بزرگسالانترسناکتیمیجناییخارجیداخل خانهدورهمیمهیجنقش‌آفرینیهالووینآموزش بازی مافیا: همه نقش‌ها و اصطلاحات همراه با فیلم آموزشی

۱۳۹۹-۱۲-۱۶ ۹:۱۲به قلم بازیکوش18
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2021/03/godfather1.jpg

بازی مافیا را می‌توان یک انقلاب اساسی در بازی‌های گروهی بزرگسالان دانست؛ یک بازی دورهمی کلامی، بسیار جدی و پرهیجان و بدون نیاز به هیچ‌گونه ابزار و لوازم. تقریباً همه آنچه را یک بازی کامل و جامع نیاز دارد، یک جا دارد. شاید برجسته‌ترین ویژگی این بازی، «تفاوت» باشد! بازی‌‌ای که شبیه هیچ‌یک از بازی‌های...

بازی مافیا را می‌توان یک انقلاب اساسی در بازی‌های گروهی بزرگسالان دانست؛ یک بازی دورهمی کلامی، بسیار جدی و پرهیجان و بدون نیاز به هیچ‌گونه ابزار و لوازم. تقریباً همه آنچه را یک بازی کامل و جامع نیاز دارد، یک جا دارد. شاید برجسته‌ترین ویژگی این بازی، «تفاوت» باشد! بازی‌‌ای که شبیه هیچ‌یک از بازی‌های قبل از خود نبود و منشأ بسیاری از بازی‌های پس از خود همچون اَوِلون، دراکولا و کودتا شد. در مطلب پیش رو با عنوان « آموزش بازی مافیا » که مرتباً به‌روز می‌شود، سعی کرده‌ایم اطلاعات کامل بازی را با دسته‌بندی منظم ارائه دهیم و همه نقش های مافیا را فهرست کنیم. همچنین سعی می ‌کنیم به مرور فیلم های آموزشی و فیلم‌هایی از نمونه بازی‌های مافیا را در این مطلب قرار دهیم. با ما همراه باشید.

مافیا (به روسی: Мафия) یا گرگینه (werewolf) یک بازی گروهی و استدلالی است که نبرد بین یک اقلیت آگاه و یک اکثریت ناآگاه را شبیه‌سازی می‌کند.

آنچه شما را در این بازی پیروز می‌کند، توان سخن‌وری و نطق، آرامش و ارائه دلایل منطقی جهت اقناع، اغفال یا فریب سایر بازیکنان است. ابتدا بازیکنان به‌ طور مخفیانه تعیین نقش می‌شوند. در نخستین مرحله مافیا یکدیگر را می‌شناسند، اما شهروندان صرفاً از تعداد افراد مافیا آگاه‌اند و عده کمی از آنها نیز در طول بازی از برخی نقش‌ها اطلاع پیدا می‌کنند. در فاز شب بازی، مافیاها به طور پنهانی یک شهروند را انتخاب و از بازی بیرون می‌کنند یا اصطلاحاً به قتل می‌رسانند. در فاز روز که طولانی‌تر است و همه بازیکنان به نوبت در مقام سخنگو قرار می‌گیرند، بازماندگان درباره اینکه مافیا چه کسی است بحث و برای حذف یک مظنون رای‌گیری می‌کنند.

بازی تا وقتی ادامه پیدا می‌کند که همهٔ مافیاها حذف شوند (بُرد شهروندان) یا تعداد مافیاها و شهروندان به تساوی برسد (بُرد مافیا) یا یکی از شخصیت‌های مستقل که هر کدام شرایط برد متفاوتی دارد، برنده بازی شود. معمولاً در یک بازی نقش‌ها باید طوری چیده شود که برای هر شخصیت، شخصیت‌های مقابل و مکمل قرار گیرد.

مجموعه نمایش خانگی شب‌های مافیا و فیلم‌های گرگ‌بازی، گرگینه، آدمکش و نیز بازی میان ما و اپیک از روی این بازی ساخته شده‌اند. همچنین مسابقه ای باعنوان مسابقهٔ شهروند و مافیا از شبکهٔ سلامت ایران به نمایش درآمد.

 

تاریخچه بازی مافیا

پیدایش بازی مافیا به بهار سال ۱۹۸۶ بازمی‌گردد. زمانی که یک دانشجوی روانشناسی به نام دیمیتری دیویدف ایده اولیه بازی را در دانشگاه مرکزی مسکو ارائه و اجرا کرد و از آن پس بازی برای سرگرمی در خوابگاهای دانشکده بین دانشجویان استفاده می‌شد. نکته جالب توجه این است که ظهور این بازی جاسوسی‌مانند، در واپسین سال‌های حکومت شوروی سابق و نزدیک به فروپاشی این ابرقدرت بوده است. شاید دلیل اصلی گسترش این بازی و عدم جلوگیری از انتشار آن (با توجه به سختگیری‌های مرسوم در حکومت شوروی)، همین تزلزل حکومت بوده است.

با استقبالی که از بازی مافیا شد این بازی به سرعت در کلاس های درس، راهروها و اردوهای دانشکده و سپس بین سایر مؤسسات آموزشی و دانشکده‌های دیگر گسترش یافت. دیمیتری دیویدف پس از فارغ‌التحصیلی در رشته روانشناسی، در همان دانشکده روانشناسی دانشگاه مرکزی مسکو مشغول تدریس شد و این فرصت مناسبی بود که به بسط و توسعه این بازی بپردازد و در این فرصت این بازی برای دانشجویان بورسیه‌شده در مسکو نیز آموزش داده شد و این آغازی بود برای جهانی شدن این بازی.

گسترش سریع و محبوبیت فوق العاده این بازی در بین دانشجویان و خواص باعث شد که حتی یک مجموعه تلویزیونی در کشور ایتالیا به نام «هشت پا» ساخته شود که در آن یک کمیسر پلیس به مبارزه با مافیای سیسیلی میپردازد.
در بررسی تاریخچه بازی مافیا می‌خوانیم:

♦ در سال ۱۹۹۶ برای اولین بار شاهد ظهور صفحات وب در اینترنت از این بازی توسط سایت مجارستانی mensa بوده‌ایم.

♦ در سال ۱۹۹۷ شخصی به نام اندرو پولتکین (Andrew Plotkin) با تغییراتی در این بازی و شبیه‌سازی نقش‌های مافیا و شهروند به گرگینه و روستایی، بازی «گرگینه» (werewolf) را ساخت که دستورالعمل آن تا حد بسیاری شبیه بازی دیمیتری بود. بعد ها از بازی werewolf در امریکا استقبال بیشتر شد. گرگینه ها در اصل افرادی بودند که در روز به صورت روستایی عادی بودند و در شب تبدیل به گرگ میشدند.

♦ در سال ۱۹۹۸ کالینینگراد که مدرسه عالی وزارت امور داخلی روسیه هست یک دوره visual psychodiagnostics به عنوان دوره کمک آموزشی برگزار کرد که بر پایه بازی مافیا بود که هدف از آن توسعه توانایی‌های دانش‌آموختگان در استفاده از زبان بدن برای تسلط بر گفتار و مطالعه بر روی سیگنال‌های غیرشفاهی در قالب بازی و تفریح بود.

♦ در ژانویه سال ۱۹۹۹ یک دانشجوی دیگر از دانشگاه دولتی مسکو به نام alexi trasov اولین وبسایت رسمی بازی مافیا را تاسیس نمود که alexi از افرادی هست که سهم بسزایی در علمی تر شدن این بازی و ظهور نقش های جدید در این بازی شده است.

بعد ها وبسایت alexi trasov به وبسایت معروف mafiaonline.net تغییر یافت.

♦ در سال ۲۰۰۵ فیلم «گریه گرگ» بر اساس بازی گرگینه که خود بر پایه بازی مافیا است ساخته شد.

♦ در سال ۲۰۰۶ فیلم «بازی قتل» بر اساس این بازی در سینماها اکران شد.

♦ در سال ۲۰۱۰ ادوارد اسلیکیان (edvard aslikyan) کتابی با عنوان «مافیا» منتشر کرد که شامل قوانین و تاکتیک‌ها، اصول و استراتژی‌های بازی بود. آسلیکیان از جمله افرادی بود که دیدی خاص به این بازی داشت و معتقد بود بسیاری از قسمت های این بازی دارای استراتژی ها و اصول مشخص شده ای برای برد است (محتوای کتاب را می‌توانید اینجا ببینید).

این اقبال عمومی نسبت به مافیا موجب شد که وبسایت معتبر about.com این بازی را جزو پنجاه بازی برتر تاریخی و فرهنگی از سال ۱۸۰۰ تا کنون معرفی کند. هم‌اکنون در کشور های بسیاری از جمله روسیه، بلاروس، آذربایجان ، قزاقستان و چین اقدامات فراوانی برای راه‌اندازی سالن‌ها و باشگاه‌های مخصوص برای انجام این بازی لذت بخش و گروهی انجام شده است.

 

تاریخچه «اسکربل»: اقبال بلند یا استحقاق؟

 

تاریخچه بازی مافیا در ایران

بازی مافیا از ابتدای دهه هشتاد وارد ایران شد. آن‌طور که دکتر شروین وکیلی، پژوهشگر و جامعه‌شناس در لایو اینستاگرامی با مدیران گروه باهمزی می‌گوید، او و دوستانش با اهدافی پژوهشی بازی مافیا را در اوایل دهه هشتاد در کانون مردم‌نهاد خورشید بازی می‌کردند. با این حال مشخص نیست که ورود بازی به ایران، دقیقاً توسط چه کسی اتفاق افتاده است. البته به دلیل جوّ خاص جامعه آن زمان، این بازی در دهه هشتاد عمومیت نیافت و صرفاً به طور مخفیانه، حتی بعضاً در اتوبوس و حین سفر انجام می‌شده است.
رفته رفته مانند سایر نقاط دنیا بازی در خوابگاه‌های دانشجویی رواج یافت. با این حال هنوز به عنوان یک بازی عمومی که در کافه‌ها یا رسانه‌ها انجام شود، عمومیت نداشته است. ظاهراً در سال ۱۳۸۷ نخستین بار این بازی به مسنجر بیلوکس وارد شد و در اتاق های گفت‌وگوی این مسنجر بین افراد به صورت غیرحضوری بازی می‌شده است. در اوایل این بازی را به عنوان «دزد و پلیس» نیز می‌شناختند.

در سال ۱۳۸۸ وبسایت bamdadi.com در مورد این بازی مطالب در حد معرفی بازی به صورت بازی دزد و پلیس را نوشت. گفته می‌شود این سرآغازی برای معرفی این بازی از طریق دنیای مجازی به مخاطبان و علاقه‌مندان فارسی زبان بوده است. در سال ۱۳۸۹ این بازی وارد مسنجر ریدکال شد و در آنجا استقبال زیادی از این بازی شد و میتوان به جرئت گفت جمعیتی بالغ بر ۱۰۰۰ نفر از سراسر ایران با این بازی آشنا شدند.

پس از انتشار اولین نسخه‌های ایرانی این بازی و برگزاری گسترده رویدادهای عمومی (که با بازی دیوان از سال ۹۵ آغاز شد) روز به روز به بازیکنان، طرفداران و البته مخالفان این سبک از بازی‌ها افزوده شد.

دستورالعمل بازی مافیا

آموزش بازی مافیا : فاز شب، بازیکنان در حالت خواب و خدا در حال اعلام

آموزش بازی مافیا : فاز شب، بازیکنان در حالت خواب و خدا در حال اعلام

 

نقش‌های اصلی مافیا

خدا، گرداننده یا گاد

وظیفه اصلی خدا یا گرداننده در این بازی پیش بردن درست روند بازی است. هنگامی که شب می شود و همه بازیکنان چشمان خود را می بندند، خدا به‌ترتیب نقش‌ها را بیدار می‌کند و از آنها سوالاتی می‌پرسد. ترتیب سؤالات این‌گونه است:

از مافیا می‌پرسد: «قصد دارید چه کسی را بکشید؟»

از پزشک می‌پرسد: «چه کسی را نجات می‌دهی؟»

از کارآگاه می‌پرسد: «چه کسی را استعلام می‌کنی؟»

از حرفه‌ای می‌پرسد: «آیا قصد کشتن کسی را داری؟ اگر بله، چه کسی؟»

از دکتر لکتر می‌پرسد: «چه کسی را نجات می‌دهی؟»

در فاز روز، زمانی که تمام نقش‌ها بیدار شدند، خدا بازی را بدون طرفداری از گروه خاصی به جلو می‌برد. به همین ترتیب بازی با چرخه روز و شب ادامه می‌یابد تا در هر چرخه یک نفر کشته و از بازی خارج شود.

ضمناً خدا باید مسلط‌ترین بازیکن درباره قوانین مافیا باشد؛ چون با کمترین اشتباهی از سوی او، بازی در معرض خراب شدن کامل قرار می‌گیرد. ضمن اینکه خدا باید در تمام بازی، با حواس کاملاً جمع حضور داشته باشد تا ناخواسته اطلاعات اضافی را لو ندهد. نهایتاً اینکه اگر در جمع، بازیکنان کم‌تجربه وجود دارد، آموزش بازی مافیا و قوانین جزئی آن، بر عهده خداست.

مافیا

در یک گروه ده نفره معمولاً سه نفر مافیا حضور دارند که در اولین شبی که توسط خدا اعلام می شود با یکدیگر آشنا می‌شوند. هنگامی که افراد حاضر در بازی می‌کوشند تا مافیا را شناسایی و از بازی حذف کنند، مافیا باید نقش خود را به‌کلی کتمان کند و یا با دروغ، شهروندان را فریب دهد.

نقش مافیا مهم‌ترین نقش در این بازی است؛ چراکه اگر دیگران متوجه نقش آنها شوند، مافیاها به‌ترتیب از بازی حذف می‌شوند و هیجان بازی کاسته می‌شود. گروه مافیا برای اینکه بتوانند موفقیت بیشتری داشته باشند، باید در روز به‌خوبی با یکدیگر همکاری کنند و برای افرادی که می خواهند در شب بکشند، استراتژی مناسبی داشته باشند.

شهروند ساده

وظیفه اصلی شهروندان ساده در این بازی پی بردن به نقش مافیا با تمام دروغ‌هایی است که آنها می‌گویند. بهترین پیشنهادی که برای موفقیت در این نقش برای شما داریم، برقراری دوستی با افراد دیگر است و اینکه به نشانه‌های کلامی، غیر‌کلامی و شهود خود اطمینان کنید.

پزشک

پزشک جزو شهروندان به شمار می‌آید. او در فاز شب می تواند در صورت تشخیص درست، یکی از افرادی را که حدس می‌زند مافیا کشته‌اند نجات دهد. برای این کار کافی است زمانی که خدا نام او را صدا می‌زند، بیدار شود و با چشم یا انگشت به خدا بگوید که کدام بازیکن را نجات می‌دهد. البته پزشک می تواند در طول بازی فقط یک بار خودش را نیز نجات دهد.

کارآگاه

کارآگاه جزو شهروندان است. او در هر دوره از شب می تواند یکی از افراد را از خدا استعلام کند. یعنی با اشاره چشم یا دست به یکی از بازیکنان اشاره کند و از خدا بپرسد که آیا او مافیاست یا نه. خدا موظف است پاسخ کارآگاه را به درستی بدهد. در صورتی که کارآگاه بتواند مافیای اصلی را در شب شناسایی کند، می‌تواند در روز علیه او استدلال کند، ولی اجازه ندارد نقش خود را برای سایر شهروندان آشکار کند، بلکه صرفاً باید بتواند به صورت غیرمستقیم اعتماد شهروندان را جلب کند.

این پنهان‌کاری به نفع خود کارآگاه و شهروندان هم هست. چراکه موجب می‌شود مافیاها نتوانند کارآگاه را پیدا کنند و در فاز شب، جانش محفوظ‌تر باشد.

پدرخوانده (گادفادر، دون)

مهم‌ترین نقش در میان اعضای مافیا متعلق به پدرخوانده است. گادفادر تصمیم‌گیرنده نهایی در بازی است و می‌تواند با مشورت سایر اعضا دیگر مافیا یک نفر را از میان شهروندان انتخاب کند و با شلیک گلوله (اشاره چشم یا دست به خدا) از بازی حذف کند. مهم است بدانید که استعلام پدرخوانده یا دون منفی است و اگر کارآگاه، نقش او را از خدا بپرسد، خدا باید پاسخ منفی دهد و او را جزو شهروندان معرفی کند. این امتیاز بزرگی برای پدرخوانده به شمار می‌آید و اگر پدرخوانده در فاز روز، خوب بازی کند، همیشه سخت‌ترین مافیا برای اخراج از بازی است.

 

نحوه انجام بازی

هدف اصلی بازی مافیا از بین بردن گروه شهروندان توسط مافیا و یا برعکس آن است. در واقع زمانی که گروه شهروندان در اکثریت خود باشند بازی به نفع آن ها و درصورتی که مافیا مساوی اعضا شهروندان و یا بیشتر باشند بازی به نفع مافیا به اتمام می‌رسد.

فرض کنید که یک گروه ده نفره برای انجام بازی حضور پیدا کرده‌اند. نخستین قدم این است که کارت‌ها بین افراد پخش شود. این کار توسط خدا انجام می‌شود.

خدا کارت‌ها را به افراد می دهد و در کل پروسه پخش کارت‌ها توجه کافی را دارد که کسی از نقش دیگری آگاه نشود. در این گروه ده نفره تقسیم‌بندی‌ها به شکل زیر انجام می‌شود:

یک نفر کارآگاه

یک نفر دکتر

یک نفر پدرخوانده

دو نفر مافیا

پنج نفر شهروند

 

این بازی به دو بخش روز و شب تقسیم می شود. هنگامی که توسط خدا شب اعلام می شود، تمامی افراد باید چشمان خود را ببندند و تا زمانی که خدا نقش های آن ها را صدا نزده نباید چشمان خود را باز کنند. پس از آن هر کدام از نقش ها طبق گفته خدا باید چشمان خود را باز کنند تا خدا با آن ها آشنا شود. خدا به ترتیب نقش های پدرخوانده، مافیا، دکتر و کارآگاه را بیدار می کند.

شروع بازی

شب اول

خدا بازی را شروع می کند و از همه افرادی که در بازی حضور دارند می خواهد که چشمانشان را ببندند. پس از اطمینان از بسته بودن چشم ها، فرمان می دهد که مافیا بیدار شوند. مافیا بیدار و با یکدیگر آشنا می شوند.

روز اول

به دستور خدا همه افراد چشمان خود را باز می کنند و به این ترتیب بازی آغاز می شود. در این مرحله همه افراد برای جلو بردن بازی و پی بردن به نقش دیگران باید یکدیگر را متهم کنند. اگر متهم کردن افراد به درستی انجام شود به راحتی می توان در این مرحله رفتارهای غیر معمول را شناسایی کرد.

یکی از راه هایی که در این مرحله برای شناسایی دیگران به شما کمک می کند، پرسیدن سوال های واضح مرتبط با نقش افراد است. می توانید به چشمان طرف مقابل نگاه کنید و از او بپرسید که آیا او مافیا هست یا نه.

بعد از آن که تمامی افراد خود را ابراز کردند، نوبت به متهم کردن و کاندید کردن یک یا چند نفر به عنوان مظنون و یا مظنونین مافیا می رسد. سپس با اشاره خدا رای گیری برای کشتن یک نفر آغاز می شود. اگر مظنون بیش از یک نفر باشد، فردی که بیشترین رای را داشته باشد از بازی خارج می شود. فردی که از بازی خارج می شود نباید پس بیرون رفتن از بازی نقش خود را اعلام کند.

شب دوم

تمامی افراد به فرمان خدا چشمان خود را می بندند. خدا مافیا را بیدار می‌کند و از آنها می‌پرسد که قصد کشتن چه کسی را دارند؟ پس از آن دکتر بازی بیدار می شود و از او پرسیده می شود که چه کسی را می خواهد نجات دهد؟ و بعد از آن کارآگاه بیدار می شود و از آن پرسیده می شود که قصد پی بردن به هویت چه کسی را دارد.

روز دوم

دوباره خدا همه افراد را بیدار می کند. یکی از افراد حاضر در بازی کشته شده است مگر آنکه دکتر فرد مورد نظر را نجات داده باشد. بازی مافیا با همین روند در چرخه روز و شب ادامه می یابد تا زمانی که شهروندان بتوانند تمامی افراد گروه مافیا را نابود کنند و یا گروه مافیا بتوانند شهروندان را نابود کنند. این بازی تا حدی جذاب است که گاهی حتی پس از پایان یافتن بازی می توانید باز هم در مورد آن صحبت کنید و از خاطرات خوش بازی و فریب ها و پیروزی‌های آن بگویید.

 

قوانین مافیا

یک نکته مهم درباره قوانین مافیا این است که مافیا می‌تواند به صورت سختگیرانه یا سهل‌گیرانه انجام شود و اینکه کدام قوانین و تا چه حد جدی برگزار شود، با توجه به تجربه و ترکیب بازیکنان، بستگی به تصمیم یا توافق خود بازیکنان دارد. با این حال، رعایت قوانین زیر در اغلب بازی‌های مافیا ضرورت دارد:

– در فاز روز، هیچ‌یک از بازیکنانِ نقش ویژه حق اطلاق نقش ندارد. برای مثال کارآگاه شهروندان اجازه ندارد بگوید من کارآگاه هستم.

– در فاز شب، هیچ‌یک از بازیکنان اجازه باز کردن چشم‌ها یا دید زدن ندارد. در صورتی که خدا متوجه این موضوع شود، آن بازیکن را از بازی اخراج می‌کند.

– در فاز روز، بازیکنان به صورت نوبتی صحبت می‌کنند و هیچ‌کس حق ندارد در صحبت نفر دیگر بپرد. در صورت تکرار شدن قطع سخنان، خدا می‌تواند از کارت زرد و نهایتاً کارت قرمز و اخراج بازیکن استفاده کند.

– اگر بازیکنی بخواهد پاسخ اتهامات را پس یا پیش از نوبت خود بدهد، از بازیکنی که در حال صحبت است، با علامت دست (نشان دادن یک دایره با انگشتان سبابه و شست)، درخواست صحبت یا اصطلاحاً درخواست چالش می‌کند. اگر بازیکنی که نوبت اوست، اجازه دهد، درخواست‌دهنده مطلب خود را مطرح می‌کند. گفتنی است که هر بازیکن در هر فاز روز، فقط اجازه گرفتن یک چالش را دارد.

– شروع صحبت در فاز روز، هر بار به صورت چرخشی انجام می‌شود. در روز اول شروع‌کننده به انتخاب خدا برگزیده می‌شود، و در روزهای بعدی، شروع‌کننده از نفر راست او چرخش می‌کند.

– در هنگام رأی‌گیری، چنانچه با بلند کردن دست انجام می‌شود، بازیکنان باید همزمان دست خود را بالا ببرند و اجازه ندارند تصمیم خود را تغییر دهند یا با نگاه به رأی دیگران و ارزیابی آن رأی بدهند. جریمه یا لغو رأی، در حوزه اختیار خداست.

– خدا هنگام صحبت کردن در شب، باید کاملاً مراقب باشد که اطلاعات اضافی و ناخواسته به شهروندان یا مافیاها منتقل نکند. برای مثال، اگر شهروندان در روزهای قبل دو مافیا را زده‌اند و فقط یک مافیا باقی مانده است، خدا نباید بگوید: «مافیا بیدار بشه»، بلکه باید بگوید: «مافیاها بیدار شوند» (تا شهروندان متوجه نشوند که فقط یک مافیا باقی مانده است). یا مثلاً اگر مافیاها کارآگاه یا پزشک را زده‌اند، خدا همچنان باید اسم آنان را صدا بزند و وظایفشان را گوشزد کند تا کسی از حذف آنها مطلّع نشود.

 

نقش‌های فرعی

نقش‌های فرعی بازی مافیا زمانی قابل اجراست که تعداد بازیکنان بسیار زیاد باشد. هر چقدر تعداد بیشتر بود، می‌توان از نقش‌های فرعی بیشتری استفاده کرد. برای مثال اگر یک جمع ۲۵ نفره داشته باشیم، می‌توان از همه نقش‌های فرعی زیر استفاده کرد، ولی برای یک جمع ده‌نفره، نهایتاً می‌توان حرفه‌ای و دکتر لکتر را به نقش‌ها افزود. ولی مثلاً اینکه در یک جمع پانزده نفره اولویت با کدام نقش‌های فرعی است، بستگی به سلیقه و تجربه بازیکنان دارد.

نقش‌های فرعی شهروندان

 

رویین‌تن یا جان سخت:  رویین‌تن یا جان‌سخت یکی از قوی‌ترین شهروندان بازی است. ویژگی اصلی او این است که در فاز شب، نامیرا می‌شود و اگر مافیا او را به عنوان قربانی انتخاب کنند، خدا او را در بازی نگه می‌دارد. با این حال تیم مافیا می توانند در فاز روز و با فریب شهروندان، او را به قتل برسانند. همچنین جان‌سخت کسی است که دو بار در فاز شب می‌تواند از خدا درخواست استعلام کند. یعنی از گرداننده بخواهد که فردا در فاز روز، بگوید کسانی که تا کنون از بازی خارج شده‌اند، چه نقش‌هایی داشته‌اند (این نقش استعلامی، در بعضی نسخه بر عهده گورکن است).

 

اسنایپر یا حرفه‌ای: اسنایپر یا حرفه ای یکی از شهروندان است. او معمولاً دو تیر در اختیار دارد. با توجه به تعداد نفرات ممکن است این تیرها کم یا زیاد باشد. اسنایپر به دستور خدا بیدار می شود و به فردی که گمان می کند مافیا است، شلیک می کند. توجه داشته باشید، در صورتی که حرفه ای در انتخاب مافیا درست عمل کرده باشد در بازی می ماند و اگر به اشتباه به یکی از شهروندان شلیک کند خودش از بازی حذف می شود. این شخصیت می تواند از شلیک کردن خودداری کند. البته تیر اسنایپر بر جان‌سخت و پزشک تاثیر ندارد و خدا در روز اعلام می کند که تیر اسنایپر به هدف نخورد.

 

روانپزشک (دندان‌پزشک): روانپزشک یکی دیگر از اعضای تیم شهروندان است که می‌تواند در هر شب یکی از افراد را لال کند. فرد یادشده در روز بعد نمی‌تواند صحبت کند. البته روانپزشک نمی‌تواند در دو شب متوالی یک نفر را لال کند. اینکه به روانپزشک، دندان‌پزشک هم گفته می‌شود، بر این اساس است که می‌تواند دندان‌های یک بازیکن را بکشد و او قادر به حرف زدن نباشد (کسی که توسط روانپزشک (دندانپزشک) لال می‌شود، نمی‌تواند توسط کشیش از سکوت در بیاید.

 

قاضی: قاضی از شهروندانی است که توانایی دارد در فاز شب درباره نتیجه رأی‌گیری تصمیم بگیرد و به صلاحدید خود از مرگ یک شهروند جلوگیری کند! در واقع قضاوت آخر با اوست.

قاضی دو توانایی مختلف دارد: یک بار می‌تواند کسی را که در رأی گیری بیرون رفته است در بازی نگه دارد؛ یک بار می‌تواند پس از رأی‌گیری در مرحله دوم، نتیجه رأی‌گیری را عوض کند و یک نفر دیگر را تک‌رأی کند.

قاضی پس از اینکه مرحله دوم انجام شد، در آغاز شب بیدار می‌شود و یک بار می‌تواند هر کدام از دو توانایی‌اش را استفاده کند. با این حال اگر قاضی شب قبل توسط ساقی مست شده باشد، نمی‌‌تواند کاری انجام دهد. پس از خارج شدن یک بازیکن از بازی با رأی‌گیری، آن شخص باید دوباره بخوابد تا قاضی بیدار شود و تصمیم بگیرد که او را در بازی نگه دارد یا نه! یک راهنمایی در صورتی که قاضی شدید: اگر کسی تعداد رأی‌های دومش از رأی‌های اولش بیشتر بود، احتمالا شهروند است و می‌توانی او را در بازی نگه داری.

 

شهردار
شهردار، بزرگ شهر است که هم اطلاعات بیشتری نسبت به دیگر شهروندان دارد و هم قابلیت بسیار بزرگی دارد که می‌تواند شهر را نجات دهد. برگ برنده شهردار این است که او از همان شب اول (شب معارفه)، پزشک بازی را می‌شناسد (در فاز شب از خواب بیدار می‌شود و پزشک توسط گرداننده به او معرفی می شود). اما قابلیت شهردار که او را به ناجی شهر در لحظات حساس تبدیل می‌کند، این است که او می‌تواند یک بار در فاز روز و در خواب نیمروزی، رأی‌گیری را لغو کند و مانع از اخراج احتمالی یکی از شهروندان مهم بازی شود. به این صورت که گرداننده پس از دفاع اولیه متهمان، شهر را به خواب نیمروزی می‌برد،  شهردار را بیدار می‌کند و از او می‌پرسد که آیا مایل به لغو رأی‌گیری هست یا نه. اگر رأی دهد، رأی‌گیری لغز خواهد شد. البته چنانچه شهردار خودش در رای‌گیری متهم باشد، نمی‌تواند از قابلیتش برای لغو رأی‌گیری استفاده کند.

محافظ: این نقش که با عنوان روح نیز در میان مافیابازان شهرت دارد، می‌تواند در شب، یک نفر را برای محافظت انتخاب کند و فرد محافظت‌شده به مدت یک شبانه‌روز از هر گونه تیر و شات، در امان است، هرچند در رأی‌گیری می‌توان او را خارج کرد.

 

فرشته: شهروندی است که یک بار در طول بازی می‌تواند یکی از افراد کشته شده شب یا روز را به انتخاب خود به بازی بازگرداند. بیدار کردن فرشته به این نحو است که پس از پایان رای‌گیری روز و تمام عملیات‌های شب، یک لحظه همه به طور موقت همه بیدار می‌شوند و همه کشته‌های شب و روز اعلام می‌شوند، و دوباره شب می‌شود. به فرشته اعلام می‌شود از افرادی که اسم برده شده‌اند، می‌تواند یک نفر را به بازی بازگرداند. اگر فرشته بین آنها انتخابی داشته باشد،آن فرد به بازی برمی‌گردد.

البته فرشته اجباری برای استفاده از قابلیتش ندارد و در صورتی که خود فرشته جزو کشته‎‌ها باشد، تنها میتونه خودش را نجات دهد و اگر فرشته خودش جزو کشته‌ها باشد، باز گاد مرحله‌ بیدار کردن فرشته را به صورت فیک انجام می‌دهد تا مشخص نشود فرشته چه کسی است. همچنین در صورتی که فرشته از قابلیتش استفاده کند، در شب‌های بعد نیازی به اجرای این مرحله نیست.

 

 

ساقی: ساقی از اعضای شهروند است و رفتاری همانند روانپزشک دارد. ساقی در فاز شب یکی از بازیکنان را انتخاب می کند و بازیکن منتخب اصطلاحاً مست می‌شود. در واقع او به هر فردی اشاره کند، نقش آن فرد دیگر اجرا نخواهد شد. نکته مهم در مورد این شخصیت این است که او نمی‌تواند در دو شب پشت سرهم یک نفر را مست کند.

 

تکاور: با اینکه شباهت زیادی به حرفه‌ای دارد، ولی دقیقاً با آن یکی نیست و چنانچه تعداد بازیکنان مافیا بیشتر از ۲۰ نفر باشد، می‌تواند همزمان با حرفه‌ای در تیم شهروندان مورد استفاده قرار گیرد.

تکاور یک تیر دارد و زمانی می‌تواند از آن استفاده کند که مورد هدف تیر مافیا قرار گیرد. اگر تکاور در شب تیر بخورد و نخواهد تیرش را شلیک کند، در صورت نجات نیافتن توسط دکتر از بازی خارج می‌شود. اگر تیرش را شلیک کند و مافیا بزند، آن مافیا می‌میرد و اگر شهروند را بزند، در هر صورت (حتی در صورت نجات توسط دکتر) خودش از بازی خارج می‌شود. نکته: تکاور اگر رئیس مافیا را بزند، کسی از بازی خارج نمی‌شود.

 

کابوی: کابوی یک بار در طول بازی وسط روز بلند می‌شود، یک نفر را سفوار اسب خود می‌کند و به همراهش از شهر خارج می‌شود.  کابوی شهروندی است که معمولا از روز دوم به بعد نقش خود را می‌گوید ویک نفر را همراه خود از بازی خارج می‌کند. پس از بیدار شدن کابوی در همان لحظه شب می‌شود و دیگر کسی نمی‌تواند صبحت کند و رأی‌گیری رخ نمی‌دهد. اگر کابوی توسط ساقی مست شود، به تنهایی از بازی خارج می‌شود و نمی‌تواند کسی را بیرون ببرد.

بنا به سناریوی راوی، معمولاً طرف شخصی که همراه کابوی بیرون رفته است مشخص می‌شود. کابوی پس از آغاز رأی‌گیری نمی‌تواند بلند شود. راهنمایی: کابوی باید وقتی بلند شود که از منفی بودن یک نفر تقریباً مطمئن بشد؛ چون بیرون رفتن دو شهروند، مافیاها را بسیار قدرتمند می‌کند.

 

صبا: نقش صبا همانند نقش دزد است؛ ولی در گروه شهروندان. بنابراین صبا یک شب در طول بازی می‌تواند یک بازیکن را انتخاب کند و نقش او را به مدت یک شبانه‌روز ساعت تصاحب نماید. در این صورت باید حتما از قابلیت آن شخص استفاده نماید.

 

فدایی: وقتی یک نفر در حال حذف شدن از بازی است، فدایی می‌تواند داوطلب شود و به جای او بیرون برود. همچنین فدایی در مقابل رفتار تروریست (که پایین توضیح داده شده) می‌تواند به سرعت و نهایتا پس از ۷ ثانیه، با گفتن کلمه‌ی «فدایی» به جای فرد ترورشده از بازی خارج شود. رعایت قانون ۷ ثانیه بسیار مهم است. چون اگر زمان بیشتری بگذرد، فدایی یا بقیه‌ بازیکنان ممکن است با توجه به واکنش‌ها شخصیت فرد ترورشده را حدس بزنند. نهایتاً با توجه به اینکه شخصیت فدایی عملاً با اعلام نقش از بازی خارج می‌شود، فرشته، قاضی یا شهردار نمی‌توانند او را به بازی برگردانند.

 

نخبه: یک بار در فاز شب می‌تواند یکی از نقش‌ها را از گرداننده بپرسد تا گرداننده، بازیکن آن نقش را به او نشان دهد. به جای این سؤال می‌تواند یک بازیکن را به گرداننده نشان دهد و نقش او را بپرسد.

 

هوادار: این شهروند هر روز با اولین رای خود در مرحله اول رأی گیری، یک بازیکن را انتخاب می‌کند. پس از پایان شمارش آرا، جای بازیکنی که هوادار انتخاب کرده، با بازیکن پایین‌ترش عوض می‌شود! برای مثال اگر به سه بازیکن الف، ب، و ج به ترتیب ۳، ۴ و ۵ رأی برای خروج داده شده باشد و هوادار بازیکن ب را انتخاب کرده باشد، آنگاه بازیکن ب ۳ رأی و بازیکن الف ۴ رأی خواهد شد.

 

 

هکر:  این شهروند در شب دوم بازی (پس از روز اول) سعی می‌کند بر اساس اطلاعات خود، سه نفر از مافیاها را تشخیص دهد و یک فهرست سه نفره را به گرداننده اعلام  می‌کند. روز بعد گرداننده اسامی فهرست را اعلام می‌کند و با توجه نقش آن افراد، فهرست را «خطرناک» یا «غیرخطرناک» اعلام می‌کند. خطرناک در صورتی است که یک نفر از بین سه نفر مافیا باشد، و غیرخطرناک در صورتی است که یا هیچ مافیایی در فهرست نباشد، یا دو نفر آن، مافیا باشند!

اما اگر هر سه نفرِ فهرست مافیا باشند (یعنی هکر کاملاً موفق عمل کرده باشد) «انفجار لیست» رخ می‌دهد؛ یعنی صبح خدا موفقیت کامل هکر را اعلام می‌کند اما اسامی را اعلام نمی‌کند و هر سه نفر از بازی خارج می‌شوند، حتی اگر گادفادر در بین افراد لیست باشد.

 

نانوا: شهروند ساده‌ای است که ظاهراً هر روز برای شهر نان می‌پزد (کار خاصی در بازی انجام نمی‌دهد). اگر نانوا به هر دلیلی از بازی حذف شود، پس از سه شبانه روز بازی به نفع مافیا پایان می‌یابد. حکمت این سناریو این است که مافیاها قدرت بالایی دارند و می‌توانند از روشی دیگر برای خودشان نان پیدا کنند؛ اما شهروندان نمی‌توانند. البته برای جلوگیری از زود تمام شدن بازی، نانوا را نمی‌توان در شب اول بازی زد و اگر شات شود، نمی‌میرد.

 

قهرمان: هر دو شب در طول بازی بیدار می‌شود و یک نفر را انتخاب می‌کند. بازیکنی که انتخاب می‌شود، به مدت یک شبانه روز از هر اتفاقی نجات پیدا می‌کند، به غیر از حذف با رأی گیری. البته قهرمان به هیچ وجه نمی‌تواند خودش را انتخاب کند.

 

قرنطینه‌چی: این شهروند هر شب یک بازیکن را انتخاب می‌کند. این بازیکن به مدت یک شبانه روز قرنطینه می‌شود؛ یعنی در مقابل سرایت و انتقال بیماری ایمن خواهد بود.

 

جاسوس: قابلیت بسیار مهم جاسوس این است که هر شب با مافیا بیدار می‌شود، اما یک شهروند است! بنابراین او از همه چیز خبر دارد. اگر جاسوس کوچک‌ترین اشاره مستقیم یا غیرمستقیمی به شخصیتش داشته باشد، شهروندان در هر مرحله ای که باشند، بازنده بازی خواهند شد. اگر شارلاتان او را انتخاب کند، جاسوس از بازی خارج می‌شود.

 

کشیش: شهروندی است که با دعا کردن، محدودیت سکوت را از بین می‌برد و در واقع، خنثاکننده نقش ناتاشاست. البته دعای کشیش روی کار دندان پزشک تاثیر ندارد. اگر ناتاشا، و دندان پزشک هر دو، یک نفر را برای سکوت انتخاب کرده باشند و کشیش هم برای همان فرد دعا بخواند، باز آن فرد فردا سایلنت خواهد بود؛ چون همچنان دندانی برای حرف زدن ندارد. اگر کشیش برای کسی دعا کند که انتخاب ناتاشا نبوده (انتخاب اشتباه)، روز بعد آن شخص نطق اضافه می‌گیرد و می‌تواند بیشتر از افراد دیگر صحبت کند.

 

جادوگر: این شهروند یک یا چند بار در شب، یک نفر را جادو می‌کند. فرد جادو شده به مدت یک شبانه‌روز توانایی خود را از دست می‌دهد. البته جادوگر اجباری برای استفاده از قابلیت خود در هر شب ندارد. اگر جادوگر نخواهد از قابلیت خود استفاده کند، این موضوع همان شب توسط خدا به صورت عمومی اعلام می‌شود. البته فقط درباره تروریست یا فدایی، اگر جادوگر آنها را جادو کند، باید این موضوع به اطلاع آنان برسد.

 

شهروند خائن: این فرد خیانت‌کار جزو شهروندان به حساب می‌آید؛ اما نقشی سیاه مانند دزد و ناتاشا دارد. در تمامی بازی شهروند خائن کمک می کند تا مافیا به اهداف خود برسند.

 

دست کج: دست کج جزو گروه شهروندان است. او یک شب در بازی میتواند قابلیت یکی از اعضای شهر را از انها بگیرد و در حقیقت انها را تبدیل به مافیا یا شهروند ساده کند. دست کج فقط یکبار امکان اسنفاده از قابلیتش را دارد پس باید این قابلیت را به سود شهروندان استفاده کند. اگر دست کج کاراگاه یا یک نقش مستقل را مورد هدف قرار دهد فقط فرصت خود را سوزانده است.

شکارچی: شکارچی یکی از شهروندانی است که وظیفه پیدا کردن و کشتن گرگ‌نما را دارد. شکارچی هر دو شب یک بار بیدار می‌شود و یک نفر را به گاد اعلام می‌کند. اگر آن شخص گرگ‌نما باشد از بازی خارج می‌شود و اگر شهروند یا مافیا باشد در بازی می‌ماند. ضمناً شکارچی در مقابل گرگ‌نما مصونیت دارد؛ یعنی اگر شکارچی توسط گرگ‌نما انتخاب شود اتفاقی نمی‌افتد.

کلانتر: کلانتر تنها شهروندی است که می‌تواند مافیا و جانی را در فاز شب بکشد. او هرشب که بخواهد می‌تواند اسمی را به گاد بدهد و اگر این اسم نقش مافیایی و جانی داشته باشد از بازی خارج می‌شود.اما اگر کلانتر به شهروند تیر بزند، خودش می‌میرد؛ حتی اگر پزشک او را به عنوان نجات خود انتخاب کرده باشد. همچنین تیر کلانتر روی نقش‌های مستقل اثرگذار نیست؛ پس باید در استفاده از تیر خود دقت زیادی داشته باشد تا شهر را به دردسر نیندازد.

 

پرستار: این شهروند چهار شب در طول بازی بیدار می‌شود و هر بار یک نفر را انتخاب می‌کند. اگر بازیکن منتخب توسط «ناقل» آلوده شده باشد، دوره بیماری‌اش بدون علامت خواهد بود و اگر مورد حمله قرار گیرد و قرار باشد حذف شود، یک روز بیشتر در بازی می ماند.

گورکن: همانطور که قبلاً گفته شد، در بعضی نسخه‌های مافیا از گورکن به عنوان استعلام‌کننده استفاده می‌شود. یعنی دو بار در فاز شب، با اعلام رأی خود از گرداننده تقاضا می‌کند که فردا بگوید کسانی که از بازی بیرون رفته‌اند، چه نقشی داشته‌اند. وجه تسمیه گورکن در این است که او در واقع گذشته کشته شده های بازی را نبش قبر می‌کند و اصطلاحاً جسد آنها را از زیر خاک در می‌آورد و به بقیه نشان می‌دهد!

گردن کلفت: قابلیت این شهروند آن است که در فاز شب اگر به او حمله شود، بلافاصله کشته نمی‌شود؛ بلکه در پایان روز، پس از شرکت در رای گیری می‌میرد.
افشاگر: این شهروند دو شب در طول بازی می‌تواند یک بازیکن را انتخاب کند. هروقت بازیکنی که افشاگر انتخاب کرده از بازی حذف شود، کارتش به همه نشان داده خواهد شد. اگر قبل از افشا شدن، افشاگر حذف شود، فقط گروه آن بازیکنان به صورت تصادفی اعلام خواهد شد.
زندانبان: نقش زندانبان در فاز شب بیدار می‌شود و در طول بازی یکی از بازیکنان به جز خودش را به زندان می فرستد. آن شخص به مدت یک شبانه روز به عنوان زندانی از بازی خارج می‌شود و نمی‌تواند اکت خاصی داشته باشد. این بازیکن به همه اعلام می‌شود، ولی نقش او لو نمی‌رود. وقتی دوباره به بازی برگردد، قابلیت‌های قبل خود را خواهد داشت. بنابراین زندانی از یک جهت در امان نیز هست و آن اینکه نه در رأی‌گیری‌ها و نه در حملات شب، مورد هجوم بازیکنان قرار نمی‌گیرد. به همین دلیل زندانبان باید در انتخاب زندانی خود بسیار با دقت عمل کند.
سیمین: هر شب یک نفر را انتخاب می کند و گرداننده به او می‌گوید که گرگ‌نما هست یا خیر (به غیر از دورگه). سیمین فقط یک شب در طول بازی می‌تواند یکی از گرگ‌نما‌ها را بکشد.

 

نقش‌های فرعی مافیا

دکتر لِکتر: دکتر لکتر که جزو تیم مافیاست، پزشک مافیاها به شمار می‌آید. او درفاز شب می‌تواند بازیکنی را که «حرفه‌ای» به قتل رسانده، نجات دهد.

 

معشوقه: معشوقه در طول بازی کنش خاص و متفاوتی ندارد و همانند یک مافیای ساده بازی می‌کند، اما اگر به هر ترتیبی از بازی حذف شود، اعضای مافیا خشمگین می‌شوند و به تلافی، در شب بعدی، یک نفر بیشتر از تعداد معمول ترور می‌کنند. مثلا اگه قرار بوده که هر شب یک نفر ترور شود، شب بعد از قتل معشوقه، دو نفر ترور می‌شوند.

 

ناتاشا (سایلنسر): ناتاشا دقیقاً همانند روانپزشک است و می‌تواند یکی از افراد را لال کند، با این تفاوت که از اعضای تیم مافیاست. در بعضی بازی‌ها، ناتاشا معشوقه‌ رئیس مافیا هم هست و اگر دون بمیرد، معشوقه جای دون را می‌گیرد؛ البته تنها برای گرفتن تصمیم نهایی. یعنی اگر کارآگاه نقشش را استعلام بگیرد، مافیا اعلام می‌شود.

 

گروگان‌گیر: گروگان‌گیر یکی از اعضای تیم مافیاست که شب با یارانش بیدار نمی‌شود. با اینکه بقیه افراد تیم مافیا و گروگان‌گیر همدیگر را می‌شناسند (لایک یکدیگر را می‌بینند)، اما با هم بیدار نمی‌شوند (در واقع سناریوی شبی وجود ندارد). گروگان‌گیر هر شب یک شهروند را انتخاب می‌کند و آن شهروند نمی‌تواند از قابلیت خود د همان شب استفاده کند.

 

تروریست یا انتحاری: یکی از اعضای مافیاست و این توانایی را دارد که با اعلام کلمه‌ی «تروریست» یکی از افراد حاضر در بازی رو همراه خود از بازی خارج کند (تروریست، نقش مقابل فدایی است). تا وقتی تروریست زنده‌ است باید از قابلیت خود استفاده کند؛ یعنی اگر در رأی‌گیری‌ها رأی بالایی بیاورد و مشخص شود که قرار است اعدام شود، دیگر نمی‌تواند بلند شود و کسی را با خود از بازی بیرون ببرد؛ چون معلوم نیست خودش زنده می‌ماند یا نه! بنابراین اگر تروریست جزو مظنونین رای‌گیری نهایی باشد، تا قبل از انجام رای‌گیری می‌تواند اقدام به عملیات انتحاری کند.

 

تفنگدار: تفنگدار شهروندی است که تعدادی تفنگ در کوله پشتی خود دارد و به دلیل کهولت سن نمی‌تواند از تفنگ‌های خود استفاده کند. بنابراین نیاز دارد که آنها را به دیگر ساکنین شهر بدهد.

تفنگدار یک تیر جنگی و بی‌نهایت تیر مشقی دارد و باید سعی کند تفنگ‌های مشقی خود را به مافیاهای بازی بدهد.

نکته: چنانچه کسی با تیر جنگی از بازی خارج شود، سایدش توسط راوی اعلام می‌شود.

 

مذاکره‌کننده: از اعضای مافیاست که می‌تواند در فاز شب یکی از شهروندان را انتخاب، و او را عضوی از گروه مافیا کند. اگر مافیا قصد مذاکره داشته باشند، «مذاکره‌کننده» در شب با خدا مطرح می‌کند تا سایر افراد مافیا نیز بیدار شوند و به او کمک کنند. مافیا پس از انتخاب فرد مذکور چشم‌های خود را می‌بندند و خدا بر روی دست فرد انتخاب شده می‌زند. افرادی که دارای شخصیت‌های کارآگاه و پزشک هستند هرگز نمی توانند به مافیا تبدیل شوند. طبیعتاً این قابلیت برای مذاکره‌کننده بسته به تعداد بازیکنان دارای محدودیت است و چنانچه بازی در حدود ده الی دوازده نفر باشد، مذاکره‌کننده فقط یک بار اجازه چنین تبدیلی دارد.

 

دزد: به عنوان یکی از اعضای مافیا، به دنبال دزدیدن نقش رویین‌تن (جان‌سخت) است. او در فاز شب دو نفر را انتخاب می کند. اگر فرد اولی که انتخاب می‌کند یک شهروند عادی، مافیای ساده و یا یک تروریست باشد، اتفاقی نمی‌افتد. دزد مانند ناتاشا و ساقی هرگز نمی‌تواند در دو شب پشت سرهم یک فرد را به عنوان نفر اول انتخاب کند. این در صورتی است که نفر دوم می تواند هر شب یک فرد ثابت باشد. اگر نفر اول رویین‌تن باشد، نقش او به دزد منتقل می‌شود و دزد در آن شب به رویین‌تن تبدیل می‌شود.

 

ناتو: ناتو سابقاً یکی از دانشمندان شهر بوده که توسط گادفادر دیوانه شده و به گروه مافیا پیوسته است! او یک فرد نابغه است که می‌تواند نقش شهروندان را حدس بزند.

ناتو به عنوان یکی از اعضای مافیا، یک بار در طول بازی می‌تواند نقش یکی از شهروندهای نقش‌دار بازی را حدس بزند. در صورتی که حدسش درست باشد، آن نقش در هر صورتی از بازی خارج می‌شود و در صورت حدس اشتباه، قابلیت ناتو و تیر آن شب مافیا می‌سوزد. نکته مهم اینکه شبی که ناتو می‌خواهد از قابلیت خود استفداه کند، تیم مافیا دیگر نمی‌تواند تیری شلیک کند.

 

سم‌ساز: این عضو مافیا می‌تواند به یک شهروند سم تزریق کند. این سم موجب می‌شود که آن بازیکن سه روز بعد بمیرد. دکتر شهروندان نمی‌تواند سم را خنثا کند.

داروساز: این بازیکن مافیا سه شب در طول بازی یک نفر را انتخاب میکند و به آنها داروی مخصوص کرونا می دهد. همچنین به اولین نفر (غیر مافیایی) که انتخابش کند در ازای قابلیتش دارو می دهد. دارو باعث می شود بازیکن تا سه شبانه روز آلوده نشود.

شاه کش: شاه کش می‌تواند دو بار در روز و شب از قابلیتش استفاده کند. قابلیت او این است که با اعلام نقش یک بازیکن به گرداننده، او را به قتل برساند. در واقع او همزمان کار استعلام و قتل را انجام می‌دهد و اگر نقش را درست حدس بزند، آن بازیکن از بازی حذف می‌شود، حتی اگر دکتر یا قهرمان او را برای نجات انتخاب کرده باشند. اما اگر نقش را اشتباه حدس بزند، اتفاقی نمی‌افتد. به همین دلیل بقیه بازیکنان باید حواسشان باشد که نقششان را به طور غیر مستقیم نیز اعلام نکنند چون ممکن است با حضور شاه کش این اعلام نقش به ضرر خودشان تمام شوند.

 

شب خسب: یکی از نقش های پر رمز و راز و ترسناک مافیاست. شب خسب هر شب به خواب یک بازیکن می‌آید و با تاثیری که بر آن شخص می‌گذارد، باعث می‌شود قابلیت آن فرد به خودش برگردد. برای مثال اگر شب خسب کلانتر را انتخاب کند، انگار کلانتر به خودش تیر زده است یا اگر دکتر را هدف قرار دهد گویا دکتر خودش را در آن شب نجات داده است.

 

جَلَب: یک شب در طول بازی یک نفر را انتخاب می‌کند و رأی آن شخص در روز بعد شمرده نمی‌شود. همچنین در مرحله دوم رأی‌گیری می‌تواند دو رأی به یک نفر یا یک رأی به دو نفر بدهد.

 

سیاه زخم: یک شب در طول بازی می تواند ناقل را بکشد یا یک بازیکن آلوده را نجات دهد. اگر توسط گرگ نما انتخاب شود، به گرگ نما تبدیل نمی شود و آن گرگ نما می میرد.

 

آمپول زن: یک شب در طول بازی یک نفر را انتخاب می‌کند. با این کار گرداننده، هویت بازیکن و کاری که آن شب انجام داده است را به آمپول‌زن می‌گوید. بنابراین آمپول‌زن باید آخرین نفر یا جزو آخرین نفراتی باشد که توسط گرداننده بیدار می‌شود.

 

نقش‌های تیم مستقل!

در صورت زیاد بودن تعداد بازیکنان مافیا، گاه از تیم مستقل نیز استفاده می‌شود. وجود تیم مستقل، بازی مافیا را از یک بازی دوطرفه به یک بازی سه طرفه تبدیل می‌کند که حداقل به نظر ما در تیم بازیکوش، نه تنها به جذاب بازی نمی‌افزاید بلکه بازی را تبدیل به بازی سیاسی می‌کند و ضربات جدی به گیم پلی بازی می‌زند. با این حال از آنجا که در برخی نسخه‌های مافیا از نقش‌های مستقل نیز استفاده می‌شود و در مطلب آموزش بازی مافیا قصد داریم همه نقش‌ها را معرفی کنیم، فقط برای آشنایی شما به برخی از آنها اشاره می‌کنیم؛ ولی استفاده از این نقش‌ها را چندان توصیه نمی‌کنیم.

 

کیلر: کیلر مستقلی است که که به تنهایی‌ بازی می‌کند و هدفش در بازی این است که از آشوب مافیاها به نفع خود استفاده کند و شهر را به تسلط خود درآورد. کیلر تفنگی دارد که هر شب می‌تواند به یک نفر شلیک کند. علاوه بر این در شب قابلیت نامیرایی دارد و از بازی خارج نمی‌شود. تیر کیلر توسط دکتر درمان می‌شود و نقش‌هایی مانند رویین‌تن، محافظ و … را از بازی خارج نمی ‎کند.

اگر کیلر توسط ساقی مست شود، تیرش نمی‌خوابد و خودش نیز قابلیت نامیرایی خود را از دست می‌دهد. شرط برد: کیلر در صورتی برنده بازی می‌شود که ۱. به سه نفر آخر برسد. ۲. تمامی مافیاها از بازی خارج شوند، یا ۳. تعداد مافیاها و شهروندان برابر شود و کیلر در بازی حضور داشته باشد. اگر دو مستقل در بازی حضور داشته باشند، هر کدام برای برد باید سایر مستقل‌ها را از بازی خارج کنند. نهایتاً باید گفت خوبیِ مستقل بودن این است که ترس تبر زدن یا یارفروشی ندارید!

 

گرگ نما: گرگ‌نما که یکی دیگر از شخصیت‌های مستقل بازی است که هر سه شب یک بار با بالا آمدن ماه، یک بازیکن را به گرگ‌نما تبدیل می‌کند. فقط شکارچی است که می‌تواند او را در فاز شب از بازی حذف کند. هر گرگ‌نما به طور جداگانه می‌تواند فردی را تبدیل به گرگ‌نما کند و در صورت انتخاب شدن شکارچی توسط گرگ نما، جمله گرگ نما اثری ندارد و فقط شانس خود را از دست داده است.

 

هزارچهره: شخصیت هر بازیکنی را که با رای گیری از بازی خارج می شود به مدت ۲۴ ساعت تصاحب می کند. هر شخصی که کاری روی او انجام دهد، اثر آن کار به خودش بر می گردد (آیینه وار) شرط پیروزی او باقی ماندن بین سه نفر آخر است.

 

نایب: تا زمانی که دکتر یا جراح در بازی حضور داشته باشند، در فاز شب کشته نمی شود. نایب، شهردار را می شناسد. به عنوان هویت، یک بدل دارد و زمانی که دکتر و جراح از بازی حذف شوند، یک تیر خواهد داشت. شرط پیروزی او، پیروزی هزارچهره است.

 

شیطان صفت: این شخصیت مستقل از شب دوم، هرشب باید به تعداد عدد آن شب از بین بازیکنان افرادی را انتخاب کن. اگر بازیکن ها همرنگ باشند، همگی حذف می‌شوند. شرط پیروزی او، پیروزی هزارچهره است.

 

دورگه: هر شب یک نفر را انتخاب می کند. گرداننده گرگ نما بودن آن بازیکن را به سیمین برعکس می گوید. گرگ نمایی است که قدرت تکثیر ندارد و توسط سیمین قابل شناسایی نیست. اگر کشیش را انتخاب کند، دورگه حذف می‌شود.

 

سندیکا: این شخصیت مستقل، مافیا، جاسوس، دکتر، کارآگاه و جانی را می شناسد. با این حال او از حمله گروهی مافیا و جانی در امان است. با انتخاب در مرحله دوم رأی گیری، یک نفر از لیست سیاه کشته می‌شود. شرط پیروزی او، باقی ماندن بین سه نفر آخر است.

 

عماد: در شب معارفه دو نفر را به عنوان پیش مرگ انتخاب می کند که با حفظ قابلیتشان جزو گروه او می شوند. هر وقت او بخواهد، کار آنها را انجام می دهد و هرکس به عماد حمله کند، آن دو پیش مرگ او می شوند. شرط پیروزی آنها، باقی ماندن عماد بین ۳ نفر آخر است.

 

کرونا: در صورت هر نوع تماس با کرونا یا بازیکن آلوده به کرونا، آلوده می شوید. در شبانه روز اولِ ابتلا، دوره مخفی بیماری است و از روز دوم، علائم بیماری مانند بیمار شدن توسط ناقل، آشکار می‌شود. شرط پیروزی کرونا، حذف شدن تمام بازیکنان است، چه کرونا زنده باشد و چه مرده.

 

جانی: این بازیکن جزو گروه چهارمی به نام نیمه مستقل یا خاکستری است که هر دو شب در طول بازی یک نفر را می کشد و در این شب از حمله مافیا در امان است. شرط پیروزی او ابتدا حذف مافیا و شخصیت های مستقل، و پس از آن باقی ماندن بین دو نفر آخر است (در ابتدا با شهروندان است، در انتها مستقل)! گفتنی است در صورتی می‌توانید از نقش‌های نیمه مستقل شبیه جانی استفاده کنید که جمعیت بازیکنان بیش از سی نفر باشد.

اصطلاحات بازی مافیا

 

معارفه: شب اول بازی که مافیاها پس از تعیین شدن، با یکدیگر آشنا می‌شوند.

 

تارگت زدن (هدف گرفتن): وقتی یک بازیکن را به عنوان «مافیا» معرفی و روی او تمرکز می‌کنید و تلاش می‌کنید توجه بقیه را به سمت او جلب کنید، اصطلاحاً روی او «تارگت» زده‌اید.

 

تارگت بک (تلافی): اگر به کسی که به شما تارگت زده، اتهام را به خودش برگردانید، اصطلاحاً تارگت بک زده‌اید. تارگت بک، هم می‌تواند یک استراتژی توسط مافیا باشد تا بتواند تمرکز را از روی خودش بردارد، هم ممکن است اشتباه یک شهروند به دلیل احساسات منفیِ ناشی از تارگت خوردن باشد که در این صورت، شهروندان بیشترین ضرر را می‌کنند؛ چراکه دو یار آنها سرگرم یکدیگر شده‌اند و علاوه بر اینکه تمرکز از روی مافیاها برداشته می‌شود، تیم مافیا می‌تواند از این موقعیت استفاده و به نوبت هر دو نفر آنها را «پوش» کند.

 

فکت رأی گیری: حقیقت‌ها و داده‌هایی که به واسطه تعداد رأی‌های هر شخص وارد بازی می‌شود.

 

اطلاق نقش: زمانی «اطلاق نقش» اتفاق می‌افتد که یکی از بازیکنان، به نقش ویژه خود اشاره کند و مثلاً بگوید من «کارآگاه» هستم. معمولاً اطلاق‌ نقش در بازی‌های مافیا، ممنوع است. با این حال ازآنجاکه چنین اطلاق‌هایی لزوماً قابل اعتماد نیست و امکان استفاده از چنین کاری برای همه بازیکنان فراهم است، می‌توان بدون ممنوعیت آن نیز بازی کرد.

 

پوش کردن: ای اصطلاح به معنای زیر فشار قرار دادن است، یعنی توافق مافیاها برای اتهام زدن به یک شهروند، و جلب کردن نظر سایر شهروندان درباره اوست. البته ممکن است اتهام اصلی توسط خود شهروندان به او زده شود، ولی سپس توسط مافیاهای بازی پوش شود. همچنین ممکن است یک بازیکن ادعا کند که توسط مافیاها پوش شده است، ولی در واقع خودش نیز جزو مافیاها باشد و این ادعا را فقط برای جلب حمایت سایر شهروندان مطرح کرده باشد.

 

موج‌سواری: وقتی علیه یک نفر دلایلی ارائه می‌شود و یک متهم برای اخراج در روز انتخاب می‌شود، افراد دیگری که بر روی آن دلایل تکیه می‌کنند، اصطلاحاً روی دلایل نفر قبلی موج‌سواری کرده‌اند. در واقع اگر یک نفر پس از صحبت‌های یک شخص متهم به مافیا بودن شود و تنها دلیل شما صحبت‌های نفر اولی باشد که به او شک کرده، شما موج‌سواری انجام داده‌اید.

 

تبر زدن: «تبر» به شهروندی اطلاق می‌شود که دارد مسیر را ۱۸۰ درجه اشتباه می‌رود و بیشتر عملکردها و حدس‌هایش اشتباه است. در اینجا اصطلاحاً می‌گویند دارد «تبر» می‌زند. به این معنا که در واقع در حال زدن تیشه به ریشۀ هم‌تیمی‌های خود است.

 

البته گاه یک مافیا در طول بازی لقب تبر می‌گیرد و همه شهروندان فکر می‌کنند که او گیج‌ترین شهروند بازی است؛ ولی در پایان بازی مشخص می‌شود که او مافیا بوده است. در این حالت می‌توان گفت او یکی از بهترین بازیکنان بازی است که به بهترین شکل، همه شهروندان را گمراه کرده است. اگر شهروند هستید و مطمئن شدید که یکی از شهروندان در حال تبر زدن است، بهتر است یا او را متوجه اشتباه خود کنید یا هر چه زودتر او را از بازی بیرون بیندازید تا ضرر بیشتری متوجه شهروندان نشود.

 

لایک و دیسلایک: وقتی نوبت کسی است که در روز حرف بزند، کسی به جز او حق حرف زدن ندارد و اعضای بازی می‌توانند حرف‌های او را با نشان دادن لایک و یا دیسلایک، تایید یا تکذیب کنند. برای این کار اگر شست خود را رو به بالا بگیرند، به معنای لایک و اگر رو به پایین بگیرند، به معنای دیسلایک است.

این نشانه‌ها در طول روز بسیار در ذهن ناخودآگاه افراد تاثیر می‌گذارند و افراد باهوش به این نشانه‌ها توجه می‌کنند و اگر شما در صحبت و نشانه‌های خود تناقض داشته باشید، مچ شما را خواهند گرفت.

 

اکت شب: اتفاقات غیرمعمول و ناخواسته‌ای است که در طول شب رخ می‌دهد و می‌تواند نقش یک بازیکن را لو دهد. معمول‌ترین اکت شب، به گوش رسیدن صداهای ناخواسته، اعم از شنیده شدن حرکت اعضای بدن یا صدای بازیکن است.

البته بازیکنان تیم مافیا ممکن است برای گمراه کردن شهروندان، در زمان بیدار شدن نقش‌های ویژۀ شهروند (همچون کارآگاه، پزشک یا شهردار)، به صورت تعمدی از اکت شب استفاده کنند.

 

استدلال خارج از بازی: پفکت خارج بازی به هر استدلالی که مبتنی بر اطلاعات خارج از بازی باشد اطلاق می‌شود. محدوده بازی فقط صحبت‌ها و حالت بدن بازیکنان در طول روز است و استدلال به بازی‌های قبلی، اکت شب یا حتی سخنان خدا، استدلال خارج بازی تلقی می‌شود.

معمولاً استناد به اکت شب خلاف مقررات تلقی می‌شود و خدا جلوی آن را می‌گیرد. ولی در بعضی پلی‌گروپ‌ها این استدلالات نیز شنیده می‌شود؛ چراکه لزوماً چنین استدلالاتی قطعی نیست و ممکن است استراتژی مافیاها باشد. بنابراین نمی‌شود به این اطلاعات، اعتماد کامل داشت بلکه صرفاً باید آنها را در شبکه اطلاعاتی کلی در نظر گرفت و بررسی کرد.

 

اصل سوزش: این اصطلاح در گروه‌هایی به کار می‌رود که به صورت مداوم با هم بازی کرده‌اند. در این صورت اصل سوزش به این معناست که یک بازیکن، به دلیل تارگتی که در بازی‌های قبل خورده است، به اتهام‌زنندگانش تارگت بزند. در این صورت می‌گویند او بر اساس «اصل سوزش» عمل می‌کند!

 

اصل پوزش: این اصل دقیقاً برخلاف اصل سوزش است! یعنی بازیکنی که در بازی قبل، به هم‌تیمی خود اتهام زده و از آن شرمنده است، در بازی جدید از همان هم‌تیمی دفاع می‌کند. در این صورت می‌گویند این کار او بر اساس اصل پوزش انجام می‌شود.

مسئله این است که هم اصل سوزش و هم اصل پوزش، جزو استدلال‌های خارج از بازی به شمار می‌آیند و تا آنجا که ممکن است بهتر است از آنها استفاده نشود.

 

قارچ: اگر تیم مافیا بد بازی کند، وقتی یکی از مافیاها شناسایی می‌شود بقیه یاران او نیز مشخص می‌شوند و به اصطلاح می‌گویند مافیاها مثل قارچ از زمین درآمدند.

 

دید شب یا نایت زدن :  اگر کسی در فاز شب به عمد (تقلب) یا غیرعمد (اشتباه خدا یا خودش) از هویت یک بازیکن خبردار شود، می‌گویند دید شب داشته یا نایت زده است. در این صورت باید از بازی اخراج شود.

 

گره: وقتی ابهامی در بازی شکل می‌گیرد که نمی‌توان مشخص کرد کدام یک از طرفین راست می‌گوید، اصطلاحاً می‌گویند گره به وجود آمده است. در واقع کار مافیا درست کردن گره و کار شهروند، باز کردن این گره‌هاست.

 

کره‌گیری: وقتی شخصی از صحبت‌های شخص دیگر برداشتی دیگر می‌کند و به نقطه‌ای که خودش می‌خواهد می‌رسد یا شخصی در حکم قاضی بین صحبت‌های دو نفر دیگر نظر می‌دهد، اصطلاحاً کره‌گیری کرده است.

 

اورلوک (خطای فاحش): این اصطلاح که برگرفته از بازی شطرنج است، به این معناست که خودت را با حرف یا حرکتی لو بدهی و مشخص شود که مافیا هستی. این کار معمولاً از طرف بازیکن نوب انجام می‌شود یا بازیکن حرفه‌ای که تمرکز لازم برای بازی را ندارد.

 

نقش بلند کردن و کنسه دادن: این اصطلاح یعنی راهنمایی کردن و حرکت گفتن.

 

کلپس: کلپس به معنای فروپاشی است! وقتی هیچ چیزی از بازی نفهمیده‌اید و گیج و منگ، متعجب از وقایع هستید و هیچ‌یک از یاران و رقبای خود را نمی‌شناسید، به اصطلاح می‌گویند کلپس کرده‌اید!

 

نوب: نوب به معنای تازه کار است. اگربازی مافیا را به‌تازگی یاد گرفته باشید، همه به شما حق می‌دهند که اشتباه کنید یا کمتر حرف بزنید. در این حالت شما را نوب می‌نامند.

 

طرف تو دیواره: وقتی بازیکنی کاملاً ساکت باشد یا نظری ندهد و روی کسی تارگت نزند، می‌گویند: «طرف تو دیواره».

 

نوار خالی: وقتی کسی کل زمان خود را حرف می‌زند ولی در اصل هیچ استدلال یا صحبتی که واقعاً به بازی کمک کند نگفته باشد، اصطلاحاً می‌گویند نوار خالی پر کرده است.

 

نقشه و سناریو: معمولاً کسی که شب تیر می‌خورد، دلایل خاصی دارد: مثلاً سفید شدن تعدادی از مافیاها یا سیاه شده شهروندی ناآگاه. مجموعه این دلایل را نقشه یا سناریو می‌نامند و کسی که به این دلایل پی می‌برد، در روز اعلام می‌کند که زده شدن آن شهروند در شب، سناریوی مافیاست.

 

سفید دانستن یا کاور کردن: اگر احتمال بدهید کسی شهروند است، می‌گویید من فلانی را سفید می‌دانم: اگر من برای شما شهروندم، به این شخص کاری نداشته باشید سفید است.

 

دوئل: وقتی مطمئن هستید کسی مافیاست ولی نمی‌توانید ثابت کنید و او هم می‌گوید شما مافیا هستید، می‌گویید من دوئل می‌کنم: اول به من رأی بدهید تا بیرون بروم؛ اگر مطمئن شدید من شهروندم، روز بعد او را تارگت کنید.

 

لابی کردن: گر دو نفر نقش خود را به هم بگویند و یا داده‌هایی را که دارند، به یکدیگر منتقل کنند، اصطلاحاً لابی کرده‌اند و اگر خدا متوجه شود، باید آن دو شخص را اخراج انضباطی کند.

 

کلیم نقش یا لو دادن: اگر کسی در بازی نقشش را بگوید و اخراج شود، می‌گویند نقش خود را کلیم کرده است.

 

دیل کردن (گردن گرفتن): زمانی که شخصی در بازی به یک نفر اتهام محکم می‎‌زند و می‌گوید: «اگر شهروند بود، من بیرون می‌روم…»، می‌گویند گردن گرفته است.

 

شیک کردن (هم زدن): زمانی که کسی اتهام‎‌ها را از روی یک نفر دیگر برمی‌دارد و به کس دیگری اتهام می‌زند، اصطلاحاً گفته می‌شود که بازی را شیک کرده است.

 

هد شات: وقتی یک نفر در رأی‌گیری از همه افراد داخل بازی رأی می‌گیرد، هدشات شده است و در کلاسیک پیشرفته بدون دفاعیه از بازی خارج می‌شود!

 

کِی آس: مرحله‌ای از بازی که سه نفر به انتهای بازی رسیده‌اند و باید با یکدیگر دست بدهند.

 

 

مافیای آنلاین!

مافیا را علاوه بر جمع‌های خانوادگی و دوستی یا در کافه‌ها، می‌توانید با گوشی‌های هوشمند خود به صورت آنلاین انجام دهید. نسخه‌های آنلاین بازی بسیار زیاد است. علاوه بر اینکه می‌توانید با نرم افزار این بازی را انجام دهید، در شبکه های اجتماعی مجازی همچون زوم نیز امکان استفاده از این قابلیت وجود دارد تا به صورت صوتی و تصویری بازی مافیا را انجام دهید.

یک نمونه از این نرم‌افزار را می‌توانید از اینجا دانلود کنید. در این نسخه، نقش‌های بازی از بازی اصلی مافیا پیروی می کند.

 

چارچی: با پول یک کیلو موز، یک بازی جذاب و عمری بخر!

سؤالات رایج درباره بازی مافیا

بازی مافیا حداقل با چند بازیکن انجام می‌شود؟

این بازی گروهی با حداقل چهار نفر به عنوان بازیکن و یک خدا قابل انجام است؛ ولی شکل مفصل بازی یا اصطلاحاً حالت بهینه آن، دست‌کم نیازمند هشت الی دوازده بازیکن (به جز خدا) است؛ چراکه مثلاً در حالت شش نفره، چنانچه مافیا دو نفر باشند، با کشته شدن فقط دو شهروند، مافیا به پیروزی می‌رسد و چنانچه مافیا یک نفر باشد، کار برای او بسیار سخت می‌شود.

در حالت کلاسیک که فقط با حضور پزشک، کارآگاه، مافیا و شهروند انجام می‌شود، فقط یک نفر مافیا می‌شود. برای جمع‌های کوچک این روش نیز بسیار جالب و از لحاظ روانشناختی، حاوی اطلاعات و دستاوردهای زیاد برای بازیکنان است.

نقش‌های اصلی بازی مافیا کدام‌اند؟

خدا، کارآگاه، پزشک، شهروند و مافیا.

هدف بازیکنان در بازی مافیا چیست؟

هدف اصلی بازی مافیا از بین بردن گروه شهروندان توسط مافیا و یا برعکس آن است. بازی زمانی به پایان می‌رسد که همه مافیاها شناخته شوند (پیروزی شهروندان) یا تعداد شهروندان و مافیاها برابر شود (پیروزی مافیا).

آیا می‌توان مافیا را بدون گرداننده (خدا) بازی کرد؟

اگر بخواهید مافیا را به راحتی بازی کنید، وجود نقش خدا برای انجام وظایف فاز شب و نظم و ترتیب در فاز روز، ضرورت دارد.

با این حال اگر محدودیت نفرات وجود دارد، می‌توان از روش‌هایی برای حذف نقش خدا استفاده کرد. یک روش، استفاده از نرم‌افزار است. نرم‌افزارهای خاصی که برای تعیین نقش و اعلام وظایف آنها در طول شب طراحی شده‌اند.

روش دیگر این است که در شب‌های اول و احتمالاً دوم یکی از بازیکنانِ داخل بازی، به طور قراردادی وظایف خدا را در طول شب به عهده بگیرد و با چشم بسته، نقش‌ها را به ترتیب اعلام کند، و هر بازیکن پس از شنیده شدن نامش، چشم خود را باز کند و فقط با فشار دادن پا یا دست بازیکن هدف خود، اکت خود را انجام دهد.

مافیا بدون خدا: چگونه با جمع‌های کوچک مافیا بازی کنیم

18 نظر

 • علیرضا

  ۰۱/۰۲/۱۴۰۰ در ساعت ۱۳:۳۱

  آقا متن به هم ریخته است فیلم رو هم نشون نمیده

  پاسخ

  • بازیکوش

   ۲۰/۰۲/۱۴۰۰ در ساعت ۱۳:۳۵

   ممنون از یادآوری تون دوست عزیز. بله، متأسفانه یک مشکل سیستمی برای مطلب پیش اومده که تا حدی حلش کردیم و در تلاشیم به صورت کامل اصلاح کنیم.

   پاسخ

 • دکتر لکتر

  ۱۳/۰۲/۱۴۰۰ در ساعت ۰۲:۱۱

  این نقش های فرعی که نوشتین خیلیاش رو اولین باره می بینم مثلا کابوی یا تفنگدار. واقعا بازی میشه اینها؟ کاش فیلم آموزشی داشتید ازشون.

  پاسخ

  • بازیکوش

   ۲۰/۰۲/۱۴۰۰ در ساعت ۱۳:۳۸

   سلام دوست عزیز. نقش‌های فرعی برای بازی مافیا هر روز در حال توسعه و گسترشه و دائم نقش‌های جدیدی طراحی میشه.
   درباره اینکه آیا می تونید با این نقش ها به صورت منسجم بازی کنید یا نه، خیلی باید دقت کرد که این نقش ها متناسب با پک خودشون باشند و اثر نقش های دیگه رو از بین نبرند یا تأثیر منفی روی نقش های دیگه نذارند.
   اینکه همه نقش ها رو در اینجا به صورت یک جا معرفی کردیم، صرفاً برای کامل شدن متن بوده، وگرنه حتما به سناریوی کلی توجه کنید و نقش ها رو با دقت انتخاب کنید.

   پاسخ

 • حامد

  ۲۰/۰۲/۱۴۰۰ در ساعت ۲۱:۲۲

  عالی بود فقط فیلمی که گذاشتید برای گرگینه اس که اصطلاح های خودشو داره. مشابه همین فیلم و برای بازی مافیا با نقش های کامل ندارین؟ اگه داشته باشین ممنون میشم برام ایمیل کنید.

  پاسخ

 • Behnam

  ۲۱/۰۲/۱۴۰۰ در ساعت ۲۳:۳۱

  خیلی عالی بود.

  پاسخ

  • فاطمه اکبری

   ۰۶/۰۴/۱۴۰۰ در ساعت ۲۲:۳۵

   منابع برای تاریخچه مافیا چیه؟ شما اطلاعات بیشتری نسبت به بقیه سایت ها دارید ولی منبع رو مشخص نکردید. برای رفرنس دهی مقاله نیاز دارم. ممنون.

   پاسخ

   • بازیکوش

    ۱۰/۰۴/۱۴۰۰ در ساعت ۱۰:۴۶

    سلام دوست عزیز
    مطالبی که در بخش مقدمه درباره تاریخچه مافیا آورده شده، در متن رفرنس دهی شده، ولی درباره دستورالعمل بازی، فعلاً منابع و مستندات چاپ‌شده و معتبر خاصی در زبان فارسی وجود نداره.
    البته در زبان انگلیسی رفرنس‌های معتبرتری وجود داره که اگر آموزش مافیا رو به زبان انگلیسی سرچ کنید، به راحتی میتونید بهشون دسترسی پیدا کنید.
    با آرزوی شادترین لحظه ها

    پاسخ

 • پرهام

  ۲۳/۰۲/۱۴۰۰ در ساعت ۱۸:۵۵

  فیلم آموزشی عالی بود. اولش زیرنویس نشون نمی داد کلی فحش دادم بهتون. ولی اسکرین و که بزرگ کردم نشون داد :))) دمتون گرم.

  پاسخ

 • Nazanin

  ۲۵/۰۲/۱۴۰۰ در ساعت ۰۱:۲۶

  فیلم آموزشی خیلی خوب بود. حیف که فقط برای سناریوی گرگینه رو گذاشتید. اگه ممکنه بقیه سناریوها مخصوصا سناریو روسی و شهر مشکوک هم بذارید. باز سر میزنم بهتون🌹

  پاسخ

 • رضا ق

  ۰۶/۰۳/۱۴۰۰ در ساعت ۱۸:۴۷

  وقتتون بخیر. برای تشخیص دقیق مافیا چه روش هایی هست؟ من معمولا توی تشخیص مافیاها ضعیف عمل می کنم و اینطور که شما نوشتید، زیاد تبر می زنم. اگه براتون مقدوره روشهای مختلف تشخیص مافیا رو وقتی شهروند ساده و پزشک هستیم توضیح بدید. مچکرم.

  پاسخ

  • بازیکوش

   ۰۶/۰۳/۱۴۰۰ در ساعت ۱۹:۱۱

   سلام دوست عزیز.
   بازی مافیا در مواقعی که شما به عنوان شهروند بازی می‌کنید، به‌شدت نیازمند تمرکز و توجه بالاست. روش‌های معمول، توجه به چهره بازیکن‌ها، اکت شب، نگاه‌های بازیکن‌ها به همدیگه و نوع استدلال کردن‌هاست. ولی خیلی پیش میاد که این موارد باعث سوءبرداشت و سوءتفاهم میشه و برعکس باعث می‌شه که شهروند رو به جای مافیا بیرون بندازید. اما روش‌هایی که به نظر ما می‌تونید از طریقش به تشخیص دقیق‌تری برسید:

   ۱. توجه به نوع رأی دادن‌ها و تناقض‌ها: مافیاها معمولاً رأی یکدستی در چند شب مختلف نمیدن و معمولاً سوار رأی اشتباه بقیه شهروندها میشن. بنابراین باید خوب به رأی دادن سایر بازیکن‌ها دقت کنید و اگر تناقضی دیدید، حتما در روز بعد دلیل این تناقض رو ازشون بپرسید.
   ۲. کاور کردن: مافیاهای حرفه ای معمولاً همدیگه رو کاور می‌کنند و فقط در موارد خاص و مواقع حیاتی دست به یارفروشی می‌زنند. بنابراین به کاور کردن‌ها به‌خوبی دقت کنید و اگر متوجه تناقض شدید، رأی بدید.
   ۳. تلاش برای تشخیص کارآگاه: کارآگاه از روزهای سوم به بعد به‌خوبی می‌تونه به تیم شهروندان کمک کنه. بنابراین اگر بتونید از بین حرف‌های بازیکنان متوجه بشید کدوم بازیکن کارآگاهه، با توجه به استدلالاتش می‌تونید از تبر زدن جلوگیری کنید.
   ۴. استفاده معقول از چهره خوانی و تشخیص زبان بدن: متأسفانه درباره زبان بدن و چهره، نمیشه با اطمینان و دقت عمل کرد. همیشه این احتمال هست که شما به خاطر هول شدن یک بازیکن، رنگ پریدگی و … به یک بازیکن اتهام بزنید و همین وضعیت، اتفاقاً باعث بشه که استرس اون بازیکن بیشتر هم بشه؛ ولی کاملاً ممکنه که این بازیکن یک شهروند باشه که حسّ خوبی برای بازی نگرفته و داره به اشتباه بیرون میره. مخصوصاً اینکه همیشه مافیا آماده است تا شهروندهایی رو که اشتباهی تارگت میشن، زیر رگبار بگیره و این وضعیت رو برای اون شهروند سخت تر میکنه. بنابراین اتکا به چهره خوانی رو فقط وقتی انجام بدید که با شواهد و قرائن دیگه، مثل استدلالات متناقض و آرای بی هدف همراه شده باشه. وگرنه احتمال تبر زدن شما بالا میره.

   به زودی در مقاله مفصلی به طور تخصصی تر و کامل تر درباره ترفندهای فریبکاری مافیا و روش های تشخیص مافیا صحبت خواهیم کرد.

   پاسخ

 • عبدی

  ۰۸/۰۴/۱۴۰۰ در ساعت ۰۱:۳۳

  این فان مافیا که میگن چیه؟ اگر میشه اون هم معرفی کنید. ما از مافیای معمولی خسته شدیم دیگه.

  پاسخ

  • بازیکوش

   ۱۰/۰۴/۱۴۰۰ در ساعت ۱۰:۴۱

   سلام دوست عزیز
   بازی فان مافیا ، یک ورژن جدید، خلاقانه و البته غیرجدی از بازی مافیاست که گروه game in game در مشهد اون رو همراه با چند مدل دیگه از مافیا برای اولین بار معرفی کردند. این مدل های متفاوت، مثل مافیا سرعتی و مافیا جیرینگی، برای ایجاد تنوع در بازی مافیا طراحی شدند و بسته به سلایق و ذائقه های مختلف، احتمالاً طرفدارهای خودشون رو پیدا می کنند. با این حال با توجه به اینکه مافیا کلاسیک یک سابقه تاریخی سی ساله داره و به صورت تکاملی رشد کرده و زوایدش زده شده، شاید این طراحی‌های جدید به راحتی نتونند با مافیای اصلی رقابت کنند.
   بازی فان مافیا دارای چهار نقش خواننده، نوازنده، رقصنده و شاباش دهنده است و یک فضای شاد رو برای بازی مافیا طراحی کردند.
   در فرصت مناسب این ورژن از بازی مافیا رو در سایت معرفی خواهیم کرد.
   با آرزوی شادترین لحظه ها.

   پاسخ

 • علی

  ۱۸/۰۴/۱۴۰۰ در ساعت ۱۷:۱۵

  روانپزشک می تونه در یک بازی دو بار یک نفر رو سکوت بده؟

  پاسخ

  • بازیکوش

   ۱۹/۰۴/۱۴۰۰ در ساعت ۰۹:۱۶

   سلام دوست عزیز.
   خیر. در بازی مافیا روانشناس یا روانپزشک هر بازیکن رو فقط یک بار (یک روز) می‌تونه در حالت ساکت قرار بده.
   با آرزوی شادترین لحظه ها.

   پاسخ

 • علیرضا

  ۱۹/۰۴/۱۴۰۰ در ساعت ۲۰:۴۵

  درباره اطلاق نقش سوال داشتم اگر یه نقش حساس مثل کارآگاه اطلاق نقش نکنه ولی کدی بده که جمع متوجه بشن کارآگاهه جریمه داره؟ اگر خیلی غیرمستقیم باشه چی؟

  پاسخ

  • بازیکوش

   ۲۰/۰۴/۱۴۰۰ در ساعت ۲۰:۲۱

   سلام دوست عزیز. وقت شما به خیر.
   اساساً درباره اطلاق نقش، در قوانین اصلی مافیا، اجماعی وجود نداره. بعضی معتقدند که چون این کار می تونه به عنوان یک نوع فریب استفاده بشه و تیم مقابل هم قابلیت استفاده از اون رو داره، اساساً اطلاق نقش نباید ممنوع باشه و استفاده از اطلاق نقش، خودش به جذابیت بازی اضافه می کنه.
   اما در ایران، اکثریت گروه های بازی، اطلاق نقش رو خطا می‌دونند. اگر شما هم با این قانون بازی می کنید، بنابراین اگر کُد اعلام شده به صورتی باشه که همه افراد متوجهش بشن، دیگه غیرمستقیم نیست و تفاوتی با اطلاق نقش صریح نداره. اما اگر طوری باشه که بازیکنها برداشت های مختلف داشته باشند، طبیعتاً دیگه کارکرد اطلاق نقش رو نخواهد داشت و مُجازه.
   با آرزوی شادترین لحظه ها.

   پاسخ

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

5 × 5 =