اسکربلاسکرابل چیست؟ سی نکته درباره اسکربل که احتمالا نمی دانستید!

۱۳۹۹-۰۵-۱۷ ۱۷:۰۵به قلم بازیکوش0
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2020/08/30-نکته-درباره-اسکربل.jpg

اسکرابل چیست؟ اگر می‌خواهید خیلی شسته و رفته با اسکربل آشنا شوید، این متن را بخوانید! آمار و ارقام اسکربلی! این روزها همه می‌پرسند اسکرابل چیست؟ از کجا آمده؟ به چه کاری می‌آید؟ در نوشتار پیش رو به سی نکته درباره اسکربل که احتمالا نمی دانستید اشاره خواهیم کرد: اسکربل در سال ۱۹۳۱ توسط یک...

اسکرابل چیست؟ اگر می‌خواهید خیلی شسته و رفته با اسکربل آشنا شوید، این متن را بخوانید!

آمار و ارقام اسکربلی!

این روزها همه می‌پرسند اسکرابل چیست؟ از کجا آمده؟ به چه کاری می‌آید؟ در نوشتار پیش رو به سی نکته درباره اسکربل که احتمالا نمی دانستید اشاره خواهیم کرد:

  1. اسکربل در سال ۱۹۳۱ توسط یک مهندس امریکایی به نام آلفرد موشر باتز ساخته شد. باتز می‌خواست کلمه‌بازی و جدول کلمات متقاطع را در یک بازیِ شامل شانس و مهارت ترکیب کند.
  2. نام اولیۀ بازی، لکسیکو بود که مخفف کلمۀ لکسیکان (به معنای واژه‌نامه) است.
  3. آلفرد باتز نحوۀ امتیازبندی و تعداد حروف بازی را بر اساس تحلیل و حرف‌شماری روزنامۀ نیویورک تایمز به دست آورد.
  4. نسخۀ بریلِ بازی اسکربل نیز تولید شده است.
  5. اسکرابل در ۱۲۱ کشور فروخته، و به ۳۱ زبان بازطراحی شده است.
  6. تا کنون بیش از ۱۵۰ میلیون نسخه از این بازی در سراسر جهان به فروش رفته است.
  7. پشت مبل‌ها، زیر فرش‌ها و همین طور توی دهن بچه‌ها و حیوانات خانگی؛ در سرتاسر دنیا هر جایی که فکرش را بکنید، میلیون‌ها کاشی اسکربل گم شده است.
  8. یکی دیگر از ۳۰ نکته درباره اسکربل که احتمالاً نمی دانستید این است که در هر ساعت حداقل ۳۰ هزار بازی اسکربل در سراسر جهان استارت می‌خورد.
  9. اسکربل یک بازی سلبریتی‌پسند است: سلبریتی‌هایی مثل اتینگ، اینو ریوز، موبی، جان تراولتا، کارول بورنت، جیمی کیمل، کایلی مینگو، مل گیبسون، جان کالینز، تام کروز، کیت هادسون، ریچارد نیکوس و ملکه الیزابت دوم.
  10. اگر همۀ کاشی‌های اسکربل که تا کنون تولید شده به خط شوند، یک رشتۀ هشتادهزار کیلومتری ایجاد می‌شود!
  11. این امکان وجود دارد که فقط با یک کلمه ۱۷۸۲ امتیاز گرفته شود. این کلمه عبارت است از: Oxyphenbutazone. برای گرفتن این امتیاز فوق‌العاده، بنجامین وو این کلمه را از بالای صفحه آغاز کرد و با گرفتن سه خانۀ «کلمه ضربدر سه» و تکمیل هفت کلمه در ردیف‌های افقی به این امتیاز دست یافت.
  12. اسکربل انگلیسی صد کاشی دارد. بیشترین تعداد کاشی در اسکربل‌های ایتالیایی و پرتغالی است که هر دو ۱۲۰ کاشی دارند.
  13. در سال ۱۹۸۵ ستوان واگهورن و لنس گیل، به مدت پنج روز متوالی فقط اسکربل بازی کردند. البته این به انتخاب خودشان نبود؛ بلکه به این دلیل بود که در این پنج روز در یک شکاف یخی در قطب شمال گیر افتاده بودند.
  14. در سال ۱۹۹۲ فرانگلین مینت نسخه‌ای از اسکربل را با کاشی‌هایی با روکش طلای ۲۴ عیار ساخت. هرچند مدت زیادی از فروخته شدن آن نسخه می‌گذرد، اما کپی‌هایی از این اسکربل طلایی را می‌توان با قیمت حدود ۳۵۰ یورو در آمازون پیدا کرد.
  15. نسخۀ اصلی اسکربل، یعنی لکسیکو، صفحه نداشت و فقط با کاشی انجام می‌شد.
  16. در بازی انگلیسی ۱۲۴ کلمۀ دوحرفی وجود دارد که در آنها همۀ حروف الفبا غیر از v یا‌فت میشوند.
  17. در سرتاسر جهان، از اسکربل به عنوان ابزاری برای آموزش زبان انگلیسی استفاده می‌شود.
  18. کلمه اسکربل از فعل اسکربل کردن می‌آید که به معنای پنجه انداختن یا خراشیدن است. این کلمه از واژه هلندی شرابلن (Schrabbelan) آمده که به احتمال زیاد توسط ساکنون هلندی شمال امریکا به زبان انگلیسی راه یافته است.
  19. یک نوع از قوانین اسکربل که مردم بازی می‌کنند، «کلبرز» نامیده می‌شود. این یک نوع آناگرامِ اسکربل است که در آن بازیکنان کلماتشان را با هر ترتیبی که دلشان بخواهد بازی می‌کنند و حروف را با هر ترتیبی که بخواهند (از بالا به پایین یا برعکس، از چپ به راست یا برعکس) روی صفحه می‌چینند.
  20. باز برای اینکه بهتر بدانید که اسکرابل چیست ، این مطلب را به یاد بسپارید که در انگلستان، در ۵۳ درصد خانه‌ها یک نسخه از اسکربل وجود دارد و در ایالات متحده، حدود ۳۳ درصد خانواده‌ها، یک دست از این بازی را دارند.
  21. در نسخه فرانسوی اسکربل، پنج کاشی ۱۰ امتیازی وجود دارد: کا، دبلیو، ایکس، وای و زد.
  22. در سال ۱۹۹۱ نخستین مسابقات قهرمانی جهان پیش از اینکه حتی یک بازی انجام شود، متوقف شد. ممکن است بپرسید چرا؟ چون هیچ کاشی اسکربلی وجود نداشت!
  23. در نسخه مالزیایی اسکربل، نوزده کاشی A وجود دارد که حدود یک پنجم کاشی‌های بازی است.
  24. اسکربل دومین بازی کل تاریخ امریکا، پس از مونوپولی است.
  25. در لستر انگلستان، یک پسر پنج ساله به پلیس زنگ زد و گفت که خواهر او در اسکربل، تقلب کرده است.
  26. در یکی از خانه‌های سالمندان، یکی از سالمندان فقط به این دلیل که اعتراف کرد اسکربل بازی نمی‌کند، فاقد صلاحیت حضور در خانه سالمندان شناخته شد.
  27. در مسابقات جهانی اسکربل در سال ۱۹۹۳، مارک نایمن از انگلستان برای آمادگی در مسابقات، ده هزار کلمه از لغتنامه امریکایی را حفظ کرده بود.
  28. در تایلند یک ستون روزنامه فقط مختص اسکربل وجود دارد.
  29. بین سال‌های ۱۹۸۴ تا ۱۹۹۰ مسابقات تلویزیونی اسکربل با اجرای چاک وولری از شبکه ان‌بی‌سی پخش شد. این مجموعه مسابقات، از ژانویه یا ژوئن ۱۹۹۳ از سر گرفته شد.
  30. سرانجام در سال ۲۰۰۴ اسکربل به تالار مشاهیر بازی‌های ملی امریکا پیوست و در کنار بازی‌هایی همچون مونوپولی، اچ.ا.اسکچ، لگو و آتاری دستی (گیم‌بوی) قرار گرفت.

برای دیدن مطلب « اسکرابل چیست؟ سی نکته درباره اسکربل که احتمالا نمی دانستید » در صفحه اینستاگرام، روی اینجا کلیک کنید!

مطالب مرتبط

تاریخچه اسکربل

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

دو × 1 =