چند نفرهداخل خانهکارتیآموزش کامل بازی پاسور اسکاتلندی : همه قوانین و استراتژی‌های ورق اسکاتلندی

۱۴۰۰-۱۰-۳۰ ۱۹:۱۰به قلم بازیکوش1
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2020/10/pasor.jpg

بازی پاسور اسکاتلندی یکی از بازی های چندنفره و قابل انعطاف پاسور است که می توان آن را با تعداد نفرات مختلف انجام داد. این بازی را گاهی پاسور روسی ، حکم روسی ، حکم اسکاتلندی یا حکم سه نفره نیز می نامند. این بازی نیز همانند بازی شلم نیاز به محاسبات نوشتاری دارد و...

بازی پاسور اسکاتلندی یکی از بازی های چندنفره و قابل انعطاف پاسور است که می توان آن را با تعداد نفرات مختلف انجام داد. این بازی را گاهی پاسور روسی ، حکم روسی ، حکم اسکاتلندی یا حکم سه نفره نیز می نامند. این بازی نیز همانند بازی شلم نیاز به محاسبات نوشتاری دارد و باید یک قلم و کاغذ کنار دستتان باشد. اگر هم با گوشی راحتید می توانید از دفترچه یادداشت موبایلتان برای ثبت امتیازها استفاده کنید. در ادامه مقاله با آموزش کامل بازی پاسور اسکاتلندی با شما همراه هستیم.

________________________________________

مشخصات بازی

زمان بازی: حدوداً ۹۰ دقیقه

رده سنی: +۱۰

تعداد نفرات: از دو نفر به بالا

درصد توزیع شانس: حدود شصت درصد

________________________________________

 

دستورالعمل بازی اسکاتلندی

در این بازی، حکم همیشه خال پیک است.

ابتدا به هر نفر ۱۷ برگ بدهید و افراد با توجه به حکم و ورق های دستشان باید پیش‌بینی کنند که چند دست خواهند گرفت و فردی که بیشترین اعلام (پیش‌بینی) را داشته باشد، بازی را آغاز خواهد کرد.

نکته مهم این است که مجموع دست هایی که افراد اعلام می‌کنند، نباید با ورق های دست هر نفر برابر باشد (برای مثال وقتی هر نفر ۱۷ برگ دارد، اگر نفر اول اعلام کند که ۷ دست خواهد گرفت و نفر دوم ۴ دست، نفر سوم نمی‌تواند ۶ را اعلام کند).
حالا همه اعلام‌ها روی کاغذ ثبت می‌شود و بازی دقیقاً مانند بازی حکم شروع و انجام می‌شود.

دقیقا پس از پایان دست، امتیازها محاسبه و دور بعد بازی آغاز می‌شود. در دورهای بعد، هر بار یک ورق از ورق هایی که به هر فرد داده شده کم می‌شود و کارت‌های باقی‌مانده می‎‌سوزد. یعنی دور اول هر نفر ۱۷ برگ، دور دوم ۱۶ برگ، دور سوم ۱۵ برگ و….
به این صورت هر چه بازی پیش می‌رود، تعداد ورق هایی که بیرون بازی است بیشتر می‌شود و پیش‌بینی اینکه هر نفر چند دست می‌تواند بگیرد، سخت تر می‌شود 😁
در نهایت پس از آخرین دست که هر نفر فقط یک ورق داره بازی تمام میشه و کسی که بیشترین امتیاز را به دست آورده برنده بازی است.

نحوه محاسبه امتیاز در بازی اسکاتلندی

در بازی پاسور اسکاتلندی ، اگر دقیق پیش بینی کنید، به بالاترین امتیاز می‌رسید، اگر کمتر اعلام کنید فقط همان تعداد را برنده می‌شوید و اگر بیشتر اعلام کردید، به همان اندازه منفی می‌گیرید! برای مثال:

– اگر شما اعلام کنید که ۶ دست خواهید گرفت و ۶ دست بگیرید امتیاز شما به عددی که ادعا کردید به علاوه ده خواهد شد یعنی ۱۶
– اگر اعلام کنید که ۶ دست خواهید گرفت و در بازی ۵ دست بگیرید امتیاز شما همان ۵ خواهد شد
– اگر اعلام کنید که ۶ دست خواهید گرفت و ۷ دست بگیرید، امتیاز شما منهای ۷ خواهد بود!

 

استراتژی‌های

 • سعی کنید در اعلام کردن، یک عدد بیشتر از حداکثر کارتی که به نظرتان می‌توانید بگیرید اعلام کنید تا از منفی شدن امتیازتان جلوگیری کنید.
 • در حین بازی تلاش کنید به عددی که اعلام کردید برسید و دست را مدیریت کنید که از عدد اعلام شده بالاتر نزنید.
 • بازی در حالت بیشتر از سه نفره، حالت سیاسی پیدا می کند؛ یعنی اگر در دورهای اول جلو بیفتید، بازیکنان سعی میکنند که شما را به سمت بیشتر از عدد اعلام شده هل بدهند. بنابراین اگر جلو افتادید، احتیاط کنید و عدد اعلامی خودتان را بالا ببرید تا در این تله نیفتید.
 • شما هم در بازی سیاسی مشارکت کنید و علاوه بر اینکه چراغ خاموش حرکت می کنید، اگر یکی از بازیکنان فاصله اش را با دیگران زیاد کرد، با دیگر بازیکنان متحد شوید تا او را به امتیاز منفی برسانید.

 

بیشتر بخوانید:
پرطرفدارترین بازی‌های پاسور: معرفی و آموزش ۱۵ بازی جذاب‌ ورق

 

یک نظر

 • پارمیدا

  ۰۳/۱۱/۱۴۰۰ در ساعت ۱۳:۰۴

  این رو ما بهش میگیم پاسور روسی
  فکر میکردم اسکاتلندی یه جور دیگه باشه

  پاسخ

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

دوازده − 5 =