مافیانقش پزشک در بازی مافیا: صفر تا صد درباره نقش دکتر تیم شهروندان

۱۴۰۱-۰۱-۱۶ ۱۰:۰۱به قلم بازیکوش5
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2021/03/7501608429528f13e1f11a036628b72c.png

نقش دکتر در بازی مافیا که پزشک شهر به شمار می‌آید، یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین نقش‌ها در بازی مافیاست که می‌تواند سرنوشت بازی را در دست بگیرد و از طرف مقابل، حساسیت بالایی از طرف تیم مافیا برای شناخت او وجود دارد. در واقع نقش های پزشک و کارآگاه دو نقش در مافیا کلاسیک...

نقش دکتر در بازی مافیا که پزشک شهر به شمار می‌آید، یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین نقش‌ها در بازی مافیاست که می‌تواند سرنوشت بازی را در دست بگیرد و از طرف مقابل، حساسیت بالایی از طرف تیم مافیا برای شناخت او وجود دارد. در واقع نقش های پزشک و کارآگاه دو نقش در مافیا کلاسیک هستند که تیم مافیا را نیز به نوعی تبدیل به تکاپو و جست‌وجو برای شناسایی وادار می‌کنند و به این ترتیب، قاعده اکثریت ناآگاه در برابر اقلیت آگاه، در اینجا کمی متوازن می‌شود و اقلیت آگاه نیز در اینجا دچار ناآگاهی هستند. نکته مهم دیگر این است که دکتر، تنها نقش رسمی و همیشگی در بازی مافیاست که به هیچ وجه قابل حذف نیست و این برای ایجاد توازن در بازی است؛ چراکه تنها ابزار گروه شهروندان برای مقابله با ترورهای تیم مافیاست.

در ادامه مجموعه مقالات نقش های بازی مافیا در این مقاله به معرفی کامل نقش دکتر شهروندان یا همان نقش پزشک خواهیم پرداخت. چنانچه سوالی درباره این نقش دارید، آن را در قالب کامنت با ما در میان بگذارید تا کارشناسان گروه بازیکوش در اسرع وقت به شما پاسخ دهند.

 

قابلیت‌های نقش دکتر در بازی مافیا

 • نجات دادن یکی از شهروندان به تشخیص خود پس از حدس زدن (به تعداد دفعات ترور مافیا)
 • نجات خود به عنوان قطعی‌ترین حدس ممکن
 • مطلع شدن از هویت شهروندانی که توانسته آنها را به درستی حدس بزند و نجات دهد

 

محدودیت های نقش پزشک در بازی مافیا

 • در هر شب، فقط مجاز به نجات جان یک شهروند است
 • تنها یک بار اجازه دارد خود را نجات دهد؛ ولی برای نجات بقیه، چنین محدودیتی وجود ندارد
 • ناتوانی پزشک از نجات فردی که با سمِ نقش سم ساز مسموم شده است
 • ناتوانی از نجات کسی که اشتباهاً با تیر اسنایپر کشده شده است

 

توضیحات بیشتر درباره نقش دکتر شهروندان

همانطور که در بخش قابلیت‌ها گفته شد، پزشک هر شب توسط گاد از خواب بیدار می‌شود، و یک نفر را که گمان می‌کند شهروند است و احتمالاً توسط مافیا، ترور شده است برای نجات دادن انتخاب می‌کند. با توجه به ابهامات موجود در بازی، طبیعتاً عاقلانه است اگر دکتر در شب اول، خودش را نجات دهد؛ چراکه دست‌کم از شهروند بودن خودش مطمئن است و اگر احیاناً مد نظر تیم مافیا قرار گرفته باشد، نجات خواهد یافت.

مسئله دیگر درباره نقش پزشک در بازی مافیا این است که او بلافاصله پس از مافیا از خواب بیدار می‌شود و نقش‌هایی که پس از بیدار شدن او در تیررس مافیا یا تیر اشتباهی اسنایپر قرار می‌گیرند، امکان نجات یافتن ندارند. همچنین اگر پزشک به طور اشتباهی، یکی از افراد مافیا را برای نجات دادن انتخاب کند، علاوه بر آنکه نتوانسته است از قابلیت خود در آن شب استفاده کند، این امکان را که در روز بعد بتواند بفهمد حدس مورد نظرش در فاز شب، شهروند بوده و یا مافیا، از دست می‌دهد؛ چراکه ممکن است گمان کند شهروندی را حدس زده که مافیا برای ترور، انتخابش نکرده!

 

نکته مهم: در بازی‌هایی که نقش معشوقه وجود دارد و در فاز روز معشوقه از بازی بیرون می‌رود، رئیس مافیا این اجازه را دارد که دو نفر از شهروندان را ترور کند. بنابراین در چنین شبی، بازیکن نقش پزشک نیز اجازه دارد که دو نفر را برای نجات دادن انتخاب کند.

 

ترتیب بیدار شدن پزشک در فاز شب

 • همانطور که گفته شد، پزشک باید بلافاصله پس از ترور تیم مافیا از خواب بیدار شود و نجات خود را انجام دهد. بنابراین ترتیب بیدار شدن این نقش، پس از بیدار شدن تیم مافیاست.
 • اگر ناتاشا و سم ساز نیز در سناریوی بازی وجود داشته باشند، دکتر باید پس از آنها بیدار شود.
 • پس از دکتر، اسنایپر از خواب بیدار می‌شود.
 • بنابراین ترتیب بیدار شدن پزشک در سناریوهایی که با نقش های کامل انجام می‌شوند، نقش هفتم پس از سم ساز و قبل از اسنایپر است.

 

بیشتر بخوانید:

آشنایی با نقش های بازی مافیا: بیش از ۷۰ نقش مختلف در سه تیم مافیا، شهروند و مستقل
اصطلاح شناسی مافیا: آشنایی با همه اصطلاحات کاربردی در بازی مافیا

5 نظر

 • پوریا

  ۱۶/۰۱/۱۴۰۱ در ساعت ۱۰:۴۴

  اگر یکی از مافیاها خودکشی کنه و دکتر نجاتش بده توی بازی می مونه؟

  پاسخ

  • بازیکوش

   ۱۶/۰۱/۱۴۰۱ در ساعت ۱۷:۱۰

   سلام بر شما دوست عزیز.
   بله، ازآنجاکه دکتر بلافاصله پس از مافیا از خواب بیدار می‌شود و باید یکی از کشته شده ها را نجات دهد و با توجه به اینکه دکتر، بنا به تعریف، نقش ناجی همه بازیکنان را دارد، می‌تواند مافیایی را که خودزنی کرده است نجات دهد. بدین ترتیب، ابهام بازی نیز افزایش می‌یابد و در عین حال که تیر مافیا در سوزاندن یک یار مشکوک به سنگ می‌خورد، دکتر نیز در تشخیص هویت شخصی که نجاتش داده به اشتباه می‌افتد و بنابراین توازن بازی همچنان حفظ می‌شود.
   با آرزوی شادترین‌ها.

   پاسخ

   • امین رضا درانی

    ۱۰/۰۴/۱۴۰۱ در ساعت ۲۳:۲۳

    سلام اگر دکتر شهر یک مافیا رو که با تیر حرفه ای کشته شده است رو سیو بده،اون مافیا نجات پیدا میکنه و بازی رو ادامه میده؟؟؟؟؟

    پاسخ

 • سجاد

  ۰۹/۰۸/۱۴۰۱ در ساعت ۱۳:۴۷

  درود بر شما دکتر شلیک درست حرفه ای را نجات میدهد؟یعنی اگر دکتر مافیا را سیو بده و حرفه ای همون مافیا را بزنه،مافیا از بازی خارج میشه یا نه؟؟

  پاسخ

 • سهند

  ۲۸/۰۳/۱۴۰۲ در ساعت ۱۰:۲۰

  سلام لطفا جواب سوال سجاد رو که گفته اگر دکتر مافیا رو سیو بده و حرفه ای همون مافیا رو بزنه مافیا از بازی خارج میشه یا نه رو بدین

  پاسخ

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

شانزده − یازده =