بزرگسالانبیرون از خانهتیمیخارجیسالنیسیزده به‌درنشانه‌گیریبولینگ روی چمن (Bowls) : تاریخچه و دستورالعمل کامل + فیلم بازی

۱۳۹۹-۱۰-۲۰ ۱۲:۱۰به قلم بازیکوش1
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2021/01/قلینگ1.jpg

بازی بولینگ روی چمن (Bowls/ lown bowling) (که در انگلیسی بولس خوانده می‌شود) اصالتاً یک بازی اسکاتلندی است که سابقه‌اش به قرن سیزدهم میلادی می‌رسد. می‌توان گفت این بازی ترکیبی است از بولینگ، بیلیارد و گلف! این بازی که بیشتر در اروپا و کانادا شناخته‌شده است، با توپ‌های خاصی که کاملا کروی‎شکل نیستند و حالت...

بازی بولینگ روی چمن (Bowls/ lown bowling) (که در انگلیسی بولس خوانده می‌شود) اصالتاً یک بازی اسکاتلندی است که سابقه‌اش به قرن سیزدهم میلادی می‌رسد. می‌توان گفت این بازی ترکیبی است از بولینگ، بیلیارد و گلف!

این بازی که بیشتر در اروپا و کانادا شناخته‌شده است، با توپ‌های خاصی که کاملا کروی‎شکل نیستند و حالت تایرمانند دارند انجام می‌شود. هدف این است که در هر دور، بازیکنی توپ خود را نزدیک توپ جک (توپ کوچک) قرار دهد و این فاصله، کمتر از فاصله توپ رقیب باشد. در این صورت امتیاز آن پرتاب را می‌گیرد.

 

ملزومات

 1. زمین بازی، که معمولا زمین چمن است، یک مستطیل هفت در چهل متر است که بازیکنان در دو طرف آن می‌ایستند.
 2. توپ‌ها(حداقل هشت توپ مخصوص نیاز است که قطر حدودی دوازده سانتی‌متر، و یک و نیم کیلوگرم وزن دارند. جک نیز شش سانت قطر و حدود سیصد گرم وزن دارد.

قلینگ

قوانین

بازی بولینگ روی چمن با قوانین مختلفی انجام می‌شود؛ ولی در قانون رایج هر بازیکن چهار توپ دارد که آنها را در دو نوبت دو تایی رها می‌کند.

پس از هر چهار پرتاب، آن راند تمام می‌شود و بازی در راند جدید آنقدر ادامه می‌یابد تا یک بازیکن به امتیاز ۲۱ برسد.

در نوع تیمی، بازی با تیم‌های دو نفره، سه نفره و چهار نفره انجام می‌شود که در هر حالت، تعداد توپ‌ها و پرتاب‌ها بسته به تعداد بازیکنان، متفاوت می‌شود. مثلاً برای تیم سه نفره، هر بازیکن در هر تیم، سه توپ دارد، ولی در تیم چهارنفره، هر بازیکن در هر تیم، دو توپ دارد.

فاصله بازیکنان از جک نیز از هر طرف باید ۲۳متر باشد که در مسابقات، خود جک را نیز پرتاب می‌کنند تا حداقل به این فاصله برسد و بدین شکل، یک تیم می‌تواند فاصله بهتری را برای خود رقم بزند.

نیمه‌مسطح بودن دو طرف توپ‌ها، کمک می‌کند که توپ به حالت بیضی شکل حرکت کند و جهت مسیر توسط بازیکن با دقت بیشتری تعیین شود و از بین توپ‌های رقیب عبور کند.

برای اطلاعات بیشتر درباره قوانین بازی، اینجا کلیک کنید.

با کلیک بر روی اینجا این بازی و سایر ویدئوهای آن را در صفحه اینستاگرام بازیکوش نیز ببینید.

یک نظر

 • are web hosting

  ۰۶/۰۶/۱۴۰۰ در ساعت ۰۴:۵۵

  After exploring a handful of the articles on your website,
  I honestly appreciate your way of writing a blog.
  I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future.
  Please check out my website as well and let me know your opinion.

  پاسخ

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

دو × 4 =