https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2021/02/گرگم-و-گله-میبرم.jpg

کمتر پیش می‌آید که یک بازی، هم مثل بازی‌های ورزشی دارای تحرک فراوان باشد، و هم مثل بازی‌های دورهمی و خانوادگی (آصطلاحاً پارتی گیم) دارای سناریوی داستان‌گونه و مکانیسم نقش‌آفرینی، و در عین حال، یک بازی موزیکال و پر از شعر و ترانه باشد. بازی کودکانۀ گرگم و گله می‌برم (همانند نجات بازی) یکی از...

کمتر پیش می‌آید که یک بازی، هم مثل بازی‌های ورزشی دارای تحرک فراوان باشد، و هم مثل بازی‌های دورهمی و خانوادگی (آصطلاحاً پارتی گیم) دارای سناریوی داستان‌گونه و مکانیسم نقش‌آفرینی، و در عین حال، یک بازی موزیکال و پر از شعر و ترانه باشد. بازی کودکانۀ گرگم و گله می‌برم (همانند نجات بازی) یکی از این بازی‌های منحصر به فرد و شیرین است. یک طرف چوپان و گوسفندانش و طرف مقابل گرگ که هر لحظه گله‌اش را بزرگ‌تر و مهیب‌تر می‌کند.

بازی گرگم و گله می‌برم از یک جهت بسیار شبیه داستان‌های اساطیری خون‌آشام‌ها و گرگینه ها (Vampires and wolverine) یا وایت واکرهاست و آن اینکه معمولاً در این داستان‌ها هر گاه سپاه شر، به یکی از سپاهیان خیر دسترسی پیدا کند یا او را بکشد، او را شبیه خود می‌کند. این اتفاق نمادین به نوعی انذاری به انسان است که چنانچه در مقابل شکست‌ها و تلخی‌ها تسلیم شوی، خودت نیز تبدیل به تلخی و عامل شکست دیگران خواهی شد. شاید به همین دلیل بوده است که بسیاری از جنگاوران قدیم، هنگام شکست از دشمن، ترجیح می‌دادند پیش از اسیر شدن، خودکشی کنند یا حتی خانواده خود را به رودخانه بیندازند و ننگ اسارت را حتی از کشته شدن در میدان جنگ، تلخ‌تر می‌دانسته‌اند. در واقع این بازی به لشکر بره‌ها ما موظفیم تا لحظه آخر از تسلیم و بدبینی حذر کنیم.

ویژگی‌ها

بازه سنی: سه تا هشت سال

مدت زمان: هر دور، پنج تا ده دقیقه

تعداد نفرات: چهار نفر و بیشتر

 

ملزومات

 • برای انجام این بازی نیاز به وسیله خاصی ندارید.

دستورالعمل

از بین بازیکنان دو نفر را به قید قرعه انتخاب کنید: یکی به عنوان گرگ و دیگری در نقش چوپان! بقیه بازیکنان در نقش بره پشت چوپان صف می‌کشند. حال گرگ روبه‌روی آنها می‌ایستد و بره‌ها درحالی که لباس و کمر چوپان را زنجیروار گرفته‌اند، شروع به شعرخوانی می‌کنند:

گرگ: گرگم و گله می‌برم
گوسفندان: چوپون دارم نمی‌ذارم
گرگ: دندون من تیزتره
گوسفندان: دنبه من لذیذتره

گرگ جست و خیزکنان سؤال و جواب می‌کند و حمله را شروع می‌کند. در این حال چوپان که جان خود و بره‌هایش را در خطر می‌بیند، دست‌هایش را  باز می‌کند و با حرکت به چپ و راست که عنوان دفاع را دارد، بدون اینکه گرگ را بگیرد از بره‌هایش محافظت می‌کند.

 

بازی گرگم و گله میبرم

صحنه‌ای از بازی گرگم و گله می‌برم

 

بره‌ها در حین خواندن اشعار، شروع می‌کنند به راست و چپ حرکت کردن و به این سو و آن سو می‌روند و جواب می‌دهند: خونه‌  خاله از این وره، از این وره و از اون وره.

گرگ هم سعى می‌کند یکى را بگیرد و از زنجیره جدا کند. هر کدام از بره‌ها که از بقیه جدا شود به دسته گرگ اضافه می‌شود. کمر گرگ را می‌گیرد و به جدا کردن گوسفندان از گله کمک می‌کند و با گرگ شعر می‌خواند.

بازی گرگم و گله می‌برم با همین روند ادامه پیدا می‌کند تا تنها یک نفر پشت سر چوپان بماند. چوپان که تمام بره‌هایش را از دست داده در آغاز دور بعد گرگ می‌شود.

گفتنی است که در بعضی مناطق، اجرای این بازی به اشکال متفاوت صورت می گیرد، مثلاً گرگ فقط نفر آخر ستون را می تواند با دست لمس کند و بعد جای و نقش او و گرگ و گوسفند عوض می شود و یا در جایی دیگر، بره ای که اسیر شد، دوشادوش گرگ در شکار بره فعالیت می کند و یا اشعار مختلف نیز سروده شده است.

تقویت مهارت‌ها و توانایی‌ها

 • تعامل گروهی و تیمی
 • مسئولیت‌پذیری
 • سرعت عمل
 • واکنش سریع
 • تحرک بدنی
 • حافظه کلامی
 • هوش فضایی
 • همخوانی و هم‌سرایی

برای پیوستن به صفحه اینستاگرام بازیکوش، اینجا را کلیک کنید.

 

 

یک نظر

 • the web hosting

  ۰۶/۰۶/۱۴۰۰ در ساعت ۰۷:۴۶

  This paragraph is really a good one it helps new the web users, who are wishing in favor of blogging.

  پاسخ

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

شانزده − ده =