پرتحرکجمع‌آوریچند نفرهکودکانمهیجنشانه‌گیریتشتک بازی: معرفی روش‌های مختلف همراه با تصاویر

۱۴۰۰-۰۴-۰۶ ۱۴:۰۴به قلم ahmad.taba0
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2021/06/تشتک-بازی2.jpg

تشتک بازی یک بازی مناسب برای فضای باز، کوچه یا حتی محیط بسته است که تنها با چند درب فلزی نوشابه انجام می‌‎شود. این بازی در کنار تیله بازی، عکس بازی و الک دولک، یکی از چهار بازی محبوب بچه‌های دهه شصت ایران بود که با کمترین ابزار ولی بیشترین لذت انجام می‌شد و شیرین‌ترین...

تشتک بازی یک بازی مناسب برای فضای باز، کوچه یا حتی محیط بسته است که تنها با چند درب فلزی نوشابه انجام می‌‎شود. این بازی در کنار تیله بازی، عکس بازی و الک دولک، یکی از چهار بازی محبوب بچه‌های دهه شصت ایران بود که با کمترین ابزار ولی بیشترین لذت انجام می‌شد و شیرین‌ترین خاطرات را برای این نسل رقم زده است. کوچه‌های پر هیاهو و فریادهای شادی کودکان فقط برای بردن دو سه تشتک از رقیب. این روزها هم می‌توان دقیقاً مانند همان روزها با کمترین امکانات لحظات شیرینی را رقم زد. با ما همراه باشید تا با تشتک بازی بیشتر آشنا شویم.

 


 

مشخصات بازی

تعداد نفرات: +۲

رده سنی: +۵

مدت زمان بازی: ۵ الی ۱۵ دقیقه

مهارت‌های لازم: تمرکز، نشانه‌گیری

وسایل مورد نیاز: چند عدد درب فلزی نوشابه، دلستر یا دوغ شیشه ای (همان تشتک)

 


 

 

 

 

دستورالعمل

تشتک بازی به روش‎‎‌های مختلف انجام می‎‌شود:

روش اول: نفری یک تشتک بردارید و به خط روبروی یک دیوار بایستید. حالا به ترتیب تشتک خود را به سمت دیوار پرتاب می‌کنیم. کسی که نزدیکترین تشتک را به دیوار داشته باشد برنده است.

 

روش دوم: چند تشتک برمی‌‎داریم و داخل آن را با گِل پر می‌کنیم. یک خط افقی روی زمین میکشیم و تشتک‌ها را با فاصله پایین خط می‌چینیم. حالا بازیکنان به ردیف می‎‎‌ایستند و با درب نوشابه‌هایی که با گل پر کردیم، تشتک‌های به خط شده را نشانه می‌گیرند تا آ‌نها را از خط خارج کنند. به نوبت بازیکنان این کار را انجام می‌دهند تا زمانی که همه تشتک‌ها از خط خارج شوند. کسی که رکورد بیرون کردن تشتک را زده باشد برنده است.

 

روش سوم: مانند روش قبل یک تشتک‎‌هایی از گل می‌سازیم و این بار به جای خط یک دایره با شعاع یک متر می‌‎کشیم. حالا تشتک‌های خالی را در مرکز آن می‌چینیم و مثل روش قبل با تشتک‌های گلی آن‌ها را از دایره می‌کنیم. برنده مانند روش‌ قبل تعیین می‌شود.

 

بازی‌های مشابه:
دال پلان
بازی لپوق
شاطربازی

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

9 + یازده =