ایرانیبیرون از خانهپرتحرکتیمیدورهمیسیزده به‌درکودکانمشارکتمهیجبازی آسیاب بچرخ: معرفی و تحلیل همراه با فیلم بازی

۱۳۹۹-۰۹-۰۴ ۱۱:۰۹به قلم بازیکوش0
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2020/11/اسیاب-بچرخ-1.jpg

شركت كنندگان در اين بازى دست هاى يكديگر را گرفته و حلقه اى را تشكيل مى دهند، يكى از بازيكنان كه غالباً از همه بزرگتر است نقش استاد را بازى مى‌كند.

بازی آسیاب بچرخ یا آسیا بچرخ یکی از بازی‌های اصیل ایرانی است که تقریباً در همه مناطق ایران بازی می‎‌شود. این بازی، جزو بازی‎های موزیکال ایرانی است که مشابهش را می‌توان در فرهنگ‌های دیگر نیز دید؛ برای مثال در انگلیس و امریکا، بازی ring around the rosie با همین سبک و سیاق انجام می‌شود. در این بازی‌ها هماهنگ شدن افراد با یکدیگر هم به صورت ریتمیک، هم به صورت حرکات بسیار ساده و موزون و هم از طریق نواهای محلی، حس یگانگی و اتحاد گروه را بسیار ارتقا می‌بخشد. ضمن آنکه بازیکنان جسارت آواز خواندن در جمع و مهارت همخوانی را نیز در این بازی به دست می‌آورند. همچنین در لایه‌های عمیق‌تر، گروه اطاعت و حمایت از رهبر و سرکرده خود را تمرین می‌کند و مفاهیمی همچون خداپرستی و اهمیت فراوان آن نسبت به سایر مقولات را می‌آموزد.

 

فیلم بازی آسیاب بچرخ

 

 

ملزومات

در بازی آسیاب بچرخ به وسیله خاصی نیاز نیست.

 

چطور آسیاب بچرخ بازی کنیم؟

بازیکنان در این بازى دست‌‎هاى یکدیگر را می‌گیرند و حلقه اى تشکیل مى دهند؛ یکى از بازیکنان که معمولاً از همه بزرگتر است نقش استاد را بازى مى‌کند.
استاد با ریتمى آهنگین مى‌گوید آسیاب بچرخ. حلقه مى‌گوید: مى‌چرخم و با شور و شعف شروع به چرخیدن مى‌کنند تا زمانی که تعادل گروه به هم بخورد. مجدداً استاد مى‌گوید آسیاب بشین؛ حلقه پاسخ می‌دهد: مى‌شینم. سپس استاد و حلقه گفت‌وگویى آهنگین را ادامه مى‌دهند:

آسیاب پا شو: پا نمى‌شم

جون خاله ‎جون: پا نمى‌شم

جون عمه‎جون: پا نمى‌شم

قفل چمدون: پا نمى‌شم

در نهایت استاد مى‌گوید: تو رو خدا جون و حلقه مى‌گوید: پا مى‌شم.

سپس استاد مى‌گوید: آسیاب بخواب، افراد حلقه مى‌گویند مى‌خوابم و سر خود را خم کرده و چشم‌هاى خود را مى‌بندند. سپس استاد مى‌گوید: آسیاب صندلى بساز، افراد حلقه، یک پاى خود را بالا می‌آورند و حالت نشسته روى صندلى مى ‌گیرند.

در آخر استاد مى‌گوید: آسیاب بچرخ. همگى مى‌چرخند و درحالیکه حرکت خود را سرعت مى‌بخشند، مى‌خوانند و تکرار مى‌کنند: آسیاب تندترش کن، تندتر و تندترش کن. 

مهارت‌ها

  1. هماهنگی ریتمیک و توانایی همخوانی
  2. هماهنگی در حرکات گروهی
  3. تعامل و حس یگانگی تیمی

 

تجربه و خاطرات خودتان را در این بازی با ما به اشتراک بگذارید😉

با کلیک بر روی اینجا این پست را درکانال تلگرام بازیکوش نیز ببینید.

 

سفارش بازی اسکربل

 

بیشتر بخوانید:
بازی عمو زنجیرباف
بازی تاپ تاپ خمیر
بازی اتل متل توتوله

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

شش + چهار =