ایرانیبیرون از خانهتیمیسیزده به‌درکودکاننشانه‌گیریشاطر بازی، یک سرگرمی مهیج و پرتحرک قُمی

۱۴۰۰-۰۳-۱۷ ۱۴:۰۳به قلم بازیکوش0
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2021/05/شاطربازی.jpg

شاطربازی که یک بازی بومی محلی اصالتاً قمی است، سرشار از هیجان و تحرک است. شاطر به معنای استاد نانوایی است که معمولاً یک یا دو دستیار برای پخت نان دارد. در این بازی یک تیم با همکاری هم باید سعی کنند تیم مقابل را هدف بگیرند و تیم دیگر باید بکوشند تا با جاخالی...

شاطربازی که یک بازی بومی محلی اصالتاً قمی است، سرشار از هیجان و تحرک است. شاطر به معنای استاد نانوایی است که معمولاً یک یا دو دستیار برای پخت نان دارد. در این بازی یک تیم با همکاری هم باید سعی کنند تیم مقابل را هدف بگیرند و تیم دیگر باید بکوشند تا با جاخالی دادن منتظر فرصت مناسب برای حمله باشند. استراتژی‌های تهاجمی و تدافعی این بازی، یادآور بازی‌هایی همچون زو کبدی و کمربندبازی است. با این تفاوت که در اینجا پرتاب کردن نیز به مکانیسم‌های بازی اضافه شده است.

 


مشخصات بازی

تعداد بازیکنان: ۴ الی ۲۰ نفر

رده سنی: +۶

مدت زمان: هر دور ۱۰ – ۱۵

وسایل مورد نیاز: گچ برای کشیدن روی زمین، طناب برای بستن دست شاطر

اصالت: قمی

مکانیسم‌‌ها: نشانه‌گیری، جاخالی دادن


 

 

شاطر بازی

روش بازی

در ابتدا بازیکنان دایره‌ای روی زمین با گچ می‌کشند. سپس دور دایره می‌ایستند و یکی از بازیکنان به عنوان شاطر و یک نفر دیگر به عنوان دستیار شاطر انتخاب می‌شود (به روش: سنگ کاغذ قیچی، قرعه و…).

حالا بقیه بازیکنان دست و پای چپ شاطر را به همدیگر می‌بندند، به گونه ای که شاطر فقط بتواند از دست راست خود استفاده کند. شاطر در وسط دایره می‌نشیند و حق بیرون آمدن از آن را ندارد.

شاطر بازی

حالا بازیکنان با هم می‌خوانند «شاطر نونت خمیره، الهی گربه‌ات بمیره». شاطرعصبانی می‌شود و سعی می‌کند که بچه‌ها را با پرتاب کردن گیوه، بزند و از دو.ر بازی حذف کند.

هنگامی که شاطر گیوه را پرتاب می‌کند، دستیار شاطر باید سریع گیوه را بردارد و به او برساند، وگرنه بازیکنان سر شاطر می‌ریزند و او را می‌زنند.  شاطر باید تلاش کند تا تمام بازیکنان را از دور حذف کند تا یک بازیکن باقی بماند، سپس آن بازیکن شاطر می‌شود و دستیاری برای خود انتخاب می‌کند.

 

بازی‌های مشابه:
بازی زو کبدی
بازی محلی کمربندبازی
شیر و پلنگ (بزنه بزنه)
هم‌اکنون شما هم به اینستاگرام بازیکوش بپیوندید

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

هفده − 15 =