اعیادتیمیحفظ کردنخارجیداخل خانهدورهمیشادکودکانتلفن بازی یا پچ پچ چینی: دستورالعمل همراه با فیلم بازی

۱۳۹۹-۰۷-۱۶ ۹:۰۷به قلم بازیکوش0
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2020/10/1.jpg

پچ‌پچ چینی یا «تلفن‌بازی» یک بازی محبوب بین‌المللی است و با نام‌های مختلف «رسوایی روسی»، «تلفن شکسته» (در لهستان و یونان)، «اپراتور»، «شایعه»، «پیغام سرّی»، «پیغام‌رسان» و «پیام رو برسون» نیز شناخته می‌شود.

پچ پچ چینی یا تلفن بازی از جمله بازی‌های آیس‌بریکر (مجلس‌گرم‌کن) و خنده‌دار است که می‌تواند جمع‌هایی را که برای اولین بار دور هم جمع می‌شوند سرگرم کند و بنابراین در اصل، جنبه رقابتی خاصی ندارد؛ اما علاقه‌مندان بازی‌های رقابتی می‌توانند آن را به صورت تیمی هم انجام دهند.

فیلم آموزشی تلفن بازی

ملزومات

  • نیاز به وسیله خاصی ندارد

دستورالعمل

در تلفن بازی یا همان پچ پچ چینی افراد در یک خط می‌نشینند و نفر اول یک پیغام را در گوش نفر دوم زمزمه می‌کند. نفر دوم همین پیغام را در گوش نفر سوم زمزمه می‌کند و به همین ترتیب تا آخر. در پایانِ این بازی در گوشی ، نفر آخر صف، پیغام را با صدای بلند برای کل گروه می‌خواند و نفر اول، پیغام اول را با جمله نهایی مقایسه می‌کند.

هرچند هدف این است که پیغام در رفت و آمد میان بازیکنان تغییر نکند، اما اتفاق لذتبخش بازی که معمولاً هم روی می‌دهد این است که پیغام تغییر می‌کند.

 

 

بازی دورهمی پچ‌پچ چینی تلفن بازی
تلفن بازی ( پچ پچ چینی )

در این روش، هر تیم یک صف تشکیل می‌دهد و تیمی که پیام اول و آخرش تفاوت کمتری داشته باشد، برنده بازی است.

معیار تفاوت و تشابه می‌تواند تعداد کلماتِ صحیح یا معنای جمله باشد. دقت کنید که به‌ویژه در نوع رقابتی، پیغام فقط و فقط یک بار پچ‌پچ می‌شود و بازیکن نمی‌تواند از گوینده تقاضای بیان دوباره پیغام را داشته باشد.

همچنین پیغام باید به حدی با صدای آرام زمزمه شود که هیچ‎یک از اطرافیان نشنوند. همچنین بهتر است نفر اول سعی کند جمله‌ای را از خودش بسازد و حتی‌الامکان از گفتن جملات معروف، ضرب‌المثل و شعار یا خواندن شعر بپرهیزد.

طبیعی است که هرچه تعداد بازیکنان بیشتر باشد، بازی لذت‌بخش‌تر خواهد بود و پیغام‌ اول و آخر، تفاوت‌های خنده‌دارتری پیدا می‌کند.

تقویت مهارت

  1. افزایش دقت و تمرکز
  2. تقویت اعصاب شنوایی
  3. تقویت کار گروهی

 

 

همین بازی را در صفحه اینستاگرام ما هم ببینید.

 

مطالب مرتبط:
بازی نُت تو نُت

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

دو + هفده =