https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2021/04/children-running-900-2.jpg

بازی آخیره قالدی (یکی مانده به آخر) یکی از بازی‌های آذری یا ترکی کودکانه است که شباهت فراوانی به بالا بلندی دارد. با این تفاوت که در اینجا بجای بالا رفتن...

بازی آخیره قالدی (یکی مانده به آخر) یکی از بازی‌های آذری یا ترکی کودکانه است که شباهت فراوانی به بازی بالا بلندی دارد. با این تفاوت که در اینجا به جای بالا رفتن از یک سکو، کلمه استپ گفته می‌شود. تفاوت اصلی این بازی با بازی بالا بلندی در این است که بازیکنان باید تلاش کنند تا نفر آخر نباشند، وگرنه یا گرگ می‌شوند (که در چنین سنینی، حس خوبی به بازیکن نمی دهد و کودک برای گریز از تنها شدن، علاقه ای به گرگ شدن ندارد) و یا باید تلاش کند تا همه را نجات دهد (که هرچند کار دشواری است، ولی او را به عنوان یک ناجی نشان می‌دهد).

 

مشخصات بازی

مدت زمان بازی: حداقل ۱۰ - ۲۰ دقیقه

رده سنی: ۴ الی ۸ سال

تعداد بازیکنان:: ۴ تا ۱۰ بازیکن

مقدار شانس: کم

هدف بازی: استقامت، چابکی و سرعت، تقویت حافظه

 

 

آخیره قالدی (به آخر ماندن)
کودکان در حال بازی آخیره قالدی

چطور بازی کنیم؟

برای شروع بازی آخیره قالدی ابتدا یارکشی کنید. هر کس که در یارکشی نفر آخر شد گرگ می‌شود و بقیه را دنبال می‌کند.

اگر بازیکنان هنگام فرار ناگهان ایست (استوپ) بگویند، باید سر جای خود بایستند و گرگ با آنها کاری ندارد؛ ولی می‌تواند کسانی را که آزاد هستند دنبال کند و آنها هم می‌توانند افراد استوپ‌کننده را آزاد کنند. به این گونه که هنگام عبور از کنار آنها، به آنها دست می‌زنند و می‌گویند: «آزاد».

اگر همه افراد غیر از یک نفر استوپ کنند، گرگ نفر آخر را هم دنبال می‌کند و اگر آن فرد هم استوپ بگوید، خودش گرگ می‌شود! اما اگر استوپ نگوید، بازی ادامه می‌یابد و باید سعی کند بقیه را آزاد ‌کند. همه تلاش گرگ این است که بتواند نفر آخر را جدا از جمع نگه دارد و او را بگیرد یا مجبور به استپ گفتن کند.

 

تقویت مهارت‌ها

  • تعامل گروهی
  • تحرک و تقویت عضلات پا
  • واکنش سریع
  • حافظه صوتی و بصری (برای یادآوری اینکه چه کسانی استپ گفته اند)

 

 

منبع: کتاب بازی‌های بومی محلی شمال غرب ایران، فصل دوم، ص۳۰.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

16 − دوازده =