مافیانقش تفنگدار در بازی مافیا : همه قابلیت‌ها و محدودیت‌های تفنگ دار

۱۴۰۱-۰۱-۲۱ ۱۱:۰۱به قلم بازیکوش0
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2022/01/تک-تیرانداز-مافیا.jpg

نقش تفنگدار در بازی مافیا از جمله نقش‌های شهروندی است که شناخت صحیح او از بازیکنان هم تیمی و تیم مافیا می‌تواند تیم حریف را تضعیف و تیم خودی را تقویت کند. درحالیکه کمتر نقشی در بازی مافیا چنین قابلیتی دارد که همزمان بتواند بر هر دو تیم اثر بگذارد. این نقش در سناریوهای جدید...

نقش تفنگدار در بازی مافیا از جمله نقش‌های شهروندی است که شناخت صحیح او از بازیکنان هم تیمی و تیم مافیا می‌تواند تیم حریف را تضعیف و تیم خودی را تقویت کند. درحالیکه کمتر نقشی در بازی مافیا چنین قابلیتی دارد که همزمان بتواند بر هر دو تیم اثر بگذارد. این نقش در سناریوهای جدید بازی مافیا همچون مافیای شبکه سلامت استفاده می‌شود و در مافیا کلاسیک کاربردی ندارد. بنابراین بسیار مهم است که چیننده نقش‌ها در بازی، بالانس بودن بازی را در نظر بگیرد و این نقش را به نوعی در بازی قرار دهد که تعادل بازی به هم نریزد. برای آشنایی بیشتر با نقش تفنگ دار در بازی مافیا با ما همراه باشید.

نقش تفنگدار در بازی مافیا

گان من یا تفنگ‌دار یکی از شهروندان است که تعداد زیادی تفنگ در اختیار دارد ولی به علت کهولت سن و ناتوانی در هدفگیری دقیق، خودش نمی‌تواند از تفنگ‌هایش استفاده کند و بنابراین شب‌ها تفنگ‌های خود را در اختیار بازیکنانی قرار می‌دهد که تشخیص بدهد شهروند هستند. افرادی که در شب تفنگ دریافت کرده‌اند از نوع تیری که گرفته اند خبر ندارند و فقط در طول روز بعدی حق استفاده از تفنگ خود را دارند. پس از شلیک توسط بازیکن، گرداننده اعلام می کند که تفنگ جنگی است یا مشقی. در صورتی که تفنگ مشقی باشد هیچ اتفاقی نمی‌افتد، اما در صورت جنگی بودن تفنگ، شخصی که مورد هدف قرار گرفته از بازی خارج می‌شود و شهروند یا مافیا بودنش توسط راوی اعلام می‌شود.

تفنگدار برای علامت دادن به گرداننده، دست خود را به شکل تفنگ در می‌آورد. اگر فشنگ مشقی باشد، سر تفنگ به سمت بالا و اگر فشنگ جنگی باشد سر تفنگ به سمت روبرو خواهد بود.

البته او تعداد زیادی تیر مشقی هم در اختیار دارد که می‌تواند از آنها برای شناخت بازیکنان استفاده کند. به این صورت که به آنها تفنگ می‌دهد ولی تیر آنها در بازی عمل نمی‌کند و تفنگ‌دار می‌تواند متوجه طرف نقش بازیکن شود. در ادامه با جزئیات این نقش بیشتر آشنا می‌شویم.

قابلیت‌های نقش تفنگدار در بازی مافیا

 • دادن تفنگ با تیر جنگی به یکی از شهروندان (دو بار)
 • دادن تفنگ با تیر مشقی به یکی از بازیکنان شهروند یا مافیا (بدون محدودیت)
 • تشخیص مافیا یا شهروند بودن بازیکنان پس از شلیک آنها

 

محدودیت‌های تفنگ دار

 • نمی‌تواند به خودش تفنگ جنگی بدهد
 • در هر شب فقط می‌تواند به یک نفر تفنگ با تیر مشقی بدهد
 • نمی‌تواند به یک بازیکن، دو بار تیر جنگی بدهد و باید دو تیر جنگی خود را به دو بازیکن متفاوت بدهد
 • اجازه ندارد به بازیکنی که تفنگ را به او داده، اطلاع دهد تفنگ او چه نوع تیری دارد

 

سایر نکات مهم درباره تفنگدار

 • اگر کسی که تفنگ دریافت کرده است کشته شب باشد، تفنگ به دست تفنگدار برمیگردد و می تواند در شب های بعدی آن را به افراد دیگری بدهد.
 • تفنگدار در بازی مافیا می‌تواند همانند کارآگاه عمل کند و با دادن تفنگ به افراد مختلف، آنها را در بازی محک بزند. در اصل او می‌تواند تفنگ را به مافیای مورد حدس خود بدهد و بررسی کند که آن مافیا به هدفش شلیک می‌کند یا خیر. همچنین به این طریق می‌تواند درستی یا نادرستی عملکرد بازیکنان را بسنجد. از طرفی تفنگدار می‌تواند این تیر را به شهروندان ذهنی‌اش بدهد و سبب شود آنها خود را در بازی تثبیت کنند و اعتماد دیگر شهروندان را بدست بیاورند.
 • بهتر است تفنگدار در شب‌ اول از فشنگ جنگی استفاده نکند؛ اما از شب‌های بعدی آن را به شهروندان بدهد. خصوصاً زمانی که بین دو نفر از اعضای شهر گره افتاده و با بیرون رفتن یک نفر از آنها، طرف بازی مشخص می‌شود.
 • همچنین برای آن که از شک مافیا نسبت به خودش کم کند، می‌تواند یکی از تفنگ‌های مشقی را به خودش بدهد تا اعضای شهر به او شک نکنند.
 • ترتیب بیدار شدن نقش تفنگدار، پس از اسنایپر و قبل از دندانپزشک است و در بازی‌هایی که با نقش‌های کامل انجام می‌شوند، او به عنوان نفر نهم از خواب برمی‌خیزد.
 • در بعضی بازی ها نقش تفنگدار را با اصطلاح گان من یا به طور اختصاری گان نیز می‌نامند.

 

بیشتر بخوانید:
آموزش همه نقش های بازی مافیا در سناریوهای مختلف: ۷۰ نقش اصلی و فرعی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

سه + شانزده =