اعیادبزرگسالانتیمیخارجیداخل خانهشادکارتیآموزش بازی هفت خبیث یا هفت کثیف + فیلم آموزشی

۱۳۹۹-۱۱-۰۷ ۱۰:۱۱به قلم بازیکوش5
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2021/01/7_playing_cards.jpg

بازی هفت خبیث یا هفت کثیف اصالتا آلمانی است. اگر تعداد نفرات بیشتر از پنج نفر باشد می‌توانید دو دست پاسور 52 تایی را باهم ترکیب کنید تا ورق‌های زمینه کم نباشد و بازی مدت بیشتری طول بکشد. هرچه تعداد بازیکنان در این بازی بیشتر باشد بازی مهیج‌تر است. معمولا از آس کشی برای تعیین دست دهنده استفاده می‌شود. دست‌دهنده به هر نفر تک برگ می‌دهد و هفت دور این کار را تکرار می‌کند تا همه بازیکنان هفت ورق در دست داشته باشند؛ سپس باقی ورق‌ها را روی زمین قرار می‌دهد و یک کارت از زمینه را رو می‌کند.

آموزش بازی هفت خبیث : بازی هفت کثیف یا هفت خبیث (که به اشتباه هفت خبیس هم نوشته می‌شود!) اصالتاً یک بازی آلمانی (برگرفته از بازی mau mau) است و جزو بازی‌های مفرح و کمتر جدی بازی ورق به شمار می‌آید. بازی کارتی اونو نیز با الهام از همین بازی ساخته شده و شباهت فراوانی به آن دارد.

در بازی هفت خبیث اگر تعداد نفرات بیشتر از پنج باشد می‌توانید دو دست پاسور ۵۲ تایی را باهم ترکیب کنید تا ورق‌های زمینه کم نباشد و زمان بازی بیشتر شود. هرچه تعداد بازیکنان در این بازی بیشتر باشد بازی مهیج‌تر است. با این توضیحات، اکنون به آموزش بازی هفت خبیث می‌پردازیم.

 

در فیلم آموزشی بالا اصول اولیه بازی هفت خبیث توضیح داده می‌شود (در این فیلم، قوانین ورق‌های دو لو، ده لو، هفت لو و آس توضیح داده نشده است که می‌توانید در متن بخوانید).

 

مشخصات بازی هفت خبیث

تعداد نفرات: ۳ تا ۱۰ نفر

رده سنی: +۸

مدت زمان بازی: ۱۵ الی ۴۵ دقیقه

درصد شانس: بسیار زیاد

 

 

دستورالعمل

یکی از بازیکنان به عنوان دست‌دهنده (تقسیم‌کننده کارت‌ها)، به هر نفر یک برگ می‌دهد و هفت دور این کار را تکرار می‌کند تا همه بازیکنان هفت ورق در دست داشته باشند؛ سپس باقی ورق‌ها را روی زمین قرار می‌دهد و یک کارت از زمینه را رو می‌کند. در آغاز بازی، اگر ورق ابتدایی زمینه یکی از ورق‌های خاص بود، دست‌دهنده آن را به داخل دست روی زمین برمی‌گرداند و با یک ورق دیگر شروع می‌کند.

هر بازیکن باید یا خال زمینه (خشت، دل، خاج، پیک) را بازی کند یا از عدد ورق بازی کند (همچنین اگر زمینه یکی از سه برگ شاه، بی بی یا سرباز باشد، بازیکن می‌تواند یکی از این سه برگ را بازی کند). اگر در دستتان ورق زمینه را نداشتید، باید به عنوان جریمه، یک ورق از روی زمین بردارید. اگر ورقی که برمی‎دارید برابر با ورق زمینه (از نظر خال یا عدد) بود، می‌توانید در همان لحظه همان ورق را بازی کنید. در صورت برابر نبودن، ورق را دستتان قرار دهید و نفر بعدی بازی را ادامه می‌دهد. بازی در جهت عکس عقربه‌‎های ساعت ادامه پیدا می‌کند. اولین نفری که دستش خالی شود، برنده بازی است. چنانچه جمع به ادامه بازی تمایل داشته باشند، می‌توانند آنقدر بازی را ادامه دهند تا آخرین نفر نیز مشخص شود.

دقت کنید که هر بازیکنی که کارت‌هایش به یک عدد می‌رسد، به محض رسیدن به تک برگ، باید با صدای بلند بگوید: «تک برگ».

بازی ریم یا رامی: ریم کردن دست آموزش بازی هفت خبیث

آموزش بازی هفت خبیث

 

امتیازدهی در هفت خبیث

گاه در پایان بازی، امتیازات منفی بازیکنان نیز شمرده می‌شود تا رتبه دقیق هر بازیکن مشخص گردد. در این صورت، امتیازات منفی بدین صورت شمرده می‌شود:

 • از کارت دو تا ده به اندازه همان عدد روی کارت منفی دارد (غیر از برگ هفت)
 • سرباز منفی بیست امتیاز
 • بی‌بی منفی دوازده امتیاز
 • شاه منفی سیزده امتیاز
 • آس منفی چهارده امتیاز
 • در صورتی که هفت داشته باشد آن را می‌گذارد، دو کارت دیگر می‌کشد و به اندازه آن دو کارت دیگر منفی می‌گیرد
 • در صورتی که نفر اولی که دستش را خالی کند یعنی آخرین برگی که روی برگه زمینه می‌آید و دستش خالی می‌شود هفت باشد؛ امتیازات منفی همه بازیکنان را دوبرابر می‌کند.

قرارداد امتیاز منفی معمولا بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ است و اولین نفری که به امتیاز منفی برسد بازنده است. کسی که کمترین منفی را گرفته باشد، باید مجازاتی که برنده برای بازنده تعیین کرده است را روی آن اجرا کند.

کارت‌های خاص

مهم‌ترین قوانین بازی هفت خبیث، قوانین مربوط به کارت‌های خاص است. در بین ورق‌ها، شش برگه هستند که قوانین خاصی دارند و وقتی آنها را بیندازید باید فعالیت دیگری هم انجام دهید:

 • آس (پرش): بازی از روی نفر بعدی رد می شود و فرصت یک دور بازی کردن را از آن بازیکن می‌گیرد.
 • دو لو (جریمه برای یکی از رقبا): شخص انتخاب می‌کند که یکی از بازیکنان دیگر (معمولاً بازیکنی که درحال برنده شدن است) یک کارت را از بین کارت‌های او بکشد (در روش دیگر، باید یک کارت اضافه از روی زمین بردارد که در این صورت، فقط حالت جریمه برای نفر مقابل را دارد و پاداشی برای خود بازیکن به شمار نمی‌آید).
 • هفت لو (جریمه نفر بعد): بازیکن بعدی باید دو کارت از روی زمین بردارد؛ مگر اینکه او هم هفت داشته باشد. در این صورت، نفر بعد باید چهار کارت بردارد، مگر اینکه او نیز هفت داشته باشد و به همین ترتیب. در بدترین حالت، اگر هر سه نفر بعد از بازیکن اول، هفت لو داشته باشند و آن را بازی کنند (اتفاقی که به ندرت پیش می آید)، بازیکن آخر باید شانزده کارت از روی زمین بردارد.
 • هشت لو (جایزه): برگ جایزه دار است و می‌توانید یک ورق دیگر از همان خال یا عدد را بازی کنید. اگر دو هشت داشته باشید می‌توانید اولین هشت را بازی کنید، سپس دومین هشت را هم بگذارید و برای جایزه، ورق مطابق هشت دوم را بازی کنید.
 • ده لو (برعکس): جهت بازی را که خلاف جهت عقربه‌های ساعت است عوض می‌کند و به جای اینکه نفر بعدی کارت خود را بیندازد، بازی به نفر قبلی برمی گردد.
 • سرباز (تعیین حکم): حکم را عوض می‌کند و می‌تواند روی هر کارتی که روی زمینه است بیاید؛ البته به جز هفت خبیث. در واقع ورق سرباز، کارت حکم برای بازی خبیث است و می‌توان آن را تعیین‌کننده‌ترین ورق دانست.

آموزش بازی حکم دو نفره آموزش بازی هفت خبیث سرس نرس

آموزش بازی هفت خبیث

تخلفات هفت خبیث

تخلف یا تقلب در بازی هفت خبیث همراه با جریمه است.

 • اگر کسی نوبتش را یا ورق زمینه را اشتباه بازی کند، باید به عنوان جریمه یک کارت از روی زمین بردارد.
 • قانون تک برگ: کسی که با قرار دادن ورق یکی مانده به آخر، کلمه تک برگ را نگوید یا دیر بگوید، به عنوان جریمه یک کارت از روی زمین بر می دارد.
 • کلمه «من»: برای بیشتر شدن جنبه تفریحی بازی، گاه از این قانون استفاده می‌کنند که هر بازیکنی که در طول بازی، کلمه «من» را به زبان بیاورد، باید به عنوان جریمه یک کارت از روی زمین بردارد (به جای کلمه من، بازیکنان می‌توانند از کلمات جایگزین همانند «اینجانب» یا «بنده» استفاده کنند).
 • خندیدن: همچنین هنگامی که بازیکنی به تک برگ می‌رسد، به مدت پنج ثانیه (در حالی که به چشم بازیکنان نگاه می‌کند) نباید بخندد؛ وگرنه باید یک کارت از روی زمین بردارد. سایر بازیکنان می‌توانند تلاش کنند تا او را بخندانند (اجرای این دو قانون، دلخواه است و به تصمیم جمع بستگی دارد).

مجازات و جریمه!

جریمه بازی هفت خبیث جزو زیبایی‌های این بازی است. در روش امتیازی، پس از پایان بازی و مشخص شدن نفرات اول تا آخر، نفر اول مجازاتی برای نفر آخر در نظر می‌گیرد. نفر دوم که بعد از برنده دستش را خالی کرده، مجازات را برای بازنده بازگو یا اجرا می‌کند. این مجازات که صرفاٌ جهت شوخی و خنده است، می‌تواند چیزی مانند سبیل آتشی یا کولی دادن باشد.

 

 

سفارش بازی اسکربل

 

بازی هفت خبیث آنلاین!

در کافه بازار می‌توانید نسخه آنلاین بازی هفت خبیث را نیز دانلود کنید و انجام دهید. در این نسخه تعداد بازیکنان از ۴ نفر شروع می‌شود که یک نفر آن شما و مابقی هوش مصنوعی گوشی هستند. از تعداد سه نفر به بالا برای جذابیت بازی معمولاً از دو دسته کارت استفاده می‌شود. از ویژگی‌های این نسخه آنلاین این است که:

۱. امکان بازی دونفره یا آنلاین به هیچ عنوان وجود ندارد و حریف در بازی، هوش مصنوعی است.

۲- برنامه فاقد هرگونه پرداخت مالی و امکان شرط‌بندی است.

 

دانلود بازی هفت خبیث آنلاین از کافه بازار

 

نسخه‌ای متفاوت از هفت خبیث آنلاین را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

 

در همین زمینه بخوانید:
آموزش جامع بازی حکم چهار نفره
آموزش بازی پاسور بی بی سلام
پرطرفدارترین بازی‌های پاسور: معرفی و آموزش ۱۵ بازی جذاب‌ ورق

 

 

5 نظر

 • مجتبی

  ۲۰/۰۴/۱۴۰۰ در ساعت ۰۲:۱۹

  توضیحات به این جامعی و خوبی، فیلم بهتر نداشتید بذارید؟ هم ناقص توضیح میده توی فیلم هم اشتباه.
  سوالم هم این بود که هفت خبیث رو از روی اونو ساختند یا اونو رو از روی هفت خبیث؟ من هر چی گشتم جواب دقیق پیدا نکردم. ممنون میشم اگه میدونید جواب بدید.

  پاسخ

  • حسین

   ۲۶/۰۱/۱۴۰۲ در ساعت ۲۱:۴۳

   این چه فیلم آموزشی بود آخه.. پر اشتباه..ناقص..کوتاه..پر از تپق.. برای آموزش باید حرفه ای تر فیلم بزارید..واقعا که کلاس این سایت رو پایین آوردید

   پاسخ

 • ساغر

  ۲۷/۰۷/۱۴۰۰ در ساعت ۲۲:۳۲

  بهترین تعداد برای هفت خبیث چند نفره؟ ما با سه چهار نفر بازی می‌کنیم خیلی حال نمیده.
  یه سوال دیگه: بلاخره هفت خبیث رو از روی اونو ساختند یا اونو رو از روی هفت خبیث؟ خیلی به هم شبیهن.

  پاسخ

  • بازیکوش

   ۲۸/۰۷/۱۴۰۰ در ساعت ۱۱:۱۹

   سلام بر شما.
   به نظر می‌رسه با توجه به اینکه بازی هفت خبیث جنبه تفریحی و غیرجدی داره، بهتره با تعداد نفرات بالا و با گروه‌های بزرگ انجام بشه. تجربه خود ما برای شش الی هشت نفر، تجربه خوبی بوده.
   با این حال اگر تعداد خیلی بیش از حد هم بشه، با توجه به اینکه باید از دو دست ورق استفاده باشه، امکان طولانی شدن زمان بازی رو بالا می بره و همین مسئله ممکنه بازی رو از حالت تفریحی خارج کنه و خسته کننده بشه.
   درباره اقتباس بازی های اونو و هفت خبیث هم به مطلب ما درباره بازی اونو مراجعه کنید:
   https://bazikoosh.com/ono

   پاسخ

 • our asmr

  ۲۳/۰۸/۱۴۰۰ در ساعت ۱۸:۴۹

  Thanks for finally writing about > آموزش بازی هفت خبیث (هفت
  کثیف) همراه با فیلم آموزشی |بازیکوش < Loved it!

  پاسخ

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

سه × یک =