اصطلاحات پاسورکارتیخشت در بازی پاسور، نماد ثروت و دارایی: همه چیز درباره خال قیمتی ورق

۱۴۰۱-۰۱-۱۳ ۱۴:۰۱به قلم بازیکوش0
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2022/04/71KO8HytU2L._AC_SX425_.jpg

خال خشت یا الماس یکی از چهار خال بازی پاسور است که نماد ثروت و دارایی است. اینکه در فارسی آن را خشت نامیده‌اند و در انگلیسی آن را الماس می‌نامند، احتمالاً به این دلیل است که واحد شمارش سنگ‌های قیمتی و زینتی در قدیم، خشت بوده است؛ مثلاً خشت طلا. در این مطلب با...

خال خشت یا الماس یکی از چهار خال بازی پاسور است که نماد ثروت و دارایی است. اینکه در فارسی آن را خشت نامیده‌اند و در انگلیسی آن را الماس می‌نامند، احتمالاً به این دلیل است که واحد شمارش سنگ‌های قیمتی و زینتی در قدیم، خشت بوده است؛ مثلاً خشت طلا. در این مطلب با ما همراه باشید تا درباره خشت در بازی پاسور و نیز معانی و نمادهای خال خشت ورق بیشتر آشنا شویم.

 

تاریخچه نامگذاری ورق خشت

خشت یا diamond یکی از چهار نوع کارت بازی در دکِ استاندارد فرانسوی است. این تنها خال فرانسوی است که از دکِ آلمانی گرفته نشده است و جای خال Bells Bay  را گرفته است. نام اصلی فرانسوی این خال، Carreau است و در آلمانی به کارو معروف است. در گزارش‌های قدیمی‌تر آلمانی‌زبان بازی‌های ورق، خشت‌ها اغلب به عنوان Eckstein (“سنگ بنا”) شناخته می‌شوند و شاید به همین دلیل است که در فارسی نیز از عبارت خشت برای ترجمه خال «الماس» استفاده شده است. در سوئیس، این خال را هنوز هم Egge (یعنی «گوشه») می‌نامند. اصطلاح «کارو» در قرن هجدهم از واژه فرانسوی carreau وارد زبان آلمانی شد که به کلمه لاتین quadrum به معنای «مربع» یا «مستطیل» برمی‌گردد. گاهی گفته‌اند در زبان سوییسی و آلمانی، این خال را ناقوس یا زنگوله هم می‌نامند. 

 

خال خشت در بازی پاسور نماد چیست؟

خال خشت دارای نماد الماس است. این نماد نخستین بار در ورق‌ های‌ بازی فرانسوی ساخته‌ شده و در روئن و لیون در سده پانزدهم میلادی استفاده شد. این زمانی بود کـه ورق‌های‌ بازی با استفاده از چوب ‌کاری تولید انبوه شدند. کارت خشت در دسته کارت ‌های‌ رایج ۵۲ تایی ۱۳ کارت اسـت. شامل آس، دو تا ده لو و نهایتاً سرباز، بی بی و شاه می‌‌شود.

 

 

 

نمادشناسی شاه خشت

 

ورق شاه در خال خشت سمبل ژولیوس سزار می باشد. او یک نظامی، سیاستمدار، کنسول، دیکتاتور، کاهن اعظم، سخنور، و نویسنده برجسته نثر لاتین اهل جمهوری روم بود کـه از او بـه ‌عنوان یکی از مهم ‌ترین و تأثیر گذارترین شخصیت‌ های‌ تاریخ نامبرده می ‌شود. او نقشی حیاتی در تغییر شکل حکومتی روم باستان از جمهوری بـه امپراتوری داشت.

شاه خشت خال خشت ورق خشت پاسور

 

نمادشناسی بی بی خشت

 

کارت بی بی سمبل راحیل اسـت. راحیل همسر دوم و محبوب یعقوب، و مادر یوسف و بنیامین، پیامبران بنی‌اسرائیل بود کـه درکتاب مقدس از او یاد شده‌اسـت. نام او در پیدایش سخاوند بخش چهارم تورات ذکر گشت ‌اسـت. راحل، دختر لابان و خواهر کوچک‌تر لیه «همسر اول یعقوب» اسـت. راحل در ۱۱ حشوان در تقویم عبری ودر هنگام وضع حمل درگذشت.

 

بی بی خشت پاسور خشت ورق

 

نمادشناسی سرباز خشت

ورق سرباز خشت، نماد هکتور بزرگ اسـت. او، شاهزاده بزرگ و محبوب پریاموس سلطان تروا و هکابه یکی از شخصیت‌ها در اسطوره‌های‌ یونان بود. او در جنگ تروا و ایلیاد هومر نقش مهمی داشت. او رهبری حملات بی شماری را بـه سربازان یونانی بر عهده داشت. او پاتروکلوس پسر عموی آشیل را کشت ودر جنگ تروا توسط آشیل کـه می خواست انتقام مرگ پتروکلاس را از او بگیرد کشته شد.

سرباز خشت پاسور خشت ورق

 

 

رنگ‌بندی خال خشت در دک‌های مختلف

در دک‌های معمولی که دو رنگ هستند، خال پیک و گیشنیز سیاه‌رنگ و خال دل و خشت، قرمزرنگ هستند؛ ولی در بسته های چهار رنگ که گاهی اوقات در مسابقات یا آنلاین استفاده می شود، خشت ممکن است به رنگ های زیر نیز دیده شود:

نارنجی ♦ در بسته های انگلیسی و آلمانی

زرد ♦ در بسته‌های امریکایی و بسته‌های مسابقات اسکیت آلمانی

آبی ♦ در دسته‌های پوکر انگلیسی و آمریکایی، و نیز بسته‌های چهار رنگ فرانسوی و سوئیسی

ارزش خشت در بازی‌های مختلف

معروف‌ترین ارزش‌گذاری کارتهای پاسور، بر اساس حروف الفباست که پایین ترین کارت، خاج (club) است و سپس به ترتیب کارتهای خشت (diamond)، دل (heart) و پیک (spade) قرار دارند. بنابراین پیک، بر اساس این ارزشگذاری، با ارزش‌ترین است و خشت، رتبه سوم را به لحاظ ارزش دارد. ولی در بازی‌های مختلف، ممکن است این ارزشگذاری تغییر کند. برای مثال در بازی‌های ایرانی همچون حکم و شلم، تفاوتی میان ارزش کارت‌ها وجود ندارد و همه دارای ارزش مساوی هستند. با این حال در کمتر بازی‌ای است که خشت، دارای بالاترین ارزش باشد. در بازی‌های مختلف نیز خشت دارای ارزش‌هایی به ترتیب زیر است:

  • بازی بریج: رتبه سوم (ترتیب الفبایی )
  • بازی‌های آلمانی مانند اسکات و نیز بازی چینی «دویِ بزرگ»: رتبه آخر
  • بازی‌های روسی مانند preference و ۱۰۰۰ و نیز بازی استرالیایی ۵۰۰: رتبه دوم

 

بازی خشت یا الماس!

در بین بازی‌های مختلف ورق، که بیشتر از ۱۰۰ بازی تا کنون ابداع شده است، یک بازی نیز به نام خشت است. در این بازی که با ترفند حقه بازی انجام می‌شود، بازیکنان باید خشت‌ها را جمع کنند، البته نه کارت هایی که دارای خال خشت هستند، بلکه کریستال های الماس واقعی (کریستال های اکریلیک) موجود در بازی. البته با کارت‌های خشت نیز می‌توان اقدامات جداگانه انجام داد و همچنین در پایان یک دور کامل بازی انجام می شود.

بازی خشت بازی الماس دایاموند

بازی خشت بازی الماس دایاموندبازی خشت بازی الماس دایاموند

بیشتر بخوانید:

آموزش ۱۵ بازی جذاب و پرطرفدار پاسور: از حکم تا غارت

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

14 + یازده =