آذریبزرگسالانپرتحرکچند نفرهشادورزشیبازی چاله شیطان: ترکیبی از بولینگ، گلف و بیلیارد (فیلم آموزشی)

۱۴۰۰-۰۴-۰۵ ۱۳:۰۴به قلم بازیکوش0
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2021/06/1200px-Lawn_Bowling_-_Tim_Mason1.jpg

بازی چاله شیطان را می‌توان ترکیبی از بازی‌های بولز یا بولینگ روی چمن (Bowls)، گلف و بیلیارد دانست. بازیکنان باید توپ خود را در چاله‌های خاصی بیندازند که هر چاله، امتیاز یا جریمه خاص خود را دارد. بازی چاله شیطان بسیار پرهیجان و نشاط آور است و چنانچه در پیک نیک یا مسافرتی باشید که...

بازی چاله شیطان را می‌توان ترکیبی از بازی‌های بولز یا بولینگ روی چمن (Bowls)، گلف و بیلیارد دانست. بازیکنان باید توپ خود را در چاله‌های خاصی بیندازند که هر چاله، امتیاز یا جریمه خاص خود را دارد. بازی چاله شیطان بسیار پرهیجان و نشاط آور است و چنانچه در پیک نیک یا مسافرتی باشید که امکان کندن چاله روی زمین را داشته باشید، می‌تواند یک تنوع جالب در بازی‌های دورهمی شما باشد.

 


 

  • نام بازی: چاله شیطان (شیطانک)
  • اسامی دیگر: تله شیطان، گال شیطان، مات شیطانی، شیطان ماتی، شیطان اوجاقی

●   تعداد بازیکن:  ۳ الی ۸ نفر

●   رده سنی:  ۷ – ۱۳

●   اهداف کلی : بهبود استقامت بدن، تقویت عضلات  پا، هماهنگی اعصاب و اعضای بدن

●   اهداف جزئی:  دقت در نشانه گیری و تمرکز حواس

●   ابزار لازم:  یک عدد توپ کوچک مانند توپ هفت سنگ

●   محوطه بازی:  حداقل ۱۰ × ۵ متر

دستورالعمل بازی چاله شیطان

 

فیلم آموزشی بازی شیطان اوجاقی (کمی متفاوت با چاله شیطان)

 

پس از مشخص کردن محدوده زمین بازی، در یک طرف آن، گودال کوچکی به صورت چاله که تقریباً به اندازه قطر توپ است می‌کَنَند که نامش خانه یا مات شیطان است.

در اطراف خانه شیطان، به تعداد بازیکن‌ها، چاله‌هایی با همان شکل و اندازه کنده می‌شود که هر کدام به یکی اختصاص دارد و هر یک از بازیکنان در کنارشان می‌ایستند.

یکی از بازیکنان به قید قرعه، از فاصله یک و نیم متری به طور نشسته، توپ را روی زمین می‌گذارد و به سوی چاله‌ها می‌غلتاند که ممکن است یکی از چهار حالت زیر پیش بیاید:

۱. به هیچ‌کدام از چاله‌ها نیفتد: باز حق غلتاندن توپ را دارد.

۲. به چاله متعلق به خود بیفتد: باز دوباره آن را می‌غلتاند.

۳. به چاله یکی دیگر از بازیکنان بیفتد: در آن صورت باید صاحب گودال را روی کولش بگیرد و این بار با دقت و تمرکز حواس بیشتری توپ را بغلتاند.

۴. و اگر توپ در خانه یا چاله شیطان قرار گرفت؛ به عنوان شیطان فوراً به طرف (توپ) بدود، آن را بردارد و به طرف سایر بازیکنان پرتاب کند تا یکی از آنها را بزند و از نقطه برخورد تا کنار چاله‌ها از او سواری بگیرد و بازیکنی که مورد اصابت توپ قرار گرفته بعد از سواری دادن روی خط شروع بازی می‌ایستد و به عنوان شیطان توپ را می‌غلتاند.

بدیهی است وقتی توپی روی زمین بازی به طرف چاله‌ها می‌غلتد، بازیکنان نظاره‌گر کنار چاله‌ها، منتظر نتیجه هستند تا چنانچه توپ در چاله شیطان افتاد، فرار را بر قرار ترجیح دهند و از ضربه توپ شیطان و سواری دادن و شیطان شدن و غیره در امان باشند.

این بازی محدودیت زمانی ندارد.

 

●   نکات:  این بازی به دلیل اینکه در زمین های کاشی و اسفالت امکان پذیر نیست، لذا به همین خاطر سالهاست که به بونه ی فراموشی سپرده شده است.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

3 × یک =