https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2021/04/Untitled-66-1.jpg

آموزش بازی راز جنگل : بازی راز جنگل را شاید بتوان همراه با ایروپولی جزو اولین بردگیم‌های داستان‌محور و جدی بازار ایران دانست؛ اواخر دهه شصت. تا آن زمان بردگیم‌ها در ایران محدود به منچ و مار و پله، شطرنج و تخته نرد بودند؛ ولی با راز جنگل، بازار بردگیم ایران با بازی‌ای جدید مواجه...

آموزش بازی راز جنگل : بازی راز جنگل را شاید بتوان همراه با ایروپولی جزو اولین بردگیم‌های داستان‌محور و جدی بازار ایران دانست؛ اواخر دهه شصت. تا آن زمان بردگیم‌ها در ایران محدود به منچ و مار و پله، شطرنج و تخته نرد بودند؛ ولی با راز جنگل، بازار بردگیم ایران با بازی‌ای جدید مواجه شد که همزمان دارای کارت، آدمک (میپل)، توکن، تاس و کارت بود و کل بازی، بر اساس یک داستان انجام می‌شد. جالب است که هنوز هم راز جنگل یکی از پرفروش‌ترین بردگیم‌های بازار ایران است که توسط ناشران مختلف تولید می‌شود و جزو معدود بازی‌هایی است که هم در فروشگاه‌های تخصصی بازی و هم در کتاب‌فروشی‌ها و حتی فروشگاه‌های لوازم‌التحریرفروشی‌ یافت می‌شود.

اینکه راز جنگل، بر خلاف بازی‌هایی همچون اسپلندور، تیکت تو راید و استانبول عمومیت یافته است، جدا از پیشینه طولانی آن، به عواملی همچون قیمت ارزان و سادگی بازی بازمی‌گردد. شک نیست که با دشوار شدن بازی‌های رومیزی، از دایره مخاطبان آنها کاسته می‌شود و به دلیل همین کم بودن مخاطبان، ناشران نیز نمی‌توانند ریسک تولید انبوه آن را به جان بخرند؛ بنابراین به دلیل بازتولید با شمارگان پایین، قیمت آنها نیز کاهش نمی‌یابد و باز همین مسئله، موجب کم شدن اقبال جامعه نسبت به آنها خواهد شد. به ویژه آنکه از اوایل دهه هفتاد خورشیدی، رفته رفته بازار گیم به دست رقیبی جدید و بسیار جدی به نام «ویدیو گیم‌ها» افتاده است. بنابراین لازم است که بازار بردگیم ایران برای نجات خود، سراغ بازی‌های جذاب، ساده و ارزان‌قیمتی همچون راز جنگل برود. با این مقدمه به آموزش بازی راز جنگل می‌پردازیم و دفترچه راهنمای راز جنگل را به صورت مصور تقدیم شما می‌کنیم.

 

مشخصات بازی

 • تعداد بازیکنان: ۲ – ۶
 • رده سنی: +۸
 • مدت زمان بازی: ۳۰ – ۱۲۰ دقیقه
 • سال ساخت: ۱۹۸۱
 • طراح: الکساندر رندالف و میشل ماتشوس
 • ناشر: رونزبرگر
 • رتبه در BGG: رتبه ۶۸۳۵
 • نمره: ۵.۶۰
 • درجه پیچیدگی و سختی بازی: ساده (۱.۲۶ از ۵)
 • هدف: یافتن گنجینه‌ای که کارت آن در حیاط قلعه رو شده است. بازیکنی که محل مخفیگاه سه گنجینه‌ را اعلام کند (یعنی سه کارت را تصاحب کرده باشد) برنده بازی است.
 • تقویت مهارت‌ها: افزایش قدرت تفکر و حل مسئله، تقویت حافظه تصویری

تاریخچه بازی

راز جنگل در کشورهای مختلفی منتشر شده و در هر یک از این کشورها نامی کمابیش متفاوت دارد. عنوان نسخه اصلی در کشور آلمان زاگالند به معنای «سرزمین حماسه» است و در نسخه انگلیسی از عنوان «جنگل افسون شده» استفاده شده است. بازی نخستین بار در سال ۱۹۸۱ منتشر شد و سال بعد جایزه بسیار مهم اشپیل  را از آنِ خود کرد.

طراح بازی الکساندر رَندالف است. رندالف پیش از اینکه زندگی خود را وقفِ طراحی بازی کند، مشاغل زیادی را امتحان کرد. یکی از این مشاغل «کشف رمز» بود که در جنگ جهانی دوم  پیشه کرد! او از سال ۱۹۶۱ به طراحی بازی روی آورد و در نزدیک به چهار دهه فعالیت حرفه‌ای بیش از صد بازی منتشر کرد و در این دوران یکی از محبوب‌ترین طراحان بازی به شمار می‌آمد.

طراح بازی راز جنگل الکساندر رَندالف
طراح بازی راز جنگل الکساندر رَندالف

 

داستان بازی: روزگاری حکمران محبوبی در کنار یک جنگل اسرارآمیز در قلعه‌ای حکمرانی می‌کرد. قوانینی که او وضع کرده بود چنان درست و عاقلانه بود که سبب شده بود همه او را بسیار دوست بدارند. سال‌ها گذشت و حکمران رفته رفته پیر شد و نگران اینکه چه کسی باید پس از او بر این سرزمین حکومت کند. از طرفی به او بارها خبر رسیده بود که در جنگل اسرار آمیز گنجینه‌های عجیب و غریب پنهان شده است. ازآنجا که حکمران دوست داشت فرد لایقی را پس از خود برگزیند، تصمیم گرفت کسی را که بتواند با فراست و تیزهوشی، سه گنجینه از این گنجینه‌ها را بیابد، جانشین خود کند. بنابراین بر اساس این فکر، جارچیانی را به سرتاسر سرزمین خود فرستاد تا تصمیم خود را به همه اعلام کند. جنگجویی که می‌توانست از تمام آن گنجینه‌ها فقط سه‌تای آنها را پیدا کند به عنوان حکمران بعدی انتخاب می‌شد…

 

محتویات جعبه

 • صفحه گالینگور
 • کارت‌های گنجینه
 • ۶ مهره بازی
 • ۲ تاس
 • ۱۲ درخت
 • راهنمای بازی
آموزش بازی راز جنگل: محتویات جعبه
آموزش بازی راز جنگل : محتویات جعبه

دستورالعمل بازی

قبل از شروع بازی سکه‌های گنجینه را جدا کنید و زیر درختات جاساز کنید به صورتی که تصویر گنجینه در زیر درخت به رو باشد.

درخت‌ها را ایستاده باهم جابجا کنید تا بازیکنان نتوانند حدس بزنند کدام گنجینه زیر کدام درخت است. و درخت‌ها رو روی نقشه در جای خود قرار دهید.

برای شروع بازی همه بازیکنان برای خود ادمکی را انتخاب می‌کنند و سپس تاس میریزند. بازیکنی که تاس بیشتری بیاورد شروع کننده بازی می‌شود.

کارت‌ها را بُر بزنید و در حیاط قلعه قرار دهید و کارت رویی را برگردانید تا مشخص شود زیر کدام گنجینه باید بگردید.

نوبت بازی بعد از مشخص شدن بازیکن اول به صورت گردش عقربه ساعت است و مهره‌های خود را در دهکده نزدیک دروازه قرار می‌دهند.خانه فلش کشیده شده جلوی دهکده خانه شماره یک است و بازی از آنحا شروع می‌شود. بازیکنان در نوبت خود دو تاس با هم پرتاب می‌شوند ولی هر یک جداگانه در نظر گرفته می‌شوند. شما می‌توانید با شماره کوچک‌تر یا بزرگتر حرکت خود را آغاز کنید؛ همچنین می‌توانید در مسیر به جلو یا عقب حرکت نمائید. مثلا اگر ۵ و ۱ بیاورید، می‌توانید شش خانه جلو یا عقب بروید و یا پنج خانه در یک جهت و یک خانه در جهت دیگر حرکت کنید.

بازیکنان باید دنبال یافتن گنجینه‌ای باشند که کارت آن در حیاط قلعه رو شده است.

توجه: در زمان بازی جای هیچ یک از درختان را نباید عوض کنید

زدن مهره حریف: اگر آدمک شما با مجموع یا شماره هر یک از تاس‌ها روی خانه‌ای بنشیند که آدمک حریف نشسته است، مهره حریف را اصطلاحا می‌زنید و حریف نمی‌تواند تا دو دور بازی کند.

بازی راز جنگل: زدن مهره حریف
زدن مهره حریف!

یافتن گنجینه‌ها

برای پیدا کردن گنجینه باید شماره یک تاس یا دوتاس بازیکن به گونه‌ای باشد که آدمک کنار خانه‌‌ای که درخت در آن است بنشیند و بتوانید زیر درخت را ببینید.

حال اگر مخفیگاه گنجینه‌ای را که کارت آن رو شده یافتید باید راه قلعه را در پیش بگیرید. البته بهتر است در حرکت به سوی قلعه نگذارید دیگر بازیکنان از تصمیم شما آگاه شوند. هنگامی که در خانه‌های اطراف قلعه هستید، با استفاده از شماره هر یک از تاس‌ها یا مجموع هر دو تاس می‌توانید روی خانه کلید بنشینید اگر نتوانستید روی خانه کلید بنشینید باید بازی را در اطراف قلعه ادامه داده و سعی کنید در نوبت‌های بعدی روی خانه کلید بنشینید.

توجه: اگر وارد قلعه شوید ولی جای گنجینه را اشتباه حدس بزنید؛ در این صورت سه دور از بازی حذف می‌شوید و بعد از سه دور اجازه پیدا می‌کنید بازی کنید.

دو راه برای اعلام گنجینه زیر درخت دارید:

 1. اینکه به خانه کلید بروید و زمانی که در آن خانه قرار گرفتین اعلام کنید گنجینه زیر کدام درخت است
 2. به قلعه بروید و سپس محل گنجینه را فاش کنید.

اگر درست حدس زده بودید زیر این درخت را به دیگر بازیکنان نشان داده و آنرا سر جایش بگذارید و کارت مربوطه را برای خود نگه‌دارید، حالا یک کارت دیگر برگردانده می‌شود و بازیکن بعدی بازی را ادامه می‌دهد. در این حالت مهره شما در قلعه می‌ماند و در نوبت خودتان می‌توانید چنانچه از مخفیگاه گنج بعدی نیز مطلع باشید آن را اعلام نمائید مگر اینکه بازیکن دیگری روی خانه کلید بنشیند و شما را روانه دهکده کند. اگر محل گنج اعلام شده را نمی‌دانید، می‌توانید در نوبت خود از قلعه دور شوید و تجسّس را ادامه دهید.

بازیکنی که جای گنجینه را درست حدس بزند کارت گنجینه از قلعه را برداشته و به دنبال دو گنجینه بعدی می‌گردد.

آموزش بازی راز جنگل: صفحه بازی
آموزش بازی راز جنگل : صفحه بازی

جایزه

هر گاه با تاس‌ها جفت بیاورید مثلا (۵، ۵) اگر بخواهید می‌توانید از «جایزه» استفاده کنید، یعنی می‌توانید به تشخیص خود از یکی از امتیازات زیر بهره‌مند شوید.

 • مهره خود را در کنار هر یک از خانه‌های اشغال نشده در کنار یکی از درختان قرار داده و زیر درخت را نگاه کنید.
 • مهره خود را به سمت کلبه برده روی خانه‌ای که با ستاره مشخص شده (بعد از پل سنگی) بنشانید و محل مخفیگاه حیوان را اعلام نمائید.
 • کارت حیوان را که بالای کلبه پیرمرد به نمایش گذاشته شده با کارت‌های دیگر بُر بزنید و کارت روئی را برگردانید، اگر مجدداً همان کارت قبلی آمده باید با همان کارت بازی را ادامه دهید.
 • می‌توانید مستقیم از محلی که روی نقشه هستید به قلعه بگردید.

توجه: اگر از جایزه جفت تاس استفاده کرده باشید دیگر نمی‌توانید از شماره‌های آن برای حرکت مهره خود استفاده کنید.

حین تجسس برای یافتن گنج از حرکات دیگر بازیکنان غافل نشوید، چنانچه فکر می‌کنید آنها از مخفیگاه گنجی مطلع شده‌اند اجازه ندهید به راحتی به کلبه برسند و مخفیگاه را اعلام نمایند. ضمناً سعی کنید محل هر گنج را خوب بخاطر بسپارید چرا که در مراحل بعدی بازی ممکن است از آن استفاده کنید.

بازیکنی که محل سه گنج را اعلام کند، یعنی سه کارت را تصاحب کرده باشد برنده بازی است.

نسخه جدید راز جنگل

راز جنگل با گردونه
در نسخه جدید بازی راز جنگل یک گردونه به بازی اضافه شده است

روند بازی مثل قبل است با این تفاوت که سکه درون گردونه قرار می‌گیرد و با چرخاندن آن و ایستادن گردونه به هر گنجینه‌ای که گردونه اشاره کند بازیکنان به دنبال آن می‌گردند. هر بازیکنی که بتواند گنجینه مشخص شده روی گردونه را پیدا کند سکه آن را برای خود برداشته و با یکی از سکه‌های افسون یا نفرین جایگزین می‌کند.

اگر این نفرین برای کسی بیاید باید ببیند روی کارت آن چه نوشته است (کارت اژدها محروم شدن از دو دور بازی)، ولی برای جایزه وقتی از محرومیت در بیاید می‌تواند گردونه را بچرخاند.

نحوه استفاده از کارت‌های سرنوشت و سکه‌های آنها

بازیکنان به دو صورت می‌توانند از کارت‌ها و سکه‌ها سرنوشت استفاده کنند که بهتر است قبل از آغاز بازی مشخص کنند.

حالت اول: هنگامی که بازیکنی گنجینه‌ای را یافت و سکه گنجینه را از گردونه سرنوشت برداشت، می‌تواند به عنوان جایزه، یکی از ده سکه سرنوشت را برداشته و در گردونه جایگزینش کند.

حالت دوم: بازیکنان قبل از بازی، کارت‌های سرنوشت را بر زده و پشت به رو، در کنار صفحه بازی قرار می‌دهند. زمانی که بازیکنی گنجینه‌ای پیدا کرد سکه آن را برداشته و در حالی که کارت‌های سرنوشت پشت به رو هستند، یکی را شانسی انتخاب کرده و با دیدن کارت سکه آن را در گردونه جایزگزین می‌کند.

هرچه گنیجه‌های بیشتری پیدا شوند سکه‌های سرنوشت بیشتری جایگزین می‌شوند. پس بهتر است هرچه زودتر گنجینه‌ها را بیابید و برنده بازی باشید.

 

نسخه دیجیتالی بازی راز جنگل

بازی راز جنگل نسخه دیجیتال
آموزش بازی راز جنگل : نسخه دیجیتال بازی

این بازی شبیه سازی شده بازی برد راز جنگل است که همان فضا را در گوشی خود می‌توانید داشته باشید و با دوستان خود بازی کنید.

از امکانات این اپلیکیشن می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • امکان بازی ۱ تا ۴ نفره
 • محیط شبه سه بعدی بازی
 • تغییر زاویه دید دوربین
 • بزرگنمایی صفحه با دو انگشت
 • حرکت در صفحه با کشیدن انگشت بر روی صفحه
 • بازی با اندروید
 • تنظیمات نمایشی ، صوتی و ..

 

برای دانلود بازی راز جنگل اینجا را کلیک کنید.

 

همین الان به صفحه اینستاگرام بازیکوش بپیوندید.

 

مطالب مرتبط:

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

یک × سه =