مافیاجان سخت در مافیا : همه چیز درباره نقش جان سخت یا رویین تن + پرسش و پاسخ

۱۴۰۰-۱۰-۲۷ ۱:۱۰به قلم بازیکوش1
https://bazikoosh.com/wp-content/uploads/2022/01/جان-سخت.jpg

در ادامه مقاله پرطرفدار و پرخواننده نقش های بازی مافیا که با استقبال بسیار خوب خوانندگان بازیکوش مواجه شد، تصمیم گرفتیم که نقش‌های بازی مافیا را به تفکیک نیز در قالب مقالاتی ارائه کنیم. در این سلسله مقالات خواهیم کوشید به طور تحلیلی و با ارائه همه جزئیات، عمده ظرافت‌های مربوط به هر نقش را...

در ادامه مقاله پرطرفدار و پرخواننده نقش های بازی مافیا که با استقبال بسیار خوب خوانندگان بازیکوش مواجه شد، تصمیم گرفتیم که نقش‌های بازی مافیا را به تفکیک نیز در قالب مقالاتی ارائه کنیم. در این سلسله مقالات خواهیم کوشید به طور تحلیلی و با ارائه همه جزئیات، عمده ظرافت‌های مربوط به هر نقش را بیان کنیم و خوشحال می‌شویم که خوانندگان و مخاطبان عزیز نیز نظرات خود را از تجربیات خود درباره اجرای هر یک از این نقش ها با ما در میان بگذارند. نخستین مقاله از این سلسله مقالات را به نقش مهم جان سخت یا همان رویین تن اختصاص داده‌ایم.

قابلیت‌های جان‌سخت

  • نامیرا بودن در فاز شب
  • استعلام نقش‌ها از گرداننده

 

توضیح کلی نقش جان سخت

نقش جان‌سخت در بازی مافیا: جان سخت یا رویین تن یکی از قوی‌ترین شهروندان بازی است. ویژگی اصلی او این است که در فاز شب، نامیرا می‌شود و اگر مافیا او را به عنوان قربانی انتخاب کنند، خدا او را در بازی نگه می‌دارد. با این حال بازیکنان تیم مافیا می‌توانند در فاز روز و با فریب شهروندان، او را به قتل برسانند. همچنین جان‌سخت کسی است که دو بار در فاز شب می‌تواند از خدا درخواست استعلام کند؛ یعنی می‌توانند از گرداننده بخواهد که فردا در فاز روز، بگوید کسانی که تا کنون از بازی خارج شده‌اند، چه نقش‌هایی داشته‌اند (این نقش استعلامی، در بعضی نسخه ها بر عهده گورکن است).

 

 

جزئیات نقش جان‌سخت و تعاملات آن

استفاده از توانایی جان سخت در بازی مافیا بستگی به روند و استدلال‌های بازی دارد. اگر دلایل بازی برای شهروندان روشن باشد و تمامی استدلال‌ها، حتی استدلال رای‌گیری نشان دهد که بازیکن خروجی مافیاست، استفاده از قابلیت جان‌سخت، کمک چندانی به شهر نمی‌کند. اما زمانی که گره‌ای در شهر وجود داشته و یک بازیکن با رای خروج، از بازی بیرون رفته، استفاده از قابلیت او حتمی است و می‌تواند طرف‌های بازی را مشخص کند.

هرچند که مشخص نمی‌شود کدام بازیکن خارج شده، چه نقشی داشته، اما با توجه به روند بازی و آنچه که در شهر پیش آمده، بازیکنان می‌توانند این موضوع را تشخیص دهند.

گفتنی است اگر جان سخت یا گورکن در سناریو وجود نداشته باشد، بازیکنان با رای گیری از گرداننده درخواست اعلام وضعیت می‌کنند و تفاوت آن با نقش جان سخت در این است که استعلام با رای گیری فقط شهروند یا مافیا بودن افراد را اعلام می‌کند و به طور مشخص به نقش آنها اشاره‌ای ندارد.

 

در چه ترکیب‌هایی از جان سخت استفاده می‌شود؟

نقش جان سخت در مافیا نقشی بسیار مهمی است. با اینکه جان‌سخت از نقش‌های فرعی بازی مافیاست ولی می‌توان از این نقش در همه ترکیب‌های بالای شش نفره استفاده کرد. برای مثال از بهترین ترکیب‌ها برای مافیای شش نفره، این است که «دکتر، کشیش، جادوگر و جان‌سخت» در تیم شهروندان بازی کنند. همچنین در مافیای ۹ نفره، می توان از ترکیب «دکتر، کشیش، فدایی، تفنگ‌دار، جادوگر و جان سخت» استفاده کرد. در مافیای شهر شلوغ نیز یقیناً جان سخت می‌تواند از گزینه‌های شهروندان باشد. بنابراین نقش جان سخت از نزدیک‌ترین نقش‌ها به نقش‌های اصلی مافیای کلاسیک است.

 

وقتی جان سخت قرار است اعدام شود آیا راوی نقش او را اعلام می‌کند؟

وقتی جان سخت پای چوبه‌ی دار می‌رود، نیازی نیست راوی چیزی بگوید. جان سخت رأی می‌آورد و فرض کنید قاضی و شهردار هم کاری برایش نکنند. در اینجا نوبت جان سخت می‌شود که برای «شانس آخر» بیدار شود. جان سخت حدس خود را درباره فرشته‌ بازی به راوی نشون می‌دهد. اگه حدسش درست باشد مرگش منتفی است و نه تنها روز بعد، بلکه تا اتفاق دیگه‌ای براش نیفتد، در بازی می‌ماند. در این صورت هنوز قابلیت جان سختی او برجاست. چون شانس آخر مانع مرگش شد و ثانیه شمار مرگش به حرکت نیفتاده است. اما در حالتی که حدسش در مورد فرشته درست نباشد، به دلیل قابلیت جان سختی اش، روز بعد رو در بازی باقی می ماند. اینجا بازیکنان از زنده ماندن او ممکن است برداشت کنند که جان سخت است، یا اینکه «شانس آخر» نجاتش داده و حدسش در مورد فرشته درست بوده است. بنابراین بازی اسپویل نمی‌شود. به همین دلیل نیازی نیست که راوی چیزی در این مورد به شهر اعلام کند.

 

آیا اگر تفنگدار با تیرش جان سخت را بزند و بعد روز بعدی قبل رای گیری بمیرد، معلوم نمی‌شود که جان سخت بوده؟

کسی که در روز با تیر بمیرد، اجازه استفاده از شانس آخر را ندارد. چون شانس آخر فقط برای افرادی است که با رای‌گیری در روز می‌میرند. تیر به جان سخت شلیک می‌شود. روز بعد همه انتظار دارند که اسم آن شخص در لیست کشته شده‌ها اعلام شود. اما نمی‌شود! اینجا نیز بازیکنان دو حدس میتونند داشته باشند. یکی اینکه جان سخت است و در حال دادن جان های آخر است، و یکی اینکه شب قبل از گلوله خوردنش، توسط محافظ محافظت شده است. بنابراین اینجا هم بازی اسپویل نمی‌شود. تنها محافظ است که می‌داند محافظتی از آن شخص نکرده و حتما جان سخت بازی است. بنابراین اینجا هم نیازی نیست که راوی در مورد جان سخت بودن اون شخص چیزی اعلام کند.

 

آیا اگر سم ساز به جانسخت سم تزریق کند، او بعد از سه روز می‌میرد؟

ویژگی جان سخت این است که اگر به هر طریقی بمیرد، یک روز بعد از مرگش دوام می‌آورد و سپس می‌میرد. بنابراین وقتی بعد از سه شبانه روز، سم داخل خونش موجب مرگ او شود، باز یک روز دوام می‌آورد. به عبارت دیگر اگر سم به جان سخت تزریق شود، بعد از چهار روز از بازی خارج می‌شود.

 

بیشتر بخوانید:

 

یک نظر

  • بابک

    ۱۵/۰۴/۱۴۰۱ در ساعت ۰۵:۱۳

    اگر جان سخت در شب نوسط ساقی مست بشه شیلدش برای تمام بازی میفته یا فقط اون شب؟ اگه قبلا شات شده باشه و شیلد نداشته باشه و مست بشه چه اتفاقی میفته؟

    پاسخ

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

5 + 20 =