شیچیدامعرفی روش شیچیدا

۱۳۹۹-۰۹-۰۴ ۱۴:۰۹به قلم بازیکوش0
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2020/11/shichida-1.jpg

شعار اصلی متد شیچیدا این است که تمام کودکان نابغه متولد می‌شوند. این روش آموزشی در پی این است که توانایی‌های درونی کودکان را پرورش دهد، نه اینکه مغز آنها را با کوهی از اطلاعات پر کند. شیچیدا بر این باور است که نیم کره راست مغز تا سه سالگی برتری دارد و کودکان قادرند اطلاعات پیچیده و دشوار را در آن فرا بگیرند.

متد شیچیدا شیوه‌ای است که تحولی بزرگ در آموزش کودک در سال‌های نخست  ایجاد کرده است. این متد توانایی‌های درونی کودک را پرورش می‌دهد و به او کمک می ‌کند تا از طریق یک فرایند آموزشی منحصربه فرد که هر دو نیمکره مغز را همزمان تحریک می‌کند پتانسیل درونی خود را بالفعل کند. در این سلسله مطالب به معرفی روش شیچیدا برای پرورش مهارت‌های ذهنی و مغزی کودکان زیر پنج سال می‌پردازیم.

تمام کودکان از بدو تولد نابغه‌اند

شعار اصلی متد شیچیدا این است که تمام کودکان نابغه متولد می‌شوند. این روش آموزشی در پی این است که توانایی‌های درونی کودکان را پرورش دهد، نه اینکه مغز آنها را با کوهی از اطلاعات پر کند. شیچیدا بر این باور است که نیم کره راست مغز تا سه سالگی برتری دارد و کودکان قادرند اطلاعات پیچیده و دشوار را در آن فرا بگیرند. در حدود سه سال، نیمکره چپ شروع به رشد می‌کند، از این رو بسیار مهم است که کودکان نیمکره راست را در اوایل کودکی خود پرورش دهند و پتانسیل درونی خود را زمانی که مغز در سریع‌ترین حالت خود قرار دارد فعال کنند. در ابتدا برای معرفی روش شیچیدا برای پرورش مهارت‌های ذهنی و مغزی کودکان زیر پنج سال ، لازم است ابتدا با نیم‌کره‌های راست و چپ و توانایی‌های آنها آشنا شویم.

نیمکره راست
 • توانایی یادگیری چند زبان همزمان
 • توانایی انجام محاسبات ذهنی پیچیده
 • حافظه تصویری
 • ذخیره سریع حجم قابل توجهی از اطلاعات
 • توانایی دریافت اطلاعات درئنی و به کار گیری آنها در جای درست
نیمکره چپ
 • هماهنگی پنج حس
 • تبدیل حواس پنجگانه به درک و منطق
 • مدیریت زبان
 • مسؤل محاسبات منطقی و ریاضی
 • تنها تفکر خطی را ممکن می‌سازد
 • قضاوت و روابط را مدیریت می‌کند
 • دانش را بر اساس استدلال منتقل می‌کند
سال‌های طلایی

بر اساس قانون تحلیل رفتن توانایی‌ها، دوره بین بدو تولد تا دو سال “دوره نبوغ” یا “دوره طلایی” خوانده می‌شود. این دوره بهترین دوره برای رشد توانایی هاست از این رو بهتر است مغز کودک با فعالیت های متفاوت و گفتگوهای بسیار تحریک شود. علاوه بر این، باید در نطر داشت که توانایی‌های کودک در حدود شش سالگی فیکس می‌شود و از آن پس مهارت‌آموزی احتیاج به زمان و تلاش بیشتر دارد. در نتیجه، هر چه زودتر مغز کودک شروع به فعالیت کند، شانس افزایش توانایی های درونی کودک بیشتر است.

ستون‌های اصلی این دوره

سه ستون اصلی این شیوه اموزشی عبارتند از عشق، نظم، و اعتماد. وقتی هر سه این ستون حاضر باشند یک محیط بدون استرس برای کودک خلق می‌شود. برای کودکی که در محیطی ارام قرار دارد، مغز با بالاترین قابلیت و توانایی خود فعالیت می‌کند.

عشق: پیوندی محکم بین والد و کودک خلق می‌کند

نظم: در کلاس و خانه، با احترام به بعضی قوانین و برنامه‌ها

اعتماد: اعتماد والدین به توانایی کودک

نکات کلیدی که باید قبل از شروع متد شیچیدا حتما مطالعه شوند.

برای اطلاع از آخرین اخبار و اطلاعات متد شیچیدا، به وبسایت رسمی شیچیدا مراجعه کنید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

7 − 6 =