https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2020/10/kk-2.jpg

فیکشنری یکی از انواع کلمه‌بازی که در آن بازیکنان تعریف یک کلمه سخت را حدس می‌زنند. در هر دور، یک بازیکن واژه‌ای را از لغتنامه انتخاب و اعلام می‌کند و سایر بازیکنان یک معنای جعلی برایش می‌سازند. بازیکن اعلام‌کننده، تعاریف را با صدای بلند می‌خواند و بقیه بازیکنان رأی می‌دهند که کدام تعریف به نظر آنها درست است. حدس‌های درست و تعریف‌های جعلی خوب، امتیاز می‌گیرند.

بازی فیکشنری یکی از بازی‌های معروف واژگانی است که با کمترین ابزار انجام می‌شود. فقط کافی است یک لغتنامه داشته باشید!

یک جمع شش نفره در حال انجام بازی فیکشنری!

مشخصات بازی فیکشنری

رده سنی: +۸

زمان: حدود یک ساعت

تعداد بازیکنان: +۳

میزان شانس: کم

کلمه بازی فیکشنری

 

لوازم مورد نیاز

  1.  یک لغتنامه بزرگ (مثل دهخدا یا معین)
  2.  کاغذ و خودکار

 

دستورالعمل فیکشنری

توی بازی فیکشنری یک بازیکن که انتخاب‌گر آن دور است، یک کلمه ناشناخته و عجیب را از لغتنامه انتخاب می‌کند و آن را با هجی کردن حروفش، برای بازیکنان دیگر اعلام می‌کند. اگر بازیکنی آن کلمه را بلد باشد، باید اعلام کند تا بازیکن انتخاب‌گر، کلمه را عوض کند.

اگر کلمه بیشتر از یک معنا داشته باشد، انتخابگر باید یکی از آن معانی را در ذهن خود در نظر بگیرد و به همه بگوید: «این کلمه دارای معانی الف و ب و… است، ولی ما دنبال معنای ج می‌گردیم». هر بازیکن بعد از آنکه اسم خود را روی کاغذ نوشت، یک معنا یا تعریف برای آن لغت در کاغذ خود می‌نویسد و آن را به انتخابگر می‌دهد. انتخابگر همه تعاریف را جمع‌آوری می‌کند و به همراه تعریف درست کلمه که خودش روی کاغذ نوشته، بُر می‌زند. آنگاه شروع به خواندن همه کارت‌ها می‌کند. در دور دوم، هر بازیکن می‌گوید که به نظرش کدام معنا درست است. ازآنجاکه خود انتخابگر می‌داند تعریف درست کدام است، خودش رأی نمی‌دهد.

 

 

هر بازیکنی که کلمه درست را حدس بزند، یک امتیاز می‌گیرد. اما اگر هیچ‌کس نتواند کلمه درست را حدس بزند، هیچ‌کس امتیاز نمی‌گیرد، غیر از خود انتخابگر که سه امتیاز می‌گیرد. هر بازیکن‌ باید بازیکنان دیگر را قانع کند که معنایی که خودش نوشته درست است تا بتواند رأی بیشتری جمع کند. البته باید این کار را به گونه‌ای انجام دهد که بازیکنان دیگر نفهمند دارد برای کلمه خودش امتیاز جمع می‌کند؛ وگرنه به کلمه او رأی نخواهند داد. بازیکنی که بیشترین رأی را برای تعریف خود جمع کند، حتی اگر تعریفش کاملاً غلط باشد، به تعداد افرادی که به کلمه او رأی داده‌اند، امتیاز می‌گیرد. انتخابگر در هر دور عوض می‌شود و بازی به همین ترتیب ادامه می‌یابد تا همه بازیکنان یک بار در جایگاه انتخابگر قرار گرفته باشند. آنگاه امتیازات جمع زده می‌شود و برنده مشخص می‌شود.

تقویت مهارت‌ها

  1. یادگیری معانی کلمات
  2. قدرت تخیل
  3. تشخیص
  4. خلاقیت

 

با کلیک روی اینجا همین بازی را در صفحه اینستاگرام ما هم ببینید.

مطالب مرتبط:

بازی نُت تو نُت

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

20 − سه =