بزرگسالانتک‌نفرهچند نفرهخارجیداخل خانهکودکاننشانه‌گیریهمه سنینتریک شات: ویدیوهایی از پرتاب های غیرممکن!

۱۴۰۰-۰۳-۲۲ ۱۹:۰۳به قلم بازیکوش0
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2021/06/تریک-شات.jpg

تریک شات (trick shot) (به معنای ضربه حرفه ای) نوعی ضربه است که روی میز بیلیارد زده می‌شود و بعید یا غیرممکن به نظر می‌رسد یا به مهارت بسیار بالایی نیاز دارد. تریک شات را غالباً به نوعی انجام می دهند که در بازی معمولی بعید به نظر می‌رسد یا غیرممکن است. توپ ها را...

تریک شات (trick shot) (به معنای ضربه حرفه ای) نوعی ضربه است که روی میز بیلیارد زده می‌شود و بعید یا غیرممکن به نظر می‌رسد یا به مهارت بسیار بالایی نیاز دارد. تریک شات را غالباً به نوعی انجام می دهند که در بازی معمولی بعید به نظر می‌رسد یا غیرممکن است. توپ ها را به ترتیبی می چینند که در نگاه اول، امکان زده شدن آنها نباشد. به عنوان یک رشته ورزشی، مسابقه تریک شات به عنوان بیلیارد هنری شناخته می شود.

با این حال، تریک شات پس از بیلیارد، به ورزش‌های دیگر هم گسترش یافت و بازیکنان با انواع مختلف اشیا، از جمله توپ‌های پینگ پنگ، فوتبال و بسکتبال، پاسور و حتی پیچ و مهره، اقدام به نشانه گیری های بسیار بعید و نزدیک به غیرممکن می کنند؛ تا حدی که در بعضی صفحات اینستاگرام، کسانی فقط صحفات اختصاصی تریک شات دارند و دائماً حالت های مختلفی را برای تریک شات های جدید طراحی می‌کنند. در ادامه تعدادی از این ویدیوها را می‌بینید.

 

 

پرتاب دیسک

 

تب تریک شات در شبکه های اجتماعی، از جمله اینستاگرام و تیک تاک، بسیار داغ است. چراکه به راحتی قابلیت تبدیل به چالش‌‌های چندین هزار نفره را دارد و چنانچه طراحی مناسب و مطلوبی صورت گرفته باشد، ممکن است این اقبال به رقم های میلیونی نیز برسد. البته مسلماً چالش‌هایی که بسیار تخصصی و دشوار باشند، قابلیت ایجاد چنین موجی را ندارند.

در بعضی موارد به نظر می‌رسد که تریک شات در بین بازیکنان تبدیل به یک وسواس جدی می‌شود، به نحوی که با برخورد به هر وسیله ای، به دنبال این هستند که آن را در سخت ترین حالت ممکن و به ریزترین سبد، درز یا سوراخ موجود در اطراف خود، آن هم از فاصله ای دور پرتاب کنند. این وسواس، گاه هزینه ای بسیار بالا در بر دارد، به نحوی که در بسیاری از صفحات بازیکنان حرفه ای تریک شات، شاهد یک تایمر هستیم که یا تعداد پرتابها را نشان می‌دهد و یا زمانی را که شخص مشغول امتحان است. و این زمان گاه تا چندین ساعت و حتی چندین روز به طول می‌انجامد!

 

تریک شات، تخصص یا شانس؟

اما درباره پرتاب های تریکشات چه قضاوتی می توان داشت؟ آیا کاملاً شانسی هستند، یا برعکس، کاملاً مبتنی بر تخصص و ناشی از تمرین هستند و یا چیزی است بینابین؟

به نظر می‌رسد پرتاب های یادشده بستگی شدیدی به تعداد پرتاب‌ها دارند. مسلماً اگر بازیکنی بتواند پرتاب تریک شات خود را دائماً تکرار کند و برای مثال، از ده ضربه یا پرتاب خود، هشت ضربه یا پرتاب را به صورت دقیق انجام دهد، به مهارت رسیده است؛ ولی اگر این عدد متغیر باشد، مثلاً یک بار از ده ضربه، به پنج ضربه موفق برسد و یک بار در صد ضربه، حتی یک ضربه موفق هم نداشته باشد، طبیعتاً ضربات قبلی اش نیز عمدتاً مبتنی بر شانس بوده اند.

این مسئله به ویژه در تریک شات های خیلی دشوار و عجیب که بیش از چندین ساعت به طول می‌انجامد، شانسی بودن تریک شات ها را نشان می‌دهد. البته باید یادآور شد که وقتی یک بازیکن حرفه ای تریک شات، پس از دو ساعت یا دویست پرتاب، می‌تواند پرتاب مورد نظر خود را انجام دهد، احتمالاً مردم معمولی نیاز به زمان یا ضربات چندین برابر داشته باشند. مخصوصاً اینکه از بین ضربات این افراد، درصد زیادی از پرتاب‌ها نزدیک به هدف اصابت می‌کند. با این حال، اصل ضربات نهایی، به گونه ای نیست که خود بازیکنان بتوانند مدعی باشند می‌توانند چند بار پشت سر هم آن را به صورت موفق تکرار کنند و این، خود نشان دهنده عنصر پررنگ شانس در این ضربات است.

 

تیریک شات با پاسور
پرتاب حرفه‌ای توپ بسکتبال

مطالب مرتبط:

چالش رد کردن دست از زیر توپ
برج تاس

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

20 + 12 =