https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2020/09/wink.jpg

به تعداد بازیکنان، برگه‌ آماده کنید؛ روی یکی از آنها، کلمه قاتل و روی دیگری کلمه کارآگاه را بنویسید و بقیه را خالی بگذارید. حال برگه‌ها را پخش کنید؛ بازیکنانی که برگه قاتل و کارآگاه را برداشتند، نقش آنها را برعهده می‌گیرند؛ با این تفاوت که قاتل باید هویتش را مخفی کند.

در بازی دورهمی چشمک مرگ (wink murder) یا چشمک بازی ، همانند بازی مافیا قاتل و کارآگاه به طور اتفاقی انتخاب می‌‎شود. دیگر شما هستید و شانستان که قاتل شوید یا کارآگاه!

مسئله مهم این است که چه کارآگاه شوید و چه قاتل، باید حواس جمع و سرعت عمل بالایی داشته باشید تا بتوانید برنده بازی باشید.

فیلم آموزشی چشمک مرگ توسط گروه شش نفره

 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

مشخصات بازی

  • تعداد بازیکنان: +۴
  • زمان بازی: هر دور حدود ۵ دقیقه
  • رده سنی: +۵
  • درصد شانس: متوسط
  • تکنیک‌ها: بلوف‌زنی، خلاقیت، پنهان‌کاری
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

لوازم مورد نیاز

  • کاغذ به تعداد بازیکنان و خودکار (در صورت نبود کاغذ و خودکار، می‌توان از یک نفر به عنوان مدیر بازی استفاده کرد)

دستورالعمل چشمک مرگ

به تعداد بازیکنان، برگه‌ آماده کنید؛ روی یکی از آنها، کلمه قاتل و روی دیگری کلمه کارآگاه را بنویسید و بقیه را خالی بگذارید. حال برگه‌ها را پخش کنید؛ بازیکنانی که برگه قاتل و کارآگاه را برداشتند، نقش آنها را برعهده می‌گیرند؛ با این تفاوت که قاتل باید هویتش را مخفی کند.

حال همگی به صورت دایره بنشینید و کارآگاه در مرکز قرار گیرد. قاتل سعی می‌کند بدون اینکه بقیه بفهمند، به یک بازیکن چشمک بزند. آن بازیکن هم پس از اینکه پیش خود تا پنج شمرد، خود را روی زمین می‌اندازد و از بازی خارج می‌شود.

کارآگاه در مرکز دایره می‌نشیند و کارش این است که قاتل را تشخیص دهد. البته کارآگاه نهایتاً سه بار می‌تواند حدس بزند و هر حدس خود را پس از یک قتل جدید می‌زند.

بازی به همین ترتیب ادامه می‌یابد تا کارآگاه قاتل را پیدا کند، یا قاتل همه بازیکنان را با چشمک مرگ، بکشد. قاتل در دور بعد، کارآگاه خواهد بود. قاتلی که بتواند بیشترین تعداد قتل را داشته باشد، برنده بازی است.

بازی چشمک مرگ یا چشمک بازی wink murder

روش‌های دیگر چشمک مرگ

چشمک مرگ در حال حرکت

در این روش، بازیکنان همه در محوطه قدم می‌زنند و به یکدیگر نگاه می‌کنند. قاتل در بین راه به قربانی خود چشمک می‌زند و قربانی باید پس از یک یا دو دور چرخیدن، ناگهان بر زمین بیفتد و به اصطلاح بمیرد.

این روش علاوه بر اینکه بازیکنان را وادار به حرکت می‌کند و بازی از حال سکون خارج می‌شود، به دلیل نقش بر زمین شدن قربانیان و حرکت سایر بازیکنان از میان آنها، جذابیت‌های خاص خود را دارد.

 

فیلم بازی چشمک مرگ در حال حرکت

 

دست قاتل (deadly handshake)

این روش، همانند چشمک مرگ متحرک است؛ با این تفاوت که بازیکنان مرتباً با یکدیگر دست می‌دهند، اما قاتل، به طرز خاصی با بقیه دست می‌دهد. برای مثال کف دست نفر مقابل را قلقلک می‌دهد یا دو بار پشت سر هم دست را فشار می‌دهد. بهتر است قربانیان بلافاصه نمیرند، بلکه چند قدم دیگر بردارند و حتی یا با یک یا دو نفر دیگر دست بدهند و سپس بمیرند.

دزد و پلیس

دزد و پلیس‌ (Cops and Robbers) ورژن نوشیدنی چشمک مرگ است.

در این روش از دو کارت آس و شاه برای تعیین «پلیس» و «دزد» استفاده می‌شود.

در این بازی پلیس و دزد ارتباط مستقیم با یکدیگر ندارند و باید در طول بازی همدیگر را بشناسند.

ابتدا به تعداد بازیکنان، کارت‌های ورق را انتخاب کنید؛ مثلا اگر یازده نفر هستید، همه کارت‌های شماره‌دار «پیک» به اضافه شاه را بردارید و بین بازیکنان تقسیم کنید. بازیکنان نباید اجازه دهند کسی از کارت آنها باخبر شود.

بازیکنی که تک بیاورد، دزد است و بازیکنی که شاه بیاورد، پلیس.

دستورالعمل بازی

بازی با بُر زدن کارتها و قرار دادن همه آنها به صورت رو به پایین آغاز می‌شود. هر بازیکن یک کارت می گیرد و آن را پیش خود نگه می‌دارد. بازیکنی که تک می‌آورد، می‌تواند به دیگران چشمک بزند. قربانی، یعنی بازیکنی که چشمک را دریافت می‌کند، جمله‌ای مثل «معامله انجام شد» می‌گوید.

دقت کنید که قربانی باید ابتدا کمی صبر کند و سپس جمله را به زبان بیاورد.

سپس پلیس، کارت خود (شاه) را به بقیه نشان می‌دهد و «بازجویی» را آغاز می‌کند. پلیس این کار را با حرف زدن یا صرفاً بررسی نگاه بازیکنان، انجام می‌دهد و سپس یک بازیکن را انتخاب می‌کند.

وقتی بازیکن را انتخاب کرد، بازیکن کارت خود را برمی‌گرداند و اگر تک پیش او نباشد، پلیس و مظنون اشتباهی، باید به تعداد شماره کارت، از نوشیدنی (مثلاً سرکه یا آبغوره) بنوشند. مثلاً اگر پلیس اشتباهاً قربانی هفت لو را حدس زده باشد، هر کدام باید هفت قلپ از نوشیدنی بخورند. اما اگر پلیس به‌درستی قاتل را حدس زند، قاتل باید مقداری که از نوشیدنی باقی مانده است را بخورد.

توجه کنید که اگر قاتل به پلیس چشمک بزند، «اجتماع» فوری اعلام می‌شود و همه از نوشیدنی می‌نوشند. از آنجا که هیچ کس نمی‌داند چه کسی آس یا شاه را انتخاب می‌کند، همه بازیکنان در چشمک زدن یا جست‌وجو به دنبال چشمک‌ز‌ن مشارکت دارند.

 

قتل در تاریکی!

ورژن قتل در تاریکی یا «شکافتن گلو» (slit throat) شاید ترسناک‌ترین ورژن بازی «چشمک مرگ» باشد.

همین‌طور که همه در یک سالن کاملاً تاریک پرسه می‌زنند، قاتل با کشیدن انگشت خود روی گلوی شهروندان، آنها را به قتل می‌رساند و کارآگاه باید در فاز روز، به شناسایی قاتل بپردازد.

برای خواندن دستورالعمل کامل بازی قتل در تاریکی اینجا را کلیک کنید.

بازی چشمک مرگ را با دوستان خود امتحان کنید و نظرخود را از این تجربه با ما در میان بگذارید😉

 

 

سفارش بازی اسکربل

 

با کلیک روی اینجا همین بازی را در صفحه اینستاگرام ما هم ببینید.

بازی‌های مشابه

بازی‌های معمای جنایی

آموزش بازی مافیا

آموزش بازی مافیا بدون خدا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

4 × 4 =