ایرانیبزرگسالانبیرون از خانهپرتحرکتیمیسیزده به‌درکودکانمهیجنشانه‌گیریآموزش هفت سنگ: دستورالعمل و قوانین همراه با فیلم آموزشی

۱۳۹۹-۰۹-۱۷ ۱۳:۰۹به قلم بازیکوش1
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2020/12/Untitled-1-2.jpg

آموزش هفت سنگ : بازی هفت سنگ یک بازی گروهی با تعداد چهار الی بیست نفره است. بازی دو تیمه است و در هر دور، هر دو تیم باید با تمرکز به نشانه گیری بپردازند. شبیه‌سازی بسیار ساده و ملایم میدان جنگ، این بازی را بسیار مهیج می‎کند؛ چراکه بازیکنان باید به شکار حریف بپردازند....

آموزش هفت سنگ : بازی هفت سنگ یک بازی گروهی با تعداد چهار الی بیست نفره است.

بازی دو تیمه است و در هر دور، هر دو تیم باید با تمرکز به نشانه گیری بپردازند. شبیه‌سازی بسیار ساده و ملایم میدان جنگ، این بازی را بسیار مهیج می‎کند؛ چراکه بازیکنان باید به شکار حریف بپردازند. در اینجا توپ به عنوان یک سلاح پرتابی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شبیه‌سازی میدان جنگ با این حد از شباهت و در عین حال ملایمت، می‌تواند بسیاری از کارکردها و ویژگی‌های مثبت یک نبرد واقعی را در اختیار بازیکنان قرار دهد. ایجاد حس همدلی و وحدت میان اعضای هم‌تیمی، جدیت و تمرکز، تلاش و سختکوشی و تزریق هیجان، از جملۀ این کارکردهاست.

یک استراتژی هوشمندانه و دفاعی در این بازی، که برای زندگی روزمره نیز بسیار کارآمد است، «فداکاری» است. بازیکنان تیم اول، می‌توانند یک یا دو نفر را که تر و فرزتر هستند، مأمور چیدن سنگ کنند و بقیه افراد، تلاش کنند تا نقش انحرافی را بر عهده بگیرند و با حضور اطراف سنگ‌ها، خود را در معرض تیررس و در عین حال، حائل میان خود و رقیب قرار دهند تا بدین ترتیب بازیکنان سنگ‌چین بتوانند زودتر تیم را نجات دهند. در این فرایند، البته بازیکنانی که نقش حائل را بازی می‌کنند، زودتر از سایر بازیکنان می‌بازند و از دور بازی خارج می‌شوند؛ ولی در عوض، نقش پررنگی در برد تیم خواهند داشت. این فدا کردن نفع شخصی به پای نفع جمعی، مخصوصاً به بازیکنان کم‌سن و سال می‌آموزد که در ادامه زندگی نیز متوجه درهم تنیدگی نفع شخصی و نفع جمعی باشند و تا حد ممکن برای نفع گروه بجنگند.

در فیلم زیر می‌توانید آموزش هفت سنگ را به صورت فیلم آموزشی مشاهده کنید:

ویدیوی آموزش هفت سنگ (البته بازیکنان در این ویدیو به دلیل نداشتن توپ اصلی، با توپ پلاستیکی مشغول بازی هستند)

 

مشخصات بازی هفت سنگ

تعداد نفرات: +۴

زمان بازی: ۲۰-۶۰ دقیقه

رده سنی: ۵ تا ۱۵ سال

درصد شانس: بسیار کم

مهارت‌های لازم: نشانه‌گیری، دوی سرعت، استتار

دسته‌بندی بازی: پرتحرک، بیرون خانه، تیمی

 

لوازم مورد نیاز برای هفت سنگ

 • هفت قطعه سنگ که قابلیت چیده شدن روی یکدیگر را داشته باشند و به راحتی نریزند
 • یک توپ (ترجیحاً توپ هفت سنگ یا توپی که به اندازه کافی کوچک و سنگین باشد)

دستورالعمل بازی

قوانین بازی سنتی هفت سنگ

ابتدا هفت عدد سنگ را روى هم مى چینید، سپس بازیکنان به دو تیم مساوى تقسیم شده و به قید قرعه، تیم آغازکننده را مشخص مى‌کنید. تیم آغاز کننده یا گروه اول، در فاصله چند مترى از سنگ‌ها مى‌ایستد تا توپ را به سمت آن پرتاب کند، در این بازى از انواع توپ‌ها حتى پارچه اى نیز استفاده مى‌کنند. تیم دوم نیز پشت سنگ‌ها و در مقابل تیم اول مى‌ایستد.

افراد گروه اول نوبت به نوبت، توپ را پرتاب مى‌کنند و سعى مى‌کنند سنگ‌هاى کمترى را بریزند تا زودتر بتوانند جمع کنند، اگر توپ به سنگ‌ها اصابت نکند نفر بعدى پرتاب مى‌کند و اگر هیچ یک از افراد نتواند سنگ‌ها را بزند جاى تیم‌ها عوض مى‌شود اما اگر توپ به سنگ‌ها اصابت کرد و آنها پخش شدند، بازیکنان تیم دوم توپ را برداشته سعى مى‌کنند افراد تیم اول را که قصد چیدن دوباره سنگ ها را دارند، با توپ بزنند. هر بازیکنى که توپ به او اصابت کند از بازى خارج مى‌شود. اگر همه بازیکنان تیم اول مورد اصابت توپ قرارگیرند بازنده مى‌شوند اما اگر قبل از آنکه همه افراد ببازند، یکى از آنها بتواند سنگ‌ها را دوباره بچیند و بگوید هفت سنگ، تیم آنها برنده خواهد بود.

تقویت مهارت‌ها

 1. نشانه‎‌گیری
 2. هماهنگی چشم و دست
 3. همکاری و تعامل گروهی
 4. سرعت عمل
 5. دقت و تمرکز

با کلیک بر روی اینجا این پست را در کانال تلگرام بازیکوش نیز ببینید.

 

سفارش بازی اسکربل
اسکربل فقط با کارت، مگه میشه، مگه داریم؟! 

مطالب مرتبط:

بازی الک دولک

یک نظر

 • پرهام

  ۲۹/۰۷/۱۴۰۰ در ساعت ۱۸:۵۷

  توپ خوب هفت سنگ رو از کجا میشه گیر آورد؟ میشه به جاش از توپ تنیس خاکی استفاده کرد یا سایزشون فرق داره؟

  پاسخ

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

ده − چهار =