کارتیبازی های سه نفره پاسور : معرفی جذابترین بازی های ۳ نفره ورق

۱۴۰۱-۰۱-۱۸ ۱۲:۰۱به قلم بازیکوش0

بازی های سه نفره پاسور دست کم در بین بازی های ایرانی، موارد پرشماری را در بر نمیگیرد. اکثر بازی های ایرانی همچون حکم و شلم بازی‌های تیمی هستند و نیاز به تعداد بازیکن زوج دارند. این در حالی است که بازی های سه نفری پاسور هرگز به صورت تیمی قابل انجام نیستند و باید...

بازی های سه نفره پاسور دست کم در بین بازی های ایرانی، موارد پرشماری را در بر نمیگیرد. اکثر بازی های ایرانی همچون حکم و شلم بازی‌های تیمی هستند و نیاز به تعداد بازیکن زوج دارند. این در حالی است که بازی های سه نفری پاسور هرگز به صورت تیمی قابل انجام نیستند و باید به صورت انفرادی انجام شوند. با این حال برخی بازی‌های تیمی برای سه نفر نیز بازطراحی شده‌اند. همچنین در بین بازی‌های خانوادگی ورق می توان بازی‌هایی را یافت که با سه نفر نیز جذابیت فراوانی دارند. در این مطلب، سه دسته از بازی های سه نفره ورق یعنی بازی های «بازطراحی شده»، «خانوادگی» و «خارجی» را برای شما معرفی خواهیم کرد. همچنین این فهرست به مرور تکمیل می شود. پس با ما همراه باشید.

بازی های پاسور سه نفره برای بزرگسالان

بازی حکم سه نفره

برای پاسور حکم، نسخه سه نفره نیز طراحی شده است. در این بازی بر خلاف حکم چهارنفره، بازی به صورت تیمی انجام نمی‌شود، بلکه هر بازیکن به صورت انفرادی رقابت می‌کند و در هر دور فقط یک برنده نهایی وجود دارد. البته این امکان نیز هست که دو بازیکن در تعداد دست‌هایی که گرفته‌اند، برابر شوند که در این صورت، بازیکنی برنده است که آس بیشتری داشته باشد و باز در صورت تساوی، بازیکنی که بیشترین شاه و در مرحله بعد بی بی بیشتر داشته باشد.

البته گاهی به اشتباه، از بازی پاسور اسکاتلندی با عنوان حکم سه نفری یاد می‌شود، درحالیکه اینطور نیست و بازی اسکاتلندی سازوکار متفاوتی با بازی حکم دارد.

برای آشنایی بیشتر با همه قوانین و استراتژی‌های بازی ورق حکم سه نفره، اینجا را کلیک کنید.

 

بازی حکم اسکاتلندی

بازی ورق اسکاتلندی یکی از بازی های چندنفره و قابل انعطاف پاسور است که می‌توان آن را با تعداد نفرات مختلف انجام داد. ولی معروف‌ترین حالت آن، بازی با تعداد ۳ نفره است که اشتباهاً آن را به حکم سه نفره نیز موسوم ساخته است. این بازی را گاهی پاسور روسی ، حکم روسی یا حکم اسکاتلندی نیز می‌نامند. پاسور اسکاتلندی را می‌توان از جمله بازی‌های حرفه‌ای و محاسباتی پاسور دانست که همانند بازی شلم به محاسبات نوشتاری نیاز دارد و باید یک قلم و کاغذ کنار دستتان باشد. اگر هم با گوشی راحتید، می‌توانید از دفترچه یادداشت موبایلتان برای ثبت امتیازها استفاده کنید.

برای آشنایی با قوانین و استراتژی‌های این بازی، اینجا را کلیک کنید.

بازی های پاسور

 

بازی پاسور چاربرگ

پاسور چهاربرگ یا یازده پس از حکم، ایرانی‌ترین نوع بازی ورق است. هرچند مشابه این بازی که به هفت خاج یا هفت و چهار نیز معروف است در مصر و ایتالیا نیز بازی می‌شود، ولی گستردگی آن در هیچ کشوری به اندازه ایران نیست. شاید بتوان گفت محبوب‌ترین بازی ورق پس از حکم و شلم نیز همین نوع بازی است. انعطاف در بازی دو نفره ، سه نفره یا چهار نفره، هیجان برای رسیدن به امتیاز ۱۰۵ و نیز قاعده متفاوت و خاص سور زدن از ویژگی‌های جالب این بازی است که در محبوبیت آن تأثیر بسزایی داشته است. در آموزش پاسور چهاربرگ ابتدا دستورالعمل این بازی را توضیح می‌دهیم و سپس به طور جزئی به قوانین، اصطلاحات و تخلفات این بازی می‌پردازیم. در نهایت می‌توانید از لینک دانلود بازی آنلاین ورق چهاربرگ را نیز برای بازی به صورت مجازی استفاده کنید. برای ورود به صفحه آموزش بازی چهاربرگ، اینجا را کلیک کنید.

 

بازی ریم یا رامی حالت سه نفره

ریم یا رامی نیز از بازی‌های محبوب و در عین حال به لحاظ نفرات، قابل انعطاف است و می‌توان آن را به شکل ۳ نفری نیز انجام داد. در بازی ریم (رامی) هدف کلی این اسـت کـه کارت‌های خودتان را مرتب کنید. این یعنی کارت‌هایی کـه در دست دارید را بـه بهترین شکل و در یک دنباله بچینید. بـه نظر کار راحتی می‌آید اما به همین سادگی‌ها هم نیست پس با ما همراه باشید. بازی ریم فکری و با درصدی شانس است. ریم به معنی نظم دادن است پس شما باید نظمی به کارت‌های در دستتان بدهید و سعی کنید هرچه زودتر از شر کارت‌هایی که به کارتان نمی‌آید خلاص شوید. اصطلاحا آنها را کتاب یا رشته‌ای دسته‌بندی کنید.هدف اساسی در همه انواع ریم یا رامی، ساختن چندین مجموعه شامل سه یا چهار برگ از یک نوع است. اگر یک بازیکن یک کارت را دور بیندازد، برای گرفتن یک دنباله، باید همه کارت‌های زیر آن کارت را جمع کند. 

برای آموزش تصویری بازی ریم، به مقاله آموزش بازی ریم مراجعه کنید. 

 

بازی های خانوادگی پاسور سه نفره

بازی انفرادی بلوف

بازی پاسور بلوف یکی از بازی های تفریحی پاسور است که می‌توانید در جمع‌های پرتعداد دوستانه و خانوادگی استفاده کنید. مزیت بسیار مهم این بازی انعطاف در تعداد بازیکن‌هاست؛ چراکه بسیاری از بازی‌های محبوب ورق فقط با تعداد نفرات خاصی قابل انجام است و انعطاف‌پذیر نیستند؛ اما برای پاسور بلوف دیگر نگران نیستید که تعداد مهمان‌های شما چند نفرند. در پایان این بازی بازیکنی که بتواند زودتر از دیگران کارت خود را تمام کند پیروز میدان خواهد بود.

برای آموزش بازی پاسور بلوف به اضافه فیلم آموزشی بازی اینجا را کلیک کنید.

 

بازی مفرح هفت خبیث

هرچند بازی هفت خبیث معمولاً برای جمع‌های بیش از ۵ نفر توصیه می‌شود ولی حتی نسخه سه نفره آن نیز جذاب و شادی آفرین است.این بازی خانوادگی و پرنشاط به قدری محبوب و مفرح است که یک بازی کارتی مستقل به نام اونو از روی آن ساخته شده است که پرفروشترین بازی کارتی جهان بعد از بازی‌ ورق است. در این بازی جریمه می‌شوید و همینطور بازیکنان را جریمه می‌کنید، دور بازی را برمی‌گردانید، از روی بازیکن بعدی می‌پرید و نیز می‌توانید جایزه بگیرید و نهایتاً اینکه وقتی به تک برگ می‌رسید، باید سریعاً بگویید تک برگ، بدون اینکه بخندید!

برای آموزش این بازی جذاب و مفرح، به مقاله آموزش بازی هفت خبیث مراجعه کنید.

بازی های پاسور ورق

پاسور غارت با سه نفر

بازی غارت از دیگر بازی‌های خانوادگی و انفرادی پاسور ایرانی است که حالت سه نفره آن نیز امکان پذیر است. غارت همانطور که از اسمش پیداست بازی‌ای است که باید در آن تلاش کنید تا کارت‌های رقبای خود را بقاپید یا اصطلاحاً غارت کنید. هر چقدر بازی جلوتر می‌رود، تعداد کارت‌هایی که از رقبا می‌دزدید بیشتر می‌شود و امکان اینکه رقیب بتواند آنها را از شما پس بگیرد، کمتر می‌شود. بنابراین باید تلاش کنید تا بتوانید کارتهایی را که امتیاز بالاتری دارند، دیرتر بازی کنید تا رقیب نتواند آنها را از شما برباید و در عین حال خودتان بتوانید با آنها، کارتهای رقبا را صید کنید.

برای آموزش کامل بازی غارت، اینجا را کلیک کنید.

 

بازی های ورق سه نفره خارجی

در میان بازی‌هایی که بیشتر در کشورهای اروپایی-امریکایی رواج دارند بازی های ورق سه نفره فراوانی یافت می‌شود. بازی‌هایی همچون گو فیش، اسلپ جک، ۹۹، بانوی پیر، باکارات و نیز اسکات جزو این دسته از بازی‌ها هستند.

برای آشنا شدن با ده مورد از بهترین بازی‌های مرسوم سه نفره خارجی، اینجا را کلیک کنید. معرفی دیگری از ده بازی جذاب ۳ نفره را می توانید در این مقاله بیابید.

 

بیشتر بخوانید:
آشنایی با اصطلاحات بازی پاسور

 

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

چهارده + 11 =