اصطلاحاتاصطلاحات پاسورحکمکارتیبیوگرافی و رزومه خال پیک!

۱۴۰۰-۰۹-۳۰ ۱۱:۰۹به قلم بازیکوش1
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2021/12/1197090827-footbal91-xyz-e1640072049612.jpg

خال پیک یا اسپیک یکی از چهار خال بازی ورق است که با علامت ♠ و با رنگ سیاه نشان داده می‌شود و معمولا در چیدن دست در رتبه سوم از سمت چپ، و پس از خاج و خشت و قبل از دل قرار می‌گیرد. در ادامه این مقاله با انواع معانی پیک و ارزش‌های...

خال پیک یا اسپیک یکی از چهار خال بازی ورق است که با علامت ♠ و با رنگ سیاه نشان داده می‌شود و معمولا در چیدن دست در رتبه سوم از سمت چپ، و پس از خاج و خشت و قبل از دل قرار می‌گیرد. در ادامه این مقاله با انواع معانی پیک و ارزش‌های مختلف خال ورق پیک یا همان خال اسپیک در بازی‌های مختلف ورق آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

 

معنای کلمه پیک چیست؟

دل، گیشنیز و خشت، رابطه معنایی مشخصی با شکل خود دارند؛ اما ممکن است برای شما هم سوال شده باشد که اساساً پیک یعنی چه و خال پیک به چه معناست؟ در واقع معنی ورق پیک دارای یک عقبه طولانی تاریخی است.

نام فرانسوی خال پیک در قرن چهاردهم به معنای سلاحی بود که با یک میخ آهنی که در انتهای یک پایک قرار می گرفت، درست شده بود. در بازی پاسور، این اصطلاح احتمالاً با قیاس با نماد لاتینی که از آن مشتق شده، یعنی شمشیر، ابداع شده است. در زبان های دیگر، این اصطلاح معمولاً از pique مشتق شده است: آلمانی: Pik، اسپانیایی: picas، رومانیایی: pică، روسی: пики، چکی: piky، ایتالیایی: picche و غیره. بعضاً گفته می‌شود که واژه انگلیسی پیک یعنی spade اقتباسی از واژه شمشیر (sword) است و ازاین‌رو انگلیسی این واژه spade، و پرتغالیِ آن Spadas است.

پیک نماد مرگ!

ممکن است برای شما هم سوال شده باشد که خال پیک نماد چیست؟

در اصل گفته می‌شود که پیک، نمادی از دو سلاح قرون وسطایی یعنی پایک و هالبرد است. در واقع پیک یک شکل سرنیزه بسیار تلطیف شده است که به سمت بالا اشاره می کند و پایین به دو کمان دایره‌ای باز می‌شود و به سمت مرکز حرکت می‌کند و سپس نوعی پا را تشکیل می‌دهد. همچنین برخی آن را نماد سپر دانسته‌اند که در مقابل تیرهای دشمن از آن استفاده می‌شود. 

گاه نیز می‌گویند این شکل با الهام از درخت سرو  و به این شکل ♠ کشیده شده است.

اما با توجه به آنچه در معناشناسی پیک گفته شد و همینطور با توجه به رنگ پیک و نیز اینکه در بسیاری از بازی‌ها بالاترین ارزش را دارد، گفته می‌شود که ورق پیک نماد مرگ است. چراکه مرگ دربرگیرنده همه چیز است و هیچ موجودی در عالم نمی‌تواند از مرگ فرار کند. همانطور که هیچ رنگی بالاتر از سیاهی نیست. 

با توجه به اینکه پیک به لحاظ شکلی، در مقابل دل قرار دارد و رنگ آن نیز سیاه است، گاهی از پیک به عنوان دل سیاه نیز نام برده می‌شود.

 

 

نمادشناسی در فال ورق

گفته می‌شود که در نمادشناسی عناصر اربعه، پیک معادل «هوا» است. همچنین کسانی که فال ورق می‌گیرند، هر یک از خال‌های پیک را با یک معنای خاص مرتبط می‌دانند که عموماً درباره پیک معانی منفی در نظر گرفته می‌شود و این احتمالاً به دلیل رنگ تیره و نیز معناشناسی مرتبط با مرگ این خال است. در ادامه یکی از مرسوم‌ترین نمادشناسی‌های پیک در خال ورق را با هم مرور می‌کنیم:

 

آس پیک : بدبختی؛ گاهی اوقات با مرگ یا ، بیشتر اوقات ، پایان دشوار همراه است.

پادشاه پیک : مردی با موی تیره؛ یا مردی با هوا که در نمودار خود غالب است. مردی جاه طلب .

بی بی پیک : زن بیوه یا مطلقه؛ یا یک زن با هوا غالب در نمودار است.

سرباز پیک : جوانی خصمانه و حسود است.

۱۰ پیک : نگرانی؛ خبر بد.

۹ پیک : بیماری ، تصادف ، بدشانسی.

۸ پیک : فتنه ، بدبختی ، خطر ، نا آرامی.

۷ پیک : توصیه هایی که بهتر از آن انجام نمی شود. مانع موفقیت است.

۶ پیک : تغییرات کوچک و پیشرفت.

 

رنگ‌بندی خال پیک

خال پیک تقریباً در همه بسته‌های ورق مرسوم، دارای رنگ سیاه است؛ اما استثنائاً در مسابقات اسکیت آلمان از رنگ سبز و با نماد ♠ استفاده می‌شود.

همچنین در بعضی از مسابقات پوکر در امریکا که از پاسور چهاررنگ استفاده می‌شود، خال پیک با رنگ آبی و به شکل ♠ استفاده می‌شود.

 

ارزش پیک در بازی‌های مختلف پاسور

خال پیک در بازی‌های کنتراکت بریج و نیز در بازی اسکاتلندی بالاترین ارزش را داراست. در بازی اسکاتلندی حکم دائمی پیک است.

اما در بازی اسکات بعد از خاج یا گیشنیز که ۱۲ امتیاز دارد، به عنوان دومین خال دارای ارزش پایه ۱۱ است.

در اکثر بازی‌های ایرانی پاسور از جمله حکم و شلم، پیک دارای ارزش مساوی با سایر خال‌هاست؛ به جز چهاربرگ یا یازده که در آن نسبت به خاج ارزش کمتری دارد.

 

در همین زمینه بخوانید:

اصطلاحات بازی ورق

حاکم کوت در بازی حکم و قوانین آن

یک نظر

  • قلی

    ۲۸/۱۲/۱۴۰۱ در ساعت ۱۲:۴۰

    عالی

    پاسخ

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

ده + 2 =