواهد بود؛ چون همچنان دندانی برای حرف زدن ندارد. اگر کشیش برای کسی دعا کند که انتخاب ناتاشا نبوده (انتخاب اشتباه)، روز بعد آن شخص نطق اضافه می‌گیرد و می‌تواند بیشتر از افراد دیگر صحبت کند.

 

۲۷. جادوگر: این شهروند یک یا چند بار در شب، یک نفر را جادو می‌کند. فرد جادو شده به مدت یک شبانه‌روز توانایی خود را از دست می‌دهد. البته جادوگر اجباری برای استفاده از قابلیت خود در هر شب ندارد. اگر جادوگر نخواهد از قابلیت خود استفاده کند، این موضوع همان شب توسط خدا به صورت عمومی اعلام می‌شود. البته فقط درباره تروریست یا فدایی، اگر جادوگر آنها را جادو کند، باید این موضوع به اطلاع آنان برسد.

 

۲۸. شهروند خائن: این فرد خیانت‌کار جزو شهروندان به حساب می‌آید؛ اما نقشی سیاه مانند دزد و ناتاشا دارد. در تمامی بازی شهروند خائن کمک می کند تا مافیا به اهداف خود برسند.

 

۲۹. دست کج: دست کج جزو گروه شهروندان است. او یک شب در بازی میتواند قابلیت یکی از اعضای شهر را از انها بگیرد و در حقیقت انها را تبدیل به مافیا یا شهروند ساده کند. دست کج فقط یکبار امکان اسنفاده از قابلیتش را دارد پس باید این قابلیت را به سود شهروندان استفاده کند. اگر دست کج، کارآگاه یا یک نقش مستقل را مورد هدف قرار دهد فقط فرصت خود را سوزانده است.

 

آموزش بازی مافیا : در امریکا بازی مافیا را با عنوان گرگینه (werewolf) می‌شناسند و بعضاً از نقاب گرگ استفاده می‌کنند
همه نقش های مافیا ( تمام ۵۲ نقش بازی مافیا )

۳۰. شکارچی: شکارچی یکی از شهروندانی است که وظیفه پیدا کردن و کشتن گرگ‌نما را دارد. شکارچی هر دو شب یک بار بیدار می‌شود و یک نفر را به گاد اعلام می‌کند. اگر آن شخص گرگ‌نما باشد از بازی خارج می‌شود و اگر شهروند یا مافیا باشد در بازی می‌ماند. ضمناً شکارچی در مقابل گرگ‌نما مصونیت دارد؛ یعنی اگر شکارچی توسط گرگ‌نما انتخاب شود اتفاقی نمی‌افتد.

۳۱. کلانتر: کلانتر تنها شهروندی است که می‌تواند مافیا و جانی را در فاز شب بکشد. او هرشب که بخواهد می‌تواند اسمی را به گاد بدهد و اگر این اسم نقش مافیایی و جانی داشته باشد از بازی خارج می‌شود. اما اگر کلانتر به شهروند تیر بزند، خودش می‌میرد؛ حتی اگر پزشک او را به عنوان نجات خود انتخاب کرده باشد. همچنین تیر کلانتر روی نقش‌های مستقل اثرگذار نیست؛ پس باید در استفاده از تیر خود دقت زیادی داشته باشد تا شهر را به دردسر نیندازد.

 

۳۲. پرستار: این شهروند چهار شب در طول بازی بیدار می‌شود و هر بار یک نفر را انتخاب می‌کند. اگر بازیکن منتخب توسط «ناقل» آلوده شده باشد، دوره بیماری‌اش بدون علامت خواهد بود و اگر مورد حمله قرار گیرد و قرار باشد حذف شود، یک روز بیشتر در بازی می ماند.

۳۳. گورکن: همانطور که قبلاً گفته شد، در بعضی نسخه‌های مافیا از گورکن به عنوان استعلام‌کننده استفاده می‌شود. یعنی دو بار در فاز شب، با اعلام رأی خود از گرداننده تقاضا می‌کند که فردا بگوید کسانی که از بازی بیرون رفته‌اند، چه نقشی داشته‌اند. وجه تسمیه گورکن در این است که او در واقع گذشته کشته شده های بازی را نبش قبر می‌کند و اصطلاحاً جسد آنها را از زیر خاک در می‌آورد و به بقیه نشان می‌دهد!

۳۵. گردن کلفت: قابلیت این شهروند آن است که در فاز شب اگر به او حمله شود، بلافاصله کشته نمی‌شود؛ بلکه در پایان روز، پس از شرکت در رای گیری می‌میرد.
۳۶. افشاگر: این شهروند دو شب در طول بازی می‌تواند یک بازیکن را انتخاب کند. هروقت بازیکنی که افشاگر انتخاب کرده از بازی حذف شود، کارتش به همه نشان داده خواهد شد. اگر قبل از افشا شدن، افشاگر حذف شود، فقط گروه آن بازیکنان به صورت تصادفی اعلام خواهد شد.
۳۷. زندانبان: نقش زندانبان در فاز شب بیدار می‌شود و در طول بازی یکی از بازیکنان به جز خودش را به زندان می فرستد. آن شخص به مدت یک شبانه روز به عنوان زندانی از بازی خارج می‌شود و نمی‌تواند اکت خاصی داشته باشد. این بازیکن به همه اعلام می‌شود، ولی نقش او لو نمی‌رود. وقتی دوباره به بازی برگردد، قابلیت‌های قبل خود را خواهد داشت. بنابراین زندانی از یک جهت در امان نیز هست و آن اینکه نه در رأی‌گیری‌ها و نه در حملات شب، مورد هجوم بازیکنان قرار نمی‌گیرد. به همین دلیل زندانبان باید در انتخاب زندانی خود بسیار با دقت عمل کند.
۳۸. سیمین: هر شب یک نفر را انتخاب می کند و گرداننده به او می‌گوید که گرگ‌نما هست یا خیر (به غیر از دورگه). سیمین فقط یک شب در طول بازی می‌تواند یکی از گرگ‌نما‌ها را بکشد.
۳۹. پارانویید: پارانوید یا اصطلاحاً وترن شهروندی است که می‌تواند دو بار از توانایی‌اش استفاده کند. هر شب، گادر نخستین نفر او را از خواب بیدار می‌کند تا ببیند می‌خواهد از قابلیتش استفاده کند یا نه. ااگر انتخاب کند که روی حالت هوشیار یا اصطلاحاً آلارم باشد، هر کس در آن شب به او اشاره کند، خودش کشته می‌شود؛ حتی شهروندان مثل دکتر و کشیش! فقط کارآگاه است که استعلام گرفتن وترن یا پارانوید در شب آلارم او، باعث کشته شدنش نمی‌شود. نقش پارانوید یا وترن باید بسیار محتاط بازی کند و در شبی که احتمال تارگت شدن توسط مافیا را می‌دهد، خود را روی حالت آلارم قر دهد.

 

نقش‌های فرعی تیم مافیا

۱. دکتر لِکتر: دکتر لکتر که جزو تیم مافیاست، پزشک مافیاها به شمار می‌آید. او درفاز شب می‌تواند بازیکنی را که «حرفه‌ای» به قتل رسانده، نجات دهد.

 

۲. معشوقه: معشوقه در طول بازی کنش خاص و متفاوتی ندارد و همانند یک مافیای ساده بازی می‌کند، اما اگر به هر ترتیبی از بازی حذف شود، اعضای مافیا خشمگین می‌شوند و به تلافی، در شب بعدی، یک نفر بیشتر از تعداد معمول ترور می‌کنند. مثلا اگه قرار بوده که هر شب یک نفر ترور شود، شب بعد از قتل معشوقه، دو نفر ترور می‌شوند.

 

۳. ناتاشا (سایلنسر): ناتاشا دقیقاً همانند روانپزشک است و می‌تواند یکی از افراد را لال کند، با این تفاوت که از اعضای تیم مافیاست. در بعضی بازی‌ها، ناتاشا معشوقه‌ رئیس مافیا هم هست و اگر دون بمیرد، معشوقه جای دون را می‌گیرد؛ البته تنها برای گرفتن تصمیم نهایی. یعنی اگر کارآگاه نقشش را استعلام بگیرد، مافیا اعلام می‌شود.

 

۴. گروگان‌گیر: در بین همه نقش های مافیا گروگان‌گیر یکی از اعضای تیم مافیاست که شب با یارانش بیدار نمی‌شود. با اینکه بقیه افراد تیم مافیا و گروگان‌گیر همدیگر را می‌شناسند (لایک یکدیگر را می‌بینند)، اما با هم بیدار نمی‌شوند (در واقع سناریوی شبی وجود ندارد). گروگان‌گیر هر شب یک شهروند را انتخاب می‌کند و آن شهروند نمی‌تواند از قابلیت خود د همان شب استفاده کند.

 

۵. تروریست یا انتحاری: یکی از اعضای مافیاست و این توانایی را دارد که با اعلام کلمه‌ی «تروریست» یکی از افراد حاضر در بازی رو همراه خود از بازی خارج کند (تروریست، نقش مقابل فدایی است). تا وقتی تروریست زنده‌ است باید از قابلیت خود استفاده کند؛ یعنی اگر در رأی‌گیری‌ها رأی بالایی بیاورد و مشخص شود که قرار است اعدام شود، دیگر نمی‌تواند بلند شود و کسی را با خود از بازی بیرون ببرد؛ چون معلوم نیست خودش زنده می‌ماند یا نه! بنابراین اگر تروریست جزو مظنونین رای‌گیری نهایی باشد، تا قبل از انجام رای‌گیری می‌تواند اقدام به عملیات انتحاری کند.

 

آموزش مافیا : بازیکنان در فاز شب و در حالت خواب همه نقش های بازی مافیا

آموزش بازی مافیا: همه نقش های مافیا (تمام ۵۲نقش بازی مافیا)

 

۶. مذاکره‌کننده: از اعضای مافیاست که می‌تواند در فاز شب یکی از شهروندان را انتخاب، و او را عضوی از گروه مافیا کند. اگر مافیا قصد مذاکره داشته باشند، «مذاکره‌کننده» در شب با خدا مطرح می‌کند تا سایر افراد مافیا نیز بیدار شوند و به او کمک کنند. مافیا پس از انتخاب فرد مذکور چشم‌های خود را می‌بندند و خدا بر روی دست فرد انتخاب شده می‌زند. افرادی که دارای شخصیت‌های کارآگاه و پزشک هستند هرگز نمی توانند به مافیا تبدیل شوند. طبیعتاً این قابلیت برای مذاکره‌کننده بسته به تعداد بازیکنان دارای محدودیت است و چنانچه بازی در حدود ده الی دوازده نفر باشد، مذاکره‌کننده فقط یک بار اجازه چنین تبدیلی دارد.

 

۷. دزد: به عنوان یکی از اعضای مافیا، به دنبال دزدیدن نقش رویین‌تن (جان‌سخت) است. او در فاز شب دو نفر را انتخاب می کند. اگر فرد اولی که انتخاب می‌کند یک شهروند عادی، مافیای ساده و یا یک تروریست باشد، اتفاقی نمی‌افتد. دزد مانند ناتاشا و ساقی هرگز نمی‌تواند در دو شب پشت سرهم یک فرد را به عنوان نفر اول انتخاب کند. این در صورتی است که نفر دوم می تواند هر شب یک فرد ثابت باشد. اگر نفر اول رویین‌تن باشد، نقش او به دزد منتقل می‌شود و دزد در آن شب به رویین‌تن تبدیل می‌شود.

 

۸. ناتو: ناتو سابقاً یکی از دانشمندان شهر بوده که توسط گادفادر دیوانه شده و به گروه مافیا پیوسته است! او یک فرد نابغه است که می‌تواند نقش شهروندان را حدس بزند. ناتو به عنوان یکی از اعضای مافیا، یک بار در طول بازی می‌تواند نقش یکی از شهروندهای نقش‌دار بازی را حدس بزند. در صورتی که حدسش درست باشد، آن نقش در هر صورتی از بازی خارج می‌شود و در صورت حدس اشتباه، قابلیت ناتو و تیر آن شب مافیا می‌سوزد. نکته مهم اینکه شبی که ناتو می‌خواهد از قابلیت خود استفداه کند، تیم مافیا دیگر نمی‌تواند تیری شلیک کند.

 

۹. سم‌ساز: این عضو مافیا می‌تواند به یک شهروند سم تزریق کند. این سم موجب می‌شود که آن بازیکن سه روز بعد بمیرد. دکتر شهروندان نمی‌تواند سم را خنثا کند.

۱۱. داروساز: در میان همه نقش های مافیا این بازیکن مافیا سه شب در طول بازی یک نفر را انتخاب میکند و به آنها داروی مخصوص کرونا می دهد. همچنین به اولین نفر (غیر مافیایی) که انتخابش کند در ازای قابلیتش دارو می دهد. دارو باعث می شود بازیکن تا سه شبانه روز آلوده نشود.

۱۲. شاه کش: شاه کش می‌تواند دو بار در روز و شب از قابلیتش استفاده کند. قابلیت او این است که با اعلام نقش یک بازیکن به گرداننده، او را به قتل برساند. در واقع او همزمان کار استعلام و قتل را انجام می‌دهد و اگر نقش را درست حدس بزند، آن بازیکن از بازی حذف می‌شود، حتی اگر دکتر یا قهرمان او را برای نجات انتخاب کرده باشند. اما اگر نقش را اشتباه حدس بزند، اتفاقی نمی‌افتد. به همین دلیل بقیه بازیکنان باید حواسشان باشد که نقششان را به طور غیر مستقیم نیز اعلام نکنند چون ممکن است با حضور شاه کش این اعلام نقش به ضرر خودشان تمام شوند.

 

۱۳. شب خسب: یکی از نقش های پر رمز و راز و ترسناک مافیاست. شب خسب هر شب به خواب یک بازیکن می‌آید و با تاثیری که بر آن شخص می‌گذارد، باعث می‌شود قابلیت آن فرد به خودش برگردد. برای مثال اگر شب خسب کلانتر را انتخاب کند، انگار کلانتر به خودش تیر زده است یا اگر دکتر را هدف قرار دهد گویا دکتر خودش را در آن شب نجات داده است.

 

۱۴. جَلَب: یک شب در طول بازی یک نفر را انتخاب می‌کند و رأی آن شخص در روز بعد شمرده نمی‌شود. همچنین در مرحله دوم رأی‌گیری می‌تواند دو رأی به یک نفر یا یک رأی به دو نفر بدهد.

 

۱۵. سیاه زخم: یک شب در طول بازی می تواند ناقل را بکشد یا یک بازیکن آلوده را نجات دهد. اگر توسط گرگ نما انتخاب شود، به گرگ نما تبدیل نمی شود و آن گرگ نما می میرد.

 

۱۶. آمپول زن: یک شب در طول بازی یک نفر را انتخاب می‌کند. با این کار گرداننده، هویت بازیکن و کاری که آن شب انجام داده است را به آمپول‌زن می‌گوید. بنابراین آمپول‌زن باید آخرین نفر یا جزو آخرین نفراتی باشد که توسط گرداننده بیدار می‌شود.

۱۷. یاکوزا: یکی از نقش‌های گروه مافیاست که در فاز شب یک اسم به گرداننده بازی می‌دهد و آن اسم تبدیل به مافیا می‌شود و یاکوزا می‌میرد. اگر در شبی که یاکوزا تبدیل را انجام داده‌، توسط دکتر نجات داده شود، زنده می‌ماند و می‌تواند در شب‌های بعد یکی دیگر را نیز به مافیا تبدیل کند. نکته مهم در مورد نقش یاکوزا این است که زمانی که احساس می‌کند شهروندان به هویت مافیایی او پی برده اند با خروج خود از بازی و جایگزین کردن یک نفر دیگر شهروندان را گمراه کرده و اصطلاحا در بازی گره‌ایجاد می‌کند. این شخصیت فعالیتش را در شب انجام خواهد داد و محدودیتی در تعداد استفاده از قابلیتش ندارد.

 

۱۸. افسونگر: این بازیکن تیمِ مافیا هر شب می تواند نقش یک نفر را بلاک کند و آن شخص در شب نمی‌تواند از نقش خود استفاده کند و یا یک کلمه ۴ حرف به بالا را روی یک نفر افسون کند و گرداننده کلمه در اول روز اعلام می کند و اگر آن شخص فردا در روز از آن کلمه استفاده کند از بازی حذف می شود.

۱۹. جوکر: بازیکن این نقش می تواند حداکثر دو بار در طول بازی فعال شود و استعلام یک نفر از شهروندان را در طول بازی برای کارآگاه معکوس کند. بنابراین جوکر باید قبل از کارآگاه بیدار شود و بازیکن مورد نظر خود را انتخاب کند تا در صورت استعلام شدن، به صورت معکوس پاسخ داده شود (البته یک نوع منسوخ از نقش جوکر نیز در مافیا کلاسیک پیشرفته وجود دارد که به صورت مستقل بازی می‌کند و جزو شهروندانی است که شرط برنده شدن او این است که یا بازی به مرحله دست دادن سه نفره برسد یا در طول روز علیه او اجماع شود. بنابراین برخلاف بقیه بازیکنان که در طول بازی تلاش می‌کنند، در روز با اجماع رای بقیه بازیکنان بیرون نروند، جوکر برعکس تلاش می‌کند که همه به او مشکوک شوند و اجماع رای‌ها برای او باشد، چون در این شرایط است که او برنده محسوب می‌شود).

 

 

نقش های بازی مافیا: تیم مستقل

در صورت زیاد بودن تعداد بازیکنان مافیا، گاه از تیم مستقل نیز استفاده می‌شود. وجود تیم مستقل، بازی مافیا را از یک بازی دوطرفه به یک بازی سه طرفه تبدیل می‌کند که حداقل به نظر ما در تیم بازیکوش، نه تنها به جذاب بازی نمی‌افزاید بلکه بازی را تبدیل به بازی سیاسی می‌کند و ضربات جدی به گیم پلی بازی می‌زند. با این حال از آنجا که در برخی نسخه‌های مافیا از نقش‌های مستقل نیز استفاده می‌شود و در مطلب آموزش بازی مافیا قصد داریم همه نقش‌ها را معرفی کنیم، فقط برای آشنایی شما به برخی از آنها اشاره می‌کنیم؛ ولی استفاده از این نقش‌ها را چندان توصیه نمی‌کنیم.

 

 1. کیلر: کیلر مستقلی است که که به تنهایی‌ بازی می‌کند و هدفش در بازی این است که از آشوب مافیاها به نفع خود استفاده کند و شهر را به تسلط خود درآورد. کیلر تفنگی دارد که هر شب می‌تواند به یک نفر شلیک کند. علاوه بر این در شب قابلیت نامیرایی دارد و از بازی خارج نمی‌شود. تیر کیلر توسط دکتر درمان می‌شود و نقش‌هایی مانند رویین‌تن، محافظ و … را از بازی خارج نمی ‎کند. اگر کیلر توسط ساقی مست شود، تیرش نمی‌خوابد و خودش نیز قابلیت نامیرایی خود را از دست می‌دهد. شرط برد: کیلر در صورتی برنده بازی می‌شود که ۱. به سه نفر آخر برسد. ۲. تمامی مافیاها از بازی خارج شوند، یا ۳. تعداد مافیاها و شهروندان برابر شود و کیلر در بازی حضور داشته باشد. اگر دو مستقل در بازی حضور داشته باشند، هر کدام برای برد باید سایر مستقل‌ها را از بازی خارج کنند. نهایتاً باید گفت خوبیِ مستقل بودن این است که ترس تبر زدن یا یارفروشی ندارید!
 2. گرگ نما: گرگ‌نما که یکی دیگر از شخصیت‌های مستقل بازی است که هر سه شب یک بار با بالا آمدن ماه، یک بازیکن را به گرگ‌نما تبدیل می‌کند. فقط شکارچی است که می‌تواند او را در فاز شب از بازی حذف کند. هر گرگ‌نما به طور جداگانه می‌تواند فردی را تبدیل به گرگ‌نما کند و در صورت انتخاب شدن شکارچی توسط گرگ نما، جمله گرگ نما اثری ندارد و فقط شانس خود را از دست داده است.
 3. هزارچهره: شخصیت هر بازیکنی را که با رای گیری از بازی خارج می شود به مدت ۲۴ ساعت تصاحب می کند. هر شخصی که کاری روی او انجام دهد، اثر آن کار به خودش بر می گردد (آیینه وار) شرط پیروزی او باقی ماندن بین سه نفر آخر است.
 4. نایب: تا زمانی که دکتر یا جراح در بازی حضور داشته باشند، در فاز شب کشته نمی شود. نایب، شهردار را می شناسد. به عنوان هویت، یک بدل دارد و زمانی که دکتر و جراح از بازی حذف شوند، یک تیر خواهد داشت. شرط پیروزی او، پیروزی هزارچهره است.
 5. شیطان صفت: این شخصیت مستقل از شب دوم، هرشب باید به تعداد عدد آن شب از بین بازیکنان افرادی را انتخاب کن. اگر بازیکن ها همرنگ باشند، همگی حذف می‌شوند. شرط پیروزی او، پیروزی هزارچهره است.
 6. دورگه: هر شب یک نفر را انتخاب می کند. گرداننده گرگ نما بودن آن بازیکن را به سیمین برعکس می گوید. گرگ نمایی است که قدرت تکثیر ندارد و توسط سیمین قابل شناسایی نیست. اگر کشیش را انتخاب کند، دورگه حذف می‌شود.
 7. سندیکا: این شخصیت مستقل، مافیا، جاسوس، دکتر، کارآگاه و جانی را می شناسد. با این حال او از حمله گروهی مافیا و جانی در امان است. با انتخاب در مرحله دوم رأی گیری، یک نفر از لیست سیاه کشته می‌شود. شرط پیروزی او، باقی ماندن بین سه نفر آخر است.
 8. عماد: در شب معارفه دو نفر را به عنوان پیش مرگ انتخاب می کند که با حفظ قابلیتشان جزو گروه او می شوند. هر وقت او بخواهد، کار آنها را انجام می دهد و هرکس به عماد حمله کند، آن دو پیش مرگ او می شوند. شرط پیروزی آنها، باقی ماندن عماد بین ۳ نفر آخر است.
 9. کرونا: در صورت هر نوع تماس با کرونا یا بازیکن آلوده به کرونا، آلوده می شوید. در شبانه روز اولِ ابتلا، دوره مخفی بیماری است و از روز دوم، علائم بیماری مانند بیمار شدن توسط ناقل، آشکار می‌شود. شرط پیروزی کرونا، حذف شدن تمام بازیکنان است، چه کرونا زنده باشد و چه مرده.
 10. جانی: این بازیکن جزو گروه چهارمی به نام نیمه مستقل یا خاکستری است که هر دو شب در طول بازی یک نفر را می کشد و در این شب از حمله مافیا در امان است. شرط پیروزی او ابتدا حذف مافیا و شخصیت های مستقل، و پس از آن باقی ماندن بین دو نفر آخر است (در ابتدا با شهروندان است، در انتها مستقل)! گفتنی است در صورتی می‌توانید از نقش‌ های نیمه مستقل شبیه جانی استفاده کنید که جمعیت بازیکنان بیش از سی نفر باشد.
 11. آرسونیست: ارسونیست یکی از نقش های مستقل است که جمعیت را به آتش می‌کشد! او در فاز شب یک نفر را نفتی می‌کند، ولی خودش هم نفتی می‌شود! (اگر یک شب کسی را نفتی نکند، نفت خودش پاک می‌شود). در شب بعد می‌تواند کسی را که نفتی کرده، آتش بزند. اگر کسی را که نفتی کرده، صبح اعدام کنند، نمی‌تواند آن شب کسی را نفتی کند. اگر وقتی فندک می‌زند، خودش نیز نفتی باشد، شب بعد می‌میرد (این نقش، محبوبیت و عمومیت چندانی در بازی مافیا ندارد).

 

بیشتر بخوانید:

21 نظر

 • خسروی

  ۰۳/۱۱/۱۴۰۰ در ساعت ۱۳:۴۸

  سایلنسر اسم دیگه ناتاشاست یا اسم دندانپزشک یا اصلا خودش یک نقش سومه؟ چرا هر جا یه چیزی نوشتند؟

  پاسخ

  • N

   ۱۹/۰۱/۱۴۰۱ در ساعت ۱۵:۲۶

   سایلنسر ناتاشاعه
   و دندانپزشک روانشانس

   پاسخ

 • اشکان

  ۰۹/۱۱/۱۴۰۰ در ساعت ۱۸:۱۶

  سایلنسر همونطور که از اسمش مشخصه فقط سایلنت میکنه و اعضای تیم مافیا رو میشناسه.فردی که سایلنت شده باشه تا قبل از رای گیری حق صحبت نداره
  ناتاشا عضو خاموش تیم مافیاست و یار های خودش رو نمیشناسه.اگر کسی ناتاشایی شد ، کشیش میتونه نجاتش بده ولی اگر کشیش نجاتش نداده باشه ، فرد ناتاشایی شده نه حق لایک و دیس لایک دارد ، نه چالش گرفتن .در صورتی هم که اجماع شده و وارد دفاعیه شود ، بدون کلامی دفاع برایش رای خروج گرفته خواهد شد.

  پاسخ

  • N

   ۱۹/۰۱/۱۴۰۱ در ساعت ۱۵:۲۸

   ناموصا ولا هرکی ی چی میگه…

   پاسخ

 • آردا

  ۰۷/۱۲/۱۴۰۰ در ساعت ۲۲:۴۳

  نقش قدیس در مافیا چیه؟

  پاسخ

  • arad

   ۱۹/۰۶/۱۴۰۱ در ساعت ۰۳:۱۳

   قدیس نقش شهروندیه و مقابل لیدی وودو هست …..لیدی وودو عضو تیم مافیاست و هر شب بیدار میشه و یک کلمه رو یه نفر قفل میکنه….روز بعد گرداننده اعلام میکنه کلمه فلان قفل شده ….اما کسی نمیدونه رو خودش قفل شده یا نه …..اگه کسی که کلمه روش قفل شده در خلال صحبتهاش از اون کلمه استفاده کنه از بازی خارج میشه

   پاسخ

 • محمود

  ۱۵/۰۱/۱۴۰۱ در ساعت ۱۰:۲۸

  میشه لطفاً نقش دغل باز رو هم معرفی کنید🙏

  پاسخ

  • بازیکوش

   ۱۶/۰۱/۱۴۰۱ در ساعت ۱۷:۱۱

   سلام بر شما دوست عزیز.
   هنوز با چنین نقشی برخورد نداشته ایم. ولی به محض اینکه بتوانیم اطلاعاتی از آن کسب کنیم آن را به لیست نقش های بازی مافیا اضافه می کنیم.
   با آرزوی شادترین ها.

   پاسخ

 • قاسمی

  ۲۱/۰۱/۱۴۰۱ در ساعت ۱۷:۳۲

  نقش ناتو توی لیست نیست

  پاسخ

  • بازیکوش

   ۲۴/۰۱/۱۴۰۱ در ساعت ۲۰:۱۸

   سلام جناب قاسمی عزیز
   با دقت بیشتری نگاه کنید هم در مقاله معرفی شده و هم لینک آشنایی کامل‌تر با نقش ناتو در فهرست موجوده.
   با آرزوی شادترین‌ها

   پاسخ

 • امیر

  ۰۶/۰۲/۱۴۰۱ در ساعت ۰۴:۳۶

  با مرگ نانوا اگر گرگ تو بازی باشه برد گرگ قابل قبول اما مگه مافیا از چی تغذیه می‌کنه که نانوا بمیره مافیا پیروزه هیچ وقت این باگ درک نکردم خیلی جاها اشتباه میکنیم به نظرم

  پاسخ

 • سجاد جافر

  ۲۴/۰۴/۱۴۰۱ در ساعت ۰۶:۱۱

  جلّاد
  از شهروندان هست و فقط یک‌بار می‌تواند در شب از قابلیت خود استفاده کند. کار جلّاد این است که در صورتی که خودش تشخیص داده یا شهروندان در روز معتقد باشند که فلان شهروند بسیار بد بازی می‌کند و به اصطلاح “تبر شهر” شده، گردن آن شهروند تبر را میزند و جان آن شهروند را به هر کسی که اشاره کند،می‌بخشد.
  نکته : جلاد اگر جان‌سخت را گردن بزند در صورتی که جان‌سخت هر دو جانش ، باقی باشد هر دو جان را می‌تواند اعطا کند اما به دونفر، یعنی نمی‌تواند هر دو جان را به یک نفر اعطا کند.
  جلاد می‌تواند یکی از دو جان را برای خود بگیرد اما نمی‌تواند هر دو جان را برای خود طلب کند.
  اما در صورتی که جان سخت فقط یک‌جان از او باقی مانده باشد آن را به هر فردی می‌تواند اعطا کند جز خودش.
  جلّاد اگر دکترِ شهروندان را گردن بزند، دکتر نمی‌میرد و تاوان آن گرفتن حق رای جلّاد، در تمام طول روز آینده است.
  جلاد جان هیچ نقش و شخصیت دیگری را جز جان سخت نمی‌تواند برای خود برگزیند.
  جلاد اگر هر یک از اعضای مافیا را به اشتباه برای گردن زدن انتخاب کند آن مافیا نخواهد مرد ولی قابلیت آن مافیای گردن زده شده در همان شب بی‌اثر می‌شود به جز پدرخوانده که قابلیت جلاد بر او اثری ندارد.

  پاسخ

 • arad

  ۱۹/۰۶/۱۴۰۱ در ساعت ۰۳:۱۱

  نقش شهروندیه و مقابل لیدی وودو هست …..لیدی وودو عضو تیم مافیاست و هر شب بیدار میشه و یک کلمه رو یه نفر قفل میکنه….روز بعد گرداننده اعلام میکنه کلمه فلان قفل شده ….اما کسی نمیدونه رو خودش قفل شده یا نه …..اگه کسی که کلمه روش قفل شده در خلال صحبتهاش از اون کلمه استفاده کنه از بازی خارج میشه

  پاسخ

 • یکتا

  ۲۶/۰۷/۱۴۰۱ در ساعت ۱۷:۰۶

  فراماسونو نگفتی که جزوه تیمه مستقله و خودش یه گروه تشکیل میده

  پاسخ

 • دادا

  ۱۷/۰۸/۱۴۰۱ در ساعت ۲۲:۲۳

  دوستان میشه یه نفر نقش طغیانگر را برام توضیح بده؟! یه توضیح کامل میخوام! سپاس

  پاسخ

 • اریا

  ۱۶/۱۱/۱۴۰۱ در ساعت ۱۶:۲۳

  نقش جوکر تو لیست نبود

  پاسخ

  • بازیکوش

   ۲۹/۱۱/۱۴۰۱ در ساعت ۱۷:۲۷

   سلام دوست عزیز
   نقش جوکر که از اعضای تیم مافیا ست و قابلیت معکوس کردن استعلام شهروند را دارد به فهرست اضافه شد.
   جزئیات نقش جوکر نیز به زودی در یک مقاله مستقل توضیح داده خواهد شد.
   با آرزوی شادترین ها

   پاسخ

 • akira

  ۲۹/۱۱/۱۴۰۱ در ساعت ۱۲:۳۴

  ببینم مگه فروشنده و قصاب نداشت که شب میشد میگفت قصاب نمیخواد از ویژگیش استفاده کنه یا فروشنده نمیخواد از ویژگیش استفاده کنه فکرد کنم اینا هم هستن اگه میشن کار اینا هم توضیح بده

  پاسخ

  • بازیکوش

   ۲۹/۱۱/۱۴۰۱ در ساعت ۱۷:۲۵

   سلام دوست عزیز
   سناریوهای معروف بازی مافیا، یعنی شبکه سلامت، شب مافیا، شب های مافیا و پدرخوانده، دست‌کم تا کنون فاقد نقش های قصاب و نقش فروشنده هستند؛ ولی بازی مافیا هم دارای نسخه‌ها و روش‌های مختلف بازی است که نقش‌های جدید دارند و هم در آپدیت‌های نسخه‌های معروف، بعضاً نقش های جدید اضافه می‌شود.
   تا جایی که ما اطلاع داریم، نقش قصاب و نقش فروشنده در بازی های معروف هنوز رواج نیفتاده. البته درباره نقش فروشنده بعضا گفته شده است که از اعضای تیم شهروند است و می تواند یک بار، قدرت یکی از بازیکنان را تا پایان بازی از او بگیرد؛ هرچند تناسبی با عنوان نقش ندارد. به هر حال سپاسگزار خواهیم شد اگر شما از کارکرد این دو نقش اطلاع دارید، آنها را ذیل همین کامنت توضیح دهید.
   با آرزوی شادترین‌ها

   پاسخ

 • پارسا

  ۲۷/۱۲/۱۴۰۱ در ساعت ۲۳:۵۴

  ببخشید راجع به شخصیت هزارپا و گروه هزار چهره میشه توضیح بدید ممنون میشم

  پاسخ

 • یحیی

  ۳۰/۰۲/۱۴۰۲ در ساعت ۰۰:۱۳

  سلام خسته نباشید وقتی میگن مافیا بدار بشه یعنی تروریست هم باید باهاشون بیدار بشه یا مثلا جوکر یا به جای اینها میشه بگید چه کسی با مافیا بیدار میشه

  پاسخ

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

هجده + پانزده =