تحلیل بازیتحلیل فنیتکنیک‌های مافیا: بهترین روش‌ها برای تشخیص مافیا

۱۴۰۰-۰۳-۰۹ ۱۰:۰۳به قلم بازیکوش1
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2020/09/Criminal.jpg

در بازی مافیا، شواهد و قرائن قابل تمرکز برای تشخیص مافیا کم نیست. رایج‌ترین تکنیک‌ها برای این کار توجه به زبان بدن (body language)، زبان چهره (face language)، اکت شب، موج‌سواری و ارتباط چشمی بازیکنان است. ولی بازیکنانی که زیاد مافیا بازی کرده‌اند، می‌دانند که این قرائن همگی به راحتی ممکن است ما را گمراه...

در بازی مافیا، شواهد و قرائن قابل تمرکز برای تشخیص مافیا کم نیست. رایج‌ترین تکنیک‌ها برای این کار توجه به زبان بدن (body language)، زبان چهره (face language)، اکت شب، موج‌سواری و ارتباط چشمی بازیکنان است.

ولی بازیکنانی که زیاد مافیا بازی کرده‌اند، می‌دانند که این قرائن همگی به راحتی ممکن است ما را گمراه کنند و باعث تبرزنی شوند. برای مثال ممکن است تکان دادن پای یک بازیکن را نشانه استرس او بدانیم و به او تارگت بزنیم و پس از حذف، مشخص شود این کار، صرفا عادت او بوده است.

اما به نظر می‌رسد یکی از بهترین راه‌های شناخت و تشخیص مافیا ، اصل تناقض است. این تناقض بر دو نوع است: تناقض داخلی گفتار و دوم تناقص گفتار و کردار.

راه های تشخیص مافیا

۱. زبان بدن

توجه به زبان بدن و زبان چهره از رایج ترین تکنیک های تشخیص مافیا است. مواردی مانند رنگ پریدگی یا دزدیدن چشم که ناشی از استرس بازیکن است، می تواند جزو نشانه هایی باشد که شخص را نامزد مافیا بودن می کند. البته بیشتر برای بازیکنان مبتدی. با این حال حتی بازیکنان حرفه‌ای نیز ممکن است در لحظاتی از بازی به دلیل سنگین شدن جوّ بازی، قرار گرفتن زیر تارگت یا نزدیک شدن به باخت، کنترل خود را بر حرکات چهره و بدن از دست بدهند و بتوان از این نشانه ها برای تشخیص مافیا استفاده کرد.

با این حال همیشه باید این احتمال را بدهید که نشانه های مربوط به زبان بدن، نباید به تنهایی مورد نظر باشند؛ چراکه به راحتی امکان خطا دارند. همچنین ازآنجاکه مافیا، یک بازی استدلالی است، بهتر است بازیکنان تأکید بیش از حد بر زبان بدن نداشته باشند و به استدلال ها بیشتر توجه کنند.

۲. اکت شب

اکت شب، یعنی صداها یا حرکاتی که اشتباهاً در شب توسط مافیا انجام می شود و آنها را لو می دهد. برای مثال ممکن است یکی از شهروندان، صدای مشورت مافیاها در شب را بشنود یا بلند کردن دست در حین رأی گیری را متوجه شود.

در این صورت در طول روز می تواند به این اکت شب ارجاع دهد و مافیا را معرفی کند. البته دقیقاً به همین شکل، مافیا نیز می تواند یک ادعای دروغین کند و شهروندان را متهم به اکت شب کند. بنابراین اکت شب نیز به تنهایی نمی تواند کاملاً اطمینان بخش باشد، مگر برای شهروندی که خودش مستقیماً اکت شب را شنیده یا حس کرده است و چنانچه نتواند شهروندی خود را به بقیه ثابت کند، نباید بر اکت شب بیش از حد تأکید کند وگرنه خودش مورد سوء ظن واقع می شود.

۳. توجه به تکنیک موج سواری

مافیا معمولاً در رأی دادن به آرای شهروندان توجه می کند و سعی می کند از موجی که علیه یک شهروند ایجاد می شود تبعیت کند و بر آن سوار شود. در این صورت شهروندان می توانند هنگام رأی دادن با دقت همه را زیر نظر داشته باشند تا ببینند چه کسی بدون معیار و صرفاً بر اساس موج سواری رأی می دهد.

البته در اینجا نیز باید مراقب بود که مبادا شهروند ناآگاه که دچار سردرگمی شده، با مافیای در حال موج سواری اشتباه گرفته نشود.

۴. ارتباط چشمی

این احتمال هست که مافیاها در حین بازی ناخواسته با یکدیگر وارد ارتباط چشمی شوند. چنانچه از مافیا بودن یکی از بازیکنان اطمینان حاصل پیدا کرده اید، می توانید با ردیابی ارتباط چشمی این بازیکنان با سایرین به داده های جدیدی برسید. با این حال باید حواستان باشد که ممکن است دو شهروند نیز یکدیگر را پیدا کرده باشند و با هم وارد ارتباط چشمی شده باشند و اشتباهاً هر دو نفر را مافیا تشخیص دهید. بنابراین بسیار مهم است که به نکته اول در این زمینه توجه کنید.

 

۵. تناقض

شناخت مافیا از تناقض داخلی گفتار

تناقض داخلی گفتار همان چیزی است که اصطلاحاً آن را دروغ هم می‌نامیم. مافیا برای پنهان کردن نقش خود، چاره‌ای جز دروغ گفتن ندارد، اما می‌گویند دروغ‌گو فراموشکار است. حرفه‌ای‌ترین دروغگوها نیز که بهترین حافظه را برای ساخت شبکه دروغ دارند و از بهترین تکنیک های دروغگویی استفاده می‌کنند، نمی‌توانند شبکه مدعیاتشان را در مقابل همه پرسش‌ها و چالش‌های آینده، ایمن کنند. بنابراین سوال‌پیچ کردن بازیکنانی که به بازی جهت می‌دهند، می‌تواند تکنیک های مافیا را بی اثر کند و نقش آنها را روشن سازد. توجه به بادی لنگوئج و تماس چشمی هم عمدتا هنگامی موثر است که از یک بازیکن، دلیل تناقض‌گویی‌اش را جویا شده‌ایم.

سایر روش‌های تشخیص دروغ را که کارآگاهان از آن استفاده می‌کنند، می‌توانید در اینجا ببینید:

ده روش حرفه‌ای مأموران CIA برای تشخیص دروغ

 

آموزش بازی مافیا : فاز شب، بازیکنان در حالت خواب و خدا در حال اعلام تشخیص مافیا

 

تشخیص از طریق تناقض گفتار و رفتار

در بازی مافیا رای دادن‌ها بسیار مهم‌تر از حرف‌‌هاست. بازیکنی که در زبان، دفاع می‌کند یا اصلا سکوت می‌کند، ولی در رای دادن متفاوت عمل می‌کند، مشکوک‌ترین فرد است و باید دلیل این تناقض فاحش را توضیح دهد. بنابراین بازیکنان حرفه‌ای می‌دانند که بیش از توجه به استدلالات، باید به رفتارها، یعنی تایید و ردها و آرای نهایی دقت کنند.

ما در زندگی واقعی نیز دائما ممکن است به دیگران سوءظن پیدا کنیم. بسیاری از این گمانه‌زنی‌های ما، خطا و عمدتا ناشی از خودکارآگاه‌پنداری ماست. اما ظن و گمان مبتنی بر تناقض‌گویی یا تناقض‌کاری، جزو قوی‌ترین ظن‌هاست و چنین مظنون‌هایی باید خود را برای بدترین قضاوت‌ شدن‌ها و بهترین دفاعیات از خود آماده کنند.

در واقع حکمت «دو صد گفته چون نیم‌کردار نیست»، به‌خوبی در گیم پلی بازی مافیا تزریق شده و بازیکنان در بلندمدت می‌فهمند چگونه ظن و گمان خود را مدیریت کنند؛ به کدام‌ اعتنا کنند و کدام را نادیده بگیرند.

 

در همین زمینه بخوانید:
آموزش جامع بازی مافیا همراه با فیلم آموزشی
چگونه مافیا را بدون گرداننده بازی کنیم
اصطلاحات بازی مافیا

همین مقاله در صفحه اینستاگرام بازیکوش

یک نظر

  • their asmr

    ۲۳/۰۸/۱۴۰۰ در ساعت ۱۹:۳۳

    Its not my first time to visit this web site, i am browsing this web page dailly and get fastidious facts from here every
    day.

    پاسخ

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

3 × پنج =