روانشناسی بازیروش مونته سوری: معرفی جامع همراه با تاریخچه کامل و مراکز برتر تهران

۱۴۰۰-۰۸-۲۹ ۲۲:۰۸به قلم بازیکوش4
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2021/05/مونته-سوری.jpg

مونته سوری چیست؟ روش مونته سوری یعنی چه؟ این پرسش بسیاری از مادران و پدران دغدغه‌مند امروز است! در این مقاله به طور کامل با این روش آشنا خواهید شد و می‌توانید بهترین تصمیم را برای آینده کودک خود بگیرید.  روش مونته سوری به عنوان یک متد آموزشی را نخستین بار پزشکی ایتالیایی به نام...

مونته سوری چیست؟ روش مونته سوری یعنی چه؟ این پرسش بسیاری از مادران و پدران دغدغه‌مند امروز است! در این مقاله به طور کامل با این روش آشنا خواهید شد و می‌توانید بهترین تصمیم را برای آینده کودک خود بگیرید. 

روش مونته سوری به عنوان یک متد آموزشی را نخستین بار پزشکی ایتالیایی به نام ماریا مونته سوری ابداع کرد. او با تأکید بر استقلال کودکان، می‌گوید آنان به صورت ذاتی مشتاق دانستن هستند و اگر در یک محیط آموزشی پشتیبانی‌کننده و آماده قرار گیرند، به راحتی قادر به یادگیری پیچیده‌ترین آموزه‌ها در پایین‌ترین سنین هستند. این روش برخی اقدامات متداول آموزشی همانند نمره‌دهی و برگزاری آزمون را رد می‌کند. مونته‌سوری در اوایل دهه ۱۹۰۰ نظریات خود را از طریق آزمایش‌های علمی با دانشجویانش گسترش داد. این روش از آن زمان در بسیاری از نقاط جهان، در مدارس دولتی و خصوصی به طور یکسان مورد استفاده قرار گرفته است.

البته مونته‌سوری این روزها به شیوه‌های مختلفی تحت یک نام در حال گسترش است و تنوع و گسترش فراوانی پیدا کرده است و چه بسا همه آنها دارای اصالت اولیه نیستند؛ ولی از عناصر اصلی این روش می‌توان به کلاس‌های مختلط سنّی، آزادی دانش‌آموزان (از جمله در انتخاب فعالیت‌ها)، مقاطع طولانی کار بدون مزاحمت، و معلمان آموزش‌دیده اشاره کرد. مطالعات علمی درباره روش مونته سوری مثبت است و یک بررسی در سال ۲۰۱۷ نشان داده که «شواهد گسترده» برای اثربخشی این روش وجود دارد (Montessori education: a review of the evidence base).

مونته سوری چیست؟ فیلم آموزشی از یک روز کاری در کلاس های مونته سوری

تاریخچه

ماریا مونتسوری مربی کودکان معلول بود که در سال ۱۸۷۰ و در خانواده‌ای مرفه در ایتالیا به دنیا آمد. در آن دوران، دختران اجازه درس خواندن در مقاطع آکادمیک را نداشتند؛ اما ماریا مادری بسیار حامی و مشوق داشت که کمک کرد تا او به رغم مخالفت پدرش، به دانشکده پزشکی برود. ماریا دروس خود را به بهترین شکل ممکن پشت سر گذاشت و نخستین دختری بود که در ایتالیا پزشک شد.

روش مونته سوری ( ماریا مونته سوری )
ماریا مونته سوری، مبدع ایتالیایی روش مونته سوری

با این حال ازآنجاکه اغلب بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و بهداشتی از استخدام پزشک زن امتناع می‌کردند، ماریا ناچار شد سرپرستی یکی از مراکز کودکان معلول را بپذیرد. او هنگام کار در آن مرکز متوجه برنامه‌های آموزشی و تربیتی کودکان شد و متوجه این نکته مهم شد که فرصت آزاد و کافی برای تجربه کردن به این کودکان نمی دهند. ماریا با توجه به علایقش به دانشگاه بازگشت و در رشتهٔ تعلیم و تربیت و جامعه شناسی تحصیل کرد و با الگوها و روش‌های آموزشی آشنا شد. پس از این دوره تحصیلی، به‌ جای برنامه‌های آموزشیِ موجود الگوی جدیدی برای بچه‌ها ارائه داد.

 

مونته‌سوری مراکزی را برای اجرای برنامه‌های خود تأسیس کرد که سبب شد دیدگاه‌هایش در سراسر کشور گسترش یابد و با استقبال روبه‌رو شد؛ اما ازآنجاکه دیدگاه‌هایش مبتنی بر استقلال و آزادی کودکان بود، دولت فاشیستی موسولینی به او اجازهٔ فعالیت نداد و او را به کشور اسپانیا تبعید کردند و مدارسش نیز بسته شد. دولت موسولینی بعدها با دعوت رسمی او را به کشور بازگرداند؛ اما ماریا که تاب حکومت فاشیستی را نداشت از ایتالیا رفت. او در سال‌های جنگ جهانی دوم به هلند و سپس به هند رفت و با افکار و اندیشه‌های صلح‌طلبانهٔ گاندی آشنا شد. وی در سال‌های آخر عمر، مدال افتخاری را به دلیل خدمات خود به آموزش دریافت کرد و در سال ۱۹۵۲ در ۸۲ سالگی در کشور هلند درگذشت.

ماریا مونته سوری
ماریا مونته سوری در حال آموزش به کودکان

ظهور، افول و احیای مجدد در امریکا

شیوه آموزشی مونته سری در سال ۱۹۱۲ به ایالات متحده رسید و به طور گسترده ای در انتشارات آموزشی مشهور شد. همچنین در سال ۱۹۱۳ نارسیسا کاکس وندرلیپ و فرانک وندرلیپ مدرسه Scarborough را تأسیس کردند که اولین مدرسه مونته سوری در ایالات متحده نام گرفت. با این حال، میان مونته سوری و این مؤسسه آموزشی آمریکایی درگیری‌ای در گرفت. پس از آن نیز معلم مشهور آن زمان به نام ویلیام هرد کیلپاتریک، با نوشتن یک مقاله انتقادی با عنوان «بررسی سیستم مونته سوری» موجب شد تا استقبال از روش مونته سوری شدیداً کاهش پیدا کند و تا سال ۱۹۱۴ کمرنگ شود.

۴۴ سال طول کشید تا متد آموزشی مونته سوری دوباره در سپتامبر ۱۹۵۸ توسط نانسی مک کورمیک رامبوش و جورجین اسکاکل داودل به ایالات متحده بازگردد. آنها مدرسه ویتبی را در گرینویچ کنکتیکت افتتاح کردند. با استقبال مردم، رامبوش انجمن مونته سوری آمریکا (AMS) را تأسیس کرد و مدرسه ویتبی اولین برنامه آموزش معلم مونته سوری در ایالات متحده شد. هم‌اکنون انجمن مونته سوری آمریکا با بیش از ۱۳۰۰ مدرسه وابسته و تقریباً صد برنامه تربیت معلم، بزرگ‌ترین سازمان در جهان است که به روش مونته سوری اختصاص دارد. روش مونته سوری همچنین در سراسر جهان، از جمله جنوب شرقی آسیا و هند (جایی که ماریا مونته سوری در طول جنگ جهانی دوم در آنجا بستری شد) گسترش یافت.

روش‌های مونته سوری

آموزش مونته سوری مبتنی بر الگویی از توسعه انسانی است. این روش دو اصل اساسی دارد:

۱.  شخصیت کودکان و نوجوانان، از طریق تعامل با محیط پرورش می‌یابد؛

۲.  کودکان (به ویژه کودکان زیر شش سال) یک مسیر مشخص ذاتی برای رشد روانشناختی دارند.

کلاس درس مونته سوری
کلاس درس مونته سوری

با همه این توضیحات همچنان ممکن است با خود بگویید مونته سوری یعنی چه؟ هنوز چیزی از آن نفهمیده‌ام. بسیار خوب، بیایید کمی از نزدیک‌تر به این روش نگاه کنیم.

مونته سوری بر اساس مشاهداتش معتقد بود کودکانی که بتوانند آزادانه در محیطی که مطابق با الگوی او آماده شده، دست به انتخاب و فعالیت بزنند، خود به خود برای رسیدن به یک شخصیت مطلوب آماده می‌شوند. با اینکه فعالیت‌های زیادی با عنوان «مونته سوری» تبلیغ و ترویج می‌شود، اما انجمن بین‌المللی مونته سوری (AMI) و و انجمن مونته سوری آمریکا (AMS) فقط عناصر زیر را به عنوان موارد پایه‌ای این روش اعلام کرده‌اند:


۱. کلاس‌های درس با سنین مختلط: عمده کلاس‌های مونته‌سوری برای رده سنی دو و نیم تا ۶ سال است؛ اما کلاس‌های ۰–۳، ۶–۹ ، ۹–۱۲ ، ۱۲–۱۵ و ۱۵–۱۸ ساله نیز وجود دارد
۲. مقاطع زمانی بدون وقفه برای کار: زمان ایدئال: سه ساعت
۳. مدل ساختارگرا یا کشف‌محور: در این مدل، دانش‌آموزان مفاهیم را به جای آموزش مستقیم، از کار کردن با مواد و وسایل می‌آموزند
۴. وسایل آموزشی تخصصی: اسباب‌بازی‌ها و وسایل آموزشی مونته‌سوری اغلب به جای پلاستیک، از مواد طبیعی زیبا مانند چوب ساخته می‌شوند
۵. محیطی آماده شده و متفکرانه:  در این محیط، وسایل بر اساس موضوع دسته‌بندی می‌شوند، برای کودکان قابل دسترسی هستند و اندازه مناسبی دارند
۶. آزادی عمل: البته در یک محدوده خاص

۷. قدرت انتخاب فعالیت از بین طیف وسیعی از گزینه‌ها
۸. یک معلم آموزش‌دیده و باتجربه: معلم‌های این متد باید در درک ویژگی‌ها، گرایش‌ها، استعدادهای ذاتی و توانایی‌های کودک کاملاً ماهر و متخصص باشند.

اهمیت محیط

روش آموزشی مونته سوری شامل فعالیت آزادانه در یک «محیط آماده» است؛ یعنی یک محیط آموزشی متناسب با خصوصیات اساسی انسان ، خصوصیات ویژه کودکان در سنین مختلف و شخصیت‌های فردی هر کودک. عملکرد محیط این است که به کودک کمک کند و اجازه دهد استقلال را در همه زمینه‌ها با توجه به دستورالعمل‌های روانشناختی درونی خود ایجاد کند. علاوه بر دسترسی به مواد مونته‌سوری متناسب با سن کودکان ، این محیط باید دارای ویژگی های زیر باشد:

 • سازماندهی‌ای که حرکت و فعالیت کودک را آسان‌تر کند
 • زیبایی و هماهنگی محیط
 • پاکیزگی محیط
 • ساختاری متناسب با کودک و نیازهای او
 • محدودیت مواد، به طوری که فقط موادی که رشد کودک را پشتیبانی می کند در آن گنجانده شوند
 • نظم
 • طبیعت در کلاس و خارج از کلاس
کلاس درس مونته سوری
یک مدل از محیط آماده برای اجرای روش مونته سوری

تمرین‌های آموزشی

برنامه‌های نوزاد و نوپا


کلاس‌های درس مونتسری برای کودکان زیر سه سال در چندین گروه قرار می‌گیرند  و با اصطلاحات خاصی بیان می‌شوند. گروه نیدو (nido) (که در ایتالیایی به معنای «لانه» است)، شامل چند کودک دو ماهه تا حدود چهارده ماهه (زمانی که کودک با اطمینان راه می‌رود) است. یک «انجمن کودک خردسال» به تعداد بیشتری از کودکانِ حدود یک سال تا دو و نیم یا سه سال خدمات ارائه می‌دهد. هر دو محیط بر مواد و فعالیت‌های متناسب با اندازه و توانایی‌های کودکان، فرصت‌های رشد و فعالیت‌های پرورش‌دهندۀ استقلال تأکید دارند. افزایش استقلال در توالت نیز به طور معمول مورد تأکید است. بعضی از مدارس، کلاس‌های «والدین و نوزادان» را نیز برگزار می‌کنند که والدین در آنها با فرزندان بسیار کوچک خود شرکت می کنند.

مونته سوری نوزاد زیر 2 سال
نوزاد زیر یک سال در کلاس مونته سوری

پیش‌دبستانی و مهد کودک

پس از اولین مدرسه مونته سوری، یعنی کاسا دِ بمبینی (Casa dei Bambini) در رُم در سال ۱۹۰۶ کلاس‌های مونته سوری برای کودکان از ۲/۵ یا ۳ تا ۶ سال، اغلب خانه‌ کودک نامیده می‌شوند.  این سطح را «ابتدایی» (primary) هم می‌نامند. یک کلاس معمولی به ۲۰ تا ۳۰ کودک در گروه‌های سنی مختلط خدمات می‌رساند که توسط یک معلم سرپرست و دستیاران کاملاً آموزش‌دیده کار می‌کنند. کلاس‌ها معمولاً با میز و صندلی‌هایی به اندازه کودک که به صورت یک نفره یا به صورت خوشه‌های کوچک چیده شده اند، و وسایلی در قفسه‌های همقد کودک در کل اتاق تجهیز شده‌اند. بیشتر فعالیت‌ها در ابتدا توسط معلم انجام می‌شود و پس از آن ممکن است کودکان به میزان علاقه، کم و بیش آزادانه انتخاب کنند.

کلاس درس مونته سوری پیش دبستانی
کلاس پیش دبستانی مونتسوری

نقش یک معلم در کلاس مونته سوری این است که با اجازه دادن به هر کودک، روش یادگیری خود را به صورت جداگانه روی دانش‌آموزان مختلف اعمال کند. برنامه کلاس معمولاً شامل فعالیت‌هایی برای درگیر شدن در مهارت‌های عملی مانند ریختن و قاشق زدن، شست‌وشو، شستن میزها و جارو زدن است. همچنین مسائلی برای رشد حواس، موضوعات ریاضی، موضوعات زبانی، موسیقی، هنری و فرهنگی و نیز فعالیت‌های‌ بیشتر مبتنی بر علم مانند «غرق شدن و شناورشدن»، مغناطیس و غیرمغناطیس و شمع و هوا در این کلاس‌ها تمرین می‌شود.

فعالیت‌هایی که در خانه‌های کودک برای آموزش مفاهیم انجام می‌شود، معمولاً به صورت دستی و قابل لمس است. برای مثال دانش‌آموزان برای آموزش نوشتن از حروف کاغذ سنباده استفاده می‌کنند. اینها حروفی هستند که با برش حروف از کاغذ سنباده و قرار دادن آنها روی بلوک‌های چوبی درست می‌شوند. سپس بچه‌ها با استفاده از انگشتان خود این حروف را ردیابی می کنند تا شکل و صدای هر حرف را بیاموزند.

مثال دیگر استفاده از زنجیر مهره برای آموزش مفاهیم ریاضی به‌ویژه ضرب است. به طور خاص برای مضرب‌های ۱۰ یک مهره وجود دارد که نشان دهنده یک واحد است؛ در یک میله ۱۰ مهره کنار هم قرار می گیرد که نشان دهنده ۱ × ۱۰ است؛ سپس یک شکل مسطح ایجاد می‌شود که با قرار دادن ۱۰ میله در کنار هم ۱۰ × ۱۰ را نشان می‌دهد و با یک یک مکعب از این میله‌ها می‌توان مفهوم ۱۰ × ۱۰ × ۱۰ را نشان داد. این مواد به درک درستی از مفاهیم بنیادی کمک می‌کنند که در سال‌های بعد چیزهای زیادی بر اساس آنها ساخته می‌شود.

کلاس ریاضی مونته سوری مونتسوری
درس ریاضی در کلاس مونته سوری

کلاس‌های ابتدایی

کلاس‌های دبستان معمولاً در گروه‌های سنی ۶ تا ۹ساله و ۹ تا ۱۲ ساله با سنین مختلط تشکیل می‌شوند. گاهی گروه‌های ۶ تا ۱۲ ساله نیز تشکیل می‌شود. دروس معمولاً به گروه‌های کوچکی از کودکان ارائه می شود که پس از آن آزاد هستند و می‌توانند کارهای مستقل خود را طبق علاقه و مسئولیت شخصی خود پیگیری کنند. مربیان مونته سوری دروس بین رشته ای را با بررسی موضوعات مختلف از زیست‌شناسی و تاریخ گرفته تا الهیات برگزار می‌کنند که از آنها به عنوان «دروس عالی» یاد می‌شود. این موارد معمولاً در ابتدای ترم مدرسه ارائه می‌شوند و زمینه را برای یادگیری در طول سال فراهم می‌کنند. دروس عالی الهام‌بخش و درهای باز برای زمینه های جدید تحقیق است.
این دروس شامل فعالیت‌های مربوط به زبان، ریاضیات، تاریخ، علوم، هنرها و غیره است. اکتشافات دانشجویی در منابع خارج از کلاس برای آموزش دانشجویان ضروری است. مونته سوری از اصطلاح «آموزش کیهانی» (cosmic education) استفاده کرد تا هم دامنه جهانی دروس ارائه‌شده را نشان دهد و هم این ایده که آموزش باید به کودکان کمک کند تا نقش انسانی را در عملکرد متقابل جهان درک کنند.

کلاس درس مونته سوری مقطع دبستان مونتسوری
یک نمونه از کلاس درس مونته سوری در مقطع دبستان

راهنمایی و دبیرستان

آموزش مونته سوری برای این سطح، کمتر از برنامه های مقطع کودکان توسعه یافته است. مونته سوری در طول زندگی خود، برنامه‌ای برای آموزش نوجوانان یا تربیت معلمِ مقطع نوجوان تدوین نکرد. با این حال، تعدادی از مدارس برنامه‌های خود را به مقاطع راهنمایی و دبیرستان نیز گسترش داده‌اند. علاوه بر این، چندین سازمان مونته سوری دوره‌های آموزشی یا تربیت معلم را توسعه داده‌اند و یک اجماع ضعیف و اولیه درباره طرح مطالعاتی در این زمینه در حال ظهور است. مونته سوری پیشتر نوشته بود: «اصلاح اساسی برنامه ما از این منظر ممکن است به شرح زیر تعریف شود: در دوران سخت نوجوانی، ترک خانواده در شهر و رفتن به محیط‌های آرام و نزدیک به طبیعت بکر، مفید است».

دبیرستان مونته سوری مونتسوری
یک کلاس مونته سوری در یک دبیرستان خصوصی

گفتنی است که با توسعه گوشی‌های لمسی تلفن همراه، برخی فعالیت های مونته سوری به برنامه‌های تلفن همراه منتقل شده است و امروزه نرم‌افزارهای مونته سوری نیز در دسترس است.

 

فلسفه مونته سوری

اصول فلسفی مونته سوری، غیر از دیدگاه‎‌های انسان‌شناختی که مبتنی بر رشد حداکثری شخصیت انسان است، مبتنی بر اصول روانشناسی است. این مبانی که عمدتاً متناسب و هماهنگ با اصول روان‌شناختی مکاتب جدید همچون رفتارگرایی و روان‌شناسی ساختارگرا و بسیار نزدیک به یافته‌های ژان پیاژه، روان‌شناس کودک سوئیسی است، کمک کرده تا این روش از اعتبار آکادمیک و تحقیقاتی مطلوبی نیز برخوردار باشد و نقدهای مثبتی دریافت کند.  در ادامه برخی از این مبانی روان‌شناختی را مرور می‌کنیم.

مبانی روانشناختی 

منته سوری عناصر خاصی از روانشناسی انسانی را درک کرد که ماریو مونته سوری (پسر ماریا که در واقع همکارش نیز بود) در سال ۱۹۵۷ آنها را «گرایش‌های انسانی» نامید. درباره این گرایش‌ها بحث وجود دارد، اما فهرست زیر را می‌توان از موارد قطعی این گرایش‌ها دانست:

 • انتزاع – مفهوم – برداشت
 • فعالیت
 • ارتباطات 
 • دقیق بودن
 • اکتشاف
 • دستکاری (محیط)
 • نظم
 • گرایش
 • تکرار
 • کمال‌خواهی
 • کار (فعالیت هدفمند)

فیلم آموزشی: ویدیوی معرفی روش مونته سوری توسط معلمان و مربیان متخصص

سطوح پیشرفت

مونته سوری چهار دوره مشخص یا سطح را در رشد انسان مشاهده کرد که از بدو تولد تا ۶ سالگی، از ۶ تا ۱۲ سالگی، از ۱۲ تا ۱۸ سالگی و از ۱۸ تا ۲۴ سالگی گسترش یافته است. او معتقد بود که هر یک از این سطوح، ویژگی‌های خاص خود را دارند.
سطح اول از بدو تولد تا حدود شش سالگی است. در این دوره ، مونته سوری مشاهده کرد که کودک رشد جسمی و روانی چشمگیری را تجربه می‌کند. کودکِ سطحِ اول به عنوان یک کاوشگر، یادگیرنده حسی و درگیر در فعالیت‌های خودسازی روانشناختی و استقلال عملکردی دیده می‌شود. مونته سوری مفاهیم مختلفی را برای توضیح این دوره معرفی کرد: از جمله ذهن جذب‌کننده، دوره‌های حساس و عادی‌سازی.

سطح اول

مونته سوری مشاهده می‌کرد که کودک خردسال، بدون هیچ زحمتی محرک‌های حسی را در محیط خود جذب و تحریک می‌کند. او این هوش اطلاعاتی را که مربوط به حواس، زبان، فرهنگ و توسعۀ مفاهیم بود، با اصطلاح «ذهن جذب‌کننده» توصیف کرد. ماریا معتقد بود که این قدرت، فقط منحصر به سطح اول است و با نزدیک شدن کودک به سن شش سالگی محو می‌شود! مونته سوری همچنین متوجه شد که در دوره‌های خاصی، کودک حساسیت ویژه‌ای به محرک‌های خاص دارد و آنها را «دوره‌های حساس» نامید: 

 • اکتساب زبان: از بدو تولد تا حدود ۶ سالگی
 • علاقه به اشیای کوچک: از حدود ۱۸ ماهگی تا ۳ سالگی
 • نظم: از حدود ۱ تا ۳ سالگی
 • پرورش حسی: از بدو تولد تا حدود ۴ سالگی
 • رفتار اجتماعی: از حدود ۲/۵ تا ۴ سالگیمونته سوری نوزاد زیر یک سال مونتسوری

 

در آموزش مونته سوری، محیط کلاس با در دسترس قرار دادن مواد و فعالیت‌های مناسب در این دوره‌ها، تلاش می‌شود تا کودک به نهایت پیشرفت خود برای این نیازها دست یابد.

سطح دوم

مونته سوری در کودکان سه تا شش سال وضعیت روانی‌ای را مشاهده کرد که آن را «نرمال شدن» می نامید. نرمال شدن از تمرکز بر فعالیتی که نیازهای رشد کودک را تأمین می کند ناشی می‌شود و با توانایی تمرکز و همچنین «نظم خود به خود ، کار مداوم و شاد، احساسات اجتماعی همکاری و همدردی با دیگران» مشخص می شود.

سطح دوم پیشرفت از حدود شش سالگی تا دوازده سالگی دیده می‌شود. در این دوره، مونته سوری تغییرات جسمی و روانی‌ای را در کودکان مشاهده کرد و برای پاسخگویی به این حالات جدید، یک محیط کلاسی جدید و سری جدید دروس و مطالب را آماده کرد. ویژگی‌های جسمی این دوره با از دست دادن دندان‌های شیری و بلند شدن پاها و تنه آغاز می‌شود و با یک دوره رشد یکنواخت ادامه می‌یابد. وی از نظر روانشناسی، «غریزه گله» یا گرایش به کار و معاشرت در گروه‌ها و همچنین قدرت تعقل و تخیل را در کودکان مشاهده کرد. مونته سوری معتقد بود که کار کودک در سطح دوم، منجر به استقلال فکری، احساس اخلاقی و سازمان اجتماعی می‌شود.

سطح سوم

سطح سوم پیشرفت از حدود دوازده سال تا حدود هجده سالگی است و دوره نوجوانی را در بر می گیرد. مونته سوری سطح سوم را با تغییرات جسمی بلوغ و نوجوانی، و نیز تغییرات روانی مشخص می‌کند. این دوره، دوران بی ثباتی روانشناختی و دشواری‌های تمرکز، تمایلات خلاقانه و «احساس نیاز به عدالت و کرامت شخصی» است. وی برای توصیف انگیزه‌های نوجوانان در پیدا کردن ارزشهای خارج از خود در این دوره، از اصطلاح «ارزش‌یابی» استفاده کرد. از نظر رشد، مونته‌سوری معتقد بود که «کار» اهمیت بسیاری برای این دوره دارد.

سطح چهارم

چهارمین سطح پیشرفت از حدود هجده سال تا حدود ۲۴ سالگی است. مونته سوری درباره این دوره، مطالب نسبتاً کمتری نوشته و برنامه آموزشی‌ای برای آن تدوین نکرده است. او معتقد بود که جوانان ی که  در سطوح قبلی آموزش‌های مونته سوری را دیده‌اند، کاملاً آماده پذیرش فرهنگ و علوم در جهت تأثیرگذاری و هدایت جامعه خود هستند. او معتقد بود استقلال اقتصادی از طریق کار برای این سن بسیار حیاتی است و احساس می‌کرد محدودیت خودسرانه سال‌های تحصیل در سطح دانشگاه غیرضروری است؛ چراکه مطالعه فرهنگ می‌تواند در طول زندگی یک شخص ادامه یابد.

 

پرسش‌های متداول

آیا می‌توان مونته سوری را در خانه نیز اجرا کرد؟

مونته سوری در خانه یکی از پرسش‌های اساسی مادرانی است که به کلاس‌های مونته سوری دسترسی ندارند یا از کلاس‌هایی که در دسترسشان موجود است، راضی نیستند. با توجه به عناصر گفته شده، یعنی محیط آماده و مربیان تعلیم دیده، اگر مادران بتوانند آموزش‌های لازم را از طریق منابع معتبر دریافت کنند و محیط خانه را به نحو مطلوب آماده کنند، بخش عمده‌ای از فعالیت‌های مونته سوری را می‌توانند انجام دهند. اما آن بخش از فعالیت‌ها که نیازمند همکلاسی و همکاری است، قطعاً نیازمند حضور در کلاس است.

 

آیا در ایران هم مهد کودک مونته سوری داریم و اگر بله، بهترین مهد کودک‌های مونته سوری را معرفی کنید.

بله، خوشبختانه در سالهای اخیر مهد کودک های مونته سوری بسیاری در ایران و به ویژه در شهر تهران آغاز به کار کرده اند که البته لزوماً همه آنها از یک میزان کیفیت برخوردار نیستند و والدین خودشان باید آنها را بررسی و شرایطش را ارزیابی کنند. با این حال تعدادی از مهد کودک های مونته سوری تهران که نسبتاً مشهورتر از سایرین هستند به این قرارند:

۱. مهد کودک سه ستاره مونته سوری فروغ ایران؛ آدرس: خیابان فرمانیه خیابان وطن پور خیابان براتی یا خیابان اندرزگو سلیمی شمالی خیابان براتی

۲. خانه مونته سوری ایران (کیدمس): بلوار فردوس غربی، بین خیابان سازمان برنامه جنوبی و لاله جنوبی، پلاک ۴۸۴-، واحد ۷

۳. مهد کودک نارنج: شهرک غرب خیابان سیمای ایران بین کوچه سوم و پنجم پلاک ۲۴

۴. خانه مونته سوری مهکامه هستی، باغ فیض ، خیابان هجرت، کوچه شقایق ۱۲ پلاک ۹

 

 

 

4 نظر

 • ملیحه

  ۰۳/۰۹/۱۴۰۰ در ساعت ۱۰:۵۱

  عالی بود👌🌷

  پاسخ

 • فائزه

  ۰۴/۰۹/۱۴۰۰ در ساعت ۰۳:۲۳

  بهترین معرفی از مونته سوری
  خیلی مفید بود واقعا
  درباره مراکز سایر شهرستانها مخصوصا استان اصفهان هم بنویسید اگر میشه ممنونم🙏🌷

  پاسخ

 • قنبری‌مهر

  ۰۴/۰۹/۱۴۰۰ در ساعت ۱۰:۲۲

  روش‌های تربیتی متنوع هستند و خیلی از روش‌های مدرن هنوز اینقدر آزموده نشدند که بشه صد درصد به اونها اطمینان کرد. روش مونته‌سوری هم از جمله این روش‌هاست که حتی هنوز مشخص نیست آیا هیچ چهره برجسته و نخبه‌ای رو پرورش داده یا نه. بنابراین بهتره در توصیف و تعریف این روش از مبالغه و یا احیانا جوزدگی پرهیز کنیم.

  پاسخ

  • شیوا

   ۲۸/۰۹/۱۴۰۰ در ساعت ۰۱:۱۴

   هیچی نمی دونید از این روش بیخود اظهار فضل نکنید مونته سوری امتحانش پس داده کافیه به انگلیسی درباره ش سرچ کنید

   پاسخ

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

هشت + چهار =