بزرگسالانبیرون از خانهپرتحرکچند نفرهحفظ کردنشادکودکانورزشیبازی خرس وسط چیست؟ قوانین و تکنیک‌ها + فیلم بازی آقاوسط رئال مادرید

۱۴۰۰-۰۷-۲۹ ۱۲:۰۷به قلم بازیکوش0
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2021/10/A1TyZcoZB-L._AC_SL1500_-1280x1280.jpg

بازی خرس وسط یا همان بازی آقاوسط معروف یک نوع بازی مقدماتی برای گرم کردن بازیکنان است که معمولاً در رشته‌های فوتبال و فوتسال بازی می‌شود. در قدیم گاهی این بازی را مچل بازی نیز می‌نامیده‌اند. مکانیسم این بازی همانند دست‌رشته (دستش ده) و برعکس بازی معروف  وسطی (داژبال) است. در ادامه این مقاله، به...

بازی خرس وسط یا همان بازی آقاوسط معروف یک نوع بازی مقدماتی برای گرم کردن بازیکنان است که معمولاً در رشته‌های فوتبال و فوتسال بازی می‌شود. در قدیم گاهی این بازی را مچل بازی نیز می‌نامیده‌اند. مکانیسم این بازی همانند دست‌رشته (دستش ده) و برعکس بازی معروف  وسطی (داژبال) است. در ادامه این مقاله، به معرفی کامل بازی آقاوسط یا خرس وسط می‌پردازیم.

 

مشخصات بازی آقا وسط

تعداد بازیکنان: ۴ الی ۱۰ نفر

زمان بازی: حدود ۱۵ دقیقه

رده سنی: + ۶

هدف: تقویت مهارت‌های دفاعی، حفظ توپ، دریبل، پاسکاری، کار گروهی، خلاقیت و تمرکز، توپ گیری، خراب کردن بازی حریف

فیلم بازی خرس وسط بازیکنان تیم رئال مادرید

 

دستورالعمل بازی

برای انجام بازی خرس وسط، ابتدا همه بازیکنان به صورت یک حلقه می‌ایستند و یکی از بازیکنان با قرعه کشی به عنوان آقاوسط یا خرس وسط انتخاب می‌شود و به وسط حلقه می‌رود. حالا توپ بین بازیکنان دور حلقه پاسکاری می‌شود و خرس یا آقا وسط باید تلاش کند تا توپ را بگیرد یا به هر ترتیب ارتباط را قطع کند. در تمرین‌های مربوط به بازی‌ فوتبال، خرس وسط فقط مجاز است با پا یا سر ارتباط را توپ را از سایر بازیکنان بگیرد و حق ندارد از دست خود استفاده کند، ولی در تمرینات هندبال یا بسکتبال برعکس، بازیکن باید توپ را با دست بگیرد.

حال اگر بازیکن وسط بتواند توپ‌ربایی کند، جای خودش را با بازیکنی که توپ را از دست داده عوض می‌کند. در واقع این نوعی تنبیه برای بازیکنی است که دقت کمتری داشته و نتوانسته توپ را به خوبی حفظ کند یا آن را به سایر بازیکنان پاس بدهد.

هرچند از بازی خرس وسط به عنوان یک بازی تمرینی برای گرم کردن بازیکنان پیش از تمرینات جدی‌تر استفاده می‌شود، ولی تأثیر بسیاری بر روی مهارت‌های مختلف بازی‌های توپی (اعم از فوتبال، فوتسال، والیبال و بسکتبال) دارد و توانایی‌هایی همچون حفظ توپ، کارهای دفاعی، دریبل زنی، پاسکاری، پیدا کردن یار، پاسکاری، کار گروهی، خلاقیت و تمرکز و نیز توپ‌گیری و خراب کردن توپ حریف دارد. به همین دلیل است که بسیاری از مربیان و کمک مربیان این بازی را به عنوان پای ثابت تمرینات خود در نظر می‌گیرند.

نکات مهم برای بازی خرس وسط

  1. تا حد ممکن بازی باید در یک محدوده کوچک انجام شود تا هم بازیکن وسطی بیش از حد خسته نشود و احتمالاً آسیب نبیند و هم فشار لازم به بازیکنان اطراف بیاید و خرس وسط مرتباً عوض شود.
  2. معمولاً در بازی خرس وسط، تکل زدن مجاز نیست و بازیکن وسط صرفاً باید با قرار گرفتن بین توپ و بازیکن و حرکات غیرخشن و آرام توپ را بگیرد.
  3. همانطور که در فیلم دیده می‌شود، چنانچه تعداد بازیکنان برای خرس وسط بیشتر از هفت یا هشت نفر باشد، می‌توان از دو خرس همزمان در وسط استفاده کرد. در این صورت، هر بازیکنی که توپ را برباید، فقط خودش تعویض می‌شود و بازیکن دیگر باید همچنان در وسط باقی بماند.
  4. اگر به هر دلیل خرس وسط برای مدت طولانی نتواند توپ را بگیرد، بهتر است خود بازیکنان خرس وسط را تعویض کنند تا سایر بازیکنان نیز بر روی مهارت توپگیری و خراب کردن بازی حریف تمرین کنند.
  5. با توجه به اینکه بازی خرس وسط صرفاً یک تمرین مقدماتی برای گرم کردن است، بازیکنان باید دقت داشته باشند که بازی بیش از حد جدی نشود و به کدورت میان بازیکنان نینجامد و نیز موجب آسیب‌دیدگی نشود؛ به همین دلیل بهتر است همیشه چاشنی طنز را به بازی اضافه کنند و آن را صرفاً به عنوان یک تمرین ببینند نه یک بازی جدی.

 

خرس وسط تک ضرب یا تیکی تاکا

اگر بازیکنان بخواهند بر روی مهارت پاسکاری تک ضرب خود تمرکز کنند، از روش خرس وسط تک ضرب استفاده می‌کنند.

در این روش هر بازیکن دور حلقه فقط باید با یک ضرب توپ را به هم تیمی خود برساند و اجازه نگه داشتن توپ و بازی با آن را ندارد. بهتر است در این روش، خرس وسط آزادی عمل بیشتری به بازیکنان بدهد و فاصله یک متری خود را با بازیکن صاحب توپ حفظ کند و ارتباط را از فاصله دورتری قطع کند.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

3 + دو =