https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2021/03/شطرنج-غول.jpg

شطرنج غول (monster chess) یا شطرنج سوپرکینگ (super king) نوع خاصی از بازی شطرنج است که در آن، سفید فقط دارای چهار مهره سرباز و یک مهره شاه است ولی سیاه، همه مهره‌های عادی شطرنج را در اختیار دارد! به نظر شما چه اتفاقی باید در این بازی بیفتد که سفید نیز شانس برد داشته...

شطرنج غول (monster chess) یا شطرنج سوپرکینگ (super king) نوع خاصی از بازی شطرنج است که در آن، سفید فقط دارای چهار مهره سرباز و یک مهره شاه است ولی سیاه، همه مهره‌های عادی شطرنج را در اختیار دارد! به نظر شما چه اتفاقی باید در این بازی بیفتد که سفید نیز شانس برد داشته باشد؟

 

دستورالعمل شطرنج غول

در شطرنج غول یا همان مانستر چس ، همه قوانین مانند شطرنج عادی است؛ فقط یک تفاوت کوچک در نوع حرکات سفید وجود دارد و آن اینکه سفید مجاز است در هر نوبت دو حرکت انجام دهد! شاه سفید می‌تواند در حرکت اول در وضعیت کیش قرار گیرد و با حرکت دوم از کیش در بیاید. هدف هر دو طرف، کیش و مات کردن رقیب است!

شطرنج غول را در سه ورژن کمتر رایج دیگر نیز انجام می‌شود:

 1. سفید همه هشت سرباز خود را در اختیار داشته باشد
 2. سفید فقط دو سرباز داشته باشد
 3. جای سفید و سیاه عوض شود

با این حال، بهترین بالانس در شطرنج سوپر کینگ با همان حالت اصلی، یعنی یک شاه و چهار سرباز رخ می‌دهد.

قوانین شطرنج سوپرکینگ

 1. سفید می‌تواند در هر نوبت، دو حرکت انجام دهد. این می‌تواند حرکت دادن یک مهره در دو نوبت باشد یا حرکت دادن دو مهره جداگانه (مثلاً هم اسب و هم فیل) باشد.
 2. با توجه به اینکه سفید دو حرکت دارد، شاه می‌تواند در حرکت اول، به خانه «کیش» برود (و احیاناً مهره سیاه را بزند) و سپس در حرکت دوم خود رفع کیش کند.
 3. اگر هر کدام از شاه‌ها کیش شود، باید رفع کیش کند.
 4. شاه زمانی کیش است که در حرکت بعدی، قابل زدن باشد.
 5. با توجه به قوانین پیش‌گفته، اگر بازی شاه به شاه شود (بر خلاف شطرنج معمولی) شاه سفید می‌تواند شاه سیاه را کیش و مات کند.

کیش و مات کردن

در مونستر چِس ، سفید زمانی می‌تواند سیاه را مات کند که بتواند در هر حالت، در دو حرکت آینده، شاه سیاه را بگیرد. بنابراین اینجا یک تفاوت بزرگ بین شطرنج معمولی و شطرنج غول ایجاد می‌شود؛ چراکه در شطرنج معمولی، وقتی سیاه در معرض کیش قرار می‌گیرد، می‌تواند برای فرار از این موقعیت، خودش به سفید کیش بدهد؛ ولی اینجا نباید چنین ریسکی کند.

برای مثال فرض کنید سفید، سرباز خود را به خانه‌ای می‌برد که بتواند در حرکت بعدیِ (نوبت بعد) شاه سیاه را کیش و مات کند. در این وضعیت سیاه نمی‌تواند با وزیر خود به شاه سفید کیش بدهد. چراکه در نوبت بعد سفید اول رفع کیش می‌کند و بعد با سرباز خود، شاه سیاه را کیش و مات می‌کند.

چنین تفاوت‌های بزرگی در این بازی، بسیار زیاد است و فقط زمانی که یک بار این بازی را تجربه کنید، متوجه اختلاف‌های زیاد این بازی با شطرنج معمولی خواهید شد.

 

برای خواندن اصل قواعد شطرنج غول در ویکی پدیای انگلیسی، اینجا را کلیک کنید.

 

سایر مطالب پیشنهادی

تحلیل فنی ورق

تحلیل فنی منچ

 

یک نظر

 • فرهاد

  ۲۹/۰۱/۱۴۰۰ در ساعت ۲۲:۳۳

  جالبه
  حتی احتمال برد سفید زیاده
  👌🏻👌🏻👌🏻

  پاسخ

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

7 − سه =