مافیانقش ساقی در بازی مافیا: شراب سحرآمیز و نقش جادویی تیم شهروندان

۱۴۰۱-۰۱-۲۰ ۳:۰۱به قلم بازیکوش2
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2022/04/Saghi.jpg

نقش ساقی در بازی مافیا همانند بسیاری دیگر از نقش‌های جدید، جزو بازی اصلی مافیا کلاسیک نبوده است و در سناریوهای جدید به آن افزوده شده است. بنابراین برای استفاده از آن همانند همه نقش های جدید دیگر، باید به بالانس بازی توجه کرد تا موجب تضعیف یا تقویت بیش از حد یکی از طرفین...

نقش ساقی در بازی مافیا همانند بسیاری دیگر از نقش‌های جدید، جزو بازی اصلی مافیا کلاسیک نبوده است و در سناریوهای جدید به آن افزوده شده است. بنابراین برای استفاده از آن همانند همه نقش های جدید دیگر، باید به بالانس بازی توجه کرد تا موجب تضعیف یا تقویت بیش از حد یکی از طرفین بازی نشود و ترتیبش نیز در بازی به نوعی نباشد که موجب اسپویل یا بی اثر شدن نقش های دیگر شود. با توجه به این ملاحظات که تشخیص آن بر عهده گرداننده یا چیننده نقش های بازی است، می‌توان از نقش ساقی در بازی مافیا به نحو مطلوب استفاده کرد. در ادامه مقالات آموزش نقش های مافیا برای آشنایی با نقش ساقی با ما همراه باشید و چنانچه پرسش یا نظری در این باره دارید در کامنت‌ها ما را از نظر خود بهره‌مند سازید.

قابلیت‌های نقش ساقی در بازی مافیا

 1. انتخاب یکی از بازیکنان در فاز شب و مست کردن او (تغییر در نحوه ایفای نقش او)
 2. وظیفه پیدا کردن گادفادر و ناتاشا در بازی و معرفی او به بقیه

جزئیات نقش

در بازی مافیا ساقی در گروه شهروندان است و رفتاری همانند روانپزشک دارد. ساقی در فاز شب یکی از بازیکنان را انتخاب می کند و بازیکن منتخب اصطلاحاً مست می‌شود. در واقع او به هر فردی اشاره کند، نقش آن فرد دیگر اجرا نخواهد شد. نکته مهم درباره این شخصیت این است که او نمی‌تواند در دو شب پشت سرهم یک نفر را مست کند.

مسئله مهم این است که هر اعلام، حالت ویژه خود را دارد و گرداننده باید نسبت به انواع حالات مختلف، دارای ذهنیت و دانش کافی باشد. همچنین مسئله بسیار مهم درباره نقش ساقی، امکان برخورد هدفگیری او به بازیکنان شهروند است که اگر شهروند عادی نباشند، می‌تواند برای شهر دردسرساز شود. در ادامه به حالت های ممکن اعلام نقش ساقی در بازی مافیا خواهیم پرداخت.

 

حالت‌های ممکن برای اعلام‌های نقش ساقی

 1. اگر ساقی اسم پدرخوانده را در فاز شب بدهد، گادفادر بازی مست می‌شود و تیرش به کسی اصابت نمی‌کند. بنابراین گرداننده اعلام می‌کند که «تیر پدرخوانده به سنگ خورد».
 2. چنانچه اسم تروریست را اعلام کند، اگر تروریست در جریان رأی گیری روز توسط شهروندان رأی بیاورد و خارج شود، دیگر نمی‌تواند کسی را با خودش از جریان بازی خارج کند و خاصیت ترور بودنش را در آن روز از دست می‌دهد و اصطلاحا دیفیوز می‌شود. البته اگر در آن روز تروریست از بازی خارج نشود در روز های بعدی دیگر دیفیوز نیست .
 3. در صورتی که ساقی اسم ناتاشا یا همان سایلنسر را در به خدای بازی اعلام کند، نه‌تنها کسی را نمی‌تواند ساکت کند، بلکه خودش باید سکوت می‌خورد.
  1. اما در صورت هدف‌گیری اشتباه و برخورد به نقش‌های ویژه شهروندی:
 4. چنانچه اسم دکتر را بدهد، دکتر دیگر قادر به سیو کردن نمی‌تواند باشد.
 5. اگر اسم کارآگاه را بدهد، استعلام کارآگاه برعکس به وی اعلام می‌شود.
 6. درصورتی که ساقی نام جان سخت را در فاز شب بدهد، جان سخت یا همان رویین تن خاصیت رویین بودن خودش را در شب از دست می‌دهد و اگر به او تیر زده شود کشته می‌شود.
 7. اگر اسم اسنایپر را بدهد، اگر اسنایپر در فاز شب تیر بزند، تیرش به خودش برخورد می‌کند.

 

محدودیت های نقش ساقی 

 1. ساقی همانند ناتاشا، یک شب در میان یا هر شب می‌تواند اسم یک شخص خاص را به گرداننده بازی اعلام کند.
 2. ساقی باید دقت کند که به اشتباه اسم بازیکن نقش‌دار تیم شهروندان را به گرداننده ندهد؛ چراکه در عملکرد آنها تاثیر می‌گذارد.
 3. قرارداد: ساقی اسپم ندارد یعنی (همانند  ناتاشا و کشیش) نمیتواند ۲ شب متوالی اسم شک شخص را بدهد.
 4. اولویت عملکرد نقش ها در فاز شب با ساقی بازی است؛ یعنی ابتدا ساقی اسم مورد نظرش را به گرداننده بازی اعلام می‌کند و سپس دیگر بازیکنان عملکرد خود را انجام می‌دهند.

بیشتر بخوانید:
آشنایی با همه نقش‌های بازی مافیا: معرفی ۷۰ نقش ویژه در تیم‌های مافیا، شهروند و مستقل

2 نظر

 • کامران

  ۲۰/۰۱/۱۴۰۱ در ساعت ۰۳:۴۵

  اگه ساقی اسم معشوقه رو اعلام کنه چی میشه؟

  پاسخ

  • بازیکوش

   ۲۰/۰۱/۱۴۰۱ در ساعت ۰۳:۴۹

   سلام کامران عزیز.
   با توجه به اینکه معشوقه جزو نقش های منفعل بازی مافیاست، در صورت تارگت شدن توسط ساقی، اتفاق خاصی نمی افتد و بازی با همان وضعیت ادامه می‌یابد.
   با آرزوی شادترین‌ها.

   پاسخ

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

5 × یک =