https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2021/05/Untitled-22.jpg

شال بازی بختیاری یکی از مراسمات بختیاری در استان چهار محال و بختیاری است که مخصوصاً در میان مشایخ عشایر این استان محبوبیت خاصی دارد. این مراسم که نوعی رقص دسته جمعی است معمولاً در جشن‌های ازدواج و اعیاد بزرگ انجام می‌شود.   دستورالعمل شال بازی برای شروع این رقص لری به تعداد ۱۲ الی...

شال بازی بختیاری یکی از مراسمات بختیاری در استان چهار محال و بختیاری است که مخصوصاً در میان مشایخ عشایر این استان محبوبیت خاصی دارد. این مراسم که نوعی رقص دسته جمعی است معمولاً در جشن‌های ازدواج و اعیاد بزرگ انجام می‌شود.

 

دستورالعمل شال بازی

برای شروع این رقص لری به تعداد ۱۲ الی ۲۴ نفر( تعداد افراد باید عدد زوج باشد) نفر احتیاج است.

هر نفر با هر دست یک سمت مینای رنگی را می‌گیرد . بنابراین در این بازی به تعدادی مینای رنگی نیز احتیاج است. مراسم شال بازی بختیاری با موسیقی مخصوصی همراه است. در ابتدا موسیقی ریتم آهسته دارد و نفرات دور دایره‌ای که در وسط زمین ترسیم کرده اند شروع به حرکت می‌کنند به این صورت که سه قدم به داخل دایره و سه قدم به عقب می‌گذارند. زمانی که ریتم آهنگ تند شد تعدادی از رقصنده ها با کمک میناهای رنگی مسیر طاق داری را درست می‌کنند. سایر شال بازها در حالی که مینایی در دست دارند باید از این مسیر عبور کنند و مراقب باشند که با شال‌هایی که مدام تکان می‎‌خورند برخورد نکنند. بازی به همین صورت ادامه پیدا می‌کند تا حداقل یک دور تمام بازیکنان از مسیر عبور کنند.

زمانی که بازی به پایان می‌رسد افراد شال‌ها را برگردن کدخدا و ریش سفیدان حاضر در محل برگزاری مسابقه می‌اندازند.

در فیلم زیر می‌توانید یک مراسم شال بازی بختیاری را به طور کامل مشاهده کنید:

فیلم شال بازی بختیاری

 

 

در همین زمینه: ترکه بازی

 

همین حالا به صفحه اینستاگرام بازیکوش بپیوندید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

4 + دوازده =