اعیادبزرگسالانتیمیخارجیداخل خانهفکریکارتیبازی شلم : آموزش تصویری پاسور شلم + قوانین، استراتژی‌ها و امتیازخوانی

۱۳۹۹-۱۱-۲۰ ۲۰:۱۱به قلم ahmad.taba2
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2021/02/بازی-شلم.jpg

بازی پاسور شلم یکی از بازی‌های خانواده حکم است که در آن مانند بسیاری از بازی‌های جدی تر ورق، فرایند اعلام (bidding) یا اصطلاحاً مزایده انجام می‌شود. بنابراین می توان گفت ورق شلم نوع جدی‌تر و حرفه‌ای بازی حکم است که بهتر است بازیکنان ابتدا در خود بازی حکم حرفه‌ای شوند و سپس سراغ این...

بازی پاسور شلم یکی از بازی‌های خانواده حکم است که در آن مانند بسیاری از بازی‌های جدی تر ورق، فرایند اعلام (bidding) یا اصطلاحاً مزایده انجام می‌شود. بنابراین می توان گفت ورق شلم نوع جدی‌تر و حرفه‌ای بازی حکم است که بهتر است بازیکنان ابتدا در خود بازی حکم حرفه‌ای شوند و سپس سراغ این بازی بیایند. گفتنی است که حکم شلم از نظر زمانی نیز طولانی‌تر از حکم معمولی است و به دلیل محاسبات معمولاً دو برابر بازی حکم چهار نفره به طول می انجامد. مطالبی که در آموزش بازی شلم می‌خوانید:

دستورالعمل بازی شلم

در بازی شلم، دیلر (دست‌دهنده) به هر بازیکن دوازده کارت می‌دهد. هر نفر با توجه به دستی که دارد بهترین امتیازی را که حدس می‌زند می‌تواند بگیرد برای جمع می‌خواند. بازی از امتیاز صد شروع می‌شود.

دقت کنید حداقل عددی که خوانده می‌شود باید ۱۰۵ باشد. عدد‌های بعدی که خوانده می‌شود باید مضربی از پنج باشد. امتیاز کامل بازی ۱۶۵ است. می‌توانید تا ۱۶۵ رقابت کنید، ولی اولین کسی که ۱۶۵ (شلم) را بگوید دست برای اوست. حال آخرین کسی که بالاترین امتیاز را خوانده است حاکم می‌شود.

حاکم با کمک هم‌گروهی خود باید سعی کند تا امتیازی را که خوانده است، به دست آورد. در بازی شلم هر دست (چهار ورق بازی‌‎شدۀ بازیکنان زمین) پنج امتیاز دارد که مجموع کل ارزش ورق‌های هر دور معادل ۶۵ است. همچنین مجموع امتیاز ورق‌های باارزش، صد امتیاز است.

شلم با جوکر

کل ورق‌های پاسور ۵۲ کارت است. برای انجام بازی با جوکر باید دو کارت از پاسور را بیرون بگذارید. برای این کار معمولا کارت‌های دو لو انتخاب می‎‌شوند؛ زیرا ارزش کمتری دارند و از این جهت، تفاوتی بین خال‌ها نیست.

هر جوکر جزو کارت‌های خاص حساب می‌شود و امتیاز خاص خود را دارد. مجموع امتیازات دو جوکر ۳۵ امتیاز به بازی اضافه می‌کند که با ۱۶۵ می‌شود ۲۰۰ امتیاز برای هر دست.

جوکر‌ها دارای ارزش بسیار بالاتری حتی نسبت به حکم هستند و می‌تواند حتی آس حکم را نیز ببرد. البته ارزش جوکر رنگی بالاتر از جوکر مشکی است.

امتیاز ورق‌های باارزش

هر دست بازی: پنج امتیاز

پنج لو: پنج امتیاز

ده لو: ده امتیاز

آس:  ده امتیاز

جوکر مشکی: پانزده امتیاز

جوکر رنگی: بیست امتیاز

 

 

 

نحوه انجام بازی شلم

آموزش بازی شلم را با دستورالعمل بازی در چهار بخش دست دادن، امتیازخوانی، شروع بازی و شمارش امتیاز، ادامه می‌دهیم.

۱. دست دادن

یک نفر از بین چهار نفر به عنوان دیلر انتخاب می‌شود. دست‌دهی خلاف جهت عقربه‌های ساعت صورت می‌گیرد. هر بازیکن یک بار دست می‌دهد، یعنی در چهار دور هر چهار بازیکن دست داده‌اند.

دیلر به هر بازیکن به ترتیب دوازده کارت می‌دهد. نهایتا چهار برگ به پشت روی زمین می‌گذارد و بقیه ورق‌ها را برای خود برمی‌دارد.

۲. امتیازخوانی

اولین نفری که دست را دریافت کرده است با توجه به دستش امتیازخوانی می‌کند (حداقل امتیاز ۱۰۵ است). نفرات بعد هم امتیاز خود را اعلام می‌کنند. اگر کسی نخواهد امتیازخوانی کند با گفتن پاس این کار را به نفر بعدی واگذار می‌کند. فردی که پاس می‌دهد، دیگر نمی‌تواند تا پایان این دوره در امتیازخوانی شرکت کند. آخرین کسی که بالاترین امتیاز را خوانده است به عنوان حاکم انتخاب می‌شود. نام تیم و عدد خوانده شده بر روی کاغذ در ستونی نوشته می‌شود و ستونی برای تیم دیگر در نظر گرفته شود.

آموزش بازی شلم: امتیاز خوانی

برای مثال در تصویر بالا، با توجه به اینکه بازیکن دارای یک آس، دو شاه و دو سرباز است، در بازیِ شلم بدون جوکر، دستی متوسط و در بازی شلم جوکردار، دستی ضعیف دارد. بنابراین اگر در بازی شلم جوکردار شرکت کرده، بهتر است پاس بدهد و اگر در بازی شلم بدون جوکر بازی می کند، می تواند از عدد ۱۰۵ شروع کند و نهایتاً تا ۱۱۵ پیش برود.

 

 

۳. شروع بازی

در آغاز بازی، حاکم چهار برگ زمینه را برمی‌دارد و با توجه به دستش، چهار برگ از دستش خارج می‌کند و روی زمین می‌گذارد. انتخاب این چهار برگ، باید به گونه ای باشد که شرایط را برای ادامه بازی برای حاکم بهتر کند. معمولاً بهتر است حاکم کاری کند که حداقل یک خالِ غیر حکم خود را به طور کامل خالی کند تا بتواند با ورق‌های حکم خود، برش بیشتری انجام دهد. گاه موقعیتی پیش می‌آید که حاکم می‌تواند با همین چهار برگ، دو خال خود را به طور کامل خالی کند و در این صورت، بهترین شرایط را برای بُرد فراهم می کند.

چهار برگی که حاکم روی زمین قرار می‌دهد به عنوان کارت برد حساب می‌شود و حداقل پنج امتیاز دارد (بستگی دارد که چه کارت‌هایی را انتخاب کند).

اولین برگی که حاکم روی زمین قرار می‌دهد به عنوان حکم اعلام می‌شود و همه بازیکنان باید مطابق ورق زمینه بازی کنند (سایر مراحل بازی همانند بازی حکم انجام می‌شود).

۴. شمارش امتیاز

پس از اتمام ورق‎‌های موجود در دست، امتیازات را با توجه به ارزش کارت‌ها محاسبه کنید. با محاسبه امتیاز یک تیم می‌توانید امتیاز تیم مقابل را نیز حساب کنید. برای این کار امتیاز دریافتی تیم را منهای ۱۰۵ کنید. اگر تیم حاکم توانسته باشد امتیاز اعلام‌شده یا حتی بیشتر از آن را بگیرد برای او در ستون اسمش بنویسید، اما اگر نتوانسته باشد امتیاز اعلام‌شده را بگیرد به اندازه عدد اعلام‌شده منفی می‌گیرد. تیم برنده نیز امتیازی را که کسب کرده در ستون خود درج می‌کند.

برای آموزش بازی حکم اینجا کلیک کنید.

قوانین بازی شلم

شلم یا شلم مثبت

اگر تیم حاکم بتواند کلیه ورق‌ها را جمع کند، تیم حریف را شلم کرده است و امتیاز دو برابر می‌گیرد (۱۶۵ * ۲  یا ۲۰۰ * ۲).

شلم منفی

اگر حاکم بازی کمتر از نصف امتیاز کل (۸۵ امتیاز) کسب کند، برای او دوبرابر امتیازِ خوانده‌شده امتیاز منفی در نظر گرفته می‌شود. برای مثال اگر امتیاز ۱۰۵ را در ابتدای بازی بخوانید و نتوانسته باشید به امتیاز ۸۵ هم برسید در این صورت ۲۱۰ امتیاز منفی برای شما در نظر گرفته می‌شود.

قوانین پایان بازی

امتیاز نهایی برای بازی ۱۲۰۰ است، ولی برای طولانی نشدن بازی می‌توانید با توافق تیم‌ها ۶۰۰ امتیاز را هم انتخاب کنید.

اگر تیمی به اندازه نصف امتیاز تیم مقابل منفی گرفته باشد بازی را به کل باخته است؛ یعنی امتیاز یک تیم ۱۰۰۰ باشد و امتیاز تیم دیگر منفی ۵۰۰ باشد.

با کلیک بر روی اینجا مطلب آموزش بازی شلم را در کانال تلگرام بازیکوش نیز ببینید.

بیشتر بخوانید:
پرطرفدارترین بازی‌های پاسور: معرفی و آموزش ۱۵ بازی جذاب‌ ورق

2 نظر

 • سهیل

  ۳۰/۰۹/۱۴۰۰ در ساعت ۰۰:۴۳

  اینکه نوشتید اگر یک تیم نصف تیم مقابل امتیاز منفی بگیرد باخته درست نیست. مثلا اگه تیم ما به امتیاز صد رسیده باشه و حریف منفی پنجاه باشه، با یه شلم کامل می‌تونه جبران کنه. احتمالا روی عدد خاصی باشه این امتیاز. مثلاً بالاتر از نصف کل امتیاز بازی شلم یعنی ۶۰۰ باشیم.

  پاسخ

 • fardis

  ۱۲/۰۴/۱۴۰۱ در ساعت ۱۶:۳۳

  خیلی پیچیده توضیح دادین

  پاسخ

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

سه + 6 =