مافیاسناریوهای مافیای شبکه سلامت از آغاز تا به امروز

۱۴۰۱-۰۱-۲۴ ۳:۰۱به قلم بازیکوش0
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2022/04/1398072921290573418721054.jpg

مافیای شبکه سلامت با عنوان اولیه «مافیا» و عنوان متأخر «شهروند و مافیا» از ششم مهر سال ۱۳۹۸ آغاز شد و تا به امروز ادامه داشته است. با این حال در طول سه سال گذشته سناریوهای مافیای شبکه سلامت دچار تحولاتی جدی شده است؛ به نوعی که از مافیای کلاسیک آغاز شد و اکنون با...

مافیای شبکه سلامت با عنوان اولیه «مافیا» و عنوان متأخر «شهروند و مافیا» از ششم مهر سال ۱۳۹۸ آغاز شد و تا به امروز ادامه داشته است. با این حال در طول سه سال گذشته سناریوهای مافیای شبکه سلامت دچار تحولاتی جدی شده است؛ به نوعی که از مافیای کلاسیک آغاز شد و اکنون با شخصیت‌هایی جدیه به نوعی مافیا کلاسیک پیشرفته تبدیل شده است. وجه مشترک همه سناریوهای شبکه سلامت که آن را از بسیاری سناریوهای دیگر همچون سناریوهای شب مافیا یا شهر مشکوک متمایز می‌کند، تعداد اندک بازیکنان است که از ۱۰ الی ۱۱ نفر تجاوز نمی کند و شامل تیم مستقل نیز نیست. در ادامه با این سازوکار سناریوهای مختلف مافیای شبکه سلامت آشنا خواهیم شد.

 

مافیای شبکه سلامت، فصل اول

مافیای فصل اول شبکه سلامت که در مهرماه سال ۹۸ آغاز به کار کرد، با گردانندگی بهنام تشکر و با نقش‌های مافیا کلاسیک روی آنتن آمد. تعداد بازیکنان در این فصل نهایتاً ۱۱ نفر بود که سه نفر در نقش مافیا و ۸ نفر در نقش شهروند بازی می‌کردند.

نقش‌ها در این فصل عبارت بودند از:

تیم مافیا

 1. مافیای ساده
 2. رئیس مافیا

 

تیم شهروند

 1. پزشک
 2. کارآگاه
 3. شهروند ساده (۶ نفر)

این سبک مافیا، برای اجرا در دورهمی‌های خانوادگی بسیار مفید و کارآمد است و چنانچه بازیکنان حتی کمتر از ۸ نفر باشند نیز با حضور دو بازیکن مافیا قابل انجام است.

با کلیک بر روی هر کدام از نقش‌های ویژه، می‌توانید اطلاعات کامل درباره آن نقش را مطالعه کنید.

 

مافیا و شهروند، فصل دوم تا نهم

مافیای شبکه سلامت سناریو مافیا

در این دوره از بازی‌های مافیای شبکه سلامت که این بار با کارگردانی علی رام نوری به روی آنتن رفت، سناریوی جدیدی طراحی شد، نقش مذاکره‌کننده به تیم مافیا اضافه شد و نقش های زره‌پوش، تک‌تیرانداز و خبرنگار به نقش‌های شهروندی افزوده شدند. بدین ترتیب، نقش‌های این سناریو به این ترتیب بودند:

تیم مافیا

 1. مافیای ساده
 2. مذاکره کننده
 3. رئیس مافیا

 

تیم شهروند

 1. کارآگاه
 2. زره پوش
 3. خبرنگار
 4. تک تیرانداز
 5. پزشک
 6. شهروند ساده (۳ نفر)

 

در این سناریو تعداد شهروندان و مافیاهای ساده کمتر شد و اکثر بازیکنان دارای نقش هستند. این برخلاف بازی مافیا کلاسیک است که در آنها اغلب بازیکنان شهر، صرفاً دارای نقش ساده هستند و صرفاً با قدرت استدلال و تشخیص خود باید به کشف مافیا و نجات خود بپردازند. احتمالاً این تغییرات تحت تأثیر سناریوهای مختلفی روی داد که در سرتاسر کشور چه در شبکه های خانگی و چه در کافه های مافیا رواج یافته بود. افزوده شدن این نقش ها دست کم بازی را از ریتم تکراری همیشگی برای مخاطب خارج می‌کند و حالت داستان‌گونه‌تری را به نمایش می‌گذارد.

 

سناریوی مافیا شبکه سلامت فصل دهم تا سیزدهم

در چهار فصل آخر دهم تا سیزدهم، دوباره شاهد تغییراتی در بازی مافیا و شهروند بودیم؛ با این توضیح که همچنان بازی به صورت دو تیمه برگزار می‌شود و خبری از تیم مستقل در این بازی نیست. این بار نقش‌ها بدین قرار بودند:

مافیای شبکه سلامت مافیا سناریو

تیم مافیا

 1. رئیس مافیا
 2. ناتو
 3. گروگانگیر

 

تیم شهروند

 1. کارآگاه
 2. تفنگدار
 3. نگهبان
 4. تکاور
 5. پزشک
 6. شهروند ساده (۲ نفر)

 

تفاوت اصلی در این سری، آن است که در تیم مافیا، دیگر خبری از مافیای ساده نیست و در عوض ناتو و گروگانگیر را داریم و در تیم شهروند نیز سه نقش جدید با سه نقش دوره دوم جایگزین شده است.

مافیای شبکه سلامت از حیث مخاطب برنامه موفقی بوده است و توانسته در دو سال اخیر، جایزه «فناوری و تلویزیون دیجیتال» را در جشنواره برنامه های صدا و سیما از آن خود کند. ضمن آنکه می‌توان آن را بر گسترش بازی مافیا در ایران نیز مؤثر دانست.

 

لینک دانلود مافیای شبکه سلامت

با مراجعه به این لینکمی‌توانید قسمت های مختلف بازی‌های مافیای شبکه سلامت را با کیفیت خوب دانلود کنید.

 

بیشتر بخوانید:
آشنایی با همه نقش‌های بازی مافیا در سناریوهای مختلف: ۷۰ نقش اصلی و فرعی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

دو × چهار =