تحلیل فنیتحلیل فنی بازی ورق

۱۳۹۹-۰۷-۲۳ ۸:۰۷به قلم بازیکوش0
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2020/10/pasor.jpg

مروری بر هشت عامل محبوبیت «پرفروش‌ترین بازی تاریخ جهان» بازی هزارساله و اصالتاً چینی «ورق» یا «پاسور» را می‌توان محبوب‌ترین و ...

مروری بر هشت عامل محبوبیت «پرفروش‌ترین بازی تاریخ جهان»

بازی هزارساله و اصالتاً چینی ورق یا پاسور را می‌توان محبوب‌ترین و پرفروش‎ترین بازی دورهمی تاریخ جهان دانست. «شرکت بازی ورق ایالات متحده USPCC»  سالانه بیش از صدمیلیون نسخه پاسور تولید می‌کند و ۲۰میلیونش را به کازینوها می‌فروشد. اما چه عواملی موجب این محبوبیت شده است؟ با ما باشید تا هشت مورد از این عوامل را بررسی کنیم.

  1. سادگی

بازی ورق یا پاسور از هر حیث ساده است. از نظر مواد بازی فقط ۵۲ عدد کارت است. علائم کارت‌ها نیز مختصر و گویاست: اعدادی از ۱ تا ۱۰ و سه کارت سرباز، بی‌بی و شاه، که ترتیب آنها نیز در سلسله قدرت کاملاً روشن است. کوچک بودن کارت‌ها، آن را به بازی‌ای جیبی تبدیل می‌کند و بازیکنان می‌توانند همه‌جا آن را با خود همراه داشته باشند. از نظر قوانین نیز بازی‌های مختلفِ ورق، عمدتاً بسیار ساده و به‌سرعت قابل یادگیری هستند؛ هرچند حرفه‌ای شدن در این بازی‌ها نیازمند سال‌ها تجربه است. زمان اتم بازی، در بازی‌های ورق، بسیار کوتاه است و بازیکنان می‌توانند یک دست آن را در کمتر از ۱۰دقیقه بازی کنند.

  1. انعطاف

سادگی بازی ورق، به‌ویژه از حیث مواد و علائم، انعطاف این بازی را بسیار افزایش داده است؛ چنان‌که با ورق، بیش از پنجاه بازی مختلف انجام می‌شود. از لحاظ تعداد نفرات نیز ورق دارای بازی‌های تک‌نفره، دونفره دوطرفه و چندنفره و نیز چندطرفه بسیار محبوبی است. این در حالی است که بسیاری از بازی‌ها، به‌ویژه بردگیم‌ها، برای تعداد خاصی طراحی می‌شوند (مانند شطرنج یا چکرز) یا اگر تعداد و اطراف مختلف را پشتیبانی ‌کنند، حالت بهینه آنها برای تعداد خاصی است (مانند استوژیت یا ریسک).

  1. رازآمیزی

چه برای تازه‌کاران و چه برای حرفه‌ای‌ها، تعداد ورق‌ها، معنای علائم چهارگانه و کارکردهای گوناگون ورق‌ها در بازی مختلف، بسیار رازآلود و کشف آنها بسیار جذاب است. هنوز درباره اینکه پیک، خاج، دل و خشت، نماد چه اموری هستند، اختلاف نظر است؛ برخی آنها را به چهار فصل سال و ۵۲ کارت را به ۵۲ هفته سال و ۱۳ کارت از هر دست را به ۱۳ بخش سال قمری نسبت می‌دهند و برخی می‌گویند: پیک نماد مرگ، دل نماد عشق، خشت نماد ثروت و خاج، نماد جنگ است.

اینکه چرا در بازی چهاربرگ، ده لوی خشت ارزشمند است، و در بازی شِلِم، پنج‎لو و ده‎لو، با دیگر کارت‎ها متفاوت‌اند و یا اساساً چرا در اکثر بازی‌ها، «آس» ارزش بیشتری نسبت به اعداد و حتی شاه دارد، پرسش‌های بی‌پاسخی است که همیشه ذهن بازیکنان را درگیر می‌کند.

  1. درصد مناسب شانس

بازی‌های ورق، بازی‌هایی هستند برای جنگ علیه شانس. در اغلب این بازی‌ها، به دلیل پخش تصادفی کارت‌ها میان بازیکنان، شانس حرف اول را می‌زند؛ ولی نه برای حرفه‌ای‌ها. استفاده بجا و بموقع از کارت‌ها، خواندن دست حریف و استفاده از شگردهای مخصوص هر بازی، امکاناتی است که بازیکن را برای مبارزه علیه شانس بد یا استفاده از شانس خوب، یاری می‌کند.

هرچند بازی‌های کاملاً شانسی، مانند مار و پله، جذابیت اندکی دارند، ولی بازی‌هایی که می‌توانند درصد مناسبی از شانس را در بازی ارائه کنند، به دلایل مختلف محبوب می‌شوند. اولاً در چنین بازی‌هایی، بازیکن بازنده، بهانه خوبی برای باخت در مقابل دیگران و حتی دلداری دادن به خود دارد و امیدوار است تا در دست بعد، از شانس بهتری برخوردار شود و جبران مافات کند.

ثانیاً بازیکنانی که به رغم شانس بد، می‌توانند دست را بگیرند (که چنین چیزی در بازی ورق، ممکن و حتی معمول است)، می‌توانند حرفه‌ای بودن خود را به رخ حریفان بکشند و بگویند که توانایی فکری آنها بر شانس غلبه کرده است؛ و نهایتاً در صورتی که بازیکن دست خوبی بیاورد و بازی را ببرد، حس بسیار خوبی دارد از اینکه یک بار هم طبیعت، بخت، اقبال، خداوند یا هر امر ماورایی دیگر، او را برگزیده است. همه این موارد سبب می‌شوند که بازیکنان اصرار داشته باشند این بازی را یک بار دیگر و

باز یک بار دیگر و باز یک بار دیگر تجربه کنند و کم‌کم حالت اعتیاد را نیز ایجاد می‌کند.

  1. بلوف و تقلب

بازی ورق، از جمله بازی‌هایی است که در آن بلوف زدن نقش پررنگی دارد و از معدود بازی‌هایی است که در آن، انواع و اقسامی از تقلب به رسمیت شناخته می‌شود. در واقع در بازی ورق، تقلب کردن حریف، حمل بر زرنگی او و بی‌عرضگی طرف مقابل می‌شود. مانند اینکه حریف بتواند دست مرا ببیند یا در بُر زدن، کارت خاصی را شکار کند. پس هر بازیکن باید خودش مراقب دست خود و حرکات حریف باشد.

این مسئله، جدیت بازی را افزایش می‌دهد و در افزایش دقت و هوشیاری کامل بازیکنان اثر دارد. در واقع این ویژگی بازی ورق، بسیار شبیه زندگی در وضع طبیعی است که هر کس باید تا حد ممکن مراقب داشته‌های خود باشد و به حمایت‌های بعدی دل نبندد.

  1. مهارت

بازی ورق، به رغم شانسی بودن، انواع و اقسامی از مهارت‌ها را می‌طلبد. این مهارت‌ها، از مهارت در کارهای مقدماتی و حاشیه‌ای همچون بُر زدن، گرفتن صحیح و چیدن سریع کارت‌ها در دست و پخش کردن سریع کارت‌ها (که جذابیت بصری نیز دارند) آغاز می‌شود و تا محاسبات سریع و خواندن دست شرکا و رقبا ادامه پیدا می‌کند. دقیقاً به همین دلیل است که برخلاف بازی‌های شانس‌محورتر مانند راز جنگل یا مونوپولی، در این بازی می‌توان مطمئن بود که بازیکنان حرفه‌ای به‌راحتی بازیکنان آماتور را می‌برند.

  1. جنس مناسب

تولید بازی ورق، از دهه ۱۸۷۰ که آمریکایی‌ها آن را به عهده گرفتند، با تحولات بنیادینی روبه‌رو شد. از براق کردن سطح ورق تا گرد کردن دور کارت‌ها و نهایتاً به کار بردن جنس پلاستیک کامل در ورق که آن را بسیار ماندگار و حتی قابل شست‌وشو می‌کند، سبب شده تا جنس کارت‌ها بسیار مرغوب باشد و حسّی متفاوت به بازیکنان بدهد.

  1. قیمت مناسب

برای عمومیت یافتن یک بازی، قیمت مناسب بسیار حیاتی است؛ چراکه می‌توان آن را در اختیار همه اقشار جامعه قرار داد. ورق‌های کیفیت متوسط را می‌توان با هزینه‌ای حدود چهار دلار و در ایران، کمتر از صد هزار تومان تهیه کرد.

با کلیک روی اینجا تحلیل بازی ورق یا پاسور را در صفحه اینستاگرام ما نیز ببینید.

مطالب مرتبط:

حد خودتو بشناس: تحلیل شلم

چهارمین بازی پرفروش تاریخ

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

12 − نه =