اسکربلبردگیمگلچینمطالعات بازیمعرفی بازیپرفروش ترین بردگیم های تاریخ: فهرست ۱۰ بازی اول جهان

۱۴۰۰-۰۱-۱۶ ۱۱:۰۱به قلم بازیکوش0
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2020/12/بارگیری-5-e1617605140719.jpg

توی روزگار سلطۀ باز‌ی‌های ویدیویی، حوصله کم و زندگی به شدت دیجیتال، بازی‌های رومیزی در خیلی از محفل‌ها و جمع‌های دورهمی فراموش شده‌ن. با این حال از حدود سال ۲۰۱۰ اقبال مردم به بازی‌های رومیزی بهتر شده و بازار تولید عرضه بردگیم رشد چشمگیری پیدا کرده. توی این مقاله که ترجمه یک مقاله معتبر انگلیسیه،...

توی روزگار سلطۀ باز‌ی‌های ویدیویی، حوصله کم و زندگی به شدت دیجیتال، بازی‌های رومیزی در خیلی از محفل‌ها و جمع‌های دورهمی فراموش شده‌ن. با این حال از حدود سال ۲۰۱۰ اقبال مردم به بازی‌های رومیزی بهتر شده و بازار تولید عرضه بردگیم رشد چشمگیری پیدا کرده. توی این مقاله که ترجمه یک مقاله معتبر انگلیسیه، ده بازی از پرفروش ترین بردگیم های تاریخ را بر اساس سایت  TheRichest.com معرفی می‌کنیم:

بر اساس اطلاعات TheRichest.com  که سال ۲۰۱۳ به‌روز شده،  پرفروش‌ترین بازی‌های تاریخ اینها هستن:

  1. شطرنج
  2. چکرز
  3. تخته نرد
  4. اسکربل
  5. مونوپولی
  6. سرنخ
  7. اُتللو
  8. تعقیب جزئی
  9. پیکشنری
  10. ریسک

 

در روزگاری که انتخاب اول کودکان و نوجوانان برای بازی، فیفا و کال آف دیوتی است، گاهی بد نیست به گذشته بازگردیم. به روزگاری که تنها وسیله مورد نیاز برای یک بازی استراتژیک، کاملاً شانسی یا حتی ترکیبی از این دو، یک صفحه یا تختۀ نقش و نگاردار و چند قطعه چوبی یا سنگی بود. در این بازی‌ها مجموعه‌ای از قوانین برای هدایت بازیکنان استفاده می‌شد. این بازی‌ها در طی سال‌ها در آزمون‌های مختلف سربلند بیرون آمده‌اند و حتی برخی از آنها به نسخه‌های بازی ویدیویی ترجمه شده اند. با توجه به این واقعیت که برخی بازی‌ها قرن‌هاست در بازار موجودند، ممکن است تعیین تعداد بازی‌های فروخته شده غیرممکن باشد. برای مثال تخته نرد دست‌کم از سه هزار سال قبل از میلاد مسیح بازی می‌شده است، اما هنوز هم در مقایسه با بازی سِنِت که از پانصد سال قبل از آن وجود داشته، کم‌رنگ است. با این حال شاید بتوان نتیجه گرفت که پرفروش‌ترین بازی‌ها، محبوب‌ترین آنها هستند.

در ادامه فهرستی از ده بازی پرفروش کل تاریخ را معرفی می‌کنیم که سه بازی اول، جزو بازی‌های باستانی هستند و هفت بازی بعد، جزو بازی‌هایی که در قرن اخیر طراحی و تولید شده‌اند:

۱۰. ریسک

تا حالا بازی‌های ویدیویی Age of Empires یا Age of Kings رو بازی کردید؟ بازی جنگی نسل قبل از این‌ها، بازی صفحه‌ای ریسک بود. یک بازی استراتژیک که آلبرت لاموریس، کارگردان فرانسوی توی سال ۱۹۵۷ ابداعش کرد. برای انجام این بازی لازمه که تاکتیک‌ها ، استراتژی‌ها و مهارت‌های مذاکره زیادی بلد باشید یا یاد بگیرید. بازی روی صفحه‌ای انجام میشه که کره زمین رو به ۴۲ منطقه در شش قاره تقسیم می‌کنه. هدف، اشغال هر چه بیشتر سرزمین‌ها از طریق تاس انداختنه. هرکس آخر بازی سلطه جهانی داشته باشه، برنده بازیه. یه چیزی توی مایه‌های زندگی واقعی! 

پرفروش ترین بردگیم های تاریخ (10): بازی ریسک
پرفروش ترین بردگیم های تاریخ (۱۰): اغراق نیست اگر گفته شود ریسک، بهترین بردگیم جنگی کلاسیک است

 

۹. پیکشنری

پیکشنری یه بازی رومیزی مدرنه که توی اون بازیکن‌ها باید بر اساس نقاشی‌ها‌یی که هم‌تیمی‌هاشون کشیدن، یه کلمه خاص رو حدس بزنن. این بازی علاوه بر توانایی ترسیم و تشخیص تصاویر، کلی مهارت واژگانی هم به شما آموزش میده. پیکشنری رو رابرت آنجل با دستیاری گری اورسون در سال ۱۹۸۵ ابداع کرد و نشر وسترن برای اولین بار در سال ۱۹۹۴ توسط شرکت هزبرو منتشرش کرد.

پرفروشترین بردگیم های تاریخ در جهان: بازی دورهمی پیکشنری
پرفروش ترین بازی های تاریخ (۹): پیکشنری محبوب ترین پارتی گیم دهه نود میلادی

۸. تعقیب سطحی

سال ۱۹۷۹ دو تا روزنامه‌نگار کانادایی به نام‌های کریس هانی و اسکات ابوت می‌خواستند اسکربل بازی کنند، اما مجبور شدند نقشه‌شون رو عوض کنن، چون چند تا از حروف رو گم کرده بودن.

با توجه به اینکه هر دو تاشون روزنامه‌نگار بودن و از فرهنگ عمومی مردم به خوبی اطلاع داشتند، تصمیم گرفتند با همون تخته، یه بازی جدید بسازن. بنابراین سراغ دو تا طراح بازی معروف به نام جان هانی و اِد ورنر رفتند و از اونها کمک گرفتند. سال ۱۹۸۴ بود که بازی‌شون رو وارد بازار کردن و از اون زمان تا سال ۲۰۱۴، این بازی بیشتر از ۲۰ میلیون نسخه فروش داشته. سال ۲۰۰۸ بود که شرکت هزبرو کپی رایت بازی رو به قیمت ۸۰ میلیون دلار خریداری کرد.

پرفروش ترین بردگیم های تاریخ در جهان (8): بازی تعقیب جزئی trivial pursuit
محبوب ترین بازی‌های جهان (۸): بازی تعقیب جزئی

۷. اتللو (Otello)

اتللو یا همون ریورسی (Reversi) یه بازی رومیزی نسبتاً قدیمیه که استراتژی‌ها، تاکتیک‌ها و بررسی‌های خیلی عمیقی داره. قدمت این بازی به سال ۱۸۸۳ برمی‌گرده. توی این بازی بازیکن سعی می‌کنه مهره‌های حریف را به رنگ خودش دربیاره. هدف نهایی اینه که وقتی آخرین مهره رو روی صفحه قرار میدیم، بیشترین مهره رو به رنگ خودمون داشته باشیم.

پرفروشترین بازی های رومیزی و بردگیم های تاریخ در جهان (7): اتللو یا ریورسی
پرفروش ترین بازی های رومیزی جهان (۷): اتللو یا ریورسی، بهترین بازی فکری قرن نوزدهم

۶. سرنخ (Clue)

بازی سرنخ که به اسم Cluedo هم شناخته میشه، کلی مهارت استدلالی و منطقی لازم داره. آنتونی ای پرات این بازی رو سال ۱۹۴۹ ابداع کرد و همون سال شرکت ودینگتونز توی لیدز انگلیس چاپش کرد. با اینکه الان کپی رایت بازی برای شرکت هزبرو شده، اما بازی کلاسیکش هنوز زنده مونده. بازیکن‌ها دور صفحه بازی به اتاق‌های مختلف میرن تا از هویت و سلاحی که در قتل آقای دکتر بلک استفاده شده مطلع بشن.

پرطرفدارترین بردگیم های تاریخ در جهان (6): بازی سرنخ یا کلو clue cludeo
پرطرفدار ترین بردگیم های جهان (۶): بازی سرنخ یا کلو

 

۵. مونوپولی (Monopoly)

این بازی رو برادران پارکر در سال ۱۹۳۴ به بازار معرفی کردند، اما خیلی‌ از منابع میگن این همون بازی‌ «صاحبخانه»ست که الیزابت فیلیپس  سال ۱۹۰۳ ابداعش کرد. توی مونوپولی بازیکن‌ها اطراف یک خیابون حرکت می‌کنن و سعی می‌کنن تا جای ممکن ملک بخرند. توی دورهای بعد می‌تونن از بازیکن‌های دیگه بابت توقف توی ملکشون اجاره بگیرن. نهایتاً اونهایی که ورشکست شدن، از بازی خارج می‌شن. تا الان مونوپولی بیش از ۱۲۰ میلیون نسخه در جهان فروش داشته.

پرفروشترین بردگیم های تاریخ در جهان (5): آموزش بازی مونوپولی monopoly
پرفروشترین بازی های صفحه‌ای تاریخ (۵): مونوپولی، بهترین بازی اقتصادی کلاسیک

۴. اسکربل

اسکربل (scrabble) رو آلفرد موشر باتز سال ۱۹۳۸ طراحی کرد (این کلمه رو گاهی به اشتباه، اسکرابل هم می‌خونن). توی این بازی باید در هر دست، با هفت حرفی که روی طاقچه خودتون دارید، یک کلمه دو تا هفت حرفی معنادار بسازید و هر چقدر کلمه‌تون طولانی‌تر یا خوش‌جاتر باشه، امتیاز بیشتری می‌گیرید. بازی اسکربل به حدی فراگیر شد که براش فرهنگ لغت هم تألیف شد و تا الان ویرایش ششم این فرهنگ هم منتشر شده؛ هرچند مجبور نیستید لزوماً از این فرهنگ لغت استفاده کنید. ضمناً بازی به ۳۸ زبان زنده دنیا ترجمه شده که ترجمه اسکربل فارسی توسط گروه بازیکوش در سال ۲۰۲۰ جزو آخرین بازطراحی‌های این بازی به شمار میاد. طبق آخرین آمار، تا الان بیشتر از ۱۵۰ میلیون نسخه از اسکربل به فروش رسیده. 

پرفروش ترین بردگیم های تاریخ (4) مصاحبه با قهرمانان اسکربل
پرفروش ترین بردگیم های تاریخ (۴): اسکربل، بهترین بردگیم قرن بیستم و محبوب ترین بازی کلمه سازی جهان

 

 

۳. تخته نرد

اونطور که تحقیقات از شهر سوخته ایران نشون میده، تخته نرد حداقل از سه هزار سال قبل میلاد وجود داشته. این بازی تخته ای ترکیبی از استراتژی و احتماله با تاکتیک های زیادی درگیر میشه. برای تعیین تعداد فضاهایی که بازیکن می‌تواند مهره‌های خودش رو حرکت بده، از یه جفت تاس استفاده میشه. مهره‌ها باید کاملاً حساب‌شده حرکت داده بشن، و پیش بینی حرکات پدافندی حریف هم خیلی خیلی مهمه.

پرفروش ترین بردگیم های تاریخ (3): نسخه لاکچری و شیک تخته نرد به قیمت هفت هزار دلار
پرفروش ترین بازی های صفحه‌ای تاریخ (۳): بازی باستانی تخته نرد، بهترین بردگیم ایرانی

۲. چکرز

قدمت بازی چکرز که بی‌شباهت به شطرنج هم نیست، به قرن سوم قبل از میلاد برمی‌گرده. حتی نویسنده‌ها و فیلسوف‌هایی مثل هومر و افلاطون هم توی آثارشون از بازی چکرز اسم بردن. توی این بازی دونفره که بازیکن‌ها به صورت مورب حرکت می‌کنن، اگر بتونید از روی مهره‌های حریف بپرید، موفق شدید که اون مهره رو بزنید این بازی نسخه‌های مختلفی داره که هم روی تخته‌های ده در ده و هم روی تخته ۱۲ در ۱۲ انجام میشه. با این حال نسخه مشهورش به نام چکرز آمریکایی که بهش نسخه انگلیسی هم میگن، روی صفحه ۸ در ۸ بازی میشه.

پرفروش ترین بازی های تاریخ (2): چکرز
محبوب ترین بازی های جهان: «چکرز» دومین بازی پرفروش کل تاریخ و بهترین بازی کاملاً انتزاعی جهان

۱. شطرنج

ریشه شطرنج توی هندوستان به قرن ششم قبل از میلاد برمی‌گرده، اما شکل مدرنش تقریبا از حدود قرن دوازدهم میلادی انجام می‌شده. مسلماً شطرنج اون‌قدر آشناست که نیازی به معرفی نداره، ولی به طور خلاصه میشه گفت هر بازیکن ۱۶ مهره داره که هر کدوم، یه جور حرکت می‌کنن. اینه که پادشاه حریف رو دستگیر کنید یا کاری کنید که بازیکن از ادامه بازی انصراف بده. البته توی شطرنج، حالت تساوی هم پیش میاد که بین بازیکن‌های حرفه‌ای، خیلی معموله.

پرفروش ترین بردگیم های تاریخ (1): شطرنج مبانی نظری حذف از بازی
پرفروش ترین بردگیم های تاریخ (۱): شطرنج بهترین بازی فکری تاریخ

 

سفارش بازی اسکربل

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

هفده + چهارده =