آموزشیاسکربلفکریگلچینمعرفی بازیبازی برای تقویت حافظه: معرفی ۱۲ بازی حافظه ساده و ارزان

۱۴۰۰-۰۲-۱۰ ۲۳:۰۲به قلم بازیکوش2
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2021/04/جدول-کلمات-متقاطع-برای-حافظه.png

مغز به عنوان یک وسیله ذخیره‌سازی آلی، با درایوهای دیجیتال مقایسه می‌شود. اعتقاد بر این است که مغز می‌تواند تا ۲.۵ پتابایت (معادل ۲۵۰۰ ترابایت) اطلاعات را در خود نگه دارد؛ تقریباً نزدیک به سه میلیون ساعت ویدیوی باکیفیت. با این حال، توانایی بازیابی همه این اطلاعات مسئله دیگری است. اینطور نیست که ما قادر...

مغز به عنوان یک وسیله ذخیره‌سازی آلی، با درایوهای دیجیتال مقایسه می‌شود. اعتقاد بر این است که مغز می‌تواند تا ۲.۵ پتابایت (معادل ۲۵۰۰ ترابایت) اطلاعات را در خود نگه دارد؛ تقریباً نزدیک به سه میلیون ساعت ویدیوی باکیفیت. با این حال، توانایی بازیابی همه این اطلاعات مسئله دیگری است. اینطور نیست که ما قادر باشیم همه این اطلاعات را به راحتی فراخوانی کنیم، به یاد بیاوریم و به حافظه فعال خود منتقل کنیم. همانطور که در یک هایپرمارکت بسیار بزرگ، پیدا کردن یک جنس خاص کار بسیار دشواری است. برای کمک به تقویت حافظه، جلوگیری از تنبلی ذهن و آلزایمر و عقب انداختن زوال عقل تا حد ممکن، فهرستی از بازی‌های فکری را تهیه کرده‌ایم که می‌توانند به تقویت حافظه کوتاه‌مدت و بلندمدت کمک کنند.

منبع این مقاله: https://www.mentalfloss.com/article/64418

۱. جدول حل کنید : تقویت حافظه با بازی کلمات

جدول‌های کلمات متقاطع همچنان به عنوان یک تمرین شناختی برای فراخوانی اطلاعات به شمار می‌آیند. مطالعات نشان می‌دهد بین این عادت و عقب افتادن آلزایمر همبستگی زیادی وجود دارد. اما مشکل جدول کلمات متقاطع به عنوان یک تقویت‌کننده حافظه و مغز این است که می‌توانید در آنها مهارت زیادی کسب کنید: اگر بتوانید قلم خود را در زمان نوشتن پایین بگذارید، احتمالاً به اندازه کافی به خود چالش نمی‌دهید. بنابراین لازم است جدول کلمات متقاطع را با سایر بازی‌های جستجوی کلمه امتحان کنید تا مغز شما را درگیر خود کند.

بازی برای تقویت حافظه جدول کلمات متقاطع
بازی آلزایمر : جدول کلمات متقاطع

۲. بازی حافظه «لیست خرید» را امتحان کنید

سعی کنید لیست‌های خرید را با استفاده از «کلمات گیره» به خاطر بسپارید. فرض کنید قرار است شیر، تخم مرغ و آب پرتقال بخرید. کلمات گیره شما می‌توانند با اعداد قافیه شوند. بنابراین کلمه اول شما «چِک» (هم قافیه با عدد یک) و کلمه دوم شما «مُو» (هم قافیه با ۲) و کلمه سومتان «مِه» (هم‌قافیه با سه) خواهد بود. حالا با اعداد، کلمات لیست خرید و کلمات هم‌قافیه، یک داستان مرتبط بسازید. مثلاً شما چک کشیده‌اید تا شیر بخرید، ناگهان از وسط تخم‌مرغ‌ها یک درخت مو در می‌آید و مثل لوبیای سحرانگیز بالا می‌رود؛ ناگهان از میان مِه، یک هیولا را می‌بینید که دارد آب پرتقال می‌خورد! 

با این کار نه‌تنها موارد لیست خرید خودتان را به یاد می‌آورید، بلکه جای آن را هم در لیست به خاطر می‌آورید. اگر بخواهید حرفه‌ای‌تر بازی کنید، بهتر است ترتیب کلمات هم‌قافیه را در داستان خود به هم بریزید تا آنها را فقط از روی قافیه به یاد بیاورید نه ترتیب داستان. اگر خریدهای خود را با یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود تقسیم کنید، می‌توانید ببینید چه کسی بیشترین موارد را به خاطر سپرده و به چه ترتیب.

بازی برای تقویت حافظه: لیست خرید
بازی تقویت حافظه : لیست خرید

۳. پازل: رایج ترین بازی حافظه کوتاه مدت

پازل ابزاری خارق العاده برای درگیر کردن حافظه کوتاه مدت است؛ زیرا مغز شما برای جمع‌آوری یک تصویر بصری مجبور است یک سری رنگ‌ها و اشکال را مرتب کند. هرچه تعداد قطعات بیشتر باشد، مغز شما به‌سختی کار می کند و پاداش آن بیشتر است: بر اساس نتایج تحقیقات علمی، قرار دادن یک قطعه در محل درست، دوپامین تولید می کند که می تواند به تمرکز حواس کمک کند. اما اگر مناظر و حیوانات عجیب و غریب شما را خسته کرده اند، یک پازل کوچک‌تر را امتحان کنید و قطعات را برعکس کنید تا فقط با توجه به قسمت سفید، پازل را حل کنید. با حذف رنگ، باید فقط به خود اشکال اعتماد کنید.

بازی برای تقویت حافظه : پازل قطعات تصاویر
بازی تقویت حافظه : پازل بدون تصویر

 

۴. یک بازی ویدیویی چندپردازشی امتحان کنید

گرچه تیراندازی به دشمنان می‌تواند سرگرم کننده باشد، اما لزوماً عملکرد شناختی شما را تقویت نخواهد کرد. بازی‌هایی که شما را ملزم می‌کنند هنگام بازی به یک محرک (مثلاً تابلوی جاده یا محیط جدید) واکنش نشان دهید، می‌توانند حافظه کاری یا توانایی یادآوری اطلاعات را در حین حل مسئله بهبود بخشند. همچنین یک مطالعه جدید نشان داده که چنین فعالیتی نشانگرهای عصبی شناخته‌شده را تعدیل می‌کند که به شما امکان می‌دهد ضمن بازیابی اطلاعات، بهتر با «تداخل» یا حواس‌پرتی کنار بیایید.

بازی برای تقویت حافظه: بازی چندپردازشی
بازی برای تقویت حافظه : بازی‌های چندپردازشی

۵. بازی چمدان برای جلوگیری از آلزایمر

اگر در یک گروه هستید، می‌توانید تعدادی از بازیکنان را برای یک بازی حافظه رومیزی ثبت‌نام کنید. نفر اول اعلام می کند که در حال بسته‌بندی یک چمدان با یک شیء خاص است؛ مثلاً می‌گوید: «یک حوله گذاشتم توی چمدان». نفر بعدی همین جمله را تکرار می کند و یک شیء جدید را اضافه می‌کند (یک حوله و یک برس گذاشتم توی چمدان). بازی به همین ترتیب ادامه می‌یابد و وقتی یک بازیکن وسیله‌ای را که در دور قبلی وارد شده از یاد ببرد، از بازی بیرون می‌رود.

بازی برای تقویت حافظه بازی چمدان
بازی تقویت حافظه: بازی چمدان

۶. بازی های تمرکز

شما احتمالاً از کودکی ورژن‌های مختلفی از بازی‌ تمرکز (concentration games) را انجام داده‌اید: تعدادی کارت را به پشت روی زمین بگذارید. هر بار دو کارت را برگردانید و تلاش کنید که کارت‌های هم‌شکل را ست کنید. اما یکی از راه‌های سخت‌تر کردن این تمرین، استفاده از ورژن «اسپاگتی» این بازی است: به جای ردیف‌های مرتب کارت‌ها، ترتیب نامنظم را امتحان کنید. با این کار به خاطر سپردن مکان کارت‌ها دشوارتر خواهد شد.

بازی تقویت حافظه: تمرکز
بازی برای تقویت حافظه: بازی تمرکز

۷. بازی سینی وسایل

از دوست خود بخواهید یک سینی را با اشیای مختلف و دلخواه پر کند. حالا یک نگاه سریع (سه ثانیه) به سینی بیندازید و سپس دوست شما یک پارچه روی آن می‌اندازد. سعی کنید همه مواردی که دیده اید به خاطر بیاورید و ذکر کنید. همچنین می توانید به صورت آنلاین به یک تصویر نگاه کنید و سپس مرورگر را پایین بفرستید و سعی کنید تمام محتویات روی صفحه را یادآوری کنید.

۸. جدول سودوکو

این بازی عددی سال‌هاست که پای ثابت ستون‌های سرگرمی روزنامه‌هاست و دلیل خوبی هم دارد. وقتی یک سری اعداد را در ذهن خود نگه می‌دارید و سعی می‌کنید جای درست هر عدد را در یک شبکه ۹ خانه‌ای پیدا کنید، به شدت روی حافظه فعال خود کار می‌کنید. اما به خاطر داشته باشید؛ سودوکو در اوایل کار و قبل از اینکه مغز شما به ترتیب دادن اعداد عادت کند، مؤثر است. وقتی بازی شروع به راحت‌تر شدن کرد، وقت آن است که بازی جدیدی را امتحان کنید.

بازی تقویت حافظه: سودوکو
بازی آلزایمر : سودوکو

۹. شطرنج

شطرنج یکی از چالش‌برانگیزترین بازی‌های فکری است. این بازی تأثیر بسیار مثبتی هم بر روی حافظه کوتاه‌مدت و هم حافظه بلندمدت دارد؛ در واقع بازیکنان تازه‌کار برای تجزیه و تحلیل صفحه و طرح حرکت بعدی خود، غالباً به حافظه کوتاه مدت اعتماد می‌کنند؛ اما بازیکنان باتجربه‌تر، استراتژی‌هایی را برای حافظه طولانی مدت خود در نظر می‌گیرند و تمرین را به سمت حفظ اطلاعات برای مدت طولانی سوق می‌دهند.

بلا خوتناشویلی بازی تقویت حافظه شطرنج
بازی برای تقویت حافظه : شطرنج

۱۰. تمرینات یوگا

دست چپ خود را مشت کنید، یک مشت بزنید و انگشت شست خود را باز کنید. همین کار را با دست راست خود انجام دهید اما این بار انگشت پنجم خود را باز کنید. همین کار را به ترتیب برای هر دو دست و برای انگشت‌های دیگر به صورت معکوس انجام دهید (دست چپ انگشت دوم، دست راست انگشت چهارم و…). خیلی هم راحت نیست، درست است؟ این هماهنگی باعث تقویت اتصالات عصبی می‌شود که به حافظه و سایر عملکردهای ماده خاکستری مغز کمک می کند.

۱۱. یک معمای تصویری امتحان کنید

معمای تصویری (rebus puzzle) معمولاً شامل حروف، اعداد ، تصاویر و نمادهایی است که حاوی سرنخ هایی برای پاسخ هستند. برای مثال عبارت معماگونه “BAD BAD” روشی رمزگذاری‌شده برای گفتن «خیلی بد» است. برای حل این معماها به معمولات کلیشه‌ها و اصطلاحات احتیاج دارید و نمی‌توانید مانند یک جمله یا بازی کلمه‌ای معمولی به سرنخ های ضمنی یا متنی اعتماد کنید.

بازی برای تقویت حافظه
بازی برای تقویت حافظه: معمای تصویری

۱۲. اسکربل : بهترین بازی برای حافظه کلامی

بگذارید تا دوباره به ابتدای لیست برگردیم؛ جدول کلمات متقاطع. ولی این بار به صورت دو نفره و رقابتی با تنوع همیشگی و فشار شدید به مغز شما برای پیدا کردن کلمات مناسب. طبق آزمایشی که در مجله «روانشناسی شناختی کاربردی» منتشر شده، برای مقایسه قوای شناختی و حافظه اسکربل‌بازان با دانشجویان صورت گرفته، نشان می‌دهد در هر دو حوزه اسکربل‌بازان به مراتب قوی‌تر از دانشجویان هستند.
مطابق تحقیقی دیگر درباره اسکربل که در مجله «انجمن روانشناسی امریکا» به چاپ رسیده، مداومت در بازی اسکربل موجب افزایش قدرت حافظه می‌شود و رشد مهارت‌های ضروری برای موفقیت در بالاترین سطوح رقابتی را به ارمغان می آورد.
بازی برای تقویت حافظه ، اسکربل فارسی بازیکوش اسکرابل
بازی برای تقویت حافظه : اسکربل

 

2 نظر

 • مالکی

  ۰۵/۰۴/۱۴۰۰ در ساعت ۲۱:۲۲

  لیست جالبی بود ممنون.
  اگر برای آلزایمر پیشرفته هم بازی یا ورزه‌ای می شناسید ممنون میشم معرفی کنید.

  پاسخ

 • راضیه

  ۲۸/۱۰/۱۴۰۰ در ساعت ۰۹:۵۴

  جدول و یوگا و سودوکو که بازی نیستند!!!
  ولی بقیه بازی ها خلاقانه بودند. اسکربل و چمدان رو هم نشنیده بودم تا حالا. حتما امتحان می کنم.

  پاسخ

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

پانزده − 12 =