https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2021/03/monopoly.jpg

در آموزش بازی مونوپولی ابتدا با تاریخچه مفصل بازی آشنا می‌شویم و سپس به آموزش دستورالعمل‌ بازی و چند استراتژی برد آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.   بازی مونوپولی همراه با اسکربل، با حدود ۱۵۰ میلیون نسخه فروش در سراسر جهان، در صدر پرفروش‌ترین بردگیم‌های مدرن تاریخ قرار دارند (در بعضی فهرست‌ها مونوپولی...

در آموزش بازی مونوپولی ابتدا با تاریخچه مفصل بازی آشنا می‌شویم و سپس به آموزش دستورالعمل‌ بازی و چند استراتژی برد آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 

بازی مونوپولی همراه با اسکربل، با حدود ۱۵۰ میلیون نسخه فروش در سراسر جهان، در صدر پرفروش‌ترین بردگیم‌های مدرن تاریخ قرار دارند (در بعضی فهرست‌ها مونوپولی و در بعضی دیگر، اسکربل، پرفروش‌ترین اعلام شده‌اند). همچنین این دو بازی، پس از شطرنج، چکرز و تخته نرد پرفروش‌ترین بازی‌های رومیزی کل تاریخ بشرند. در واقع اگر از بازی‌های صفحه‌ای بسیار ساده‌ای همچون منچ و مار و پله گذر کنیم، مونوپولی را می‌توان دریچه ورود به دنیای بردگیم دانست. شاید اگر به دوره بازی‌های ویدیویی پا نمی‌گذاشتیم، امروز فروش این بازی‌ حتی از مرز یک میلیارد نسخه هم گذشته بود. مونوپولی نیز همانند اسکربل تا کنون به ۳۷ زبان ترجمه شده و در بیش از ۱۰۳ کشور اجازه بازتولید گرفته است.

در واقع پس از هشتاد سال از ابداع مونوپولی به نظر نمی‌رسد این بازی (برخلاف بسیاری از نمونه‌های مشابه) جذابیت‌های خود را در برابر زرق و برق بازی‌های جدید از دست داده باشد. چندین دهه پس از طراحی این بازی، هنوز می‌توان آن را در نسخه‌ها و طرح‌های متنوع در فروشگاه‌ها دید؛ از صفحه‌ها و مهره‌هایی با تم داستان‌های هری‌ پاتر و بازی تاج و تخت گرفته تا نسخه‌هایی که ویژه شهرهایی خاص طراحی شده‌اند و نام اماکن و بناهایی شناخته‌شده از این شهرها را روی صفحه خود دارند.

مشخصات بازی

 • تعداد بازیکنان: دو تا هشت بازیکن (حالت بهینه: ۴ بازیکن)
 • مدت زمان بازی: ۶۰ تا ۱۸۰دقیقه
 • رده سنی: هشت سال به بالا
 • سال ساخت: ۱۹۳۳
 • طراح: چارلز دارو
 • ناشر: Alga
 • رتبه در BGG: رتبه ۲۰۴۱۷
 • نمره: ۴.۳۲
 • درجه پیچیدگی و سختی بازی: ساده (۱.۶۵ از ۵)
 • قیمت در آمازون: ۱۹ دلار (حدود پانصد هزار تومان)

هدف

به دست گرفتن کل مناطق بازی و ورشکست کردن بقیه بازیکنان و اصطلاحاً انحصاری کردن کل بازار برای خود.

محتویات جعبه

 • صفحه بازی
 • ۶ مهره در شکل‌های مختلف به عنوان مهره‌های بازی
 • ۲۸ کارت سند مالکیت (Title Deed Cards)
 • ۱۸ کارت شانس (Chance Cards)
 • ۱۸ کارت خزانه عمومی (Community Chest Cards(
 • ۳۲ مهره خانه سبز رنگ
 • ۱۲ مهره هتل قرمز رنگ
 • ۲  تاس سفید
 • ۱ بسته اسکناس
 • ۱ عدد گردونه اعداد و حروف خیابان
محتویات جعبه بازی مونوپولی
محتویات جعبه بازی مونوپولی

تاریخچه بازی

مونوپولی اگرچه به نام تاجری به نام چارلز دارُو (Charles Darrow) از اهالی فیلادلفیا ثبت شده و طی سا‌ل‌ها ثروت هنگفتی هم برای او به همراه آورده، بر خلاف ادعای خودش و تصور رایج، ابداع او نیست. سازنده بازی، زنی بود که حدود سی سال پیش از آنکه چارلز دارو و همسرش در خانه دوستی به تصادف با این بازی آشنا شوند، آن را در خانه‌اش در واشنگتن طراحی کرده بود.

در واقع ابداع و ساخت مونوپولی به اوایل قرن بیستم بازمی‌گردد؛ زمانی که تنها بردگیم‌های مرسوم، همان شطرنج و تخته نرد بودند و خبری از بازی‌های رومیزی امروزی نبود. اولین نسخه شناخته‌شده مونوپولی بازی «صاحبخانه» (the landlords game) است که الیزابت مگی (Elizabeth Maggie)، نویسنده، طراح بازی و فمینیستِ چپ‌گرای امریکایی آن را طراحی کرد و در سال ۱۹۰۴ به عنوان اختراع، در ایالات متحده به ثبت رساند. به این ترتیب الیزابت مگی را باید جریان‌ساز یک اتفاق بسیار شگرف در صنعت بازی‌ دانست که در انتهای همین قرن به تولید بازی‌های ویدیویی انجامید و امروز تبدیل به یکی از پولسازترین و مهمترین صنعت‌های دنیا تبدیل شده است.

آموزش بازی مونوپولی : الیزابت مگی، مخترع و سازنده مونوپولی

الیزابت مگی : سازنده و مخترع بازی صاحبخانه

 

اما دارُو کسی بود که نام «مونوپولی» (به معنای انحصار) را روی بازی گذاشت و آن را به صورت انبوه روانه بازار کرد. اولین نسخه مونوپولی که به فروش رسید، توسط خود دارُو و با وسایلی که در خانه‌اش پیدا می‌شد ساخته شده بود. مهره‌های آن نیز در واقع مجسمه‌های فلزی بسیار کوچکی (به شکل کفش، فانوس، ماشین مسابقه، گربه و کلاه) بودند که از دستبند خواهرزاده کوچک دارُو آویخته شده بود.

سرمایه‌گذارانی که در ابتدا پیشنهاد همکاری در تولید مونوپولی را نپذیرفته بودند، با مشاهده استقبال از این بازی در فروشگاه‌های محلی، در تصمیمشان بازنگری کردند. برادران پارکر پیش‌تر به دارُو گفته بودند در تولید این بازی سرمایه‌گذاری نخواهند کرد؛ زیرا به نظر آنها بازی «۵۲ اشکال بنیادی» دارد که به شکست آن در بازار می‌انجامد؛ از جمله طولانی بودن، پیچیدگی و موضوع بازی.

به این ترتیب نام دارُو که پیش از به بازار فرستادن مونوپولی در آستانه ورشکستگی بود، به عنوان خالق بازی به ثبت رسید و داستانش به عنوان کسی که با هوش و اراده توانسته با ابتکار فردی به میلیون‌ها دلار سرمایه برسد، دهان به دهان چرخید؛ اما ماجرای ابداع‌کننده واقعی بازی به مراتب از داستان دارو جالب‌تر است!

 

مونوپولی: مدلی از اقتصاد غیررقابتی و انحصارگرا

الیزابت مگی، زنی مستقل و مجرد بود که اندیشه‌هایی چپ‌گرایانه و مترقی در سر داشت. او که در خانواده‌ای مهاجر اهل اسکاتلند متولد شده بود؛ روزها به شغل تندنویسی اشتغال داشت و عصرها در جلسات سیاسی شرکت می‌کرد. مگی از هواداران اندیشه‌های هنری جورج، اقتصاددان امریکایی بود و مانند او از لزوم عادلانه‌تر کردن تقسیم ثروت و کنترل فقر در جامعه سخن می‌گفت و می‌پرسید چرا مدام به ثروت یک اقلیت محدود افزوده می‌شود و همزمان فقرا مرتباً ندارتر می‌شوند؟

هنری جورج، اقتصاددان محبوب مگی بیش از هر چیز با ایده‌هایی شناخته می‌شود که درباره «مالیات ارزش زمین» مطرح کرده است. به زعم او تفاوت بین فقرا و سرمایه‌داران به مقدار زمین و املاک و منابعی بازمی‌گردد که اولی از آنها بی‌بهره است و دومی آن را در «انحصار» خود دارد و از گروه اول بابت استفاده از آن پول دریافت می‌کند.

محبوبیت بازی‌های مشابه در میان خانواده‌های طبقه متوسط در سال‌های نخست سده بیستم در حدی بود که سبب شد مگی به این فکر بیفتد می‌توان (فراتر از سرگرمیِ صرف) از آنها به عنوان وسیله‌ای برای انتقال پیام و آموزش مردم استفاده کند. به این ترتیب بود که «بازی صاحبخانه» (The Landlord's Game) در پنجم ژانویه ۱۹۰۴ به عنوان ابداع الیزابت مگی ثبت رسمی شد.

این بازی که به سرعت در جمع‌های روشنفکرانه و در میان دانشجویان پرطرفدار شد، دو دسته قانون متفاوت داشت و در واقع به دو روش می‌شد آن را بازی کرد: به شیوه‌ای «ضد انحصار» که در آن سرمایه تولیدشده در بازی بین بازیکنان تقسیم می‌شود و یا روش انحصارطلبانه که در آن هر یک از بازیکنان به دنبال راندن بقیه به سمت ورشکستگی و تصاحب اموال آنهاست.

در همان زمان او در مقاله‌ای برای یک نشریه سیاسی، این بازی را «نمایش عملیِ شیوه تملک زمین» در زمان معاصر توصیف کرد که همه «نتایج و عواقب معمول» آن برای جامعه (یا بازیکنان) را نیز نشان می‌دهد. او در ادامه مقاله افزود: «این بازی را می‌توان حتی بازی زندگی نامید؛ زیرا هدف غایی در آن همان چیزی است که به نظر می‌رسد همه به دنبال آن هستند؛ یعنی انباشت سرمایه».

عمده تفاوت آنچه دارو با نام «مونوپولی» به بازار فرستاد با نسخه مگی، این است که در محصول دارُو، از سری دوم قوانین یادشده (قوانین غیرانحصاری و «عادلانه») خبری نیست. در مونوپولی کلاسیک، رقابت بر سر کسب انحصار خانه‌های بازی و دریافت پول از حریفان بابت حضور/عبور از آن خانه‌هاست. هدف هر بازیکن نهایتاً ورشکسته کردن رقبا و تصاحب سرمایه آنهاست.

برادران پارکر پس از قبول مشارکت در تولید «مونوپولی»، تصمیم گرفتند حقوق «بازی‌های مشابه» آن را بخرند تا انحصار محصول دست خودشان بماند؛ در نتیجه به سراغ مگی رفتند و حقوق «بازی صاحبخانه» را به قیمت پانصد دلار ناقابل از او خریدند! مگی که از هدف اصلی آنها (تولید انبوه نسخه دستکاری‌شده بازی با عنوان «مونوپولی») خبر نداشت به امید تولید انبوه «بازی صاحبخانه» با خوشحالی پیشنهاد پارکرها را پذیرفت. او مدتی بعد دریافت چه کلاهی به سرش رفته، اما اعتراضاتش به جایی نرسید.

به این ترتیب «بازی صاحبخانه» که توسط یکی از منتقدان انحصارطلبی و سرمایه‌داری و به منظور روشن کردن ابعاد و عواقب آن طراحی شده بود در نهایت تبدیل به «بازی مونوپولی» شد؛ سرگرمی جهانی که در آن انباشت سرمایه و بی‌عدالتی در تقسیم آن کماکان معضلی به‌روز و جدی است و شکاف بین دارا و ندار پیوسته عمیق‌تر می‌شود.

الیزابت مگی به جز بازی صاحبخانه یا مونوپولی بازی‌های دیگری هم طراحی کرد که البته هیچ‌یک به لحاظ شهرت و محبوبیت به پای این بازی نرسیدند. او که در سال‌های آخر عمرش به عنوان تایپیست در وزارت آموزش امریکا مشغول به کار بود، در سال ۱۹۴۸ درگذشت.

کمپانی برادران پارکر اکنون زیرمجموعه شرکت آمریکایی تولید اسباب‌بازی هزبرو، دارنده امتیاز «مونوپولی» به شمار می‌آید و هنوز هم حقوق الیزابت مگی به عنوان ابداع‌کننده اصلی بازی را به رسمیت نشناخته ‌است.

 

 

آموزش بازی مونوپولی : چارلز دارو مخترع و سازنده بازی مونوپولی یا انحصار

تاریخچه و آموزش بازی مونوپولی : چارلز دارو، تولیدکننده بازی مونوپولی

 

 

دستورالعمل بازی مونوپولی

مقدمات بازی

انتخاب بانکدار

بانکدار که یکی از بازیکنان است و می‌تواند همزمان در بازی حضور داشته باشد، مسئول تمام پول‌ها، دارایی‌ها، خانه‌ها و هتل‌هایی است که همچنان به بانک تعلق دارند. با این حال او باید پول خود را از پول بانک جدا کند. شاید راه‌حل ساده برای پیشگیری از هر مشکلی این باشد که بانکدار یک جعبه را در اختیار بازیکنان قرار دهد و آنها از این جعبه (زمانی که اجازه داشتند) برای مدیریت پول‌ها، خانه‌‌ها و دارایی‌هایشان استفاده کنند.

آموزش جامع بازی مونوپولی کلاسیک
آموزش بازی مونوپولی : تصویری از صفحه نسخه کلاسیک بازی

انتخاب مهره بازی

هر بازیکن باید برای حرکت در خانه‌های صفحه‌ی مونوپولی یکی از مهره‌های بازی را انتخاب کند؛ مهره‌های مختلفی برای انتخاب وجود دارند که هیچ اهمیت و تاثیری در روند بازی نخواهند داشت، زیرا هدف همه‌ی آن‌ها یکسان است و هیچکدام بر دیگری مزیتی ندارد.‌

آموزش جامع بازی مونوپولی کلاسیک، مهره‌های بازی
آموزش بازی مونوپولی، مهره‌ها و تاس‌های بازی

پرداخت ۱۵۰۰ دلار به هر بازیکن

پیش از شروع بازی، بانکدار پولی را با عنوان پول آغازین به هر بازیکن می‌دهد. این رقم طبق قانون بازی باید۱۵۰۰ دلار باشد و باید به گونه‌ای تقسیم شود که هر بازیکن، از همه انواع اسکناس‌ها داشته باشد و در حین بازی، دستش برای خرج کردن باز باشد. البته بازیکنان در دورهای بعدی این اختیار را دارند که پول‌های خود را توسط بانکدار تغییر دهند، ولی برای جلوگیری از ایجاد مشغله اضافی برای بانکدار، ترتیب اولیه باید با بیشترین تنوع ممکن باشد. در جدول زیر ترتیب اسکناس‌هایی که بازیکنان باید در ابتدا دریافت کنند را مشاهده می‌کنید:

نسخه‌ امریکایی نسخه‌ انگلیسی
دو اسکناس ۵۰۰ دلاری دو اسکناس ۵۰۰ پوندی
دو اسکناس ۱۰۰ دلاری چهار اسکناس ۱۰۰ پوندی
دو اسکناس ۵۰ دلاری یک اسکناس ۵۰ پوندی
شش اسکناس ۲۰ دلاری یک اسکناس ۲۰ پوندی
پنج اسکناس ۱۰ دلاری دو اسکناس ده پوندی
پنج اسکناس ۵ دلاری یک اسکناس ۵ پوندی
پنج اسکناس ۱ دلاری پنج اسکناس ۱ پوندی

آموزش بازی مونوپولی : جدول برابری ارزهای بازی

تعیین نوبت با تاس ریختن

پس از پرتاب تاس، هر بازیکنی که بیشترین مقدار تاس را بدست آورد شروع کننده‌ی بازی خواهد بود و سپس نوبت افراد در جهت حرکت عقربه‌های ساعت تعیین شده و بازی را ادامه خواهند داد. امکان استفاده از یک یا دو تاس وجود دارد و این موضوع به خود شما بستگی دارد.

آموزش جامع بازی مونوپولی کلاسیک، تاس ریختن برای تعیین نوبت
آموزش جامع بازی مونوپولی کلاسیک، تاس ریختن برای تعیین نوبت

شروع بازی

هر بازیکن پس از ریختن تاس، مهره‌ خود را براساس رقم مشخص شده توسط تاس، به جلو می‌برد.

خانه‌های مختلفی در بازی مونوپولی وجود دارند که اکثر آنها دارای ویژگی‌ خاصی هستند و می‌توانید نسبت به خرید یا پرداخت اجاره‌ آنها اقدام کنید؛ اما بعضی از آنها از شما می‌خواهند کارت‌های موجود در بازی را برداشته، پولی را به دست آورید یا حتی به زندان بروید. در زمان خرید یکی از خانه‌ها، به رنگی که در حاشیه‌ آن قرار دارد دقت کنید تا بتوانید یک ناحیه‌ انحصاری ایجاد کنید. توضیحات مربوط به ناحیه‌ انحصاری در ادامه آمده است.

خرید ملک

اگر اولین نفری هستید که مهره‌ شما روی خانه‌ای قرار می‌گیرد که دارای ویژگی خاصی است، با پرداختن پول (مقدار آن روی کارت‌های بازی مشخص شده است) اقدام به خرید خانه‌ مورد نظر کنید. بانکدار نیز وظیفه دارد که مالکیت آن خانه را به خریدار بدهد. برخی بازیکنان توصیه می‌کنند که تمام خانه‌های دارای ویژگی‌ را که به آنها می‌رسید خریداری کنید.

حراج هر ملک فروخته‌نشده

زمانی که مهره‌ی یکی از بازیکنان روی خانه‌ی دارای ویژگی فاقد مالکیت قرار گرفت که او تمایلی برای خرید آن نداشت، بانکدار وظیفه دارد که کنترل را در دست گرفته و به سرعت این خانه را به حراج بگذارد. بازیکنی که در ابتدا تمایلی برای خرید این خانه نداشت، قابلیت حضور در حراجی را خواهد داشت، توجه داشته باشید که این بازیکن، زمانی که مهره‌ی او روی خانه‌ی مورد نظر قرار گرفت، باید آن را به قیمت اعلام شده‌ی روی کارت بازی خریداری کند اما در حراجی، قابلیت خرید آن را به قیمت پایین‌تری خواهد داشت، گرچه این موضوع می‌تواند یک استراتژی برای خرید ارزان‌تر ملک مورد نظر باشد اما از طرف دیگر، خطرناک نیز بوده و این امکان وجود دارد که سایر بازیکنان کنترل این ملک را در اختیار بگیرند؛ پیشنهادات حراجی از یک دلار شروع خواهند شد و تا زمان ارائه‌ی بیشترین پیشنهاد، این مقدار افزایش خواهد یافت. اگر هیچ یک از بازیکنان تمایلی به خرید این ملک نداشته باشند، مالکیت آن به بانک برگشت داده شده و بازی ادامه خواهد یافت.

جمع‌آوری اجاره

اگر مهره‌ی شما روی خانه‌ی دارای ویژگی‌ قرار گرفت که مالکیت آن در اختیار بازیکن دیگری قرار دارد، باید اجاره‌ی مشخص شده روی کارت بازی را پرداخت کنید، مگر آنکه ملک مورد نظر جهت دریافت وام (از سوی مالک آن) در گروی بانک قرار داشته باشد.

آموزش جامع بازی مونوپولی کلاسیک، جمع‌آوری اجاره
آموزش بازی مونوپولی کلاسیک، جمع‌آوری اجاره

حق انحصار (مونوپولی)

اگر مالکیت خانه‌های موجود از یک رنگ را در اختیار داشته باشید، حق انحصار را بدست خواهید آورد که یکی از اهداف بازی محسوب می‌شود و بوسیله‌ی آن قادرید که سایر بازیکنان را به راحتی ورشکسته کنید. بازیکنانی که از حق انحصار برخوردار باشند، قادرند تا حق اجاره‌ی بیشتری را بابت خانه‌هایی که مالک آن هستند طلب کنند، البته منظور خانه‌های رنگی است که انحصار آن را بدست آورده‌اند، نه خانه‌های رنگ دیگر! مثلاً اگر شما انحصار خانه‌های قرمز رنگ را در اختیار داشته باشید و در کنار آن، مالکیت چند خانه‌ی زرد رنگ را بدست آورده باشید، تنها می‌توانید حق اجاره‌ی خانه‌های قرمز رنگ را به دو برابر قیمت واقعی دریافت کنید و اجاره‌ی خانه‌های زرد رنگ (که انحصار آن‌ها را در اختیار ندارید) که مالک آن‌ها هستید، همچون قبل محاسبه می‌شود. حق انحصار بازی مونوپولی همچون زندگی واقعی است، اگر شما صاحب کسب و کاری باشید که در آن هیچ رقیبی وجود نداشته باشد، بنابراین دلیلی ندارد که کالا یا خدمات خود را با قیمت کمتری ارائه کنید.

ساخت و ساز در مناطق تحت انحصار

اگر حق انحصار را بدست آورده باشید، قادرید که در هر یک از خانه‌های ناحیه‌ی تحت انحصارتان اقدام به ساختمان سازی کنید و با این کار، حق اجاره‌ بیشتری را از بازیکنان طلب کنید. براساس قوانین بازی، در ناحیه تحت انحصارتان (در هر خانه‌ موجود در آن) تنها مجازید چهار ساختمان بسازید.

 • ساختمان‌ها منجر به افزایش چشم گیر حق اجاره خواهند شد، بطور مثال حق اجاره‌ی اولین خانه‌ دارای مالکیت (Mediterranean Avenue)، دو دلار است (بدون آنکه در آنجا ساختمانی ساخته شده باشد)، به محض آنکه در آنجا اقدام به ساخت چهار ساختمان نمایید (حداکثر تعداد ساختمانی که براساس قوانین بازی می‌توان ساخت)، هزینه‌ی اجاره به ۱۶۰ دلار افزایش خواهد یافت.
 • ساختمان‌های خود را باید به صورت مساوی در خانه‌های ناحیه‌ تحت انحصارتان بسازید! شما نمی‌توانید تنها در یکی از خانه‌های ناحیه‌ی گفته شده اقدام به ساختمان سازی کنید و باید در تمام آنها به طور مساوی ساختمان بسازید، یعنی وقتی در خانه‌ای یک ساختمان ساختید، دیگر اجازه ندارید تعداد آن را به دو ارتقا دهید، مگر آنکه در هر یک از خانه‌های دیگر ناحیه‌ تحت انحصارتان اقدام به ساخت یک ساختمان کرده باشید، در این صورت قادرید که ساختمان دیگری را در یکی از خانه‌ها ارتقا دهید. این موضوع در مورد ساخت ساختمان‌های بیشتر در یک خانه نیز صدق می‌کند؛ یعنی وقتی می‌توانید در یکی از خانه‌های گفته شده اقدام به ساخت چهارمین ساختمان نمایید که در تمامی خانه‌های ناحیه‌ی تحت انحصارتان سه ساختمان ساخته باشید.
آموزش جامع بازی مونوپولی کلاسیک، ساختمان سازی
آموزش جامع بازی مونوپولی کلاسیک، ساختمان سازی
چهار ساختمان = یک هتل

پردرآمدترین ساختمانی که می‌توانید در خانه‌های ناحیه‌ تحت انحصارتان بسازید، هتل‌ها هستند؛ پس از آنکه اقدام به ساخت چهار ساختمان در یکی از خانه‌های ناحیه‌ گفته شده نمودید، خواهید توانست تا از بانک یک هتل خریداری کنید و آن را جایگزین چهار ساختمان نمایید. هتل‌ها تقریباً معادل پنج ساختمان محسوب می‌شوند، این در حالی است که حداکثر تعداد مجاز ساختمان در هر یک از خانه‌ها، به عدد چهار محدود شده است؛ اما توجه داشته باشید که اگر بخواهید محدودیت تعداد ساختمان را برای سایر بازیکنان ایجاد کنید، بهتر است که کاری به چهار ساختمان موجود در خانه‌ی خود نداشته باشید و هتلی را جایگزین آن نکنید، بنابراین سایر بازیکنان با کمبود خانه مواجه خواهند شد اما اگر چهار ساختمان را کنار گذاشته و هتلی را احداث کنید، عملاً آن‌ها را در اختیار بازیکنان دیگر قرار داده‌اید، پس براساس استراتژی و وضعیت خود، در این مورد تصمیم گیری کنید.

ایستگاه راه‌آهن

زمانی که بازیکنی برای اولین بار وارد ایستگاه راه‌آهن شود، می‌تواند با پرداخت مبلغ درج شده روی آن کارت آن ایستگاه را برای خود بخرد. اگر بازیکن دیگری وارد آن خانه شود باید اجاره آن را به شما پرداخت کند. با داشتن دو ایستگاه اجاره دو برابر و با داشتن سه ایستگاه سه برابر می‌شود. در صورت نخریدن می‌توانید آن را به مزایده بگذارید.

آموزش جامع بازی مونوپولی کلاسیک، ایستگاه راه آهن
ایستگاه راه آهن

دویست دلار به ازای دور زدن صحفه!

هر وقت بازیکنی دوباره از روی خانه‌ GO عبور کند یا اصطلاحاً صفحه را دور بزند، باید دویست دلار دریافت کند. این روشی عالی برای افزایش ذخیره‌ پولی شماست.

 

آموزش جامع بازی مونوپولی کلاسیک، عبور از خانه go
آموزش بازی مونوپولی : عبور از خانه go

خدمات عمومی

هر بازیکنی که به این خانه برس باید بهای آن را پرداخت کند. اگر شخص مالک یک خانه خدمات عمومی داشه باشه باید ۴ برابر عدد تاسی که آورده به شخص پرداخت، اگر مالک دوتا خدمات عمومی داشته باشه باید ده برابر عدد تاس پرداخت کند.

آموزش جامع بازی مونوپولی کلاسیک، خدمات عمومی
آموزش بازی مونوپولی کلاسیک :  خدمات عمومی

کارت‌های Chance و Community Chest

اگر مهره‌ی شما روی خانه‌ای قرار گرفت که علامت کارت‌های Chance یا Community Chest روی آن کشیده شده بود، باید کارت مورد نظر را بردارید. این کارت‌ها دارای ویژگی‌های مختلفی هستند و می‌توانند منجر به کسب یا از دست دادن پول شده، شما را به خانه‌ دیگری هدایت کنند یا حتی شما را به زندان بیندازند. یکی از محبوب‌ترین کارت‌های Chance یا Community Chest، کارت «آزادی از زندان» (Get Out of Jail Free) محسوب می‌شود که منجر به آزادی بازیکنان از زندان خواهد شد.

با رفتن روی این خانه یک کارت Community Chest بردارید
با رفتن روی این خانه یک کارت Community Chest بردارید
با رفتن روی این خانه یک کارت Chance بردارید
با رفتن روی این خانه یک کارت Chance بردارید
با رفتن روی این خانه باید مالیات نوشته شده روی آن را پرداخت کنید
با رفتن روی این دو خانه باید مالیات نوشته شده روی آن را پرداخت کنید

به زندان برو

زندان مانع از ادامه‌ی حرکت شما در مونوپولی شده و باید تا زمان آزاد شدن از زندان منتظر بمانید، اما زندان مانع از دریافت اجاره، خرید خانه، شرکت در حراجی‌ها و تجارت با سایر بازیکنان نخواهد شد. در این بازی به سه شکل زیر به زندان خواهید رفت:

 • قرار گرفتن مهره‌ی بازیکن روی خانه‌ای که روی آن عبارت «رفتن به زندان» (Go to Jail) نوشته شده باشد، معمول‌ترین روشی است که امکان قرار گرفتن بازیکنان در زندان را منجر می‌شود. مهره‌ی بازیکنانی که باید به زندان بروند، بصورت مورب در سرتاسر صفحه‌ی بازی حرکت کرده و از نقطه‌ی GO عبور نمی‌کند و نوبت حرکت آن‌ها نیز به سرعت تمام می‌شود.

آموزش جامع بازی مونوپولی کلاسیک، به زندان برو

 • اگر شما کارتی را بردارید که روی آن عبارت «رفتن به زندان» نوشته شده باشد، نوبت شما بلافاصله پایان یافته و مهره‌تان مستقیم به خانه‌ی «زندان» (In jail) می‌رود و اگر در مسیر حرکتتان از خانه‌ی GO عبور کنید، هیچ ۲۰۰ دلاری را دریافت نخواهید کرد.
 • بدست آوردن سه تاس دبل متوالی منجر به زندانی شدن شما می‌شود!
 • اگر پس از انداختن تاس و حرکت مهره‌تان در خانه‌ی زندان قرار گرفتید، باید مهره‌ی خود را روی خانه‌ی «Just Visiting» قرار دهید؛ در این حالت هیچگونه محدودیتی برای شما اعمال نشده و نوبت‌های بازی به روال گذشته ادامه خواهند یافت.
 • امکان خروج از زندان با پرداخت ۵۰ دلار، برداشتن کارت «آزادی از زندان» و یا بدست آوردن یک تاس دبل در دست بعد را خواهید داشت. اگر با بدست آوردن یک تاس دبل از زندان آزاد شوید، مجازید که از تعداد خانه‌های پیش رویتان براساس تاس عبور کنید. زندان را باید در سومین دست از نوبتتان ترک کنید، اگر اینطور نشود، در دست سوم باید ۵۰ دلار را الزاماً پرداخت نمایید.
آموزش بازی مونوپولی، رفتن به زندان
آموزش بازی مونوپولی، رفتن به زندان

تجارت با سایر بازیکنان

تجارت با سایر بازیکنان یکی از نکات اصلی و اساسی هر بازی مونوپولی محسوب می‌شود و از طریق آن قادر خواهید بود تا در مناطق تحت انحصارتان اقدام به ساخت ساختمان و هتل نمایید. برخی از بازیکنان همچنین قوانینی را وضع می‌کنند که براساس آن‌ها، برای عبور برخی بازیکنان از ناحیه‌ی تحت انحصارشان مصونیت‌هایی را در نظر می‌گیرند یا به بازیکن دیگر پولی را قرض می‌دهند یا بدون گرو گذاشتن ملکی، از بانک وام می‌گیرند!

 • پیشنهاد می‌شود که در بازی اولتان از هیچ یک از قوانینی که توسط بازیکنان وضع می‌شوند پیروی نکنید، چراکه امکان لذت بردن از بازی را از بین خواهند برد یا آنکه مدت زمان بازی افزایش خواهد یافت.

خانه پارکینگ آزاد

بسیاری از افراد به جای تبعیت از قوانین معمول بازی و دریافت مالیات پول یا بازگرداندن پول به بانک، قوانین اضافه‌ای را جهت دادن پول بیشتر به بازیکنان وضع می‌کنند که یکی از آن‌ها، دادن پول به بازیکنی است که مهره‌ی خود را در خانه‌ی پارکینگ آزاد قرار می‌دهد؛ با آنکه اضافه کردن قابلیتی جهت بدست آوردن پول بیشتر، منجر به سرگرم کننده‌تر شدن بازی می‌شود، اما از سوی دیگر باعث طولانی‌تر شدن زمان اجرای بازی نیز می‌شود که به دل‌زدگی افراد منجر خواهد شد.

آموزش جامع بازی مونوپولی، قرار گرفتن در پارکینگ
آموزش جامع بازی مونوپولی، قرار گرفتن در پارکینگ

گرو گذاشتن ملک جهت دریافت وام از بانک

اگر قابلیت پرداخت اجاره‌ی ملکی را در زمان قرار گرفتن مهره‌تان در آن را ندارید، قادر خواهید بود تا با گرو گذاشتن یکی از املاکتان، از بانک وام بگیرید؛ همچنین می‌توانید برای خرید املاک دیگر، خانه یا هتل، ملکی را نزد بانک گرو بگذارید. توجه داشته باشید که اگر ملکی را گرو بگذارید، دیگر قادر نخواهید بود تا زمان آزادسازی ملک مورد نظر، از بازیکنان اجاره‌ای بابت آن دریافت کنید. برای آزادسازی ملک مورد نظر، باید علاوه‌بر پول اصلی، ۱۰ درصد از پولی که گرفته‌اید را به عنوان بهره پرداخت کنید و اگر عدد مورد نظر اعشاری بود، همیشه آن را به بالا رُند کنید.

 • گرو گذاری املاک هم مزایا و هم معایبی دارد. زمانی املاک خود را گرو بگذارید که از یک ورشکستگی جلوگیری کرده و یا پول خود را برای خرید یک ملک دیگر یا جهت تجارت با سایر بازیکنان، به سرعت افزایش دهید؛ همچنین قادرید که امتیاز وام دریافتی از بانک را به بازیکنان دیگر واگذار کنید و اگر آن‌ها بخواهند که از آن ملک اجاره‌ای دریافت کنند، باید پول دریافت شده از بانک را بازگردانند. یادتان باشد که پرداخت بهره‌ی ۱۰ درصد بانک، بهتر از ضرر ۵۰ درصدی جهت فروش ساختمان است.

ورشکستگی

اگر تمام پول دریافتی از بانک را نتوانید برگردانید، ورشکسته تلقی شده و از بازی خارج خواهید شد. در قوانین رسمی بازی، پول و املاک شما پس از ورشکستگی به بازیکنی داده می‌شوند که منجر به ورشکستگی شما شده است؛ بنابراین ورشکستگی یکی از بازیکنان، می‌تواند منجر به پیروزی مطلق بازیکن دیگری شود، زیرا او به یک مرتبه حجم بزرگی از امتیازات را به خود اختصاص خواهد داد که تعادل و مساوات را در بازی برهم خواهد زد؛ برای پرهیز از این موضوع، معمولاً توصیه می‌شود که پس از ورشکستگی یکی از بازیکنان، تمام دارایی‌های او بجای ارائه به یک نفر و ایجاد یک نابرابری در بازی، به حراج گذاشته شده و در دسترس تمام بازیکنان قرار گیرند تا همچنان شاهد تعادلی در بازی باشیم.

 

تعیین برنده

اگر دوست دارید که بازی شما سریعتر انجام شود، مدت زمان یک تا دو ساعته را در نظر بگیرید و وقتی که این مدت به پایان رسید، هر بازیکن باید مجموع پول‌ها، قیمت‌های چاپ شده روی کارت اموالی که در گرو بانک گذاشته نشده‌اند، نصف قیمت چاپ شده روی کارت اموالی که در گرو بانک گذاشته شده‌اند و قیمت‌های چاپ شده روی کارت تمام خانه‌ها و هتل‌های خود را حساب کند و کسی که بیشترین پول را داشته باشد و در میان بازیکنان ثروتمندترین باشد، به عنوان برنده‌ی بازی اعلام خواهد شد.

 • اگر تصمیم بگیرید که بازی خود را با محدودیت زمانی اجرا کنید، استراتژی بازیکنان کمی تغییر خواهد کرد؛ توجه داشته باشید که در بازی‌های معمولی مونوپولی، این امکان وجود دارد که پیروز نهایی بازی، کار خود را بسیار بد شروع کرده و در اوایل بازی، عملکرد بدی داشته باشد، اما این موضوع به ندرت در بازی‌های دارای محدودیت زمانی پیش می‌آید.
 • در بازی‌هایی که دارای محدودیت زمانی هستند، می‌توانید به جای آنکه ثروتمندترین فرد را به عنوان برنده تعیین نمایید، کسی که در طول بازی بهترین تصمیمات را گرفته (به تشخیص سایر بازیکنان) به عنوان برنده اعلام کنید.

استراتژی‌های بازی مونوپولی

 • آشنایی با کارت‌های بازی: در این بازی ۱۶ کارت Chance و ۱۶ کارت Community Chest وجود دارند که همه آنها به شما اجازه می‌دهند کاری را انجام دهید. با انواع این کارت‌ها آشنا شوید تا زمانی که در هنگام بازی با یکی از آن‌ها روبرو شدید، شگفت‌زده نشوید.
 • آموختن احتمالات: براساس احتمالات، احتمال آوردن عدد ۷ از طریق تاس‌ها، ۱۶.۶۷ درصد است و پس از آن، احتمال آوردن دو عدد ۶ و ۸ امکان‌پذیرتر است؛ با دانستن این احتمالات قادر خواهید بود که اگر فرضاً یکی از رقبا ۷ پله تا خانه‌ای فاصله دارد که شما مالک آن هستید، با ارتقا دادن آن (بوسیله‌ی ساخت ساختمان)، حق شارژ بیشتری را از او دریافت کنید.
 • خریداری املاک در سریع‌ترین زمان ممکن: در ابتدای بازی تلاش کنید که بیشترین املاک ممکن را بخرید تا بدین شکل، بیشترین اجاره‌ی ممکن را در طول بازی بدست آورید. خرید اولیه منجر به کاهش قابل توجه پول شما خواهد شد اما با قرار گرفتن مهره‌ی بازیکنان روی خانه‌ای که در تملک شما قرار دارد، قادر خواهید بود که پول اجاره‌ی خوبی از آن‌ها گرفته و سرمایه گذاری ابتدایی را جبران کنید.
 • در اختیار گرفتن مناطق انحصاری: اگر قادر بودید، تمام املاک مربوط به یک رنگ را خریداری کنید تا در نتیجه به منطقه‌ی انحصاری دسترسی پیدا کرده و بتوانید از رقیبان خود حق اجاره‌ی دو برابری دریافت کنید؛ همچنین با ساخت ساختمان و هتل در آن ناحیه، قادر خواهید بود تا میزان حق اجاره را به شکل قابل توجهی افزایش دهید.
 • تلاش برای مسدود کردن رقبا: برنامه‌ریزی دقیقی در مورد خریدهایتان در سر داشته باشید و به بازیکنان دیگر اجازه ندهید که به مناطق انحصاری دست پیدا کنند و آن‌ها را مسدود کند. کار خود را با مناطقی نظیر Mediterranean و Baltic شروع کنید که هزینه‌ی خرید پایینی دارند. با در اختیار گرفتن حداقل یک ملک از هر رنگ، شانس خود را برای مسدود کردن رقبا و پیروزی در بازی افزایش خواهید داد، مخصوصاً آنکه بتوانید خودتان به مناطق انحصاری دسترسی پیدا کنید.
 • عدم خریداری شرکت‌های خدماتی: The Water Works و Electric Company تاثیری روی مناطق انحصاری ندارند و تنها دو خانه از بازی را به خود اختصاص داده‌اند که این یعنی احتمال حضور بازیکنان در هر یک از آن‌ها ۱ به ۳۶ خواهد بود، بنابراین تاثیر قابل توجهی روی شارژ دریافتی از سوی بازیکنان نخواهند داشت؛ با توجه به این توضیحات، وقت و پول با ارزش خود را برای تصاحب این دو خانه هدر ندهید.
 • همواره پول کمی را در اختیار داشته باشید: زمانی که استراتژی خریدهای خود را در بازی پیاده می‌کنید، همواره تلاش نمایید که حداقل ۳۰۰ دلار پول برای خود باقی گذاشته باشید تا در زمان‌های حساس مثل رفتن به زندان، پولی را در اختیار داشته باشید تا بتوانید بدون مشکلی به بازی خود ادامه دهید، در غیر اینصورت (عدم وجود پول نقد کافی) مجبور خواهید شد تا با گرو گذاشتن یکی از املاکتان نزد بانک، وامی را دریافت کنید که اگر موفق به بازگرداندن آن نشوید، ورشکسته اعلام شده و از بازی اخراج خواهید شد!

نکات کاربردی درباره بازی مونوپولی

 • اگر در حال باختن بازی هستید و اندک امیدی به بازگشت و پیروزی در آن دارید، وقت خود را تلف نکنید. در آینده باز هم می‌توانید به اجرای این بازی بپردازید.
 • در نسخه‌های مختلف بازی مونوپولی با تغییر آثار هنری روبه‌رو خواهید شد، اما قواعد کلی آن تغییری نخواهند کرد.
 • پیش از شروع بازی مونوپولی مروری بر استراتژی‌های آن داشته باشید تا هنگام انجام بازی، بتوانید از استراتژی‌ها استفاده کنید؛ اما نگذارید منجر به گیج شدن شما در زمان اجرای بازی یا مانع سرگرم شدنتان شوند. با آنکه پیروزی در بازی حس خوبی به همه‌ ما می‌دهد، اما هدف اصلی از شرکت در آنها، سرگرم شدن برای مدت زمانی است.
 • اگر مدت زمان اجرای بازی بیش از پیش‌بینی شماست، به بازیکنان پیشنهاد یک استراحت دهید و در زمان دیگری (حتی روز دیگری) دور هم جمع شوید و به بازی خود ادامه دهید.
 • اگر یکی از قوانین را فراموش کردید یا کار اشتباهی انجام دادید، نگران آن نباشید و به بازی خود ادامه دهید.

انواع نسخه‌های مونوپولی موجود در بازار ایران

مونوپولی کارتخوان‌دار: در این بازی، به جای اسکناس‌ از کارت‌های الکترونیکی استفاده می‌شود. همه تراکنش‌های مالی هنگام بازی با آنها و یک دستگاه کارت‌خوان انجام می‌گیرد. این نسخه از بازی ترجمه نشده است و همه اجزای آن (راهنما، کارت‌ها و صفحه بازی) به زبان انگلیسی است.

آموزش بازی مونوپولی کلاسیک: نسخه کارتخوان دار

آموزش بازی مونوپولی : مونوپولی، نسخه جدید کارتخوان‌دار

ایروپولی یا روپولی: این بازی، همان مونوپولی است که همه اجزایش به زبان فارسی است. خیابان‌ها و هتل‌ها نیز با خیابان‌ها و هتل‌های شهر تهران جایگزین شده است. این نسخه بسیار ارزان‌تر و به‌صرفه‌تر از مونوپولی‌های وارداتی است و از نظر گیم پلی، هیچ تفاوتی با مونوپولی ندارد. بنابراین بازیکنانی که حساسیت خاصی نسبت به گرافیک یا اصالت بازی ندارند و صرفاً به دنبال تجربه گیم پلی مونوپولی هستند، می‌توانند از همین نسخه استفاده کنند.

آموزش بازی مونوپولی : مدل ایروپولی

آموزش بازی مونوپولی : ایروپولی، نسخه فارسی شبیه‌سازی‌شده

 

عمو پول‌دار: این بازی همانند نیز روپولی مبتنی بر همان طراحی مونوپولی است و دفترچه و کارت‌هایش به زبان فارسی است؛ با این تفاوت که برخی قوانین بازی ساده‌‌سازی شده و روند بازی، آسان‌تر از مونوپولی پیش می‌رود.

آموزش بازی مونوپولی : نسخه عمو پولدار

آموزش بازی مونوپولی : نسخه شبیه‌سازی‌شده فارسی با عنوان عمو پولدار

 

 

با کلیک بر روی اینجا به صفحه اینستاگرام بازیکوش بپیوندید.

مطالب مرتبط:

بازی ریسک

3 نظر

 • امید

  ۲۶/۱۲/۱۳۹۹ در ساعت ۲۲:۲۶

  ممنون از معرفی خوب و دقیقتون فقط این بازی چرا انقدر رتبه اش پایین هست؟ مگر نگفتید پرفروشترین بازی دنیاست؟

  پاسخ

 • masoud

  ۰۸/۰۱/۱۴۰۰ در ساعت ۰۰:۲۵

  خیلی کامل و جامع معرفی بود کیف کردم

  پاسخ

 • Saeed m

  ۰۵/۰۴/۱۴۰۰ در ساعت ۲۱:۲۶

  مونوپولی کارت خوان دار از کجا میشه تهیه کرد؟ اصلا هست تو بازار ایران؟

  پاسخ

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

پنج × دو =