بختیاریبزرگسالانبیرون از خانهچند نفرهمعرفی بازینشانه‌گیریبازی قنبرسوک یا انبرسک: دستورالعمل کامل همراه با تصاویر

۱۴۰۰-۰۳-۱۱ ۱۴:۰۳به قلم ahmad.taba0
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2021/05/اَنبَرسُکانباسُک.jpg

بازی قنبرسوک که به نام های انبرسک یا انباسک هم شناخته می‌شود، از بازی‌های محلی بختیاری است که به‌ویژه در بین عشایر استان‌های چهارمحال و بختیاری و لرستان رواج دارد. قنبرسک نیز مانند سایر بازی‌های بومی محلی ایران، نیاز به وسایل زیادی ندارد و فقط با فراهم کردن چند تکه چوب می‌توان آن را انجام...

بازی قنبرسوک که به نام های انبرسک یا انباسک هم شناخته می‌شود، از بازی‌های محلی بختیاری است که به‌ویژه در بین عشایر استان‌های چهارمحال و بختیاری و لرستان رواج دارد. قنبرسک نیز مانند سایر بازی‌های بومی محلی ایران، نیاز به وسایل زیادی ندارد و فقط با فراهم کردن چند تکه چوب می‌توان آن را انجام داد. هدف از بازی قنبر سوک تقویت مهارت‌های نشانه‌گیری و پرتاب است. با هم مشخصات و دستورالعمل این بازی را مرور می‌کنیم.


مشخصات بازی

تعداد بازیکنان:

رده سنی: +۱۰

مدت زمان: هر دور ۲۰ – ۳۰ دقیقه

وسایل مورد نیاز: چند تکه چوب به طول نیم متر الی یک متر برای هر بازیکن

هدف: هدف گیری و انداختن چوب‌های حریف

اصالت: بختیاری

مکانیسم‌: نشانه‌گیری


 

بازی انبرسک قنبرسوک قنبرسک انبرسوک

روش بازی

پیش از هر چیز لازم است گفته شود که قنبرسک باید در فضای باز و در یک زمین نرم که به زبان محلی تلیدون گفته می‌شود، انجام شود. به گونه‌ای که بتوان به راحتی چوب را در خاک فرو کرد.

در بازی قنبرسوک بازیکنان برای خود چوب‌هایی به طول تقریبی نیم متر را به عنوان تیر آماده می‌کنند و آنها را می‌تراشند تا نوکشان مانند تیر تیز شود.

حالا به هر بازیکن سه تیر داده می‌شود. یک نفر نیز به عنوان داور انتخاب می‌شود می‌شود و مکانی را برای ایستادن بازیکنان مشخص می‌کند.

هر بازیکن به نوبت می‌‌آید و چوب خود را پرت می‌کند. اولین بازیکنی که چوبش به صورت عمودی درون زمین فرو رود، ابتکار عمل را در دست دارد. او اعلام می‌کند که هر کس نتواند با پرتاب چوب، چوب او را بیندازد، باید یکی از تیر‌های خود را تحویل بدهد.

اگر بازیکنی موفق به انجام این کار شود، یعنی با پرتاب چوب خود به زمین، چوب او را بیانداز و چوب خودش به زمین فرو رود، چوبی را که افتاده می‌گیرد. بازی به همین صورت ادامه می‌یابد تا زمانی که یکی از بازیکنان بیشترین تعداد چوب را داشته باشد و تیر‌ها تمام شده باشند.

بازی قنبرسوک یا انبرسک امروزه به روش دیگری نیز انجام می‌شود. به این صورت که استوانه‌ یا گلدانی بلند را انتخاب می‌کنند و بازیکنان در فاصله‌ای مشخص می‌ایستند و چوب‌های خود را به درون گلدان پرت می‌کنند و تعداد چوب‌های افتاده در داخل گلدان، برنده بازی را مشخص می‌کند.

 

شما هم به اینستاگرام بازیکوش بپیوندید

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

3 × یک =