مافیانقش فرشته نجات در بازی مافیا : فرشته چه نقش و تأثیری در بازی دارد؟

۱۴۰۰-۱۱-۰۲ ۱۵:۱۱به قلم بازیکوش1
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2022/01/فرشته.jpg

در ادامه سلسله مقالات نقش های بازی مافیا که در آن به هفت نقش پدرخوانده، اسنایپر، جان سخت، شهردار، قاضی، محافظ و روانپزشک پرداختیم، در این مقاله به نقش فرشته نجات در بازی مافیا می پردازیم. فرشته نجات از جمله شهروندانی است که همانند محافظ، شهردار و قاضی می تواند در نجات جان یک شهروند...

در ادامه سلسله مقالات نقش های بازی مافیا که در آن به هفت نقش پدرخوانده، اسنایپر، جان سخت، شهردار، قاضی، محافظ و روانپزشک پرداختیم، در این مقاله به نقش فرشته نجات در بازی مافیا می پردازیم. فرشته نجات از جمله شهروندانی است که همانند محافظ، شهردار و قاضی می تواند در نجات جان یک شهروند نقش اساسی ایفا کند. بنابراین می توان گفت نقش فرشته در مافیا از اثرگذارترین نقش هاست، البته به شرط آنکه بازیکن در ایفای نقش خود نهایت دقت را به خرج دهد و با ظرافت های نقش خود آشنا باشد. با ما همراه باشید تا به طور کامل با نقش فرشته نجات آشنا شویم.

 

قابلیت های فرشته نجات در بازی مافیا

  1. نجات دادن شهروندی که بتواند نقش او را حدس بزند (بر اساس سناریوی شب مافیا)
  2. نجات دادن یک بازیکن به انتخاب خود فرشته (بر اساس مافیای شهر مشکوک)

 

توضیحات کلی درباره نقش فرشته نجات در مافیا

فرشته یا فرشته نجات دارای دو کارکرد متفاوت در دو سناریوی مجزاست. در ادامه نقش فرشته نجات را در دو سناریوی مختلف بیان می کنیم:

فرشته نجات در سناریوی شب مافیا

در سناریوی شب مافیا، فرشته نجات یک نقش کاملاً منفعل است. در واقع توانایی این نقش آن است که وقتی یکی از شهروندان در حال حدف شدن است، می تواند با کمک گرفتن از حدس فرشته، به بازی بازگردد. به این صورت که بازیکن شهروند، اسم شخصی را که حدس می زند فرشته نجات است، بر روی کاغذی می نویسد و به گرداننده می دهد. اگر حدسش درست باشد، می تواند در بازی بماند. برای اینکه فرشته نجات در این زمینه به سایر شهروندان کمک کند، باید در طول بازی با هر روشی که امکان پذیر است، به یکی از شهروندان بفهماند که فرشته نجات است. با این حال صاحب نقش نباید به طور عمومی شناخته شود و تنها گرداننده است که او را می‌شناسد؛ زیرا اگر تیم مافیا او را بشناسند قطعاً برای خارج کردن او از بازی اقدام می کنند.

 

فرشته در سناریوی شهر مشکوک

در سناریوی شهر مشکوک فرشته یکی از شهروندان است که یک بار در طول بازی، می‌تواند یکی از افراد کشته‌شده در شب یا روز را به انتخاب خود به بازی بازگردارند. در واقع هر شب فرشته به عنوان آخرین نفر بیدار می شود و از او پرسیده می شود که آیا میخواهد از قابلیتش استفاده کند یا نه. اگر اعلام تمایل کند، برای لحظاتی همه به طور موقت بیدار می‌شوند و تمامی کشته‌های شب و روز اعلام می‌شود و سپس دوباره شب می‌شود. آنگاه به فرشته اعلام می‌شود از افرادی که نام برده شده‌اند، یک نفر رو به بازی بازگرداند و او به بازی برمی‌گردد.

در این سناریو اولاً فرشته اجباری برای استفاده از قابلیتش ندارد و در صورتی که خودش جزو کشته‎‌ها باشد، تنها می‌تواند خودش رو نجات دهد. البته اگر فرشته خودش جز کشته‌ها باشد، گرداننده باید مرحله‌ بیدار کردن فرشته را به صورت تصنعی انجام دهد تا مشخص نشود که فرشته کیست؟

نکته: در صورتی که فرشته از قابلیت خود استفاده کند، در شب‌های بعدی دیگر این مرحله اجرا نمی‌شود.

 

جزئیات و تعاملات نقش فرشته نجات در سناریوی شب مافیا

۱. فرشته نجات در فاز شب بیدار نمی‌شود.

۲. شانس آخر فقط برای کسی است که با رای گیری اصلی در طول روز اعدام شده باشد. بنابراین کسی که تیر خورده باشه یا با فرآیند دادستانی از بازی خارج شده باشد، مشمول استفاده از شانس آخر نیست.

۳. شانس آخر فقط یک‌بار در طول بازی قابل استفاده‌ است. یعنی به محض اینکه اولین نفر، فرشته‌ی حاضر در بازی را تشخیص دهد و به بازی بازگردد، دیگر شانس آخری در کار نخواهد بود.

۴. با اینکه شانس آخر فقط یک‌بار قابل استفاده‌ است، اما گرداننده بازی باید همیشه به صورت تصنعی هر شب این مرحله را اجرا کند، چراکه در این صورت همیشه این شک باقی می‌ماند که فردی که به بازی برگشته، قابلیت جان‌سختی داشته، یا نانوا بوده که روز اول از بازی خارج نشده، یا واقعا از شانس آخر استفاده کرده است؟

 

در همین زمینه بخوانید:

آموزش جامع بازی مافیا؛ همراه با تاریخچه و فیلم آموزشی 
اصطلاحات بازی مافیا: چگونه مافیا را حرفه‌ای بازی کنیم؟
چگونه بدون گرداننده، مافیا بازی کنیم؟

یک نظر

  • مسعود

    ۰۳/۱۱/۱۴۰۰ در ساعت ۱۳:۱۹

    میشه لطفاً درباره سناریوی شهر مشکوک بیشتر توضیح بدید ؟ توی بازار هست اصلا؟

    پاسخ

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

یک × سه =