مافیانقش کارآگاه در بازی مافیا: همه قابلیت‌ها و محدودیت‌های نقش مؤثر تیم شهروندان

۱۴۰۱-۰۱-۱۵ ۱۱:۰۱به قلم بازیکوش0
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2020/09/Criminal.jpg

نقش کارآگاه در بازی مافیا و در تیم شهروندان، یکی از نقش‌های بسیار مهم است که می‌تواند در برنده شدن تیم شهروندان تأثیر اساسی داشته باشد. کارآگاه در کنار پزشک جزو دو نقش ویژه‌ای هستند که در بازی‌های مافیای کلاسیک حضور دارند و چنانچه در بین شهروندان این دو نقش استفاده شود، در تیم مقابل...

نقش کارآگاه در بازی مافیا و در تیم شهروندان، یکی از نقش‌های بسیار مهم است که می‌تواند در برنده شدن تیم شهروندان تأثیر اساسی داشته باشد. کارآگاه در کنار پزشک جزو دو نقش ویژه‌ای هستند که در بازی‌های مافیای کلاسیک حضور دارند و چنانچه در بین شهروندان این دو نقش استفاده شود، در تیم مقابل نیز باید نقش پدرخوانده استفاده شود. نقش کارآگاه که اصطلاحاً دیتکتیو (detective) نامیده می‌شود، در طول بازی قابلیت‌ها و محدودیت‌های ویژه‌ای دارد که اکنون در ادامه سلسله مقالات نقش های بازی مافیا، با آن به طور جزئی‌تر آشنا می‌شویم. همچنین شما می‌توانید پرسش‌های خود را درباره این نقش در بخش کامنت‌ها قرار دهید تا کارشناسان تیم بازیکوش در اسرع وقت به آن پاسخ دهند.

قابلیت های نقش کارآگاه در بازی مافیا

  • استعلام یکی از مافیاها در طول شب از گرداننده بازی (۲ بار در طول بازی)
  • راهنمایی غیرمستقیم شهروندان در طول بازی برای شناخت سریع‌تر مافیا

 

کارآگاه هر شب توسط گرداننده بازی از خواب بیدار می‌شود و این امکان به او داده می‌شود تا نقش واقعی یکی از بازیکنان را از گرداننده بازی بپرسد. گرداننده نیز موظف است نقش هر بازیکنی را که کارآگاه استعلام کرد، به او بگوید.

نکته مهم: تنها نقشی که گرداننده نمی‌تواند نقش واقعی او را لو بدهد و در واقع باید او را برعکس اعلام کند پدرخوانده است که استعلامش همیشه منفی است. همین مسئله باعث می‌شود تا همیشه کارآگاه به نخستین استعلام خود، در صورت منفی بودن، شک داشته باشد و عملاً یکی از استعلام‌های او، به طور بالقوه می‌سوزد؛ مگر اینکه بتواند به طور تصادفی، در همان شب اول، یکی مافیا غیر از پدرخوانده را استعلام کند.

 

محدودیت‌های نقش کارآگاه

  • ناتوانی از استعلام نقش پدرخوانده
  • به اشتباه افتادن توسط شارلاتان: اگر کارآگاه بازیکنی را استعلام کند که قبلا توسط شارلاتان انتخاب شده است، گرداننده نقش او را برعکس می‌گوید
  • ممنوعیت از اعلام نقش خود در طول روز
  • ممنوعیت در راهنمایی مستقیم شهروندان برای اعلام نقش مافیا

 

در همین زمینه بخوانید:
آشنایی با بازی مافیا کلاسیک و مافیای کلاسیک پیشرفته
آشنایی با اصطلاحات بازی مافیا

سایر جزئیات درباره نقش کاراگاه

  1. علاوه بر اینکه در اغلب سناریوها، اعلام علنی نقش ممنوع است و کارآگاه در صورت اعلام نقش خود، توسط گرداننده از بازی اخراج می‌شود، صلاح خود کارآگاه در این است که اجازه ندهد دیگران او را تشخیص دهند؛ چراکه در این صورت، بهترین طعمه در فاز شب برای مافیا خواهد بود. البته در این صورت پزشک نیز می‌تواند کارآگاه را در اولویت نجات قرار دهد، ولی باید به یاد داشته باشیم که همیشه ممکن است پزشک، اولویت‌های دیگری برای نجات دادن داشته باشد و اضافه شدن کارآگاه به فهرست، ممکن است باعث افزایش ریسک نجات شود.
  2. ترتیب بیدار شدن کارآگاه در فاز شب، اهمیت چندانی ندارد؛ چراکه اقدام کارآگاه، یک اقدام منفعل و بدون اکشن خاص است؛ با این حال مهم است که در صورت وجود نقش شارلاتان در بازی، کارآگاه پس از شارلاتان بیدار شود.

 

انتقادات به وجود نقش کارآگاه در بازی مافیا و پیشنهاد نقش هکر

برخی کارشناسان و منتقدان بازی مافیا معتقدند که نقش کارآگاه در این بازی یک نقش نامتجانس است و با فلسفه بازی مافیا، که یک بازی هویت مخفی و سرشار از ابهام است تعارض دارد. چراکه یک دید روشن و واضح به یکی از شهروندان می‌دهد؛ حال آنکه شهروندان باید به کلی از همه نقش‌ها ناآگاه باشند و بتوانند در یک فرایند استدلالی و استنتاجی، با توجه به اکثریت بودن خود، بر اقلیت آگاه غلبه کنند. در عین حال این منتقدان به این مسئله اشاره می‌کنند که به دلیل آنبالانس شدن بازی مافیا به دلیل وجود کارآگاه و در واقع بیش از حد قوی شدن تیم شهروندان با حضور کارآگاه، بعضی نقش‌ها همچون پدرخوانده یا شارلاتان قابلیت‌های جدید پیدا کرده‌اند تا اثر نقش کاراگاه را خنثی کنند. بنابراین بهتر است اساساً این نقش با یک نقش دیگر جایگزین شود.

به نظر این منتقدان، نقش بهتر برای کارآگاه، نقش هکر است که می‌تواند در شب دوم بازی (شب بعد از روز اول) یک لیست سه نفره را از بازیکنان به گرداننده اعلام  کند (خود هکر نمی‌تواند عضو این فهرست باشد). گرداننده در پاسخ به هکر، به جای اینکه دقیقاً به نقش ها اشاره کند، یکی از این دو جمله را به کار می‌برد:

لیست خطرناک است: یعنی یک مافیا بین این سه نفر حاضر است!

لیست خطرناک نیست: دارای دو حالت اول: هیچ مافیایی بین سه نفر نباشد؛ و یا اینکه دو نفرشان مافیا باشند.

جمله دوم به این دلیل به طور مبهم و در حالت دو وضعیتی اعلام می‌شود که هکر خودش نیاز به فکر و استدلال داشته باشد و نتواند بلافاصله مافیا را بشناسد و نیاز به دقت بیشتر با توجه به استعلام‌های شب‌های آینده داشته باشد.

نکته: مثل استعلام کارآگاه، اگر دون توی لیست باشه، گاد اون رو شهروند تلقی میکنه و با توجه به این موضوع نتیجه‌ی لیست رو اعلام میکنه.

اما اگر هر سه نفری که در لیست هستند مافیا باشند چه؟ در اینجا «انفجار لیست» رخ می‌دهد؛ یعنی پس از اینکه روز می‌شود، گرداننده اعلام می‌کند که هکر موفق شد یک لیست انفجاری بنویسد و هر سه نفر مافیا بودند. اما مشخص نمی‌کند که چه کسانی درون لیست بودند و فقط هر سه نفر از بازی خارج می‌شوند. توجه کنید که انفجار لیست به صبح نمی‌رسد و فورا منفجر می‌شود. به همین دلیل اگر نقش دون به همراه دو مافیای دیگه درون لیست باشد، لیست منفجر می‌شود. چون در اینجا دیگر بحث استعلام مطرح نیست که نقش پدرخوانده مخفی شود.

 

بیشتر بخوانید:

آشنایی با همه ۵۲ نقش بازی مافیا 
چگونه بدون گرداننده، مافیا بازی کنیم؟ آموزش بازی گاد-پلیر 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

8 + یازده =